0komentářů

Skočte si s dětmi. Pořiďte trampolínu a užívejte si radost, skákání je osvobozující

Dětská trampolína je užitečná hračka pro vaše ratolesti. Také vy ji využijte doma i na zahradě ke cvičení a protažení celého těla. Vyberte si rozměr, ochrannou síť s krytem pružin a pamatujte na metrový volný prostor okolo nářadí.
Vydáno: 03.04.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2342x

Hledáte zdravý způsob relaxace a vybití energie? Skvělou možností pro vás i vaše hopsající děti je trampolína. Skoky na ní už zdaleka nepatří jen k dětské zábavě. Při dovádění na trampolíně totiž zároveň cvičíte, protahujete i zahříváte celý svalový aparát. Za hodinu skákání spálíte až 6,3 kJ energie a navíc si užijete netradiční a veselou zábavu s dětmi.

Trampolíny pro děti opatřete ochrannou sítí po stranách, je nezbytná proti úrazům. Foto: ©Depositphotos.com/Vichnija
Trampolíny pro děti opatřete ochrannou sítí po stranách, je nezbytná proti úrazům. Foto: ©Depositphotos.com/Vichnija

Trampolína je sportovní nářadí s velmi zajímavou historií. Má kolébku u Inuitů, kteří ji vyráběli z mroží kůže. První exempláře byla vlastně pružná prkna, díky nimž se lidé dostávali i do značné výšky. Skákání bylo oblíbené také ve středověku, při zkoušení různých akrobacií. První skutečnou trampolínu ale sestavil teprve francouzský akrobat du Trampoline.

Nezbytnou součástí větších trampolín je bezpečnostní síť

Na trhu najdete trampolíny od průměru 90 do 460 cm, do bytu vyberte do průměru 140 cm a pohlídejte si výšku stropu, minimálně 2,4 metru. Máte doma málo či více místa? Pořiďte si skákadlo skládací nebo obdélníkové, například o rozměru 210 × 300 cm. Počítejte s tím, že kolem trampolíny musíte nechat z bezpečnostních důvodů aspoň 1 metr volného prostoru. Standardem u trampolín nad 140 cm průměru je bezpečnostní síť.

Malá zahradní trampoška je ideální na sportování a nikam hluboko se z ní nepadá. Foto: ©Depositphotos.com/viki2win
Malá zahradní trampoška je ideální na sportování a nikam hluboko se z ní nepadá. Foto: ©Depositphotos.com/viki2win

Chcete si dopřát trochu adrenalinu či unavit svého hyperaktivního potomka? Pořiďte si zahradní trampolínu s ochrannou sítí, kterou si vyberte v průměru 365 nebo 396 centimetrů. Maximálně ji můžete zatížit do 100 kg a pádu brání nylonová bezpečnostní síť s robustním zipem. Samozřejmé je krytí pružin pěnovou podložkou, stejně jako pěnový obal trubek.

            Co musí mít kvalitní trampolína o průměru 300 cm:
            •    8 trubek ochranné sítě, více než tři stojné nohy do tvaru U
            •    kryt pružin s až 8 cm přesahem do skákací plochy
            •    64 kvalitních pružin, trubky silné 1,5 mm
            •    kvalitní zapínaní ochranné sítě, trubky od ní až na zem
            •    pevný materiál na ochraně před pružinami

Malé trampolíny bez doplňků se dají koupit od 2 000 Kč. Ty větší, o průměru asi 400 cm a více, pořídíte od 6 500 Kč bez doplňků. Dávejte si pozor na levnější modely, mají některé prvky z polyetylenu a hůře snáší zimní podmínky a změnu počasí. Dokupte si i krycí plachtu, která dobře poslouží i přes zimu a vy nebudete muset hledat místo, kde skočku uskladníte.

Skoky na trampolíně jsou už 15 let olympijským sportem

Trampolíny už dávno nejsou jen pomůckou při tělocviku nebo dětskou hračkou. Skoky na nich jsou řadu let plnohodnotným sportem a od roku 2000 i součástí letních olympijských her. Setkáte se s nimi i při lekcích hubnutí na takzvaném jumpingu, tedy intenzivním skákání do rytmu hudby pod vedením lektora.Rozmyslete se, jestli trampolínu využijete příležitostně nebo pravidelně při cvičení. Kvůli bezpečí zvolte takové typy, jejichž konstrukce sítě spojil výrobce s konstrukcí trampolíny. Nohy skákačky pak dosahují k zemi, síť v podstatě stojí samostatně na zemi a spojení s trampolínou dodává konstrukci vyšší stabilitu. Nezbytná je základní kotvicí sada pásů a kolíků na připevnění trampolíny k zemi.

Spodní ochranná síť brání nežádoucím vstupům pod trampolínu

Podívejte se po trampolíně se skákací plochou ze speciálního, neabrazivního materiálu. Je hladký, neodřete se na něm a má vysokou pevnost v tahu. V součtu vám prostě vydrží daleko déle. Dobrá je i spodní ochranná síť, která brání vstupu malých dětí a domácích mazlíčků pod trampolínu. Pro bezpečný vstup i výstup z nářadí pořiďte protiskluzový žebřík.

Na trampolíně si užije zábavu celá rodina. Nebojte se a zaskákejte si také. Foto: ©Depositphotos.com/Wavebreakmedia
Na trampolíně si užije zábavu celá rodina. Nebojte se a zaskákejte si také. Foto: ©Depositphotos.com/Wavebreakmedia

Trampolínu vždy smontujte na zcela rovném povrchu. Umístění ve sklonu, ale i na tvrdém betonu, se výrazně projeví na životnosti skočplachty. Ideální je například geotextilní podložka používaná pro nadzemní bazény nebo rovný travnatý povrch. I z hlediska příslušenství a náhradních dílů se vám vyplatí nákup u solidních prodejců. Testovaná, bezpečná trampolína navíc musí mít značku GS.

Trampolína je ideální i pro dříve narozené, šetří páteř i klouby

Citlivější zájemci o radost z výskoku ocení další benefity. Trampolína je šetrná k páteři a kloubům. Je tak skvělou pohybovou příležitostí i pro dříve narozené. Pětimetrová skákací trampoška dokonce unese až 180 kg živé váhy. Na zimu trampolínu složíte do krabice a těšíte se na další sezónu. Anebo ji přesuňte do stodoly a skákejte, i když trakaře padají.

Hubnete? Skákejte s dětmi na trampolíně, spojíte příjemné s užitečným. Foto: ©Depositphotos.com/Kzenon
Hubnete? Skákejte s dětmi na trampolíně, spojíte příjemné s užitečným. Foto: ©Depositphotos.com/Kzenon

K jednotlivým modelům trampolín můžete dokoupit zajímavé doplňky, jako odkládací kapsy na mobily, šperky, či transportní obaly. Který z doplňků je nejdůležitější? Krycí část pružin, protože bez jejich zakrytí hrozí velmi nebezpečné úrazy. Souvisí s tím využitelný prostor ke skákání, který je asi o 30 cm menší, než údaj o průměru trampolíny na krabici.

Pravidelný trénink na trampolíně zlepší vaši kondici

Skákání na trampolíně umožňuje rozvoj nervosvalové koordinace. Je lékem proti stresu a podle odborníků pomáhá jumping k celkové detoxikaci organismu. Pravidelný trénink zlepší vaši kondici a výrazně zrychlí i váš metabolismus. Trampolínu tak využijete nejen v boji s nudou, ale pomůže vám i ve shazování nadbytečných kil.

Podlehli jste naléhání vašich ratolestí a pořídili jste jim na zahradu trampolínu? Napište do komentáře pod článkem, jak si na ní vyhrají a zda se připojujete i vy.

Úvodní foto:©Depositphotos.com/lantapix

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Vyzdobte si letos balkón květinami klasickými i novými druhy. 6 nových tipů na krásné truhlíky

Vyzdobte si letos balkón květinami klasickými i novými druhy. 6 nových tipů na krásné truhlíky

Vydáno: 27.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 444x

Balkonová a truhlíková sezóna je spolu s hřejivými paprsky sluníčka definitivně tady. Zahradníček vám poradí, jaké balkonovky si sehnat, kam je vysadit a jak se o ně nejlépe starat. Zpestřete si letos svůj balkon i 6 novými druhy.

Celý článek
Odhalte pravdu o vinylových podlahách. Proč byste o nich měli uvažovat při výměně podlah v domě či bytě?

Odhalte pravdu o vinylových podlahách. Proč byste o nich měli uvažovat při výměně podlah v domě či bytě?

Vydáno: 26.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 106x

Hodí se vinylová podlaha do bytu či domu? Šíří se o ní spousta mýtů, třeba že je tvrdá, studená a chůze po ní hlučná. Je to pravda, nebo ne? Jaké má PVC podlaha skutečné výhody a nevýhody? Přečtěte si další díl Bytových mýtů.

Celý článek
Japonské rohože, tatami či futony vám zajistí zdravý spánek. Vyzkoušejte exotiku ze Země vycházejícího slunce

Japonské rohože, tatami či futony vám zajistí zdravý spánek. Vyzkoušejte exotiku ze Země vycházejícího slunce

Vydáno: 25.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 83x

Hledáte lůžkové vybavení do své nové ložnice a nebráníte se trošce východoasijské exotiky? Vaší bránou do klidného úkrytu před bláznivým světem budou futonové matrace, postel, či rohože. Japonský styl=čistota a kontakt s přírodou.

Celý článek