0komentářů

Nechce se vám s haldou starých novin do sběru? Vyrobte z nich nábytek a dekorace

Máte na půdě spoustu starých novin a časopisů a nevíte, co s nimi? Jestli se vám nechce chodit do sběru, tak z nich vyrobte třeba originální taburet, stolek nebo dekoraci do bytu. Mrkněte na inspiraci a pusťte se do toho.
Vydáno: 10.03.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4398x

Lidé se obrací k přírodě a recyklaci starých věcí, pro které hledají nové využití. Příkladem je nábytek z palet a recyklovaného dřeva. Ve výrobě nábytku začali používat také papír.  Většího uplatnění sice dosáhl nábytek z kartonu, ale najdou se i pokusy, jak při výrobě zužitkovat staré noviny a časopisy. Podívejte se, jak ze starých tiskovin tvoří nábytek profesionálové. Zkuste to taky.

Jak na to jdou designéři

Italské studio Jens Praet využilo skartovaných časopisů. Designéři smíchali papírové proužky s pryskyřicí a vylisovali pevné desky. Z nich vyrobili stůl, lavici, knihovnu a odkládací stolek. Z dálky vypadá nábytek poměrně obyčejně, protože je šedý. Při bližším pohledu je povrch zajímavější, protože jsou vidět jednotlivé proužky papíru. Díky pryskyřici má nábytek pevnost srovnatelnou s nábytkem ze dřeva.

Kolekce nábytku ze skartovaného papíru od italského studia Jens Praet. Foto: rincarnation.wordpress.com
Kolekce nábytku ze skartovaného papíru od italského studia Jens Praet. Foto: rincarnation.wordpress.com

Designérka Mieke Meijer sbírá staré noviny a vyrábí z nich prkna, špalky a další materiál pro různé použití. Listy novinového papíru za velkého tlaku slisuje dohromady a následným nařezáním vytvoří desky, které se svojí strukturou podobají dřevu. Vyrábí z nich zásuvky, stojany, poličky, stoličky i různé drobné předměty, jako jsou stínidla nebo misky. Povrch je odolný a drsný na omak.

Izraelský designér Tal Gur novinový papír rozmělnil na papírovou kaši a tou potáhl kovovou konstrukci. Podobného principu využívá i holandská designérka Debbie Wijskamp. Ta z vlhké papírové směsi modeluje police, příborníky a odkládací stolky. Barva nábytku závisí na použitém množství inkoustu v recyklovaných novinách.

Židle z papírové kaše od izraelského designéra Tal Gura. Foto: designboom.com
Židle z papírové kaše od izraelského designéra Tal Gura. Foto: designboom.com

Jak vyrobíte nábytek ze starého papíru sami

Jako dekorace nejlépe poslouží staré noviny. Pokud je nemáte, můžete patinovat nové. Potřebujete k tomu:

 • Plech na pečení
 • Noviny
 • Instantní kávu

Stránku položte na plech a polijte uvařenou kávou. Počkejte, až se tekutina vsákne, povrch posypte instantní kávou, nechte ji trochu rozpít, a poté noviny přesuňte na suchou plochu. Zbytek kávy odsajte papírovým ubrouskem. Pak nechte papír pořádně uschnout.

Staré noviny využijte k otapetování části zdi, nábytku, stínítek lamp nebo rámů zrcadel. Stačí vám nůžky, štětec, lepidlo na tapety a spousta novinového papíru. Místo lepidla na tapety můžete využít i lepidlo na dekupáž. Nalepené noviny nakonec přelakujte nebo přestříkejte bezbarvou ochrannou barvou. Seženete ji v hobby marketech a obchodech s výtvarnými potřebami.

Z novinového papíru můžete vytvořit tenké ruličky, ze kterých upletete třeba koš, misku nebo různé dekorace. Seženete je na internetu pod názvem pedigové ruličky. Nákupem ušetříte spoustu času, který byste jinak strávili motáním. Co potřebujete k výrobě košíku:

 • Lepidlo na papír
 • Nůžky
 • Kolíčky na prádlo
 • Papírový karton
 • Černý fix

Nechce se vám motat ruličky a učit se plést? Nastohujte staré časopisy a noviny do potřebné výšky a svažte je stahovací páskou nebo koženými opasky. Tak vám vznikne taburet. Šikovným poskládáním jednotlivých stohů vytvoříte i křeslo nebo pohovku. Pro pohodlnější sezení změkčete povrch polštářky.

Časopisy můžete smotat do ruliček, které spojíte pomocí vrutů. Vytvoříte tak třeba taburet nebo odkládací stolek. Co potřebujete k výrobě:

 • Velké množství novin nebo časopisů
 • Delší vruty
 • Šídlo
 • Průhlednou lepicí pásku
 • Stahovací pás nebo něco na stažení novin
 • Zalamovací nůž
 • Lepidlo
 • AKU vrtačku

Noviny a časopisy smotejte do ruliček. Ty lepicí páskou zajistěte proti rozmotání. Chcete zamaskovat časopisy a dodat nábytku novinový vzhled? Nachystejte si listy novinového papíru, namažte je lepidlem a do nich role časopisů zaviňte. Zalamovacím nožem začistěte konce ruliček. Hotové ruličky spojte pomocí vrutů a na horní plochu připevněte třeba skleněnou desku.

Líbí se vám nábytek a dekorace z novin a časopisů? Podělte se s ostatními čtenáři v komentáři o další tipy, co z nich vyrobit.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Jak uspořádat všechny spotřebiče a skříňky v rohové kuchyni ve tvaru L, aby se vám dobře vařilo?

Jak uspořádat všechny spotřebiče a skříňky v rohové kuchyni ve tvaru L, aby se vám dobře vařilo?

Vydáno: 18.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 70x

Kuchyňská linka ve tvaru L se hodí do téměř jakéhokoliv prostoru a její tvar přímo vybízí ke správnému zónování. Podívejte se, jak správně uspořádat všechny zóny, abyste dodrželi ergonomické zásady i kuchyňský trojúhelník.

Celý článek
Dětské koberce jsou na podlaze pokojíčku ideální. Vyberte si ten správný. Silnice nebo farma jsou super

Dětské koberce jsou na podlaze pokojíčku ideální. Vyberte si ten správný. Silnice nebo farma jsou super

Vydáno: 17.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 52x

Uvažujete už dlouho o výměně koberce v dětském pokoji, jen si nevíte rady s velikostí, materiálem či modelem? Oblíbeným doplňkem pokojíků jsou dětské kusové koberce s motivy silnice, města či farmy. Vyberte svým nejmenším správně.

Celý článek
Co s dětmi, když se venku žení všichni čerti? 12 tipů pro zimní dětské hry

Co s dětmi, když se venku žení všichni čerti? 12 tipů pro zimní dětské hry

Vydáno: 15.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 149x

Zimní období je dlouhé, venku bývá nevlídno a brzy tma. „A co děti, mají si kde hrát?" Jak se s dětmi nejlépe zabavíte? Vyzkoušejte některý z 12 tipů na dětské hry a společnou zábavu, když je venku nevlídno a extra špatné počasí.

Celý článek