PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Pořádáte nedělní oběd pro celou rodinu? Zjistěte, jak velký stůl potřebujete

Máte malý byt a hodně strávníků? Cenný prostor ušetříte výběrem jídelního stolu. Před nákupem spočítejte členy domácnosti a popřemýšlejte nad rodinnými zvyklostmi ohledně stolování. Schválně, kolikrát se u stolu sejde celá rodina?
Vydáno: 24.03.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4212x

V mnoha zemích se lidé u jídelního stolu setkávají pravidelně, u nás je trend spíše opačný. Ráno většinou vstává každý v jinou dobu a nasnídá se mezi dveřmi nebo až ve škole či práci. Oběd si dá mimo domov a večeří u počítače nebo televize. U stolu se tak celá domácnost sejde pouze o víkendu, a to ještě ne pravidelně. Z toho důvodu nemusí být jídelní stůl dominantou bytu a zabírat cenný prostor.

Každá rodina nepotřebuje velký jídelní stůl. Foto: MT-nábytek.cz
Každá rodina nepotřebuje velký jídelní stůl. Foto: MT-nábytek.cz

Jak je to s rozměry stolu?

Rozměr jídelního stolu vybírejte podle počtu pravidelných strávníků a prostoru, kde bude stát. Výška stolu by se měla pohybovat mezi 72 a 78 cm. Pokud sedí dvě osoby naproti sobě, musí být šířka stolu alespoň 80 cm. Vzdálenost mezi nohami stolu pro jednu osobu je minimálně 65 cm, pro dvě osoby alespoň 98 cm. Jestliže budou sedět dva lidé vedle sebe, měl by mít každý kolem sebe minimálně 60 cm, komfortem je však 80 cm.

Rozměry stolu vybírejte i podle toho, jak budou strávníci u stolu sedět. Každý potřebuje alespoň minimální prostor, takže délku a šířku stolu volte podle udávaných požadavků. Minimální prostor u stolu pro jednoho člověka je podle nových antropometrických měření 55 × 40 cm, optimum je 60 × 52 cm.

Rozměry stolové desky podle počtu sedících osob:

Stoly čtvercové:

  • pro dvě osoby 80 × 80 cm

Stoly obdélníkové:

  • pro čtyři osoby 120 × 80 cm
  • pro pět osob 170 × 85 cm
  • pro šest osob 200 × 80 cm

Stoly kruhové (průměr stolové desky):

  • pro jednu až dvě osoby 75 cm
  • pro dvě osoby 85 cm
  • pro tři osoby 95 cm
  • pro čtyři osoby 105 cm
  • pro další dvě osoby připočítejte 25 – 30 cm

Čtverec, obdélník, kruh a ovál

Nejčastěji se používají stoly obdélníkové, protože jsou nejméně náročné na prostor. Stoly čtvercové a kruhové budí dojem svátečnosti. Čtvercové stoly jsou často menších rozměrů a jsou určeny do malých prostor. Nejméně používané jsou stoly oválné. Spolu s kruhovými jsou totiž hodně náročné na prostor. Využijete je tedy spíše při zařizování samostatné jídelny a větších interiérů.

Rozměry pro stolování jedné osoby. Foto: MT-nábytek.cz
Rozměry pro stolování jedné osoby. Foto: MT-nábytek.cz

Z čeho se stoly vyrábí

Nejčastěji v obchodech naleznete stoly s laminovanou nebo dýhovanou stolovou deskou a masivní konstrukcí. Lamino je levné, odolné a věrně imituje kresbu dřeva. Dýha je o něco dražší a náročnější na údržbu. Stoly s deskou z masivu jsou oblíbené proto, že dřevo má svou vůni, kresbu, barvu a je příjemné na omak. Díky kvalitní povrchové úpravě je odolné a snadno udržovatelné.

Často se používá i skleněná stolová deska. Vypadá moderně, snadno se čistí, ale na povrchu zůstávají otisky a na omak je chladná. Během stolování tak může studit do rukou. Někomu může vadit i to, že při stolování vidí nohy strávníků. Proto je mnohdy lepší sklo pískované nebo leptané. Sklo je jako dělané do malých prostor, protože působí subtilně a opticky splývá s prostorem. Sklo a dřevo se kombinuje s plasty a kovy.

Rozměry jídelního stolu. Foto: MT-nábytek.cz
Rozměry jídelního stolu. Foto: MT-nábytek.cz

Proč si vybrat rozkládací stůl

Velikost stolu vybírejte také podle zvyklostí rodiny. Jestli se celá rodina sejde u stolu jenom o víkendu, není potřeba kupovat stůl tak velký, aby se k němu všichni vešli. Zbytečně by zabíral prostor v bytě. Společný nedělní oběd si vychutnáte u rozkládacího jídelního stolu, který rozložíte na potřebnou velikost. Pokud si naopak zakládáte třeba na společných večeřích, pořiďte si raději dostatečně velký stůl a vyhraďte mu v bytě potřebný prostor.

Rozkládací stoly seženete v několika variantách. Často se používá systém, kdy je stolová deska dělená na poloviny, jejichž roztažením uvolníte ve středu prostor pro vkládání přídavné desky. Ta může být volně uložená v konstrukci nebo je upevněná na otočném čepu. Někdy je dělená celá konstrukce stolu, takže se při rozkládání pohybuje stolová deska zároveň s nohami.

V jiném případě je stolová deska nedělená. Tu pak vysunete až o polovinu její délky ke kraji stolu a do vzniklého prostoru zasunete desku přídavnou. Stolová deska může být také pevná a přídavné desky jsou přes otočné čepy připevněné k čele stolu. Jindy pouze položíte přídavné desky na výsuvné podpěrné lišty v čelech stolu. Tyto lišty mohou být připevněny i k přídavným deskám. Pak je jednoduše zasunete do otvorů v čelech stolu.

Specialitou je holandská štýrská konstrukce. Stůl je opatřen klínovými výsuvnými lištami, které se vysouvají spolu s přídavnými deskami z pod stolové desky. Ta je volně uložená na konstrukci stolu. Klínové lišty při vysouvání zvedají základní desku, která spadne do původní výšky, jakmile jsou přídavné desky mimo její půdorys.

Stůl s dělenou stolovou deskou a přídavnou deskou volně uloženou do konstrukce. Foto: MT-nábytek.cz
Stůl s dělenou stolovou deskou a přídavnou deskou volně uloženou do konstrukce. Foto: MT-nábytek.cz

Jakou si vybrat židli?

Jídelní židle musí poskytnout pohodlí při stolování, a to jak v předklonu, tak i při opření. Opěrák má být vysoký minimálně tak, aby končil několik centimetrů pod lopatkami. Neměl by být rovný, ale má se sedákem svírat úhel 95 °. Pohodlí zvýší opěrky rukou. Při výběru však dávejte pozor na výšku stolu, abyste pod něj židle zasunuli. Sedák by neměl být příliš měkký, protože pak nohy rychle ztěžknou a rychleji se unaví.

Mezi kolenem a spodní hranou lubu stolu musí zůstat prostor 8 – 9 cm. Mezi sedákem a deskou jídelního stolu má být 24 – 32 cm, mezi sedákem a lubem stolu alespoň 17 cm. Proto by židle měla být vysoká zhruba 45 cm. Tak bude mít sedící postava stehenní a holenní kosti v pravém úhlu a chodidla zůstanou celou plochou na podlaze.

Pro dítě pořiďte dětskou jídelní židličku. Ta bývá poměrně úzká a vysoká, takže dávejte pozor na její stabilitu. Vybírejte jen z prověřených a kvalitních výrobců. Na židličce nesmí být žádné otvory, ve kterých by se dítěti mohly zachytit prsty. Všechny ostré hrany a rohy musí být zaoblené nebo zakryté.

Dbejte na bezpečí svého dítěte a vybírejte jen z prověřených a kvalitních výrobců jídelních dětských židliček.

Při nákupu raději sáhněte po dětské židličce, která není skládací. Vyhnete se tak nebezpečným místům, která se odkrývají při jejím skládání a rozkládání. Dětská židlička musí mít boční opěrky nebo jiný systém boční ochrany a mezinožní i bezpečnostní pás, aby dítě ze židličky nevypadlo nebo nevyklouzlo. Pásy používejte vždy a dítě nenechávejte v židličce bez dozoru.

Při koupi se rozhodujte i podle náročnosti na údržbu. Ze dřeva a plastu nečistoty snadno setřete. Na kovu se většinou zachytávají otisky rukou. Čalounění je vhodné z kůže, ekokůže nebo omyvatelné textilie. Textilní potah by měl být snímatelný a pratelný.

Při nákupu dětské jídelní židle myslete na její stabilitu. Foto: ©Depositphotos.com/kitchbain
Při nákupu dětské jídelní židle myslete na její stabilitu. Foto: ©Depositphotos.com/kitchbain

Pořádáte rodinné večeře, nebo se u jídelního stolu sejdete jen výjimečně? Prozraďte ostatním čtenářům v komentáři, jak stolujete u vás doma.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 126x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 211x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 225x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek