0komentářů

Jak vyčistit po zimě koberec? Suchou nebo mokrou cestou a skvrny podle babiček

Jarní úklid obýváku začněte důkladným čištěním koberců. Vyberete si suchou nebo mokrou metodu a na zažranou špínu použijte obyčejnou kuchyňskou sůl. Na urputné skvrny vyzkoušejte levné a dostupné metody z kuchyně našich babiček.
Vydáno: 06.03.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3557x

Blíží se Velikonoce a vy už se pomalu připravujete na jarní úklid domácnosti? Po zimním období se soustřeďte na podlahu a koberce. Zřejmě ani vám se nevyhnula pohroma v podobě skvrn a nečistot rozličného původu. K jejich celoplošné likvidaci využijte suchou nebo mokrou metodu čištění. Na jednotlivé skvrny pak opatrně vyzkoušejte prostředky z kuchyně našich babiček.

Klasické luxování je nejběžnější, nejlépe vysajete proti směru vlasu. Foto: ©Depositphotos.com/Ivantagan
Klasické luxování je nejběžnější, nejlépe vysajete proti směru vlasu. Foto: ©Depositphotos.com/Ivantagan

Nejčastější a nejběžnější formou průběžného úklidu koberců je luxování. Koberec na podlaze vysajte nejlépe proti směru vlasu. Umožní vám to dostat se nejhlouběji, jak je to možné. V opačném případě zmizí jenom nečistoty z povrchu. Na zažranou špínu v koberci se hodí obyčejná vlhká sůl, kterou nechte po rozsypání zhruba hodinku působit a pak vyluxujte.

Klasické klepání koberců je účinné, ale namáhavé a neoblíbené

Velice účinné, ale nejméně oblíbené, je klasické vyklepání koberce. Je možné samozřejmě spíše u menších kusů, které nesahají „ode zdi ke zdi“. Zůstal u vás před domem ještě nějaký čistý sníh? K oživení barev položte koberec lícem na sníh a vyklepejte do něj všechnu špínu. Dobrým prostředkem je také rozsypané a odkapané bílé kysané zelí, které nechte chvíli působit a pak je zameťte.

Jestli u vás ještě zůstal sníh, neváhejte a oživte na něm barvy svého koberce. Foto: ©Depositphotos.com/Jim_Filim
Jestli u vás ještě zůstal sníh, neváhejte a oživte na něm barvy svého koberce. Foto: ©Depositphotos.com/Jim_Filim

Jste na svůj nábytek a koberce opatrní a fleky od rozlitých nápojů nebo vyšlapané „cestičky“ se vás netýkají? Zvolte si klidně „suchou cestu“ čištění. Zbavíte se prachu i všudypřítomných roztočů, navíc můžete po skončení práce místnost i koberec hned používat. Metoda spočívá v použití prášku nebo čisticí suché pěny, na které se částice špíny naváží a skončí ve vysavači. Za metr čtvereční takového vyčištění koberce dáte specializované firmě zhruba 120 korun.

Mokré čištění se nehodí úplně všude, opatrní buďte na vlnu a palubky

Účinné a razantní je celoplošné čištění koberců „mokrou cestou“. Čistící roztok jde z nádrže k trysce na odsávací hubici, při jejím pohybu se vstřikuje do látky a vzápětí do odpadní nádrže. Cestou rozpouští nečistoty. Metoda se ale nehodí úplně všude, opatrní buďte například u vlněných koberců, dřevěných podlah nebo palubek, které se s vodou příliš nemilují a můžete je poničit.

Mokré čištění je velmi účinné, nehodí se ale všude. Opatrně na vlnu nebo palubky. Foto: ©Depositphotos.com/Supertrooper
Mokré čištění je velmi účinné, nehodí se ale všude. Opatrně na vlnu nebo palubky. Foto: ©Depositphotos.com/Supertrooper

S vlhkostí souvisí zápach po plísni, který vás může u koberce hodně potrápit. Kusový koberec větrejte na slunci, velký kus vyčistěte nasucho a důkladně vyvětrejte. Pomozte si jedlou sodou, rozsypejte ji na koberec, nechte čtvrthodinku působit a vysajte. Koberečky z přírodních materiálů, kokosu, sisalu či rákosu vydrhněte slanou vodou a nechte oschnout na chladnějším místě.

Koberečky z přírodních materiálů vydrhněte slanou vodou a nechte vyschnout.

Jestliže vás neláká svépomocný úklid, zaplaťte si nejen za vyčištění koberců u profesionálů. Firma se za vámi přijede do bytu podívat a dohodne se s vámi, co chcete uklidit a také na orientační ceně. Ve velkých městech zaplatíte za hodinu práce v průměru 250 Kč a při větším úklidu počítejte nejméně se třemi hodinami. Za práci o víkendech a svátcích si připlatíte zhruba 30 %.

Nebojte se zaplatit aspoň jednou ročně úklid od profesionálů, bude důkladný. Foto: ©Depositphotos.com/nikkytok
Nebojte se zaplatit aspoň jednou ročně úklid od profesionálů, bude důkladný. Foto: ©Depositphotos.com/nikkytok

Ve speciální nabídce úklidových firem je i strojní čištění koberců a sedacích souprav. Některé z nich vám zejména malé koberce vyčistí ve své vlastní provozovně, nebo vám profesionální přístroj půjčí. Výrazně pohodlnější, a ne o moc dražší, je ale nechat koberce čistit doma. Třímístnou sedačku a dvě křesla vám firma vyčistí za 450 Kč, a pokud jí k tomu přidáte i koberec, naúčtuje si 15 až 20 Kč za m2 podle stupně zašpinění.

Profesionální firmy uspoří čas při úklidu, ověřte si ale jejich reference

Úklidové služby profesionální firmy nejsou sice zadarmo, ale poskytnou vám nemalou úsporu času. Při rozsáhlém zašpinění koberců a podlahových krytin většinou ani nebudete mít jinou možnost. Řada uklízecích firem navíc pamatuje na stálé zákazníky a nabízí jim slevy na hodinových sazbách nebo přednostní objednávky, využijte toho. Při výběru firmy si ověřte její technologii a reference.

Skvrny na kobercích likvidujte rychle, postupujte od krajů ke středu.

U vzniklých skvrn je v první řadě důležitá rychlost, s jakou se do jejich likvidace pustíte. Vždy se snažte co nejdříve odstranit zdroj a v případě tekuté nečistoty ji opatrně vysajte papírovou utěrkou nebo hadříkem. Nesmíte přitom tlačit a skvrnu roztahovat do stran, postupujte tedy od jejího kraje do středu. Většinou pak uspějete s opatrným použitím roztoku vlažné vody s mýdlem.

Tuto poměrně častou nehodu spravíte solí a poté studenou vodou. Foto: ©Depositphotos.com/gcpics
Tuto poměrně častou nehodu spravíte solí a poté studenou vodou. Foto: ©Depositphotos.com/gcpics

Nejčastější metlou na skvrny z kuchyně našich babiček je ocet a citron. Na nečistoty působí svými kyselinami a použijte je na fleky od barev, piva, případně vajec. Zdoláte s nimi také mastné skvrny. Citronová šťáva navíc ve srovnání s octem příjemně voní. Razantní bělící přípravky oželte. Mohli byste se překvapeně dívat na velkou světlou skvrnu, se kterou už těžko něco uděláte. Žvýkačku na koberci co nejvíce zchlaďte, třeba kostkami ledu. Poté ji snadno odrolíte a zbytek vody postupně vyschne.

Zkuste skvrnu odstranit nejdříve v koutě, nezdar nebude okamžitě na očích

Na mastné skvrny platí někdy ocet, jindy zase alkohol. Zkuste ale i teplou vodu s trochou mýdla nebo saponátu. Naopak zásadně jen studenou vodu, případně prací prášek nebo přípravky na koberce použijte na skvrny od kakaa. Tytéž prostředky vám pomohou od kečupových stop. Skvrny od vína vysušte, nasypte na ně sůl a nechte působit asi deset minut. Sůl poté vysajte a studenou vodou skvrnu dočistěte. V případě potřeby celý postup zopakujte.

Uklízíte doma koberce sami nebo si raději objednáte specialisty z firmy? Poraďte ostatním čtenářům v komentáři pod článkem, jaké případně používáte netradiční postupy.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Nábytek z dřevěných bedýnek je originální, variabilní a má přirozenou krásu. Vsaďte na něj. 9 dílů, jak na to

Nábytek z dřevěných bedýnek je originální, variabilní a má přirozenou krásu. Vsaďte na něj. 9 dílů, jak na to

Vydáno: 21.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 24x

Bedýnky od ovoce jsou nejen na podpal, ale i skvělá surovina pro dřevěný nábytek za pár korun. Je libo dekoraci z bedýnek nebo originální stůl, který jinde nenajdete? Podívejte se na přehled dílů vrcholícího bedýnkového seriálu.

Celý článek
Máte doma suchý vzduch? Přečtěte si 6 důvodů, proč si pořídit mlhovou fontánku

Máte doma suchý vzduch? Přečtěte si 6 důvodů, proč si pořídit mlhovou fontánku

Vydáno: 20.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 107x

Pokud se potýkáte doma se suchým vzduchem, hledejte způsob, jak zvýšit jeho vlhkost. Jak vybrat svítící mlhovou fontánku do bytu neboli mlhovač? Na trhu je řada typů, mrkněte se na 6 důvodů, proč byste si jej měli do bytu pořídit.

Celý článek
Volný, praktický a funkční prostor, kvalitní materiály. Funkcionalismus se vrací a nezná čas

Volný, praktický a funkční prostor, kvalitní materiály. Funkcionalismus se vrací a nezná čas

Vydáno: 19.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 120x

Funkcionalistické domy a stavby poznáte hned. Dominuje jednoduchost tvarů, geometrie a čisté linie. Tento styl bydlení nyní slaví svůj come back. Nové materiály, kombinace kovu a dřeva i užití kůže dodávají bytu příjemný kontrast.

Celý článek