PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Průvodce výběrem kuchyňského dřezu - 1. díl: Vyznejte se v nabídce

Vyznejte se v rozsáhlé nabídce dřezů u nás. Je kvalitnější nerez, keramika nebo umělý kámen? Je lepší obdélník nebo kruh? Jaké doplňky ke dřezu koupíte? Čtěte první díl průvodce. O nákupu a instalaci dřezu se dozvíte příště.
Vydáno: 08.04.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4029x

V obchodech najdete spoustu různých dřezů. Přehled o používaných typech a materiálech vám pomůže s jeho správným výběrem. Dejte si pozor na to, jaký dřez nakonec koupíte. Tvar, velikost i materiál totiž výrazně ovlivní způsob jeho používání, a to hlavně v případě, že nemáte myčku na nádobí.

Dřezy se vyrábí z plastu, smaltu, nerezu, umělého i přírodního kamene, corianu a glazované keramiky. Každý materiál má své výhody a nevýhody. Při výběru se neřiďte jen cenou a vzhledem, ale vybírejte i podle užitných vlastností materiálu.

Dřezy z nerezu se používají nejčastěji, protože jsou levné a odolné. Foto: ©Depositphotos.com/demoded
Dřezy z nerezu se používají nejčastěji, protože jsou levné a odolné. Foto: ©Depositphotos.com/demoded

Nerez, plast a corian: když rozhoduje hlavně cena

Dřez ze smaltu nebo plastu je levný, ale velice snadno podléhá jakémukoliv poškození. Smaltovaný dřez seženete od 800 Kč. Vyzkoušet můžete i corian, což je umělý kámen z bauxitu spojeného akrylátem. Je levný, velice odolný a má široké spektrum barev a typů. Největší výhodou corianu je možnost odlití pracovní desky včetně dřezu z jednoho kusu přesně na míru.

Mezi výhody nerezu patří velká odolnost proti mastnotě, kyselému prostředí, různým chemikáliím a tvrdé vodě. Patří mezi nejhygieničtější materiály, nevsakuje do sebe žádné pachy ani nečistoty, nekoroduje a můžete si vybrat mezi hladkým, kartáčovaným a profilovaným povrchem. V různé kvalitě, velikosti a tvaru je koupíte od 500 Kč.

Nevýhodou nerezu je možnost vzniku drobných deformací a u některých typů i poměrně jednoduché mechanické poškození. Navíc ho musíte neustále čistit, protože jsou na něm okamžitě vidět kapky vody. Pokud je voda tvrdší, jdou těžko odstranit.

Pracovní deska odlitá z corianu z jednoho kusu včetně dřezu. Foto: ©Depositphotos.com/Baloncici
Pracovní deska odlitá z corianu z jednoho kusu včetně dřezu. Foto: ©Depositphotos.com/Baloncici

Kámen a keramika = jednoduchá údržba

Plusem umělého kamene je vysoká kvalita, praktičnost i široké spektrum barevných příměsí. Další výhodou je hygieničnost a snadnější údržba. Díky speciální povrchové úpravě je materiál vysoce odolný vůči mechanickému poškození.

Umělý kámen oficiálně snese maximálně 280 °C. Podle odborníků je však maximální hranice nižší. Nevýhodou umělého kamene je nebezpečí uvolnění toxických látek z akrylátu při vyšších teplotách. Pořídíte ho za cenu od 2500 Kč.

Přírodní kámen je velmi kvalitní a odolný jak proti mechanickému poškození, tak i vysokým teplotám. Nevýhodou je vysoká cena, menší výběr barevných odstínů a nutná občasná údržba.

Glazovaná keramika se prodává v mnoha barevných odstínech. Barvu si udrží po řadu let. Vyniká pevností a odolností vůči chemikáliím a potřebná údržba je minimální. Dřez akorát občas vyleštíte do vyššího lesku. Nevýhodou je nutnost opatrné práce s většími předměty, protože při jejich pádu z výšky může dojít k prasknutí nebo odštípnutí kusu keramiky. Keramický dřez pořídíte od 2000 Kč.

Dřez z umělého kamene je velice odolný a snadný na údržbu. Foto: ©Depositphotos.com/mamontenok
Dřez z umělého kamene je velice odolný a snadný na údržbu. Foto: ©Depositphotos.com/mamontenok

Doplňky ke dřezu

Pokud nemáte myčku na nádobí, volte raději dvojdřez se dvěma vanami a plochou pro odkapávání nádobí. Dřez můžete vybavit speciálním odkapávacím košem na ovoce a zeleninu nebo zvláštní malou vanou určenou na oplachování čerstvých plodů. Komfortní dřezy mají i posuvnou desku na krájení potravin.

U dražších dřezu bývá klasický špunt nahrazen kovovou záplatkou, kterou otevřete speciálním knoflíkem vedle baterie. Některé modely mají vedle otvoru pro baterii další, který slouží pro uchycení dávkovače saponátu. Dřez můžete doplnit filtrem na vodu nebo drtičem odpadu. Baterii můžete vybavit sprškou a perlátorem pro úsporu vody.

Při výběru slaďte styl dřezu s designem baterie a celé linky. Ke dřezům z kompozitních materiálů volte baterii se shodným barevným povrchem. Výrobce může baterii ručně dostříkávat na požadovaný dekor.

K nerezovým dřezům se hodí nerezová baterie nebo typ dokončený chromem. Nerez je masivní, chrom pouze vrstva nanesená na mosazi. Ke keramickým dřezům a rustikálnímu či venkovskému nábytku se zase hodí stylové mosazné baterie v barvě mědi.

Keramický dřez se hodí do kuchyně v rustikálním stylu. Foto: ©Depositphotos.com/ronyzmbow
Keramický dřez se hodí do kuchyně v rustikálním stylu. Foto: ©Depositphotos.com/ronyzmbow

Obdélník nebo kruh? Jaký tvar si vybrat?

Při nákupu dřezu zvažte jeho tvar, velikost, materiál, orientaci a šířku skříňky. Menší kuchyňské dřezy můžete umístit do větší skříňky, ale nikdy naopak. Například dřez, který je určen pro skříňku o minimální šířce 40 cm, můžete nainstalovat i do skříňky přesahující určenou velikost.

Po správném určení šířky musíte vybrat ještě správnou orientaci dřezu na pracovní desce. Vybírejte mezi levostranným, pravostranným a oboustranným dřezem. Většina dřezů je oboustranných, takže můžete odkapávací desku otočit na kteroukoliv stranu podle vašich potřeb.

Dřez bývá nejčastěji obdélníkový. Vyrábí se však spousta dalších tvarů, jako například kruh, čtverec, lichoběžník, kosočtverec, ovál nebo kapka. Všechny speciální tvary mají menší použitelnou plochu a snižují komfort užívání. Netradiční variantou je volně stojící dřez, který vyžaduje více prostoru. S jeho instalací bývají větší problémy a je mnohem dražší.

Další variantou je rohový dřez. Ten ale volte jen v případě, že jiná možnost nepřipadá v úvahu, například kvůli odpadu a přívodu vody. Mytí nádobí v rohu kuchyně není většině lidí příjemné. Navíc jsou rohové skříňky a umyvadla dražší.

Pro umývání nádobí je ideální dvojdřez s odkapávací plochou. Foto: ©Depositphotos.com/piotradamski
Pro umývání nádobí je ideální dvojdřez s odkapávací plochou. Foto: ©Depositphotos.com/piotradamski

Jaký typ dřezu používáte a jaký materiál je podle vás nejlepší? Podělte se o svůj názor s ostatními čtenáři v komentáři pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 120x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 206x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 221x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek