PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Také vám nechutná zelenina ze supermarketů? Vypěstujte si ji sami

Urychlete sklizeň zeleniny. Zasejte vybraná semena a připravte si sazenice, které v květnu zasadíte. S paprikami a rajčaty začněte hned, na okurky ještě chvíli počkejte. Ve zbytku času si na zahradě připravte fóliovník.
Vydáno: 20.03.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3209x

Nechce se vám dlouho čekat na úrodu zeleniny? Využijte začátek jara k výsadbě semen a přípravě sazenic. Hned jak opadnou přízemní mrazíky, tedy někdy v půlce května, je zasadíte do fóliovníku a budete sklízet dříve. Výhodou pěstování zeleniny ve fóliovníku je také to, že prodloužíte vegetační období a budete moci sklízet i na podzim.

Jarní výsadba

Sazenice paprik si předpěstuje během února nebo března. Pokud chcete růst urychlit, namočte semínka paprik do vlažné vody. Druhý den je vyjměte a osušte. Do bedýnky přidejte asi pěticentimetrovou vrstvu substrátu s pískem nebo perlitem, upěchujte ji a na ni poskládejte semínka asi 1,5 cm od sebe. Pak je stejnou směsí zasypte zhruba do výše 1 cm a zalijte vlažnou vodou. Doporučuje se aplikace prostředku proti houbám, které se mohou tvořit v rašelině.

Když si nestihnete předpěstovat vlastní sazeničky, vyrazte do zahradnictví a kupte si je.

Bedýnku dejte na radiátor a zakryjte ji papírem nebo netkanou fólii tak, aby semínka mohla vyklíčit a vyrůst aspoň do výšky 10 cm. První týden udržujte hlínu teplou kolem 25 - 30 °C. Profukující okna paprikám nesvědčí. Jak sazenice vyrostou k papíru či folii, tak ho odstraňte, aby mohly dál růst.

Substrát zalévejte podle potřeb. Neměl by být příliš vlhký, aby rostlinám neuhnívaly kořeny. Po rozvinutí prvních pravých lístků přesaďte semenáčky do kelímků či sadbovačů po dvou rostlinách. Pak mají větší stabilitu. Pro růst sazenic je vhodná teplota kolem 20 °C.

Až sazeničky vyrostou do výšky okolo 30 cm, řádně prokoření a získají pevný kmen, můžete je přesadit do truhlíku s lepší zeminou, nejlépe s příměsí humusu. Ideální vzdálenost sazeniček je 5 x 5 cm. Blízkost paprik způsobí, že se budou rostliny rychleji hnát nahoru za sluníčkem a vyrostou. Pokud se růst zpomaluje, tak je přihnojte. Po 60 – 90 dnech můžete sazeničky přesadit do fóliovníku.

Semenáčky paprik sázejte do kelímků po dvou. Foto: ©Depositphotos.com/DLeonis
Semenáčky paprik sázejte do kelímků po dvou. Foto: ©Depositphotos.com/DLeonis

Druhá polovina března je ideální pro výsev rajčat. Podle vybrané odrůdy můžete vysévat až do půlky dubna. Výsev proveďte do výsevních misek, truhlíků nebo připravených sadbovačů. Umístěte je za okno, do skleníku nebo teplého pařeniště. Zemina má být sypká, ideální je kompost s příměsí písku nebo perlitu. Dobrý je také výsevní substrát. Semena vysejte do hloubky zhruba 5 mm. Vzejdou během 2 – 3 dnů.

Po vyklíčení semen každou sazeničku přepíchněte do kelímků nebo malých květináčků. Semenáče pěstujte nejlépe v nádobách, ve kterých je můžete zasadit. Zkuste třeba rašelinové tablety.Budete mít jistotu, že při přesazování nepoškodíte kořenový systém rostliny. Vysévejte při teplotě 20 – 25 °C a během růstu udržujte teplotu do 20 °C. Noční teplota nesmí spadnout pod 12 °C. Dejte pozor na dostatek světla, aby se rostliny příliš nevytáhly. Když budete rostliny pěstovat při nižší teplotě, nebudou pak tolik náchylné na chladné počasí.

Semena rajčat zkuste zasít do rašelinových tablet. Foto: ©Depositphotos.com/Lovelymama
Semena rajčat zkuste zasít do rašelinových tablet. Foto: ©Depositphotos.com/Lovelymama

Okurky je lepší vysévat přímo na záhoně. Velmi rané výsevy (kolem 20. dubna) chraňte folií nebo bílou netkanou textilií. V sušších oblastech, pokud nemáte možnost zálivky, vysévejte dříve, i když ještě není vhodná teplota půdy. Semena okurek se většinou prodávají inkrustovaná, tedy chráněná proti poškození chladem. Semena vydrží v chladné půdě i dva týdny a po oteplení dokonale vzejdou.

Jestli můžete zalévat, počkejte s výsevem až na začátek nebo polovinu května, kdy je půda dostatečně teplá. Okurka zasetá do vlhké a teplé půdy vzejde za týden. Semena setá na vodu mohou dohnat i ta dříve vysetá.

Pokud si připravíte sazenice, budete mít úrodu okurek ještě před příchodem okurkové plísně. Výsev můžete provést již kolem 10. dubna. Pro výsev semen je vhodný zahradnický rašelinový substrát, protože okurkám vyhovuje hrubší, dobře propustná zemina. Semena potřebují v noci zřetelně nižší teplotu než ve dne, jinak se sazenice vytahují.

Semena okurek vysejte do malých kelímků kolem 20. dubna. Poté je přesaďte do velkých kelímků a postavte je do pařníku na zahradě. Takto narostlé rostliny nechutnají slimákům.

Semenům ani mladým rostlinkám nesvědčí přemokření, takže volte mírnou zálivku. Rostliny vyžadují k růstu dostatek světla a pravidelné snižování noční teploty. Na záhonek můžete začít přesazovat od poloviny května, tedy v době, kdy už nehrozí přízemní mrazíky.

Za tři až čtyři týdny po výsevu mají sazenice 2 pravé lístky a jejich kořenový bal je pevný, kořínky čistě bílé. To je správný čas k výsadbě.Tento stav netrvá dlouho, protože po několika dnech kořínky začnou hnědnout, a zanedlouho skoro zmizí. V sadbovačích nebo v běžných kelímcích od jogurtů hnědnou kořínky poněkud později, než v hliněných květináčích. I tak je ale ale hlídejte.

V sadbovači hnědnou kořínky okurek později. Foto: ©Depositphotos.com/swellphotograph
V sadbovači hnědnou kořínky okurek později. Foto: ©Depositphotos.com/swellphotograph

Připravte si fóliovník

Fóliovník použijete stejně jako skleník, tedy k urychlení pěstování rostlin a prodloužení vegetačního období. Je však mnohem levnější. Jeho výhodou je také nízká váha a tedy snadná přenositelnost. Fóliovník umístíte nad záhon a v případě potřeby ho snadno přemístíte. Před příchodem zimy ho navíc můžete poskládat a uklidit do kůlny nebo garáže.

Konstrukce se většinou staví z pozinkovaných profilů spojovaných pozinkovanými kovovými úhelníky. Konstrukce může být i dřevěná, ale pak má menší odolnost proti vlhkosti. Občas se používá hliník nebo plast. Fóliovníky jsou nejčastěji tunelovitého tvaru o výšce kolem 2 metrů, aby se v něm člověk nemusel krčit.

Na fóliovník se používají různé typy fólií:

  • Obyčejná – má tloušťku kolem 0,1 mm, je málo odolná a vydrží nejspíš jen jednu sezónu
  • Silnější fólie – je chráněná proti působení UV záření, životnost je kolem dvou let
  • Třívrstvé fólie – vydrží obvykle 5 – 7 let. Vnější vrstva většinou obsahuje UV stabilizátory, které brání rozpadu polyetylenových řetězců a udržují fólii pružnou po dlouhou dobu. Prostřední vrstva obsahuje etylvinyl acetát, který snižuje prostup tepla přes fólii. Díky tomu nedochází v noci k tak velkému ochlazování. Třetí vrstva zabraňuje srážení vody do kapek. Voda tak stéká po vnitřní fólii dolů a rostliny jsou chráněny před zvýšeným výskytem houbových chorob.
  • Kašírované fólie – díky výztužné mřížce mají výrazně vyšší mechanickou pevnost než běžné fólie. Životnost je minimálně 5 let.

Fólie se dodávají v metráži. Běžný metr stojí podle typu a šířky 30 – 50 Kč. Poté se podle potřeby spojuje horkovzdušným svařováním. Firma vám ji svaří i na míru.  S vhodným vybavením to zvládnete sami.Můžete použít starou žehličku nebo pájku.

V parném létě fóliovník pravidelně větrejte, aby se rostliny nepřehřívaly.

Hotové fóliovníky se vyrábí v různých šířkách i délkách. Jejich ceny začínají kolem 3000 Kč při velikosti 2 × 3 metry. Pokud vám nevyhovují nabízené rozměry, vyrobte si fóliovník sami, nebo si ho nechte od firmy vyrobit na míru. Dveře bývají uzavíratelné zipem nebo šněrováním. Větrací okénka zajistí snadné odvětrávání a udržení ideálního klimatu ve fóliovníku. Aby vám dovnitř nelétal hmyz, bývají otvory kryté síťkou.

Chystáte si vlastní sazenice zeleniny, nebo je raději nakupujete v zahradnictví? Která z možností je podle vás lepší? Podělte se o svůj názor s ostatními čtenáři v komentáři pod článkem.

Úvodní foto: ©Depositphotos.com/mishoo

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 106x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 174x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 206x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek