PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

26 % úrazů dětí se stává doma. Řešení: pojistka na okna, dveře. Čtěte, jak děti ochránit

Máte doma malé děti? Myslete na jejich zdraví a zabezpečte domácnost před úrazy, které mohou utrpět. Dětské pojistky na okna nebo dveře, zábrany na sporácích před horkými hrnci či záslepky zásuvek jednoduše ochrání vaše nejmenší.
Vydáno: 03.03.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2917x

Vlastní domácnost je pro většinu lidí symbolem bezpečného útočiště a pohody. Statistiky ale tvrdí, že právě v domácím prostředí ohrožují úrazy nejvíce děti. Máte také malého zvědavce, který začal zkoumat svět kolem sebe? Myslete na to, že téměř 26 % úrazů si děti způsobí doma a každé páté musí po nehodě ošetřit lékař. Prověřte svůj byt před nebezpečím a zachovejte dětem zdraví.

Nechte děti objevovat svět, ale zvlášť do šesti let je mějte vždy pod dohledem

Nejrizikovějšími místy bytu jsou kuchyně, koupelna, dílna a také zahradní bazény. Dobře si proto promyslete nákup různých ochranných pomůcek a prvků do interiéru. Nejlépe si klekněte na kolena a projděte celý byt po čtyřech. Uvidíte váš byt stejně, jako jej vidí děti. Postřehnete tak mnohem více nástrah, které na ně číhají, ale vy je ze stoje přehlížíte.

Elektrické zásuvky a prodlužovačky zablokujte záslepkami. Foto: ©Depositphotos.com/dmitrimaruta
Elektrické zásuvky a prodlužovačky zablokujte záslepkami. Foto: ©Depositphotos.com/dmitrimaruta

Pamatujte na okna, z nichž může dítě při troše vaší nepozornosti snadno vypadnout. Pomozte si i na dveřích zarážkami, které malý nezbeda nedokáže odjistit a současně umožní otevřít okenní či dveřní křídlo maximálně do šířky asi 10 cm. Dostanete je už od 69 Kč. Skleněné výplně dveří vybavte ochrannou fólií, nebo na ně přilepte obrázkové samolepky. Nenechávejte také nikdy klíče v zámku.

Před úrazy na schodech dobře ochrání protiskluzová úprava jejich hran.

Pokud máte v domě schodiště, dobře jej před malými neposedy zabezpečte. Samozřejmé je dobré osvětlení a pevné zábradlí. I vás před úrazem ochrání protiskluzová úprava schodových hran lepicí páskou, kterou na délku ustřihnete podle potřeby. Seženete ji od 133 do 365 Kč. Pro děti zhruba do dvou let věku pořiďte před schody otvírací zábranu, která je na trhu nejčastěji k dostání ve variabilní šířce od 70 do 110 cm. Cena se pohybuje v rozmezí od 460 až do 4000 Kč.

Sporáky a trouby zajistěte před malými pomocníky mechanickými zábranami. Foto: ©Depositphotos.com/martinan
Sporáky a trouby zajistěte před malými pomocníky mechanickými zábranami. Foto: ©Depositphotos.com/martinan

V kuchyni mají děti k otevřenému ohni nejsnadnější přístup na plynovém sporáku, ale týká se to třeba i krbových kamen. Zajistěte je nejlépe mechanickými zábranami, které se hodí i pro spotřebiče s varnými deskami. Šířku si jednoduše nastavíte, nejčastěji mezi 55 až 110 centimetry. I když vaše děti chtějí a budou „pomáhat“ při vaření, nestrhnou si na sebe horký obsah hrnců nebo pánví.

Vařte raději na zadních plotýnkách a zásuvky zajistěte plastovými pojistkami

Raději vařte spíše na zadních plotýnkách a rukojeti hrnců i pánví obracejte ke středu sporáku nebo ke stěně. Vedle sporáku také oželte spodní zásuvkovou skříňku, váš čipera by po ní snadno mohl vylézt jako po žebříku až k nebezpečně horkému objektu jeho zájmu. Na zásuvky do kuchyně patří doplnit plastové pojistky před otevřením, ochrání malé prstíky před schovanými ostrými noži.

Dětem nepatří nože do rukou, otevření zásuvek zabrání plastové pojistky. Foto: ©Depositphotos.com/djedzura
Dětem nepatří nože do rukou, otevření zásuvek zabrání plastové pojistky. Foto: ©Depositphotos.com/djedzura

Velkým dětským lákadlem jsou splývavé ubrusy, za které se krásně tahá, ale nahoře může nečekaně zvědavce překvapit horká káva nebo čaj. Látkových ozdob kuchyňského stolu se tak na nějaký čas raději vzdejte. Před nepříjemnými úrazy hlavy obličeje ochrání děti plastové krytky rohů a hran. Na trhu jsou k dostání v širokém sortimentu, za cenu od 65 Kč do 108 Kč.

      Co ukládejte zásadně mimo dosah dětských rukou:

  • Zapalovače, zápalky, svíčky, cigarety
  • Ostré kuchyňské náčiní, mycí prostředky
  • Krmení pro domácí zvířata, hnojivo na květiny
  • Mikrotenové sáčky, igelitové tašky

Moderní kuchyňské spotřebiče mají zpravidla nejrůznější zámky, které zabrání dětem snadno je zapnout. Pojistky před nežádoucím otevřením plynu doplňuje i termopojistka, která zavře plyn při zhasnutí plamene. Nahoru do skříněk z dosahu dětí nezapomeňte uložit zápalky, svíčky, zapalovače a veškeré případné hořlaviny, čističe a odmašťovadla.

Speciální termopojistka zavře na sporáku plyn při zhasnutí plamene. Foto: ©Depositphotos.com/Dpimborough
Speciální termopojistka zavře na sporáku plyn při zhasnutí plamene. Foto: ©Depositphotos.com/Dpimborough

V kuchyni vás budou děti velmi rády sledovat a napodobovat. Dejte jim klidně ke hraní vařečky nebo plastové nádobí, se kterými si mohou bez obav hrát, zatímco vy se budete věnovat přípravě jídel. Nenechávejte ale bez dozoru odpadkový koš, kam nepatří rozbité sklo, otevřené konzervy nebo zbytky čisticích prostředků. Dobrým řešením je vestavěný koš do kuchyňské skříňky.

Nenechávejte bez dozoru ani odpadkový koš, kam nepatří třeba rozbité sklo.

Nejtragičtějším úrazům dětí elektrickým proudem zabráníte plastovými záslepkami zásuvek. Vytahují se snadno speciálním klíčem. Existují i zásuvky s dětskou pojistkou, uvolňované zasunutím obou vidlic zástrčky najednou. Nenechte volně ležet kabely a šňůry od elektrospotřebičů a veďte je tak, aby na ně váš potomek nedosáhl. Nejlépe je schováte do nerezové rampy u kuchyňské stěny.

Nenechávejte volně ležet šňůry a prodlužovačky, malér je na spadnutí. Foto: ©Depositphotos.com/Jim_Filim
Nenechávejte volně ležet šňůry a prodlužovačky, malér je na spadnutí. Foto: ©Depositphotos.com/Jim_Filim

V koupelnách výborně poslouží protiskluzové podložky ve vaně. Upevníte je přísavkami a koupání s nimi bude stejně zábavné, ale i bezpečnější. Neuškodí ani koupelnové předložky s přilnavou spodní stranou. S dětskou stoličkou s protiskluzovým povrchem si děti budou mýt ruce a čistit zuby daleko ochotněji, protože vše zvládnou „samy“. Dětský stupínek pořídíte do 100 Kč.

Termostatické baterie zabrání opaření a zároveň šetří vodu

Do koupelen s malými dětmi se hodí spíše klasické kohoutkové baterie. Nastavíte na nich snadno požadovanou teplotu vody. Před náhodným opařením a také jako spořič vody slouží i termostatické baterie. Nastavte na nich požadovanou teplotu a jednoduše zaaretujte baterii v této poloze. Voda pak teče až při správně namíchané směsi.

      Některé jedovaté rostliny v zahradě i volné přírodě:

  • Oměj, ocún, skočec, lýkovec
  • Blín, rulík, bolehlav, durman
  • Konvalinka, brslen břečťan, tis        

 

Zejména pro malé kluky bude eldorádem tatínkova dílna, ale spíše až v pozdějším věku. Před mrňaty zatím uložte na bezpečné místo ostré nářadí, křovinořezy, pily a jiné ostré nářadí. Podobně zajistěte i štafle nebo žebříky. Máte velkou užitkovou nebo okrasnou zahradu? Pesticidy nebo hnojiva skladujte v zamčených skříňkách a děti při objevitelských výpravách hlídejte.

Bazény zajistěte oplocením, ale nejlépe je naučit děti co nejdříve plavat.

Častým doplňkem zahrad bývají bazény. Nejlepší prevencí před neštěstím je naučit děti co nejdříve plavat. V tom nejmenším věku na ně dávejte pozor a to i v případě, že jste bazén zajistili krytem. Dobrou ochranou je i oplocení bazénu a dětské samouzavírací bezpečnostní dveře. Zahradní jezírka, stejně jako septiky, studny a sudy na dešťovou vodu důkladně a bezpečně zakryjte.

Máte na zahradě otevřený bazén? Naučte dítě co nejdříve plavat. Foto: ©Depositphotos.com/sakkmesterke
Máte na zahradě otevřený bazén? Naučte dítě co nejdříve plavat. Foto: ©Depositphotos.com/sakkmesterke

Nezapomeňte ani na oblíbené drobné dekorace či pokojové květiny. Některé z nich, diefenbachie, durmany nebo oleandry jsou jedovaté a děti rády zkoumají své okolí nejen hmatem a zrakem, ale i ochutnáváním. Rostliny umístěte na nedosažitelné místo a myslete i na těžké květináče nebo snadno dostupná tekutá hnojiva. Obojí může malé dítě nebezpečně ohrozit.

Zabezpečovací pomůcky před úrazy nejsou drahé a investice se vyplatí

Nejrůznějších vychytávek pro ochranu dětí před úrazy v bytě najdete na trhu bezpočet. Zpravidla nejsou drahé a investice se jistě vyplatí. Nejdůležitější je ale prevence, proto své nejmenší důsledně učte, že se sporáku, horké vodě, zapáleným kamnům a ostrým nožům mají zatím vyhýbat. Váš byt či dům tak bude skutečně bezpečným místem.
 
Máte dostatečně zajištěnou domácnost před úrazy, které mohou utrpět vaše děti? Napište v komentáři pod článkem, co považujete za nejdůležitější a poraďte ostatním čtenářům.

Úvodní foto: ©Depositphotos.com/linavita

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 105x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 173x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 205x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek