0komentářů

Tapety se vrací do módy v mnoha barvách a motivech. Naučte se je lepit

Nebaví vás bílé stěny? Místo barvy je oblečte do tapety. V obchodě najdete spoustu motivů, takže si koupíte tapety přesně podle vašeho stylu. Chcete, aby na stěnách vydržely dlouho a stále byly ozdobou? Naučte se je správně lepit.
Vydáno: 27.03.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 5297x

Tapety se vrací zpátky do módy. Díky tomu, že v obchodech naleznete nepřeberné množství barev a motivů, dotvoříte podle nich interiér podle svých představ. Koupíte je v hobbymarketech, specializovaných obchodech a eshopech a někdy i v interiérových studiích. Pokud se vám žádný motiv nebude líbit, nechte si vytvořit fototapetu s vlastním obrázkem.

Jak nakupovat tapety

V obchodě najdete papírové, vinylové, skelné, textilní nebo oblíbené vliesové tapety. Kromě vzoru vybírejte i podle jejich vlastností. Jestli chcete tapetovat koupelnu, vyberte si voděodolnou tapetu. Pro tapetování chodby nebo dětského pokoje zase použijte vysoce odolnou tapetu ze skleněných vláken. Všechny vlastnosti se dozvíte z piktogramů na etiketě. Vyčtete z nich odolnost proti vodě, světlu i to, jestli se lepidlo nanáší na tapetu nebo zeď.

Při nákupu si pohlídejte, že všechny role mají na etiketě stejné výrobní číslo. V opačném případě mohou mít barevné odchylky.

Před nákupem tapety si změřte plochu, kterou budete tapetovat. Spočítejte si obvod místnosti včetně oken a dveří a vydělte ho šířkou zvolené tapety. Tak dostanete počet pásů, který potřebujete. Pak vydělte délku role tapety výškou stěny, připočítejte celkovou délku odstřižků a dostanete počet pásů z jedné role.

Celkový počet pásů vydělte počtem pásů, které získáte z role a dostanete počet rolí, které musíte koupit. Velké vzory se napojují hůře, takže počítejte s rezervou. Kupte raději o jednu roli víc, než jakou spotřebu jste spočítali. Ta poslouží i pro případné opravy. Lepidlo kupte podle doporučení výrobce tapet.

Pomůcky potřebné při tapetování. Foto: ©Depositphotos.com/severija
Pomůcky potřebné při tapetování. Foto: ©Depositphotos.com/severija

Jak postupovat při tapetování

Nejdříve vykliďte místnost a odneste nábytek, případně ho dejte do středu místnosti. Nechte si pouze volný stůl, na kterém budete pracovat s tapetou. Jestli jste místnost malovali, počkejte s tapetováním alespoň 48 hodin. Poté si připravte stěny, na které budete tapetu lepit.

Co budete během tapetování potřebovat:

  • brusný papír, špachtli, tmel a sádru k opravám stěn
  • štafle, kbelík na lepidlo, štětec
  • kovové pravítko, metr, tužku, malířskou šňůru, olovnici nebo vodováhu
  • nůžky, ořezávací nůž a kartáč, hladítko nebo váleček
  • pro vliesové tapety váleček na lepidlo

Podklad musí být čistý, suchý, pevný, rovný a chemicky neutrální. Nátěry, které nedrží, odstraňte, hrubý povrch zbruste a díry po hřebících a praskliny zasádrujte nebo zatmelte. Staré tapety natřete vodou s přídavkem odstraňovače tapet a odstraňte pomocí propichovacího válečku a škrabky. Na silné a příliš savé podklady naneste podkladový nátěr.

Po přípravě stěn změřte jejich výšku, připočítejte deset centimetrů a nastříhejte délky pásu. Na ně naneste v dostatečné a rovnoměrné vrstvě lepidlo pomocí tapetovací štětky. Začněte od středu a pokračujte rovnoměrně do všech stran. Místo štětky můžete použít strojek z kovu nebo plastu. Ten naplníte lepidlem, protáhnete jím tapetu a nakonec ji zastřihnete na potřebnou délku pásu. Všechny pásy se musí změkčovat stejnou dobu.

U vliesových, vinylových a sklovláknitých tapet se lepidlo nanáší válečkem na stěnu. Aplikace je tak jednodušší.

Tapetu potřenou lepidlem složte do záhybů a nechte zhruba deset minut v klidu, aby změkla. Dejte pozor na to, aby se nepomačkala. Mezitím si pomocí olovnice nebo vodováhy vyměřte a označte výchozí svislou čáru. Použijte obyčejnou tužku, protože fixa i propiska se může spojit s lepidlem a prosáknout na povrch tapety. Čára musí být dokonale rovná. Pokud chcete tapetovat také strop, začněte stropem, jinak začněte v rohu místnosti na straně oken. U nich začněte i v případě stropu. Máte v pokoji komín od krbu? Pak začněte od vertikály nad středem krbu a pokračujte směrem dozadu a za roh.

Po vyznačení výchozí čáry přiložte na stěnu první pás. Nejprve přilepte jeho horní část, a poté ho rozbalte směrem dolů. Přesah nechte u stropu i podlahy. Ihned po nalepení uhlaďte tapetu kartáčem nebo hadříkem. Tahy veďte od středu ke krajům a vyžeňte vzduchové bubliny. Stejně postupujte i u dalších pásů, jen si dejte pozor na návaznost vzoru. Spoje jsou velmi citlivým místem, proto jim věnujte maximální péči. Používejte konický váleček, kterým spoj opatrně přitlačujte. Vystupující lepidlo ihned odstraňujte.

Jsou na tapetované stěně zásuvky a vypínače? Pak před lepením vypněte elektrický proud a odmontujte jejich kryty. Otvory přelepte tapetou, kterou v místě zásuvky či vypínače nařízněte a vystřihněte tvar kolem krabice. Poté namontujte kryty zpátky. Přečnívající části tapety přitiskněte k okrajům, poté je lehce uvolněte a podél kraje zastřihněte s pomocí pravítka nebo napnutého provázku. U okenních výklenků nastřihněte tapetu ve výši parapetu a horní hrany okna a nastřiženou část přehněte do výklenku. Přesahující tapetu odstřihněte.

Za radiátorem nikdy netapetujte. Tapetu ořízněte tak, aby její okraj končil na začátku stínu, který radiátor vrhá na zeď. Celek řešte pouze z „pohledového“ úhlu.

Trendem moderního tapetování jsou vliesové tapety, které se lepí takzvaně za sucha. To znamená, že lepidlo nanesete na zeď válečkem nebo štětkou a suchý pás tapety nalepíte na zeď. Pak ho vyhladíte měkkým kartáčem nebo stěrkou. Díky tomu odpadá přenášení provlhlých a ztěžklých tapet. Pásy se přikládají “na hranu” tak, aby zůstala zachovaná celistvost vzoru.

Stejně lehce jako vliesovou tapetu nalepíte, tak ji také ze zdi odstraníte. Pomalu ji sloupnete bez vlhčení nebo škrabání a na stěně nezůstane žádný kousek. Zeď je tak okamžitě připravená k dalšímu tapetování nebo malování.

Nalepené tapety nechte schnout alespoň 12, ale lépe 24 hodin. Během schnutí mírně větrejte, vyhněte se však průvanu nebo přílišnému topení. Papír totiž schne rychleji než lepidlo pod ním, a tak by mohlo dojít k napětí, kvůli kterému by se tapeta ve spojích zvlnila.

Máte nějaké tipy, jak si tapetování usnadnit? Nenechávejte si je pro sebe a podělte se o ně s ostatními čtenáři v komentáři pod článkem.

Úvodní foto: ©Depositphotos.com/belchonock

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Přišli jste domů z práce unavení a ve stresu? Zhoupněte se v závěsném křesílku a zrelaxujte mysl i tělo

Přišli jste domů z práce unavení a ve stresu? Zhoupněte se v závěsném křesílku a zrelaxujte mysl i tělo

Vydáno: 29.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 30x

Chcete si užít houpání i za špatného počasí a houpací křeslo vám přijde příliš mohutné? Pořiďte si závěsné křeslo. Které typy existují a jaké mají výhody a nevýhody? Jak můžete křeslo pověsit a do jakých interiérů se hodí?

Celý článek
Sklenička dobrého alkoholu prý nikomu neuškodí. Jak si založit a vybavit domácí bar?

Sklenička dobrého alkoholu prý nikomu neuškodí. Jak si založit a vybavit domácí bar?

Vydáno: 28.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 47x

Rozhodli jste se zařídit a vybavit domácí bar pro pěkné chvíle s partnerem či přáteli? Pořiďte si stylový nábytek, nezbytné technické potřeby a tekuté ingredience. V článku najdete 12 věcí, které by vám neměly doma v baru chybět.

Celý článek
Vyzdobte si letos balkón květinami klasickými i novými druhy. 6 nových tipů na krásné truhlíky

Vyzdobte si letos balkón květinami klasickými i novými druhy. 6 nových tipů na krásné truhlíky

Vydáno: 27.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 688x

Balkonová a truhlíková sezóna je spolu s hřejivými paprsky sluníčka definitivně tady. Zahradníček vám poradí, jaké balkonovky si sehnat, kam je vysadit a jak se o ně nejlépe starat. Zpestřete si letos svůj balkon i 6 novými druhy.

Celý článek