PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Pánská kravata k halence, dámský šátek ke smokingu? Posviťte si ve skříni - namontujte do ní světlo

Zvoní vám budík. Musíte do práce, ale partnerka chodí později. Je začátek března a za okny je ještě tma. Plížíte se k šatní skříni, abyste ji nevzbudili. Chcete si vybrat oblečení, ale je tu problém! Nic nevidíte. Co teď?
Vydáno: 02.03.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 5142x

Zvoní budík. Rychle ho vypnete, aby se partner nevzbudil. Kouknete na něj. Naštěstí se jen zavrtěl a spí dál. Opatrně vylezete z postele a po tmě se odplížíte ke skříni. Jenže ouha, nevidíte na oblečení. Co teď? Nezbývá nic jiného než rozsvítit. A je zle. Partner se probudil, a teď bude celý den v práci i večer doma nevrlý.

Naštěstí existuje jednoduchá rada k vyřešení neshod způsobených častým ranním buzením partnera. Nebaví vás večerní chystání oblečení? Pořiďte si světla do skříně. Když je nainstalujete správně, uvidíte na všechno oblečení, a přitom nebudete partnera rušit od spánku.

Jak to funguje a co je na trhu?

Osvětlení skříní se dá rozdělit na vnitřní a vnější. U vnějšího si můžete stínit, když budete stát před skříní. Aby vnitřní světlo dobře fungovalo, musíte ho dobře nainstalovat. Buďto nasvětlete každou polici a šatní tyč zvlášť, nebo umístěte světlo na dveře. To však udělejte pouze v případě, že jsou posuvné. U klasických dveří si totiž budete po jejich otevření opět stínit.

Svítidla se buďto zapojují do zásuvky, případně jsou na baterky nebo akumulátor. Ten je někdy možné nabít přes USB. Doba nabíjení i svícení je různá, nejmenší spotřebu mají LED žárovky, pásky a zářivky. Mimo ně se používají také zářivky a halogenové žárovky.

Světla se obvykle zapnou a vypnou automaticky při otevření skříně pomocí dveřního spínače. Někdy se používá infračervený pohybový senzor, který světlo zapne při otevření skříně, a pokud pohyb před skříní ustane, světlo se po 1 – 5 minutách samo vypne. Je vhodný především do skříně v dětském pokoji, protože děti často zapomenou na její zavření, a pak světlo svítí celý den.

Vypínač může být umístěný i přímo na svítidle. Obvykle je kolébkový nebo tahový (šňůrka), ale vyrábí se také dotykový. Pro snadnější rozsvícení po tmě u něj může svítit orientační dioda. Některá světla lze ovládat pomocí dálkového ovládání. Vnější osvětlení můžete zapojit na klasický vypínač světla.

Vnitřní světlo se dveřním spínačem. Foto: Kupžárovky.cz
Vnitřní světlo se dveřním spínačem. Foto: Kupžárovky.cz

 

Bezpečnost, bezpečnost a ještě jednou bezpečnost

Osvětlení do skříní musí mít certifikát, který potvrzuje, že může být instalované na hořlavý materiál. Světlo umístěte do bezpečné vzdálenosti od uskladněných věcí, aby nedošlo k jejich vznícení. Instalaci by měl provést kvalifikovaný elektrotechnik. U nalepovacích světel na baterky nebo LED pásků to však zvládnete sami.

I sady osvětlení, jejichž prvky se spojují pomocí konektorů, musí provádět osoba s elektrotechnickou kvalifikací. Instalace podléhá speciálním předpisům a českým normám.

Žárovková svítidla nepoužívejte tam, kde není zaručena minimální vzdálenost svítidla od hořlavé látky. Tu stanovuje výrobce. Obvykle to bývá nejméně 0,5 metru ve směru toku světla. Do skříní jsou vhodná LED světla, která se při svícení nezahřívají.

LED svítidlo s dotykovým vypínačem. Foto: RájSvítidel.cz
LED svítidlo s dotykovým vypínačem. Foto: RájSvítidel.cz

 

Vnitřní osvětlení - abyste si nestínili

Kabáty, košile a další oblečení pověšené na ramínkách nasvětlete pomocí LED pásku nalepeného na spodní stranu šatní tyče, nebo pořiďte šatní tyč se zabudovaným osvětlením. Nevýhodou takových tyčí je, že máte na výběr jen z několika délek, kterým pak musíte přizpůsobit vnitřní rozměry skříně.

Myslete na osvětlení zásuvek. Použijte buďto zabudované světlo, LED pásky nebo bodovky. Vhodné je světlo se senzorem pohybu, které se automaticky rozsvítí při otevření zásuvky.

Prostor polic nasviťte pomocí LED pásků nalepených na spodní stranu polic, pomocí zářivek přišroubovaných ke spodní straně polic, nebo pomocí světel zabudovaných do plochy polic. Jejich výhodou je, že nevystupují do prostoru. Musíte však dobře vyřešit přívod elektrické energie. Světlo můžete připevnit také ke hraně police.

1 metr samolepicího LED pásku teplé bílé barvy stojí zhruba 200 Kč. Metrovou šatní tyč se zabudovaným LED světlem a pohybovým senzorem pořídíte za 2500 Kč. LED svítidlo s dotykovým spínačem určené k připevnění na spodní stranu police dlouhé 0,5 metru stojí 1500 Kč.

Šatní tyč se zabudovaným světlem. Foto: wenzel-sro.cz
Šatní tyč se zabudovaným světlem. Foto: wenzel-sro.cz

 

Vnější osvětlení - funkce a dekorace v jednom

Vnější osvětlení můžete využít i pro dekorativní nasvětlení místnosti. Výhodou je, že svítidla mohou vyvíjet více tepla, protože většinou nejsou instalovány přímo na skříň. Při nevhodném umístění je vnitřek skříně zastíněn člověkem stojícím před skříní.

Světlo je často umístěno na stropě mimo skříň. Do jedné řady nainstalujte několik bodových svítidel, a to ve vzdálenosti 40 – 80 cm před skříň podle výšky stropu. Pokud osvětlení zabudujete do podhledu, mělo by mít velký úhel vyklopení, nejlépe 90 °. Tak nasvítíte i horní police skříně.

Místo bodových svítidel můžete použít dekorativní rampu s bodovými svítidly na lankovém systému nebo závěsné zářivkové svítidlo. Tato světla však zasahují do prostoru před skříní, takže je umístěte tak, aby nebránily otevírání dvířek nebo vyjímání oblečení ze skříně.

Některá vnější svítidla jsou určena na vnější hranu skříně. Jedná se hlavně o halogenová bodová světla na ramínku a lineární zářivková svítidla instalovaná na horní desku skříně nebo do její hrany. Ta svítí nahoru i dolů, takže je můžete osadit mezi horní a dolní díl u skříní s nadstavbou.

LED osvětlení určené pro instalaci na horní desku skříně o délce 35 cm stojí 1500 Kč. Stropní halogenové svítidlo koupíte za 200 Kč. Závěsné zářivkové světlo pořídíte za zhruba 1000 Kč.

Vnější světlo určené k připevnění na horní desku skříně. Foto: wenzel-sro.cz
Vnější světlo určené k připevnění na horní desku skříně. Foto: wenzel-sro.cz

 

Jak je to v šatně

Do šatny nainstalujte pro celkovou orientaci v místnosti stropní bodové žárovky a osvětlení do stěny těsně nad podlahou. V malých prostorech se osvědčí LED zářivky. Osvětlete jimi skříně i jednotlivé police. Využít můžete lampičky na skřipcích, které jednoduše natočíte tam, kam potřebujete. Hrajte si se zrcadly a lesklými plochami. Správným odrazem světla prosvětlíte všechny kouty.

 

Používáte osvětlení šatní skříně? Je podle vás lepší vnější nebo vnitřní? Podělte se s ostatními čtenáři o váš názor v komentáři.

Úvodní foto: ©Depositphotos.com/Paha_L

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 110x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 178x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 210x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek