PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
5komentářů

Smrdí vám pračka, myčka? Zbavte se mastnoty, vodního kamene i zápachu. Čtěte 5 rad

Pračka a myčka jsou výborní pomocníci, ale potřebují pravidelnou údržbu. Zanáší je vodní kámen a rozmnožené bakterie i plísně v nich mohou vytvářet zápach. Braňte se speciálními přípravky, ale i léty osvědčenými domácími recepty.
Vydáno: 27.02.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 80569x

Víte, že automatická pračka je jedním z nejužitečnějších vynálezů? Zbavila totiž ženy úmorného ručního praní. Jako každý spotřebič ale potřebuje pravidelnou údržbu, stejně jako myčka nádobí. Obě zařízení pracují ve velké míře s vodou, zanášejí se vodním kamenem a někdy vás překvapí i nepříjemným zápachem zevnitř. Provozním potížím se vyhněte čištěním, sušením a větráním.

Čištění praček obstaráte speciálními nebo domácími přípravky

Nejproblematičtější je čištění bubnu pračky, kam nemáte z vnější strany přístup. K jeho čištění od usazenin nebo vodního kamene použijte speciální přípravky, nebo i domácí suroviny. Používejte také změkčovače vody, které prodlouží životnost přístrojů nejméně o několik let. Anorganické usazeniny navíc mohou odrovnat čerpadlo či obarvit vaše prádlo.

Usazeniny vodního kamene dokáží topné těleso zničit.Foto:©Depositphotos.com/ksena32
Usazeniny vodního kamene dokáží topné těleso zničit.Foto:©Depositphotos.com/ksena32

 

Na trhu existují speciální čisticí prostředky, které seženete od 110 do 300 Kč za balení. Používejte podle návodu vícekrát do roka. Nezapomeňte na filtr, který najdete zpravidla na čelní straně vaší pračky pod krycím víčkem. Vyšroubujte jej a pečlivě vyčistěte od nití, vlasů a žmolků prádla, poté jej propláchněte pod tekoucí horkou vodou. Postup popisuje každý manuál k pračce, opakujte jej zhruba každé tři měsíce.

Pravidelně čistěte dávkovač pracího prostředku, bývá tam černo

Alespoň jednou měsíčně se podívejte do zásuvky nebo dávkovače na prášek. Usazené nečistoty i vodní kámen odsud dostaňte houbičkou či starým zubním kartáčkem s čisticím přípravkem. Stejně postupujte i u těsnicí gumy bubnu, kde vám po čase může narůst nehezká černá špína. Porucha tu sice nehrozí, ale na oblečení se objeví nevzhledné fleky. Častým čištěním také zabráníte množení bakterií a plísní, které mohou vydávat nepříjemný zápach.

Na zápach z pračky nepomůže ani silná aviváž.Foto:©Depositphotos.com/lightpoet
Na zápach z pračky nepomůže ani silná aviváž.Foto:©Depositphotos.com/lightpoet


Snažíte se šetřit a perete na 30 nebo dokonce na 15 °C? Také tady vás může překvapit zápach z pračky, na který nepomůže ani silná aviváž nebo drahý prací prášek. Při nízkých teplotách se totiž v bubnu a trubkách usazují zbytky pracích prostředků. Nevynechávejte proto programy na 60 či 90 °C. Jednou za čas vyperte světlé ručníky nebo utěrky na vyšší teplotu a zápach zmizí.

Perete při nízkých teplotách? Jednou za čas vyvařte světlé ručníky nebo utěrky.

Po nízkoteplotním praní pračku vyčistěte jednou odměrkou sody a spuštěním nejteplejšího a nejdelšího programu. Po doprání dejte do bubnu půl litru čistého octa, který vyčistí trubky od nánosů. Perte znovu na nejdelší a nejteplejší cyklus. Špíny a bakterií se takto zbavujte zhruba jednou za tři měsíce. Gumové těsnění ošetřete opatrně přípravkem Savo proti plísni.

Ocet, jar a soda je silné trio pro čištění praček.Foto:©Depositphotos.com/geo-grafika
Ocet, jar a soda je silné trio pro čištění praček.Foto:©Depositphotos.com/geo-grafika


Řada lidí považuje za všemocný čistič usazenin a nečistot obyčejný ocet. Do pračky nalejte litr octa a bez prádla spusťte program na vyvářku. Kromě vodního kamene byste se měli zbavit také zbytků aviváže a pracích prášků. Větší množství mnohdy horkého octa je problematické, mohli byste si poškodit gumová těsnění, hadice či jinou instalaci. Vyzkoušejte i jiné recepty.

Pračce pomůže od nečistot i kombinovaný recept z více domácích prostředků

Do pračky postupně dejte litr octa, čtvrt kila krystalické sody a osm kapek jaru. Spusťte nejdelší cyklus na 90°C a 1400 otáček, plus přídavnou funkci máchání. Při ždímání nalijte k pročištění pračky jeden litr vody a na závěr spusťte máchání ve studené vodě s aviváží. Soda v kilovém balení vás přijde na 20 až 25 Kč.

Pro zachycení uvolněných nečistot dejte do bubnu starý hadr nebo plenu.

Dobrou čisticí službu obstará i kyselina citronová. Tři čtvrtiny balíčku dejte do dávkovače a spusťte program na bavlnu při 90 °C. Dejte do bubnu starý hadr nebo plenu, které během pracího cyklu uvolněné nečistoty pohltí.

Tekutý čistič myček používejte 1 až 2 × měsíčně. Foto:©Depositphotos.com/j_markov
Tekutý čistič myček používejte 1 až 2 × měsíčně. Foto:©Depositphotos.com/j_markov

 

Pravidelnou údržbu vyžaduje i myčka nádobí. Na trhu najdete řadu čisticích a odvápňujicích tablet nebo gelů. Přípravek jednoduše vložte do myčky podobně jako prostředek na mytí a nechte projít mycí cyklus. Čtvrt litru čističe myček seženete průměrně od 65 Kč a používejte jej 1 - 2 × měsíčně. Někteří výrobci nabízí například desítku mycích tablet za necelých 200 korun.

Domácí prostředky vám pomohou likvidovat pach i u myček

I u myček můžete použít prostředky, běžně dostupné doma. Nalijte do nádržky ocet a nechte mycí program běžet naprázdno na co nejvyšší teplotu. Sodu zase nasypte do šálku a spusťte program na oplachování. Myčku nejen vyčistíte, ale zbavíte ji i všech pachů. Pravidelně zbavujte vnitřek myčky od zbytků potravin a drobných nečistot a proplachujte výpustní sítko.

Jednou za měsíc kompletně vyčistěte spodní část myčky. Foto:©Depositphotos.com/bernjuer
Jednou za měsíc kompletně vyčistěte spodní část myčky. Foto:©Depositphotos.com/bernjuer

 

Zhruba jednou za měsíc vyzkoušejte kompletní vymytí spodní části myčky. Vytáhněte a pečlivě vyčistěte filtry a košíky na zachytávání nečistot. Do přihrádky, kam patří mycí prostředek, nasypte prášek na praní a projeďte na teplotu  40°C  jeden mycí cyklus. Zlikvidujete tak podstatnou část mastnoty a špíny, která se ve spodní části přístroje usazuje.

Po skončení cyklů nechte pračky a myčky větrat, plísně to nemají rády.

Závěrečné doporučení je známé. Nezapomínejte nechat po skončení pracího nebo mycího programu otevřená dvířka spotřebičů, včetně povytaženého dávkovacího šuplíku. Vlhkost se s čerstvým vzduchem nemá ráda, a pokud ji snížíte, nebude se u vás dařit ani plísním, ani různým pachům. Těsnicí gumu po každém praní i mytí pro jistotu utřete do sucha.

Čistíte doma pravidelně myčku a pračku? Napište do komentáře pod článkem, s čím máte největší úspěch. Poraďte ostatním čtenářům.

Úvodní foto: ©Depositphotos.com/jaroslav1974

Sdílejte tento článek 0x 0x 3x
38x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 5
Nadpis:
  Vaše jméno:
věšáky z větví
Tak se směji, protože už nevíte, co byste vymysleli.Ani na lovecké chatě takový nevkus nenajdete. Nabídněte to bezdomovcům pod most.
ODPOVĚDĚT
Kristýna | 25.11.2016
Re: věšáky z větví
Ty asi si v domácnosti strašné motovidlo že. Lidi tu s boží pomocí snaží jen dobrým lidem trochu pomoci.
ODPOVĚDĚT
Anežka | 11.01.2017
je to pravda
Koupil jsem starší dobře vypadající pračku ale zapáchala . Dal jsem do pračky půl litru octa a pral barevné prádlo na 30 stupňů a smrad byl fuč .
ODPOVĚDĚT
Petr | 22.10.2016
Re: je to pravda
A co prádlo ?mělo zajímavou vuni.
ODPOVĚDĚT
Anežka | 11.01.2017
Re: Re: je to pravda
Blbost. První dítě mělo atopický ekzém, na doporučení kožní doktorky jsem do přihrádky na aviváž (stejně jsem ji nikdy nepoužívala) dávala ocet - vysrážel zbytky prášku a změkčil prádlo. Ocet se vymáchá, takže vůbec nesmrdí a to ani nemusíte prát na dlouhý program.
ODPOVĚDĚT
Zuzana | 16.01.2017

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 106x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 174x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 206x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek