0komentářů

Hledáte něco, čím zakryjete fádní zdi? Oblečte je třeba do textilie

Oblečte stěny v bytě či domě do netradičních materiálů. Získáte originální design, který ohromí vás i návštěvy, zakryjete rychle a jednoduše nehezké a křivé zdi, zateplíte místnost. Zkuste třeba textilii nebo umělý kámen.
Vydáno: 12.03.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 9326x

Pro obložení zdí se používají jak přírodní, tak i syntetické materiály. Využijete dřevo, kámen, cihly, papír, plast i látku. Obklad zakryje nehezkou zeď a v některých případech dokonce zateplí místnost. Zjistěte, jak se s jednotlivými materiály pracuje a k čemu jsou dobré. Kde je seženete? Podívejte se do hobbymarketů, stavebnin a na internetové stránky specializovaných firem.

Cihlové pásky a kámen se často používají k obložení stěny u krbu. Foto: ©Depositphotos.com/melis82
Cihlové pásky a kámen se často používají k obložení stěny u krbu. Foto: ©Depositphotos.com/melis82

Přírodní materiály – dřevo, kámen a cihly

Cihlové pásky výrobci nejčastěji řežou z pálených cihel. Kamenný obklad bývá z břidlice, pískovce, vápence nebo křemence. Kámen je většinou štípaný. Jednotlivé pásky se pak slepují pryskyřičným lepidlem do požadovaného formátu. Cihly i kameny na zeď nalepíte pomocí flexibilního lepidla. Před lepením stěnu zbavte mastnoty a nečistot a ošetřete ji penetračním prostředkem. Hotový obklad můžete naimpregnovat, aby byl odolnější. Obklady z přírodního kamene pořídíte za cenu od 499 Kč/m2.

Čím hrubší a výraznější materiály použijete, tím nenucenější a rustikálnější dojem budou vzbuzovat.

Dřevěný obklad je lehký, chrání zeď před poškozením a působí jako tepelná izolace. Na člověka působí uklidňujícím dojmem. Obklad se často vyrábí ze smrku, borovice, jedle, břízy, dubu, buku nebo lípy. Kromě tuzemských dřevin využijete také exotické dřeviny, ve velké oblibě jsou teak a mahagon. K obkladu stěn můžete použít i dřevovláknité desky, OSB, MDF, překližky, laťovky i desky z použitých palet.

Místnost obložíte palubkami, rámovým obložením s výplněmi, deskovým nebo tyčovým obložením. Strop obložíte i dřevěnými kazetami. Obklad ze dřeva připevníte ke zdi přes nosnou konstrukci, která je většinou z dřevěných latí.

Corian - luxusní umělý kámen

Corian se vyrábí z polymethylmethakrylátu plněného nerostnými látkami. Jednoduše řečeno je to prášek z přírodních surovin slepený akrylátovou pryskyřicí. Je teplý na omak a dají se na něj natisknout fotografie. Má vysokou odolnost vůči mechanickému poškození, vyšším teplotám i běžně dostupným chemikáliím, je nenasákavý a barevně stálý.

Obklad z corianu seženete i v polopropustné variantě. To znamená, že za něj můžete nainstalovat osvětlení, kterým ho prosvětlíte. Tak v interiéru docílíte zajímavého světelného efektu. Corian je luxusní materiál. Metr pracovní desky o šířce 60 cm stojí i s prací řádově kolem 10 až 17 000 Kč.

Plastové panely

Jedná se o obkladové panely vyrobené z kvalitního PVC. Vyrábí se v řadě barev a dekorů. Plastem obložíte stěny i strop, ale vytvoříte z něj také příčky. Panely jsou hladké i profilované. Vytvoříte pomocí nich hladkou a bezespárou plochu nebo třeba imitaci dřevěných palubek. Nevyžadují složitou montáž, mají stálobarevný povrch a snadno se udržují.

Na stěnu je připevníte přes dřevěný nosný rošt pomocí kovových spon nebo vrutů. V koupelně použijte nosnou konstrukci z ocelových sádrokartonářských profilů či plastových hranolů, které jsou odolné vůči zvýšené vlhkosti. Panely můžete přímo nalepit na absolutně rovný povrch zdi. Pořídíte je od 300 Kč za metr čtvereční.

Textilní panely a japonské posuvné stěny

Neslouží jen jako dekorace, ale zakryjete jimi i nevzhlednou, popraskanou a křivou stěnu pokoje. Posuvnými panely opticky předělíte prostor nebo zastíníte francouzské okno. Jednotlivé panely uchytíte do kolejniček u stropu, někdy i v podlaze. Díky tomu je můžete libovolně posouvat nebo měnit jejich pořadí. Dekorační textilii jednoduše vyměníte za jinou. Textilní panely včetně kolejniček pořídíte od 900 Kč za běžný metr.

Napínané stěny

Na výrobu napínaných stěn se nejčastěji používá pletenina. Pokud chcete stěnu prosvětlit, vyberte si tkaninu z polyesterových vláken. Ta totiž dobře rozptyluje světlo, díky čemuž dosáhnete lepšího efektu. Textilie je většinou omyvatelná. Některé firmy místo textilie napínají folii.

Při instalaci napínaných textilií  přišroubujte po obvodu stěny nebo stropu nosný rám. Nejčastěji bývá z dřevěných hranolků. Na ten připevněte speciální profil, do kterého napnete látku. Cena se pohybuje od 1000 Kč za metr čtvereční. Záleží na výběru textilie a velikosti stěny.

Fotoplátna

Fotoplátno využijete jako obraz v rámu, textilní panel i při výrobě napínané zdi. Na absolutně rovnou zeď ho můžete přilepit pomocí škrobového lepidla. Při napínání jím zakryjete celou zeď i její část, nebo snížíte strop. Skryjete tak nerovnosti a poškozená místa. Fotoplátno můžete prosvítit nebo nasvětlit shora.

Obkladové panely

Vyrábí se z překližky, dřevotřísky, laťovky olepené dýhou nebo z MDF. Montáž si usnadníte výběrem panelů s vyfrézovanými pery a drážkami. Obložíte jimi stěny i stropy. Zakryjete jimi nerovnosti stěn, schováte za ně různé kabely a dodatečně zaizolujete místnost. Na rovnou stěnu je připevníte pomocí lepidla nebo hřebíčků. Na nerovnou zeď nejprve připevněte podložné lišty. Výsledkem musí být absolutně rovný povrch.

Pro rychlou a snadnou montáž si vyberte třeba systém ClicWall. Jedná se o panely z MDF, které jsou olepené melaminovým papírem. Na suchou a rovnou zeď je připevníte přes kovovou nebo dřevěnou konstrukci. Jednotlivé panely spojíte pomocí zámkového profilu. Systém je podobný jako u laminátových podlah nebo plastových panelů. Cena za m2 je okolo 570 Kč.

3D panely

Vyrábí se ze sádry, keramiky, recyklovaných PET lahví i rostlinných vláken. Vybrat si můžete z mnoha barevných provedení. Existuje také imitace kamene či cihelných pásků ze sádry či betonu. Podle vybraného materiálu zlepšíte tepelnou izolaci, snížíte hlučnost a zakryjete křivé zdi. Pro instalaci potřebujete suchou a pevnou stěnu.

Panely nalepíte pomocí speciálního montážního lepidla. Pokud vám mezi panely vzniknou mezery, vyplňte je tmelem. Můžete je lepit také jako kachličky, tedy s mezerami, které následně vyspárujete. Nainstalované panely lze natřít pomocí štětce nebo válečku latexovou barvou. Cena za m2 se pohybuje od 370 Kč.

Luxusní obkladové 3D panely mohou být tvořeny také z vrstvených dýh či masivních desek. Výrobce dokáže do plochy vyfrézovat téměř jakýkoliv vzor či reliéf včetně perforovaných motivů. Pro obložení zdí můžete využít také šindele.

Máte další tipy na originální obklady zdí? Podělte se o ně s ostatními čtenáři v komentáři.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
1x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Chcete pohodlně sedět a zároveň relaxovat? Vteřinový manžel poradí, jak připevnit závěsné křeslo

Chcete pohodlně sedět a zároveň relaxovat? Vteřinový manžel poradí, jak připevnit závěsné křeslo

Vydáno: 30.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 3x

Houpání je fajn relax, třeba v závěsném křesle. V závěsu vypadají dobře také plastová „vajíčka“. Ale jak je připevnit, aby z uklidňujícího houpání nebylo tvrdé přistání na podlaze bytu? Zkontrolujte si nosnost a materiál stropu.

Celý článek
Přišli jste domů z práce unavení a ve stresu? Zhoupněte se v závěsném křesílku a zrelaxujte mysl i tělo

Přišli jste domů z práce unavení a ve stresu? Zhoupněte se v závěsném křesílku a zrelaxujte mysl i tělo

Vydáno: 29.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 38x

Chcete si užít houpání i za špatného počasí a houpací křeslo vám přijde příliš mohutné? Pořiďte si závěsné křeslo. Které typy existují a jaké mají výhody a nevýhody? Jak můžete křeslo pověsit a do jakých interiérů se hodí?

Celý článek
Sklenička dobrého alkoholu prý nikomu neuškodí. Jak si založit a vybavit domácí bar?

Sklenička dobrého alkoholu prý nikomu neuškodí. Jak si založit a vybavit domácí bar?

Vydáno: 28.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 51x

Rozhodli jste se zařídit a vybavit domácí bar pro pěkné chvíle s partnerem či přáteli? Pořiďte si stylový nábytek, nezbytné technické potřeby a tekuté ingredience. V článku najdete 12 věcí, které by vám neměly doma v baru chybět.

Celý článek