PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Velikonoce jsou za dveřmi a vy nestíháte? Vyrobte si dekorace na poslední chvíli

První jarní svátky začínají za necelý týden. Zpestřete si je výrobou dekorací na Velikonoce, kdy lidé tvoří nejčastěji věnce, ozdoby z vajíček nebo květinové vnitřní i venkovní vazby. Pokud nestíháte, máme pár tipů pro vás.
Vydáno: 02.04.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3294x

Velikonoční svátky se přiblížily rychlým tempem a vy jste možná sotva stačili uklidit. Byt jako klícku by ještě chtělo ozdobit a doplnit o dekorace, typické pro největší jarní svátky. Kde ale vzít chybějící čas na jejich domácí tvorbu?  Dozdobte si byt ve velikonočním duchu na poslední chvíli, s pomocí některého z návodů pro šikovné ruce.

Na jednoduchou ozdobu vajíčka stačí malá rostlinka a provázek

Vajíčka jsou asi nejznámějším symbolem Velikonoc, proto se bez nich žádná výzdoba zpravidla neobejde. Nejjednodušší ozdobu vytvoříte s pomocí několika natvrdo uvařených vajec, pár květů nebo bylinek ze zahrádky, fialky, zlatého deště nebo rozmarýnu a obyčejného provázku. Malou snítku rostlinky k nebarvenému vajíčku přivažte jutovým nebo barevným provázkem a je hotovo.

Velikonoční věnec na dveře nadělá spoustu parády i na poslední chvíli. Foto: ©Depositphotos.com/marina99
Velikonoční věnec na dveře nadělá spoustu parády i na poslední chvíli. Foto: ©Depositphotos.com/marina99

Vajíčka v ošatce na stole podložte vystřiženými různobarevnými papíry a rozjasněte si kuchyni veselými jarními barvami. Schovejte si opatrně vytlučené skořápky, dobře je vymyjte, dejte do nich jarní řezané kvítky a dolijte vodu. Ve větším počtu je pak rozmístěte na ozdobné porcelánové plato. Moc pěkně vypadá i kytice z barevných čokoládových vajíček.

Drobná křepelčí vajíčka jsou ozdobná sama o sobě, barvit je nemusíte

Trochu více práce budete mít s barvením vajíček, potřebujete štětce různých průměrů a akrylátové barvy. Výbornou ozdobou jsou miniaturní vajíčka křepelčí, která ani nemusíte barvit. Se svým hnědým tečkováním a netypickou barvou skořápky jsou ozdobou sama o sobě. Obalte také vajíčko trochou zeleného mechu a převažte jutovým provázkem, vypadá skvěle.

Květináčky s jarními rostlinami dejte do dřevěných obalů či starých košíčků na jahody. Foto: ©Depositphotos.com/belchonock
Květináčky s jarními rostlinami dejte do dřevěných obalů či starých košíčků na jahody. Foto: ©Depositphotos.com/belchonock

Hospodyně často zdobí i sváteční jídelní stůl. Látkový ubrousek na talíři nařaste a zpevněte jej dřevěným prstenem, na nějž položíte miniaturní proutěné hnízdečko. Dovnitř dejte pár barevných miniaturních vajíček z čokolády nebo želé. Velmi netradičně vypadají jarní květiny ve skleněné váze, do níž po stranách těsně vedle sebe rozmístěte dobře očištěné, stejně velké mrkve.

Pro velikonoční výsadbu jsou ideální malé sukulenty

Chybí vám na stole mezi velikonoční výzdobou zelená barva a pokojové rostliny? Do poloviny většího vejce z plastické hmoty vysaďte malé sukulenty, které snesou pěstování i na minimálním prostoru a nevyžadují tolik vláhy. Celou dekoraci oživte trochou zeleného mechu a zajímavými barevnými menšími kamínky. Výrobu velikonočních ozdob si prohlédněte i na videu:


Na Velikonoce nezapomeňte ani na jarní věnec nebo venkovní vazbu. Slámový základ obalte stuhou ve dvou nebo třech barvách, přidejte papírovou trávu a svázané vrbové větvičky, případně barevnou kraslici. Využití najdete i pro starý kameninový hrnec zelák. Dejte do něj kostku aranžovací pěny a do ní zapíchejte proutky zlatého deště a vrby, přidat můžete i trs primulek nebo narcisů.

Staré košíčky od jahod natřete a dejte do nich květináče s vrbovými proutky.

Staré, i popraskané košíčky od jahod nevyhazujte a natřete je oranžovou nebo sytě modrou barvou. Do tohoto obalu postavte dva květináče s pískem, kam zapícháte pět vrbových proutků. Když je stáhnete k sobě stuhou nebo krepovým papírem, přidejte k vazbě ještě některou z jarních květin.

Pro velikonoční výsadbu vyberte jakékoli cibuloviny a květiny, které máte rádi. Foto: ©Depositphotos.com/CandyBoxlmages
Pro velikonoční výsadbu vyberte jakékoli cibuloviny a květiny, které máte rádi. Foto: ©Depositphotos.com/CandyBoxlmages

Prázdné skořápky od nabarvených vajíček, otevřené šikovně jen na horní straně, poslouží skvěle jako stylizované svícínky. Rozsviťte v nich tenké dortové svíčičky a udělejte si v bytě příjemnou atmosféru. Skořápky se svíčkou vložte do porcelánových stojánků pro podávání vajíček naměkko. Skvěle vypadají i bílá vajíčka v proutěné ošatce, jen ozdobně převázaná zelenou stuhou.

Barevnou nití ozdobte bílá vejce, ale ne příliš složitým vzorem

Bílá vejce nejlépe ozdobíte přilepením obyčejné barevné nitě nebo vyšívací bavlnky po obvodu skořápky. V tomto případě platí, že méně je někdy více, takže se snažte o nezahuštěný vzor. Snadno kolorujete vejce i drobnými a různobarevnými cukrářskými čočkami ke zdobení dortů. Jednoduše je přilepte po celé ploše skořápky. Stejně uplatněte třeba odstřižky barevné vlny.

Podobná výzdoba vajíček je časově náročná, narychlo stačí obtisky s různými motivy. Foto: ©Depositphotos.com/svanko
Podobná výzdoba vajíček je časově náročná, narychlo stačí obtisky s různými motivy. Foto: ©Depositphotos.com/svanko

Byt vám půvabně ozdobí i sesazovaná jarní mísa. Podle druhu materiálu ji vyložte celofánem kvůli ochraně před vlhkostí. Vyberte jakékoli cibuloviny a květiny v květináčcích, které máte rádi, dejte je do mísy a prostor mezi nimi vyplňte namočenou aranžovací hmotou. Mechem zakryjte povrch mísy a vše doplňte větvičkami či jinými přírodními materiály, skořápkami nebo ulitami.

Práce s obtisky na vajíčka je jednoduchá a rychlá

Zdobení velikonočních vajíček slámou nebo voskem je časově náročné, ale na poslední chvíli jsou k mání obtisky s dekorativními ornamenty. Po vložení do vlažné vody je položte i s papírem na vejce, papír vysuňte a obtisk uhlaďte. Podařilo se vám nabarvená vajíčka rozbít? Skořápkovou drť nalepte v proužcích s pomocí disperzního lepidla na vejce neporušená, výsledek je super.

Velejednoduchou ozdobu vajíčka vytvoříte obyčejnou stužkou nebo provázkem. Foto: ©Depositphotos.com/sarsmis
Velejednoduchou ozdobu vajíčka vytvoříte obyčejnou stužkou nebo provázkem. Foto: ©Depositphotos.com/sarsmis

Namíchali jste si barvu na vajíčka a nějaká vám ještě zbyla? Ponořte do ní třeba slaměnou misku, nechte ji uschnout a dozdobte kouskem čerstvě rozvitého zlatého deště. Do misky pak aranžujte vajíčka nebo velikonoční sladkosti. Zbylou barvu použijte i na probarvení provázku, na který zavěste kraslice nebo kuřátka v jednoduché šabloně, vystřižená z papíru.

Opravdu bleskově ozdobíte vajíčka s pomocí tekutého lepidla, štětečku a ovesných vloček nebo polévkových těstovin. Natřenou skořápku zkrášlete podle vlastní chuti a fantazie. Náklady jsou minimální, potřebujete jen chvíli času na tvorbu.

 Podívejte se také na last minute tipy pro výrobu velikonoční dekorace na síti Pinterest.

S nástupem velikonočních svátků se pravidelně objevují diskuse, která vejce jsou lepší. Ta s bílou, nebo ta s hnědou skořápkou? Drůbežáři tvrdí, že je to úplně jedno. Není v nich žádný kvalitativní rozdíl. Barva skořápek závisí na tom, jakého plemene je nosnice. Traduje se ale, že hnědá skořápka bývá pevnější, než bílá.

Řešili jste doma velikonoční výzdobu také na poslední chvíli? Napište do komentáře pod článkem, kde jste se inspirovali a poraďte ostatním čtenářům váš dobrý tip.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 91x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 140x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 181x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek