0komentářů

Pozvěte domů stromy. Vyzdobte si interiér větvemi

Obraz, věšák, lampa, stojánek na šperky a spousta dalších doplňků do bytu. Vyrobte si levné a krásné dekorace z větví a pozvěte stromy domů. Inspirujte se, vyrazte do lesa nasbírat větve a pusťte se do výroby. Je to snadné.
Vydáno: 10.04.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 5866x

Ať už bydlíte uprostřed města, ve vesnici nebo na samotě u lesa, zútulněte si bydlení větvemi ze stromů. Vytvoříte jimi příjemnou a útulnou atmosféru nejen v bytě s masivním nábytkem, ale i v moderním interiéru.

Větve využijete na mnoho způsobů, a to nejen jako dekoraci, ale i jako funkční prvek. Vytvoříte z nich knihovnu, věšák, stojan na šperky i podpěry na polici. Dekoračně působí ve skleněné váze, v rámu obrazu i postavené samostatně u čela postele. Z větví vyrobíte také svícen, lampičku nebo lustr. Kolečky ze silnějších větví ozdobíte nábytek nebo z nich vytvoříte obraz.

Kde seženete větve na výrobu bytových doplňků

Větve posbíráte kdekoliv v přírodě, ale koupíte je také v mnoha obchodech. Pěkné kousky najdete hlavně u vody nebo na pláži. Slunce a mořská sůl totiž na jejich povrchu vytváří zajímavou patinu. Použijte samorosty a větve z listnatých i jehličnatých stromů. Čím více nepravidelná a zakroucená větev je, tím je zajímavější.

Větve využijete v jakékoliv místnosti. Pokud je chcete umístit do kuchyně nebo koupelny, ošetřete je nejdříve voděodolným bezbarvým lakem na dřevo, který je ochrání před vlhkostí a ponechá jim přirozený vzhled. Přírodní barva větví se hodí k jakémukoliv materiálu a barvě. Pokud se vám nelíbí, tak je nabarvěte.

Neopracované větve posbíráte v lese, ale koupíte je i v obchodních domech, květinářstvích a obchodech s dekoračním zbožím.

Před nátěrem zbavte větve kůry a nečistoty odstraňte brusným papírem. Pak je nechte vyschnout a můžete natírat. Jestli chcete zachovat přirozenou barvu dřeva, použijte bezbarvý lak na dřevo, olej nebo vosk. Chcete je nabarvit? Použijte pigmentový lak na dřevo nebo akrylátovou barvu. Seženete je v hobbymarketech, specializovaných prodejnách i výtvarných potřebách.

Dřevěné větve vzhledově ladí se sklem a jinými lesklými plochami, ale i s ostatním dřevěným zařízením. Záleží i na barevném ladění interiéru. Dřevo vypadá dobře v kombinaci se zelenou, žlutou, červenou a bílou barvou.

Co všechno z větví vyrobíte?

Větve mají spoustu možností použití. Velké kusy vyniknou třeba zavěšené u stropu, kde poslouží jako věšák. Pověsíte na ně třeba závěsné květináče, ručníky, závěsy, bundy a kabáty, náhrdelníky, žárovky či vánoční světýlka nebo sklenice se svíčkami.

Menší větvičky posbírejte, dejte do vázy s pískem nebo kamínky a máte hotovou ozdobu na stůl. Zajímavě tvarované větve, které položíte na polici, poslouží samy o sobě jako dekorace. Do špalíčků uříznutých ze silnějších větví vyvrtejte hlubokou díru a získáte tak vázu nebo svícen. Z koleček vytvoříte i zajímavý obraz.

Větve působí krásně neopracované, ale můžete je také přebrousit a natřít lakem na netradiční barevný odstín,  třeba černou, zlatou nebo stříbrnou.

Samotnou větev můžete postavit do prázdného kouta místnosti. Dozdobíte ji různými dekoracemi sezónního charakteru nebo pomocí fotografií či světýlek. Z větví vyrobíte také police, římsy a věšáky. Z rovnějších kusů vyrobíte nohy stolu nebo předělovací stěnu či paravan.

Obraz z dřevěných koleček

Na výrobu obrazu potřebujete:

 • silnější větev
 • ruční nebo elektrickou pilku
 • podkladovou desku (tenká spárovka, překližka nebo MDF)
 • lepidlo
 • bezbarvý lak na dřevo
 • štětec
 • brusný papír
 • háček na obraz

Na zadní stranu podkladové desky připevněte háček na obraz. Větev nařežte na jednotlivá kolečka, ta vybruste a poskládejte na desku. Jakmile je máte správně vyskládaná, tak je přilepte a přetřete lakem.

Stojánek a věšáček na šperky

Než se pustíte do výroby stojánku a věšáčku na šperky, tak si nachystejte:

 • větve různých tlouštěk
 • háčky
 • provázek
 • fix
 • nůžky

Tenčí větvičky svažte pevně uprostřed provázkem a postavte podobně jako týpí. Na silnější větev přivažte na kraje provázek, který poslouží pro její zavěšení. Fixem si vyznačte umístění jednotlivých háčků a ty pak zašroubujte. Tak jste si vytvořili dva různé stojánky na šperky. Nakonec je můžete obarvit na libovolnou barvu nebo ponechat v přírodním odstínu.

Větve v rámu, který pověsíte na zeď

Na obraz z větviček poskládaných v dřevěném rámu potřebujete:

 • desky (nové nebo třeba ze starých palet)
 • pila (elektrická nebo ruční)
 • metr
 • vruty
 • úhelník
 • brusný papír
 • barva na dřevo
 • tenké větve (suché i se zelenými listy)
 • zahradnické nůžky

Rozmyslete si velikost obrazového rámu, naměřte si potřebné rozměry a desky nařežte. Poté z nich pomocí vrutů vytvořte rám. Ten obruste a natřete. Po zaschnutí barvy nastříhejte větve na potřebné rozměry a vložte do rámu. Můžete použít i starý rám z obrazu. Dekorace vypadá dobře se suchými větvemi i živými lístky. Ty však nevydrží dlouho a větve musíte po čase vyměnit.

Máte další nápad, jak z větví vytvořit dekoraci do bytu? Nenechávejte si ho pro sebe a podělte se o něj s ostatními čtenáři v komentáři pod článkem.

Úvodní foto: ©Depositphotos.com/wolszczak

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Stojací lampy se v bytě hodí téměř všude. Poslouží vám i jako hlavní světelný zdroj

Stojací lampy se v bytě hodí téměř všude. Poslouží vám i jako hlavní světelný zdroj

Vydáno: 23.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 17x

Hledáte optimální osvětlení do obýváku nebo kancelářskému stolu? Nezapomeňte na stojací lampu. Mohou mít různá provedení, od retro, vintage, romantické až po nadčasový design. S dost silnou žárovkou slouží i jako hlavní zdroj.

Celý článek
Jedlá soda je nenápadný bílý prášek. 16 triků a babských rad, co se sodou bicarbonou

Jedlá soda je nenápadný bílý prášek. 16 triků a babských rad, co se sodou bicarbonou

Vydáno: 22.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 137x

Hydrogenuhličitan sodný neboli jedlá soda je lék proti pálení žáhy, bolestem břicha, ale i na leštění, čištění, bělení a další činnosti v domácnosti. Jak ji nejlépe doma využijete? Čtěte 16 babských rad, co se sodou bikarbonou.

Celý článek
Hrozí sesunutí sněhu a ledu z vaší střechy? Myslete na bezpečnost a zavolejte firmu na jeho odklizení

Hrozí sesunutí sněhu a ledu z vaší střechy? Myslete na bezpečnost a zavolejte firmu na jeho odklizení

Vydáno: 20.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 49x

Máte na střeše tolik mokrého sněhu a ledu, že hrozí jejich spadení na chodník? Kdo je zodpovědný za jejich odklizení a případné škody a zranění? Kdo vám s odklízením pomůže, kde pomocníky sehnat a kolik stojí jejich služby?

Celý článek