PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Rekonstrukce koupelny - část 2. Navrhněte si ji sami podle vlastních představ

Návrh na rekonstrukci koupelny vám vypracují odborníci, ale můžete se do něj pustit i sami. Podle toho pak vyberte obklady a dlažbu. Čím větší místnost, tím větší a tmavší můžete zvolit. Chlad zažene elektrické podlahové topení.
Vydáno: 09.04.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3672x

Koupelna je nejen místem hygieny, ale měli byste v ní i příjemně relaxovat. Proto si ji zařiďte plně funkčně, ale nezapomeňte na harmonii interiéru. Přemýšlíte o celkovém rázu koupelny a uvažujete i o konkrétním vybavení? Řiďte se nejen svým vkusem, ale i velikostí místnosti. Zkombinujte vanu i sprchový kout, skříňky a velké zrcadlo s obklady, dlažbami i podlahovým topením.

Při navrhování koupelny myslete na základní ergonomická pravidla

Pokud máte dostatek fantazie a dobrou prostorovou představivost, vytvořte si návrh koupelny sami. Vezměte si metr, tužku, čtverečkovaný papír a vyznačte na něm půdorys koupelny. Poté si do papíru zakreslujte různé varianty vašich nápadů. Nezapomeňte přitom na některá základní pravidla, která byste měli pro zdar celé rekonstrukce dodržet.

I při vlastním návrhu koupelny dodržujte základní pravidla pro rozmístění vybavení. Foto: ©Depositphotos.com/gerasimov
I při vlastním návrhu koupelny dodržujte základní pravidla pro rozmístění vybavení. Foto: ©Depositphotos.com/gerasimov

Mezi předměty dodržujte minimální vzdálenost asi 20 cm. Minimálně 200 cm výšky stěny vyžadují umyvadla a sprchová zařízení, přičemž vany, WC a bidety můžete umístit i pod šikmou stěnu nebo okno. Minimální výška půdní nadezdívky činí v tomto případě 85 cm. Využívejte rohy a výklenky, k těmto účelům jsou na trhu různá speciální zařízení a předsazené prvky.

Zvolte raději dlažbu s protiskluzovou povrchovou úpravou.

Při plánování byste neměli zastavět koupelnu příliš velkým počtem kusů nábytku. Máte centrální zásobování teplou vodou? Ušetříte prostor za bojler. Myslete i na dostatečné větrání mřížkou pro přívod vzduchu nebo ventilátorem a uvědomte si, zda nebudete v koupelně potřebovat speciální zařízení pro starší osoby. Zvolte raději podlahovou dlažbu s protiskluzovou povrchovou úpravou.

Luxfery dodají do koupelny velmi často postrádané denní světlo. Foto: ©Depositphotos.com/noonie
Luxfery dodají do koupelny velmi často postrádané denní světlo. Foto: ©Depositphotos.com/noonie

Jestliže elektronika a internet pro vás nejsou nepřátelé, využijte na návrh koupelny specializované počítačové programy. Řada z nich je dostupná zdarma. Navrhněte si koupelnu poté, co si přečtete základy ergonomie a můžete k tomu využít i průvodce. Jednoduchou aplikaci s intuitivní obsluhou najdete i v koupelnovém návrháři, kde si vyberete přesně to, co splní vaše představy. Vytvořit svůj vlastní návrh koupelny vyzkoušejte i ve 2D konfigurátoru koupelen, kde stačí zadat tvar a rozměry koupelny a poté přidávat jednotlivé prvky.

Čím menší koupelna, tím menší a světlejší obklady

Celkový vzhled koupelny výrazně ovlivníte obklady a dlažbami. Proto hrají při plánování velmi důležitou roli. Obecně platí, že čím větší koupelna, tím větší a tmavší obklady můžete zvolit. Velké tvary a tmavé barvy totiž prostor opticky zmenšují, proto je nevybírejte do malých koupelen. Také se velké obklady nehodí tam, kde není možné zajistit dokonalé vyrovnání stěn či podlah.

Kontrast černého nábytku s bílými obklady působí velice dekorativně. Foto: MT-nábytek.cz
Kontrast černého nábytku s bílými obklady působí velice dekorativně. Foto: MT-nábytek.cz

Do prostorné koupelny s denním světlem se nebojte přinést výraznější a tmavší barvy, a můžete si tu dovolit i moderní velkoformátové obklady. K tomuto typu se nejlépe hodí doplňky ze skla a nerezu. Pokud se ani v malé koupelně nechcete vzdát sytých tónů, pak raději vyberte světlý obklad, kterému dodáte barevnost například výraznými doplňky.

Otěruvzdornost dlažby rozlišíte s pomocí římských číslic

Při nákupu dlažeb se setkáte s údajem o nasákavosti, který upozorňuje na mrazuvzdornost výrobků. U obkladaček do koupelen není mrazuvzdornost rozhodující a nasákavost může přesáhnout 10 %. Stoupající mrazuvzdornost dlaždic pak závisí na jejich klesající nasákavosti. Otěruvzdornost dlažby rozlišují římské číslice, pro domácí prostory koupelen a WC postačuje stupeň II až III.

Od vlastního návrhu k ideální relaxaci vás čeká několik perných týdnů stavby. Foto: ©Depositphotos.com/AnnaOmelchenko
Od vlastního návrhu k ideální relaxaci vás čeká několik perných týdnů stavby. Foto: ©Depositphotos.com/AnnaOmelchenko

Dlažby i obklady vybírejte nejlépe podle reálných vzorků. Jenom náhled do katalogu, případně koupě přes PC vás může hodně zklamat. Papír či monitor totiž nemůže vystihnout přesný odstín barvy a skutečný vzhled výrobku. K případnému dokupování s sebou ideálně přineste obal nebo jeden kus obkladu či dlažby pro porovnání.

K nákupu obkladů přičtěte asi 15 % na prořez a budoucí opravy.

Při nákupu obkladů nešetřete za každou cenu. K množství materiálu, které jste spočítali, přičtěte asi 15 % na prořez a rezervu do budoucna. Musíte totiž v následujících letech počítat s tím, že budete v koupelně něco opravovat, případně nějakou dlaždici rozbijete. Stejný obklad je pak velmi těžké s odstupem řady let někde sehnat.

Podlahové topení zahřeje od nohou, zvolte si ze dvou možností

Teplo od nohou v koupelně zajistíte podlahovým vytápěním. Zvolte napojení na teplovodní okruh nebo elektrickou topnou rohož.  Výhodou moderních systémů je možnost nastavení, kdy a na jakou teplotu si podlahu vyhřejete. Trubkové topení do podlahy stojí 1 200 Kč za metr čtvereční plus další tisíce za nezbytné příslušenství. Elektrická rohož je levnější.

Při plánování obkladů se rozmyslete, zda je necháte vytáhnout až do stropu. Foto: MT-nábytek.cz
Při plánování obkladů se rozmyslete, zda je necháte vytáhnout až do stropu. Foto: MT-nábytek.cz

V případě, že se na návrhy koupelen necítíte, obraťte se na odborníky. Moderní koupelnová studia vám vytvoří kompletní 3D návrh a o budoucí podobě své koupelny získáte jasnou představu. Před návštěvou profesionálů si v klidu dejte dohromady, co od své koupelny očekáváte a jaké funkce má plnit. Velmi důležité kvůli široké nabídce výrobků na trhu jsou i vaše finanční limity.

           Před rekonstrukcí koupelny a návštěvou studia si odpovězte také na tyto otázky:
           •    Vejdou se do koupelny vana i sprchový kout?
           •    Kolik lidí bude koupelnu běžně používat?
           •    Budete tu sušit prádlo nebo máte samostatnou místnost?
           •    Využijete dvě umyvadla?
           •    Bude WC samostatné, nebo součástí koupelny?

Příprava návrhu v koupelnových studiích je buď zdarma, nebo vám jeho cenu odečtou od pozdější přestavby koupelny, pokud se pro ni rozhodnete. Rekonstrukci a výstavbu nové koupelny svěřte raději odborné firmě, u které jste si ověřili reference. Místnost vám bude sloužit nejspíše dlouhou dobu, proto si zaslouží precizní provedení.

           Inspiraci pro váš vlastní návrh nové koupelny najdete i na síti Pinterest.

Možná máte doma velký prostor, možná jen malou místnůstku, do které se vám téměř nic nevejde.  Základní vybavení však má každá koupelna. Do něj patří sanitární keramika, koupelnový nábytek, sprcha či vana, umyvadlo a vodovodní baterie. I tyto zdánlivě obyčejné věci mívají pěkný design a vy s jejich pomocí vytvoříte útulný interiér. O tom ale až v příštím, třetím díle seriálu.

Začali jste s rekonstrukcí koupelny a řídíte se vlastním návrhem? Napište do komentáře pod článkem, odkud jste čerpali inspiraci a poraďte ostatním čtenářům.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 106x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 174x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 206x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek