0komentářů

Nechce se vám s haldou starých novin do sběru? Vyrobte z nich nábytek a dekorace

Máte na půdě spoustu starých novin a časopisů a nevíte, co s nimi? Jestli se vám nechce chodit do sběru, tak z nich vyrobte třeba originální taburet, stolek nebo dekoraci do bytu. Mrkněte na inspiraci a pusťte se do toho.
Vydáno: 10.03.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3894x

Lidé se obrací k přírodě a recyklaci starých věcí, pro které hledají nové využití. Příkladem je nábytek z palet a recyklovaného dřeva. Ve výrobě nábytku začali používat také papír.  Většího uplatnění sice dosáhl nábytek z kartonu, ale najdou se i pokusy, jak při výrobě zužitkovat staré noviny a časopisy. Podívejte se, jak ze starých tiskovin tvoří nábytek profesionálové. Zkuste to taky.

Jak na to jdou designéři

Italské studio Jens Praet využilo skartovaných časopisů. Designéři smíchali papírové proužky s pryskyřicí a vylisovali pevné desky. Z nich vyrobili stůl, lavici, knihovnu a odkládací stolek. Z dálky vypadá nábytek poměrně obyčejně, protože je šedý. Při bližším pohledu je povrch zajímavější, protože jsou vidět jednotlivé proužky papíru. Díky pryskyřici má nábytek pevnost srovnatelnou s nábytkem ze dřeva.

Kolekce nábytku ze skartovaného papíru od italského studia Jens Praet. Foto: rincarnation.wordpress.com
Kolekce nábytku ze skartovaného papíru od italského studia Jens Praet. Foto: rincarnation.wordpress.com

Designérka Mieke Meijer sbírá staré noviny a vyrábí z nich prkna, špalky a další materiál pro různé použití. Listy novinového papíru za velkého tlaku slisuje dohromady a následným nařezáním vytvoří desky, které se svojí strukturou podobají dřevu. Vyrábí z nich zásuvky, stojany, poličky, stoličky i různé drobné předměty, jako jsou stínidla nebo misky. Povrch je odolný a drsný na omak.

Izraelský designér Tal Gur novinový papír rozmělnil na papírovou kaši a tou potáhl kovovou konstrukci. Podobného principu využívá i holandská designérka Debbie Wijskamp. Ta z vlhké papírové směsi modeluje police, příborníky a odkládací stolky. Barva nábytku závisí na použitém množství inkoustu v recyklovaných novinách.

Židle z papírové kaše od izraelského designéra Tal Gura. Foto: designboom.com
Židle z papírové kaše od izraelského designéra Tal Gura. Foto: designboom.com

Jak vyrobíte nábytek ze starého papíru sami

Jako dekorace nejlépe poslouží staré noviny. Pokud je nemáte, můžete patinovat nové. Potřebujete k tomu:

 • Plech na pečení
 • Noviny
 • Instantní kávu

Stránku položte na plech a polijte uvařenou kávou. Počkejte, až se tekutina vsákne, povrch posypte instantní kávou, nechte ji trochu rozpít, a poté noviny přesuňte na suchou plochu. Zbytek kávy odsajte papírovým ubrouskem. Pak nechte papír pořádně uschnout.

Staré noviny využijte k otapetování části zdi, nábytku, stínítek lamp nebo rámů zrcadel. Stačí vám nůžky, štětec, lepidlo na tapety a spousta novinového papíru. Místo lepidla na tapety můžete využít i lepidlo na dekupáž. Nalepené noviny nakonec přelakujte nebo přestříkejte bezbarvou ochrannou barvou. Seženete ji v hobby marketech a obchodech s výtvarnými potřebami.

Z novinového papíru můžete vytvořit tenké ruličky, ze kterých upletete třeba koš, misku nebo různé dekorace. Seženete je na internetu pod názvem pedigové ruličky. Nákupem ušetříte spoustu času, který byste jinak strávili motáním. Co potřebujete k výrobě košíku:

 • Lepidlo na papír
 • Nůžky
 • Kolíčky na prádlo
 • Papírový karton
 • Černý fix

Nechce se vám motat ruličky a učit se plést? Nastohujte staré časopisy a noviny do potřebné výšky a svažte je stahovací páskou nebo koženými opasky. Tak vám vznikne taburet. Šikovným poskládáním jednotlivých stohů vytvoříte i křeslo nebo pohovku. Pro pohodlnější sezení změkčete povrch polštářky.

Časopisy můžete smotat do ruliček, které spojíte pomocí vrutů. Vytvoříte tak třeba taburet nebo odkládací stolek. Co potřebujete k výrobě:

 • Velké množství novin nebo časopisů
 • Delší vruty
 • Šídlo
 • Průhlednou lepicí pásku
 • Stahovací pás nebo něco na stažení novin
 • Zalamovací nůž
 • Lepidlo
 • AKU vrtačku

Noviny a časopisy smotejte do ruliček. Ty lepicí páskou zajistěte proti rozmotání. Chcete zamaskovat časopisy a dodat nábytku novinový vzhled? Nachystejte si listy novinového papíru, namažte je lepidlem a do nich role časopisů zaviňte. Zalamovacím nožem začistěte konce ruliček. Hotové ruličky spojte pomocí vrutů a na horní plochu připevněte třeba skleněnou desku.

Líbí se vám nábytek a dekorace z novin a časopisů? Podělte se s ostatními čtenáři v komentáři o další tipy, co z nich vyrobit.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Připadá vám vaše postel obyčejná až fádní? Vyrobte k ní originální čelo a ozdobte ložnici vlastním výrobkem

Připadá vám vaše postel obyčejná až fádní? Vyrobte k ní originální čelo a ozdobte ložnici vlastním výrobkem

Vydáno: 26.10.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 23x

Chybí vám u postele čelo, takže se nemáte o co opřít, když si chcete přečíst knížku? Nebo si odíráte v noci ve spánku ruce o hrubou zeď? Vyrobte si jej sami. Inspirujte se 6 tipy a nápady, z čeho a jak ho snadno a levně vyrobit.

Celý článek
Dejte stopku klasickým radiátorům a ohřejte se. Topit může u vás doma i obraz či zrcadlo

Dejte stopku klasickým radiátorům a ohřejte se. Topit může u vás doma i obraz či zrcadlo

Vydáno: 24.10.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 129x

Řešíte vytápění pro svůj nový rodinný domek nebo byt? Vyzkoušejte topení s pomocí infra topných panelů či zrcadel. Jednoduše je umístíte na zeď a potřebujete jen přívod elektřiny. Suché teplo nespálí, nevíří prach a vysouší i zdi.

Celý článek
Jak to vypadá u vodních znamení doma? Pojďte se podívat, jak bydlí a co mají rádi Rak, Ryby a Štír

Jak to vypadá u vodních znamení doma? Pojďte se podívat, jak bydlí a co mají rádi Rak, Ryby a Štír

Vydáno: 23.10.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 432x

Bydlení podle zvěrokruhu, část 2.: Jaký styl bydlení vyhledávají vodní znamení, tedy Rak, Ryby a Štír? Jaký mají vkus, co jim doma nesmí chybět a co naopak nemají rádi? Který nábytek a doplňky potřebují ke spokojenému bydlení?

Celý článek