PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Měli jste těžký den? Zapněte minifontánu na stole a přejděte do relaxačního módu

Zvuk kapek dopadajících na vodní hladinu uklidní vaši mysl po náročném dni v práci. Relaxujte v pohodlí domova u pokojové fontány. Kupte si ji v obchodě, nebo vyrobte originál z bambusu či květináčů. Podívejte se, jak na to.
Vydáno: 05.03.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 9526x

Tekoucí voda je symbolem životadárné energie. Klidné zvuky dopadajících kapek na vodní hladinu mají uklidňující účinek na lidskou psychiku. Pokojové fontánky tak nejsou pouhou dekorací, ale i relaxačním nástrojem.V jejich blízkosti se daří pokojovým rostlinám. Vodní fontána zvyšuje přirozeně vlhkost vzduchu v místnosti, takže zabraňuje vysušování pokožky a sliznice.

Pohledem na fontánku nebo vodní stěnu můžete relaxovat, meditovat a celkově se uklidnit.

Fontánka funguje také jako přírodní ionizátor. Tekoucí voda zachytává mechanické i organické částice, které se volně pohybují vzduchem. Filtrují tak dýchatelný vzduch od částic, které by jinak ulpěly na sliznici dýchacího traktu a dráždily by ke kašli nebo ztěžovaly dýchání.

Díky vodní stěně můžete mít vodopád v bytě. Foto: Fontány.net
Díky vodní stěně můžete mít vodopád v bytě. Foto: Fontány.net

 

Jakou fontánu si můžete koupit

Fontány i vodní stěny se vyrábí z přírodního i umělého kamene, polodrahokamů, mramoru, betonu, nerezu, keramiky, skla i z kombinace několika materiálů. Do menších prostor jsou vhodnější závěsné nebo nástěnné fontány, které nezabírají místo. Pěknou dekorací jsou stolní fontánky. V některých je možné pěstovat drobné či plazivé druhy rostlin.

Ve fontánce se bude dařit rostlinám, které jsou vhodné pro pěstování v hydroponii. Ostatní květiny by měly mít místo ve vlastní misce vložené do fontánky. Na jejich listy však nesmí trvale stříkat voda. Mohly by se na nich začít vytvořit černé skvrny a rostlina by postupně odumřela.

Stojanové a kaskádové fontány vyžadují více prostoru. Aby vynikly, postavte je třeba na nízký podstavec.

Relaxační pokojové fontány mohou mít vodotrysk ovládaný okolní hudbou podle vašeho výběru. Některé fontánky jsou vybaveny ultrazvukovým ionizačním generátorem, který rozkládá vodu na studenou mlhu, podobně jako je tomu u difuzérů a zvlhčovačů. Generátor dokáže rozptýlit esenci, takže do vody můžete přidat pár kapek esenciálního oleje. Dosáhnete tak aromaterapeutického účinku.


Jinou variantou fontán jsou vodní válce. Osvětlený válec je naplněný destilovanou vodou a vyrábí se z akrylátového plastu o vysoké pevnosti. Průměr válce bývá od deseti do padesáti centimetrů a výška až dva metry. Pomocí vzduchu vháněného do sloupce vody a barevných fólií na žárovce se vytváří barevné bublinky. V noci válec funguje také jako dekorativní lampa.

Stolní fontánky, vodní stěny a sloupce seženete v obchodech s bytovými a dekoračními doplňky, v některých hobymarketech a mnoha eshopech. Velké fontány se shání hůře. Ve svém výrobním sortimentu je mívají kameničtí mistři, kteří se věnují stavbám krbů a zahradních nádrží. Pokud neseženete fontánu, která by ladila k vašemu interiéru, budete si ji muset nechat vyrobit na zakázku, anebo si ji vyrobit svépomocí.

Jak fontánka funguje a jak se o ni starat?

Většina fontánek i vodních stěn funguje na principu vodní pumpy, která pohání vodu ze spodní části misky směrem nahoru. Všechna čerpadla mají adaptér do sítě. Jelikož se voda odpařuje, dolévejte podle potřeby novou. Při jejím nedostatku bude čerpadlo hlučné a může se přehřát a spálit. Máte tvrdou vodu? Pak ji přefiltrujte nebo používejte vodu destilovanou.

Pro dlouhodobě bezúdržbový chod fontánky s čistou vodou použijte čisticí prostředek pro fontánky, vodní stěny, odpařovače a párovače, třeba Regiles 2v1. Ten je neškodný pro rostliny a biologicky odbouratelný. Jeden litr pořídíte za zhruba 800 Kč. Chrání vodní stěny před vznikem řas a množení mikroorganismů, usnadňuje práci vodnímu čerpadlu a zabraňuje ulpívání nečistot na povrchu vodních stěn a fontán.

Moderní stolní fontánka z nerezu a břidlice. Foto: Fontány.net
Moderní stolní fontánka z nerezu a břidlice. Foto: Fontány.net

 

Fontánku čistěte po dvou měsících provozu, v případě potřeby i dříve. Rozeberte ji a umyjte. Pokud na ní jsou vápenité usazeniny z tvrdé vody, ponořte čerpadlo na noc nebo 24 hodin do octové vody. Pak ho na necelou minutu zapněte v octové vodě a důkladně odstraňte nečistoty. Tímto způsobem nečistěte materiály, které jsou náchylné k poškození octem, například kalcitové koule. U nich hrozí zmatnění povrchu.

Kam s fontánkou v bytě

Fontánku můžete umístit téměř kamkoliv. Může stát jako solitér na podlaze v kterékoliv místnosti, ale i na nábytku, třeba komodě nebo stole. Záleží na její velikosti. Pokud máte malý byt, ušetříte místo fontánkou nebo stěnou, kterou pověsíte na zeď.

Podle feng šuej ovlivníte správným umístěním fontánky svůj osobní i pracovní život. Pro posílení kariéry a podpoření nových příležitostí postavte fontánu na sever. Jestli chcete zvýšit příjmy, pak ji dejte do jihovýchodní části. Zdraví, hojnost a štěstí posílí umístění ve východní části, a to jak z hlediska místnosti, tak i celého domu nebo bytu. Voda má vždy stékat směrem do místnosti, nikoliv naopak.

Vodní válec poslouží také jako dekorativní lampa. Foto: Aquadekor.cz
Vodní válec poslouží také jako dekorativní lampa. Foto: Aquadekor.cz

 

Vyrobte si vlastní fontánku

Výroba fontánky i vodní stěny je poměrně jednoduchá. Můžete při ní využít spoustu různých materiálů. Vodní čerpadlo seženete za 250 Kč v mnoha e-shopech s hobby potřebami a elektronikou.

Na fontánku z květináčů potřebujete:

 • Hliněné květináče (2 malé a 1 střední)
 • Misky pod květináč (1 velkou a hlubokou, 2 střední a 2 malé)
 • Vodní čerpadlo
 • Kousek gumové hadice
 • Kyblík
 • Pilník různé velikosti
 • Vrtačku
 • Rostlinku na dekoraci (nejlépe nějakou převislou)
 • Kamínky na dekoraci

 

Fontánku vyrobíte také z bambusu. Potřebujete k tomu:

 • Bambusové tyče různého průměru
 • Pilku
 • Vrtačku
 • Misku
 • Ozdobné kamínky
 • Vodní čerpadlo
 • Kousek gumové hadice
 • Motouz

 

Relaxujete doma u vodní fontánky? Podělte se s ostatními čtenáři v komentáři, jaké pocity při tom zažíváte.

Úvodní foto: Fontánycz.cz
Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 126x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 211x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 225x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek