0komentářů

Nejzdravější spaní? Hlavou dolů! Čtěte exkluzivní rozhovor s objevitelem spací skříně

Vystěhujte z domu postele, spát budete ve skříni s nohama nahoře a hlavou dole. Že to je nesmysl? Tak to ještě neznáte spací skříň. Unikátní nábytek, který má pozitivní vliv na zdraví, vám představí jeho vynálezce Vlastimil Šlegr.
Vydáno: 31.03.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4167x

Vždy usměvavý bodrý muž Vlastimil Šlegr je klasický český domácí kutil a vynálezce. Dlouhodobým výzkumem prováděným na sobě samém zjistil, že to nejlepší, co může člověk udělat pro svoje zdraví, je spát takzvaně “na stojáka”. Ovšem pozor - s hlavou dole a nohama nahoře. Aby tuhle neobvyklou metodu přivedl k dokonalosti, sestrojil spací skříň, kterou vám představí v následujícím rozhovoru.

Jak vás napadlo spát pověšený za nohy hlavou dolů?

Odjakživa obdivuji netopýry s jejich úžasnými schopnostmi, celou dobu mi ale nešlo na rozum, proč spí zavěšení a jak jim u toho asi je. Tak jsem si jednou řekl: Vlasto, zkusíš to taky a poznáš. Počáteční pokusy, pravda, nebyly úplně úspěšné, a moje žena si dost často významně klepala na čelo, ale první noc strávená ve spací skříni byla něčím, co mě naprosto nadchlo a pohltilo.

Jeden z prvních náčrtů z doby, kdy se spací skříň teprve rodila ve vynálezcově hlavě, a pozdější přepracovaná verze.

Probudil jsem se ráno svěží a odpočatý jako nikdy předtím. Ve snech se mi zjevovaly ty nejúžasnější vynálezy všech dob. A taky ty, které teprve čekají na své objevení. Můžu prozradit, že některými z nich už se zcela vážně zabývám a hodlám je jako první na světě uvést do provozu. Ale nerad bych předbíhal.

První na světě jste s velkou pravděpodobností i se spací skříní. Vaše manželka prozradila, že začátky opravdu nebyly jednoduché, a místo klepání na čelo se často spíš strachovala o váš život. Tak tvrdý byl výzkum?

Poprvé jsem se plný euforie zavěsil mezi ramínka s oblečením na šatní tyč v naší skříni. Slabé dřevo váhu ale nevydrželo a následoval neodvratný pád na dno skříně a přímo na hlavu. Lehký otřes mozku brzo odezněl, dřevěnou tyč jsem nahradil kovovou a pokus opakoval. Tehdy už jsem na chvíli i spokojeně usnul.

První noc strávená ve spací skříni byla něčím, co mě naprosto nadchlo a pohltilo.

Zranění však bylo během vývoje víc, jedno mi dokonce nechtěně způsobila i samotná manželka. Zavěšený uvnitř jsem řešil konstrukci spodní opěrky hlavy, žena nic netušíc zprudka otevřela dveře skříně, oba jsme se lekli a já si přitom nepříjemně rozrazil temeno hlavy. Dnes už se mi takové věci nedějí.

Popište nám tedy, jak vypadá poslední typ spací skříně z vaší dílny.

Na první pohled vypadá jako běžná skříň, už na ten druhý ale zjistíte, že tak obyčejná není. Kovová tyč postupně dostala ergonomické tvary a polstrování pro pohodlnější zavěšení, o bezpečnost při spánku se starají záchytné popruhy. Ve spodní části se pak nachází už zmíněná opěrka hlavy a rukou. A to je vlastně vše, co ke zdravému spánku potřebujete. Jednoduše se zavěsíte, připoutáte, složíte si ruce za hlavu, opřete se a spíte.

Šikovný vnuk panu Šlegrovi vytvořil finální nákres skříně pomocí počítačového programu.

Potom už záleží na přáních a potřebách každého jednotlivce. Není samozřejmě problém vyztužit konstrukci pro vyšší váhové kategorie a osadit vnitřek soustavou reproduktorů, intimním osvětlením v požadované barvě, koženým čalouněním nebo třeba topným tělesem. Každému přizpůsobíme skříň přesně na míru.

Jednoduše se zavěsíte, připoutáte, složíte si ruce za hlavu, opřete se a spíte.

Protože vzápětí čekám obvyklou otázku, jak je to uvnitř se sexem, tak na ni hned odpovím. Pro manželské a milenecké páry jsem vymyslel model, který je spíš hlubší než širší a uvnitř se nachází dvě ergonomické závěsné tyče naproti sobě. V jeho výbavě bude odhlučnění a dveře z každé strany. Chce to vyzkoušet, garantuji vám, že něco takového jste ještě nezažili.

A co přísun čerstvého vzduchu? Dá se ve spací skříni dýchat?

Samozřejmě. Vzhledem k tomu, že skříň zcela nahrazuje postel, doporučuji nechávat si na noc otevřené dveře. Pokud někdo vyžaduje při spánku soukromí, tak ať si klidně zavře. V takovém případě mu skříň vybavíme horní větrací mřížkou.

V čem spatřujete největší výhody vašeho objevu a spánku v netopýřím stylu?

Jednoznačně to je výborný vliv na zdraví. Odkrvené orgány si mnohem lépe odpočinou a regenerují než v klasické poloze ležmo. Logicky tím pádem pak i lépe fungují. Prokrvený mozek přitom stále pracuje a jak už jsem se zmínil, díky tomu člověka během spánku napadají ty nejúžasnější věci. Během noci posilujete zádové i břišní svalstvo, čímž ušetříte čas a peníze za posilovnu, navíc vám stačí spát v průměru o 2 hodiny méně, než jste zvyklí v posteli. Každé ráno se pak cítíte jako znovuzrození a stihnete toho mnohem víc.

Chce to vyzkoušet, garantuji vám, že něco takového jste ještě nezažili.

A nezapomínejme také na výraznou úsporu místa v bytě. Ke skříním, ve kterých máte oblečení, jednoduše přistavíte tu spací a vzniklý volný prostor v pokoji můžete podle libosti využít nějak smysluplněji. V případě bytové krize mohou takto v přiměřeně široké skříni spát i celé rodiny pohromadě.

Menší nevýhodu pro některé jedince vidím v tom, že před spánkem hlavou dolů není úplně dobré jíst. Jen jednou jsem se neuhlídal, v pozdních hodinách jsem do sebe naládoval chlebíčky a následky pak byly takřka fatální. Cpát se navečer ale stejně není vůbec zdravé, takže nevýhoda se tím pádem obrací v další výhodu.

Plánujete zahájit sériovou výrobu spacích skříní?

Zatím zůstanu u kusů dělaných na zakázku, ovšem pokud se mi podaří prorazit, nevylučuji do budoucna nic. Trošku mě ale tlačí čas, mám totiž rozpracované ještě další podobné vynálezy prospěšné pro lidstvo, takže bych musel spíš najít nějakého zavedeného výrobce, který by se pod licencí produkce spacích skříní ujal.

Každopádně všem lidem, kterým není lhostejné jejich zdraví, spaní v závěsu ve skříni vřele doporučuji. A teď už mě nezdržujte, čeká mě ještě spousta práce.

Poznámka redakce - Zástupci e-shopu MT-nábytek.cz už s panem Šlegrem intenzivně jednají o spolupráci, a pokud se dohodnou, zařadí zanedlouho spací skříň do nabídky.

Těšíte se, až budete spát zavěšeni hlavou dolů?

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Martin Kulhánek

Měl jsem být hoteliérem nebo šéfem restaurace, ale ještě než jsem s tím začal, zlákalo mě psaní a novinářská práce. Na blogu Můj byt vám přináším pozvánky na různé nábytkářské akce, novinky a zajímavosti, rozhovory s lidmi z oboru i fotogalerie z výstav nábytku.

Martin Kulhánek na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Vydáno: 23.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 25x

Stala se vám v kuchyni nehoda a poškodili jste si s těžkým nádobím pracovní desku? Nemusíte ji hned měnit. Drobné škrábance a rýhy jdou opravit se speciálními přípravky a vosky. Stačí je rozehřát, setřít stěrkou a potom rozleštit.

Celý článek
Začíná jaro! Jaké jsou jarní trendy pro rok 2017? Vybarvěte svůj domov stylovými a hlavně veselými barvami

Začíná jaro! Jaké jsou jarní trendy pro rok 2017? Vybarvěte svůj domov stylovými a hlavně veselými barvami

Vydáno: 20.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 573x

Rozlučte se s bílo šedou zimní nudou a nenechávejte veselé jarní barvy venku před dveřmi. Pusťte je k sobě domů. Které barvy jsou v letošním roce v kurzu? Prim hrají svěží a jasné odstíny, hlavně barva první jarní trávy a listů.

Celý článek
Mexický styl bydlení je hravý, barevný a laskavý. Inspirujte se pro svůj byt vonícími dálkami

Mexický styl bydlení je hravý, barevný a laskavý. Inspirujte se pro svůj byt vonícími dálkami

Vydáno: 19.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 167x

Hravé a barevné bydlení á la Mexiko si zamiluje asi každý. Přeneste si jeho krásy k sobě domů. Jak vytvořit interiér v mexickém stylu? Musí být zábavný, ale v bytě či domě nechte vyniknout i levné materiály a opotřebovaný nábytek.

Celý článek