PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

10 kroků, jak za chvíli uklidíte domácí pracovnu. Využijte kontejnery pod stůl

Chcete pořádně uklidit domácí kancelář? Dokumenty a potřebné věci uložte do šuplíků v psacím stole nebo kontejnerů pod pracovní deskou. Zbavte se nemilosrdně všech zbytečností a udělejte si pořádek v kabelech k elektronice.
Vydáno: 03.04.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2606x

Pro některé je to jen nedosažitelný sen a přání, pro čím dál více lidí je však realitou všedního dne. O čem jde řeč? O práci z domu formou home office nebo takzvaně na volné noze. Pokud i vy máte to štěstí na domácí pracovnu, trávíte v ní většinou hodně času. Vaši produktivitu ale zbrzdí nepořádek a chaos, nad kterými zatím máváte rukou. Poradíme vám 10 kroků, jak pracovnu rychle uklidit.

Na pracovním stole nechte jen to, co používáte denně

Neváhejte a nejdříve zjistěte, co ke své práci nezbytně potřebujete. Odstraňte z pracovního stolu všechny zbytečné přístroje, povalující se papíry a kancelářské potřeby (1). Na očích byste měli mít jen to, co opravdu denně používáte. Zbytek patří do šuplíků k psacímu stolu, nebo do šuplíkových kontejnerů pod stůl. Tiskárně věnujte samostatné místo mimo desku pracovního stolu (2).

Ukliďte si domácí pracovnu za krátkou dobu. Nebojte se a pusťte se do toho. Foto: ©Depositphotos.com/trekandshoot
Ukliďte si domácí pracovnu za krátkou dobu. Nebojte se a pusťte se do toho. Foto: ©Depositphotos.com/trekandshoot

Zajímavým zahraničním doporučením je postupné objevování věcí, které opravdu potřebujete ke své práci. Vezměte všechny předměty a „nezbytnosti“ z vašeho stolu do krabice a nechte jej zcela holý (3). Pokud něco z krabice budete potřebovat k práci, dejte to zpět na stůl. Věci, které běžně nepoužíváte ani po několika dnech, můžete s klidem postrádat.

Věci, které několik dní nepoužíváte, nebudou zřejmě tak důležité.

Pro opravdu generální úklid a přestavbu využijte osvědčený trik. Odstraňte z pracovny všechny věci včetně nábytku a začněte úpravy podle svých představ v úplně prázdné místnosti (4). Vše tu uvidíte ze zcela jiné perspektivy, lépe se vám bude rozhodovat, co si necháte a co už naopak nechcete přechovávat. Ani z nejprostornější domácí pracovny na světě nedělejte odkladiště nepotřebných věcí.

Základem je uspořádat papíry do složek i šanonů a vytřídit všechny nepíšící propisky. Foto: ©Depositphotos.com/Amaviael
Základem je uspořádat papíry do složek i šanonů a vytřídit všechny nepíšící propisky. Foto: ©Depositphotos.com/Amaviael

Využijte veškeré odkládací prostory ve formě poliček, zásuvek, nebo kontejnerů (5). Dokumenty pak nejlépe skryjete v policové skříni, kam se vejdou šanony nebo organizační boxy. Vyhnete se tím bezradnému přehrabování v nepřehledných hromadách papírů, poházených všude možně. Stálé místo vyberte i pro telefon, případně kopírku nebo skener.

Využívejte co nejvíce dokumenty v elektronické podobě

Pracovní stůl zbavte veškerého nepořádku, neumytých hrnků od kávy či drobků z jídla. Udržujte jej stále v čistotě, stejně jako klávesnici. Všechny drobnosti, flash disky, sponky, sešívačky a náplně do nich bez milosti smeťte z desky stolu do nižších úrovní, tedy šuplíků, přihrádek nebo policových regálů (6). Snažte se také co nejvíce o bezpapírový provoz a využívejte co nejvíce dokumenty v elektronické podobě.

Nepřehlednou změť kabelů rozpleťte, veďte je husími krky nebo spojte suchými zipy. Foto: ©Depositphotos.com/photography33
Nepřehlednou změť kabelů rozpleťte, veďte je husími krky nebo spojte suchými zipy. Foto: ©Depositphotos.com/photography33

Myslete i na uklizení zamotaných a všude se povalujících kabelů od počítačů a jiné kancelářské elektroniky. Abyste předešli poškození, vložte je do chráničky kabelů nebo do husích krků (7). Příliš dlouhé dráty zkraťte na potřebnou délku pomocí stahovacích pásek, krátké vyměňte za delší. Vše, co vede stejným směrem, spojte dohromady pomocí pásek, třeba na suchý zip.

Kabely od elektroniky spojte stahovacími páskami na suchý zip.

Kabely schovejte za podlahové lišty nebo krycí lišty určené přímo pro ně. Jestli se vám takové řešení nelíbí, připevněte je ke stěně pomocí úchytek či háčků a vytvořte z nich nějaký obrazec. Pozornost od práce mohou odvádět i poházené papíry. Ukliďte je (8) a sestavte si také dobrý pracovní harmonogram, abyste přesně věděli, kdy je čas na práci a kdy na odpočinek.

Nedělejte ze svého domácí pracovny skladiště všeho možného materiálu. Foto: ©Depositphotos.com/trekandshoot
Nedělejte ze svého domácí pracovny skladiště všeho možného materiálu. Foto: ©Depositphotos.com/trekandshoot

Využijte i místo na stěně vedle stolu. Pověste sem třeba pěkný nástěnný kalendář a malé hodiny (9). Nemusíte je tak mít na stole, kde by mohly být základem pro pozdější nepořádek. Jestliže máte tu možnost, uvolněte také cestu na pracovní plochu slunečnímu světlu. Přirozené osvětlení je ideální, a ušetříte za elektřinu. Kvůli vašemu zdraví investujte i do kvalitní pracovní židle.

Myslete na své oči a dopřejte jim občas přestávku od monitoru

Při zařizování, úpravách i úklidu myslete na to, že pracovna má podporovat chuť do práce a také vaše myšlení, takže nemá být fádní, ale zároveň nesmí rušit od práce. Nezapomeňte zhruba po půl hodině na pravidelné přestávky pro odpočinutí očí. Odtrhněte oči od vašeho monitoru a zadívejte se alespoň půl minuty do dálky, z okna, nebo do zeleně.

Podívejte se, jaké mají tipy na úklid domácí kanceláře na síti Pinterest.

Po rychlém úklidu vaší domácí kanceláře je čas na kávičku a krátké zamyšlení, zda v místnosti nepotřebujete některé doplňky. Podle učení feng shui je ideální fontánka nebo akvárium. Také si do interiéru pořiďte nějakou tu živou květinu (10). Základem dobře odvedené práce v pohodlí domova je totiž nejen sebekázeň a pořádek, ale i dobře vybavená pracovna.

Jste schopni si rychle uklidit svou domácí kancelář? Napište do komentáře pod článkem, jaký postup a vychytávky používáte a poraďte ostatním čtenářům.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 114x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 182x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 213x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek