0komentářů

Zdeněk Pohlreich nebo Láďa Hruška: Pozvěte kuchařské kapacity do své kuchyně

Tablet i smartphone neslouží jen pro zábavu. Mají plno užitečných funkcí a aplikací, které využijete v mnoha oborech. Uvařte s jejich pomocí skvělou večeři, třeba špagety Jamieho Olivera nebo pečené kuře podle Zdeňka Pohlreicha.
Vydáno: 25.02.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4421x

Číslo na slavné kuchaře vám sice nedám, ale nebojte. K tomu, abyste s nimi mohli vařit ve své kuchyni, telefonní kontakt nepotřebujete. Stačí, když si vezmete chytrý mobil nebo tablet, dáte ho do stojanu na kuchyňské lince, zapnete internet a hned je máte vedle sebe.

Tablet i mobil využijete v kuchyni nejen ke spuštění videoreceptů. Na internetu najdete také různé kuchařky a food blogy, pustíte si hudbu, uvařené jídlo si vyfotíte a pochlubíte se s ním na svém blogu nebo si napíšete nákupní seznam či poznámky k receptům.

Stojan vám pomůže ochránit tablet před zašpiněním. Foto: ©Depositphotos.com/w3design
Stojan vám pomůže ochránit tablet před zašpiněním. Foto: ©Depositphotos.com/w3design

 

Jak si vybrat tablet do kuchyně

Některé tablety jsou konstruované přímo na práci v kuchyni. Konkrétně se jedná o výrobek francouzské firmy Qooq. Tablet je voděodolný, nárazuvzdorný a obsahuje asi 3 000 receptů v psané i video formě. V přepočtu stojí kolem 11 000 Kč. Pokud byste ho nesehnali, pořiďte si outdoorový tablet. Ten však stojí podobné peníze.

S ohledem na cenu je lepší koupit klasický tablet a postarat se o to, aby ho vlhké a někdy i prašné prostředí kuchyně nepoškodilo. Mnohdy ho stačí postavit do stojanu. Pokud tablet ovládáte stylusem, nemusíte se bát, že display zašpiníte. Ovládáte ho dotykově? Pak raději displej chraňte krycí fólií. Na některé tablety je možné sehnat průhledný voděodolný obal.

Máte vytvořenou domácí wi-fi síť? Pak vám stačí klasický tablet, přes který se na ni připojíte a nebudete muset platit další peníze za připojení. V opačném případě budete potřebovat tablet, který se připojí na 3G/LTE síť přes příslušný datový tarif. Počítejte však s tím, že bude o něco dražší.

Speciální tablet do kuchyně. Foto: Qooq.com
Speciální tablet do kuchyně. Foto: Qooq.com

 

Stojan na tablet – kam s ním?

Některé stojany slouží k postavení na linku, jiné jsou určeny k přišroubování ke spodní straně horní skříňky. Díky tomu pak máte tablet blíže k úrovni očí. Některé stojany se šroubují ke zdi. Můžete pořídit i obal na tablet, který pomocí háčků pověsíte na úchytky horní skříňky. Existuje i držák na chladničku, který k ní připevníte pomocí speciální lepicí pásky.

Před postavením do stojanu vložte tablet do obalu z tenkého voděodolného materiálu, který umožňuje dotekové ovládání. Obal můžete sundat, umýt, osušit a znovu použít.

Stojany umožní tablet položit, postavit nebo naklonit. Vyrábí se v mnoha tvarech a provedeních. Některé mají zabudovaný reproduktor. Stojany jsou buď univerzální, nebo jsou určené pouze na určitý typ tabletu nebo mobilu. Ty mohou mít vytvořený třeba i zářez pro napájecí kabel.

Stojan na tablet, ale i klasickou kuchařku. Foto: Heuréka.cz
Stojan na tablet, ale i klasickou kuchařku. Foto: Heuréka.cz

 

Vyrobte si vlastní stojan

Jestli vám jde o to, jak co nejjednodušeji postavit tablet v kuchyni, využijte plastovou nebo pěnovou misku od masa. Vymyjte ji, otočte dnem vzhůru a do dna vyřežte nožem zářez pro tablet.

 

Chcete trvalejší řešení a máte rádi originální design? Tak si vyrobte vlastní dřevěný stojan. Budete k tomu potřebovat:

  • Dřevěné prkýnko
  • Kousek podlahové dřevěné lišty
  • Dřevěný klín pro podepření prkýnka
  • Lepidlo na dřevo
  • Barvu na dřevo
  • Štětec, brusný papír

Lištu nalepte k dolnímu okraji přední strany prkýnka. Poslouží pro podepření tabletu, takže vyberte vhodný tvar. Dřevěný trojúhelník pak nalepte k zadní straně prkénka tak, aby ho podepřel a prkénko stabilně stálo. Po zaschnutí lepidla stojan natřete barvou. Pro vytvoření patiny zbruste barvu na hranách.

 

Tipy na aplikace pro Android, které jsou zadarmo

Apetit – Sezónní recepty

Aplikace obsahuje spoustu receptů na světové i české pokrmy vyššího standardu, které jsou řazeny podle ročních období. Díky tomu můžete vařit z čerstvých sezónních surovin. U každého receptu je aspoň jedna fotka. Můžete je propojit s nákupním seznamem, psát si k nim poznámky a k dispozici máte i videorecenze z YouTube. Aplikace obsahuje také návody na přípravu různých nápojů.

 

Miluji vaření

Najdete zde desítky tisíc receptů (téměř 60 000) s možností podrobného hledání. V případě alergií nebo diet můžete trvale zadat suroviny a potraviny, které musíte nebo chcete vyloučit z jídelníčku. U receptů jsou uvedeny kalorické a nutriční údaje. V aplikaci jsou i jednoduché videorecepty. Po registraci můžete vkládat komentáře a hodnocení, ale i fotografie.

 

8500+ Drink Recipes Free

Anglická aplikace obsahuje velké množství receptů na alko i nealko drinky různé kvality. Najdete zde jak osvědčené a známé koktejly, tak i podomácku namíchané nápoje.

 

Nákupní seznam

Česká aplikace pro jednoduché vytvoření nákupního seznamu, a to ťukáním na potraviny zobrazené na displeji. Program je spojen s webem AkcniCeny.cz, takže se vám po zadání místa, kde nakupujete, zobrazí slevy v dané lokalitě. Po vytvoření vlastního účtu si nákupní seznam můžete synchronizovat přes web na různých zařízeních.

 

Tipy pro milovníky Applu: aplikace na iOS

Recepty.cz

Kuchařka obsahuje přes 22 000 receptů, které jsou roztříděné podle surovin, příležitostí, náročnosti přípravy a mnoha dalších kritérií. Recepty, fotky, videa, komentáře a hodnocení od kuchařů pochází z webu se stejným názvem. POkud si aplikaci propojíte s účtem na webu, můžete si do mobilu stahovat nákupní seznamy nebo oblíbené recepty.

Recept si můžete nechat zobrazit po jednotlivých krocích. Nastavte si automaticky minutku podle časů v receptu, aby se vám dobře vařilo. Aplikace vám může interaktivně doporučit recepty podle vašich preferencí.

 

Sommelier

Praktická aplikace, která vám poradí, jaké víno moravských a českých odrůd se hodí k vámi uvařenému pokrmu. Dozvíte se také to, jak se jednotlivá vína podávají a jaké jsou jejich chuťové vlastnosti.

 

Nákupní lístek

Česká aplikace, přes kterou si jednoduše vytvoříte nákupní seznam, který můžete komukoliv zaslat přes email nebo sms. Zboží je přehledně rozděleno do kategorií tak, aby to odpovídalo jednotlivým oddělením českých a slovenských supermarketů. Mělo by vám to ušetřit listování v seznamu při procházení obchodem.

Používáte v kuchyni tablet nebo smartphone? Napište ostatním čtenářům do komentáře, jakou aplikaci mají vyzkoušet.

Úvodní foto: ©Depositphotos.com/photo-detiSdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Nafukovací postele a lůžka používejte spíše pro příležitostné spaní a návštěvy. Zdravá záda nadevše

Nafukovací postele a lůžka používejte spíše pro příležitostné spaní a návštěvy. Zdravá záda nadevše

Vydáno: 25.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 39x

Pokoj pro hosty není zdaleka běžnou součástí všech obydlí. Návštěvu z daleka ale musíte zpravidla někam uložit. Přenechat jí vlastní ložnici a spát na zemi je ale nesmyslná oběť. Využijte nafukovací matrace, nebo i celé postele.

Celý článek
1komentářů
Jak najít lokálního farmáře či pěstitele? Stačí vám smartphone s připojením k internetu a správnou aplikací

Jak najít lokálního farmáře či pěstitele? Stačí vám smartphone s připojením k internetu a správnou aplikací

Vydáno: 24.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 69x

Zajímáte se o to, co dáváte sobě a své rodině na talíř? Chcete podporovat lokální pěstitele a farmáře, ale nevíte, kde je hledat? Nainstalujte si 4 aplikace, které vám je pomohou najít a které vám o nich řeknou víc než jen adresu.

Celý článek
Lišta, kryt nebo organizér? Vteřinový manžel poradí, jak nejlépe schovat kabely v obýváku

Lišta, kryt nebo organizér? Vteřinový manžel poradí, jak nejlépe schovat kabely v obýváku

Vydáno: 23.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 153x

Máte doma hodně elektrospotřebičů a nemůžete se kvůli tomu pro samý kabel v obýváku pohnout? Ukryjte je před zraky návštěv do husích krků, speciálních lišt nebo za dřevěný plůtek. Můžete je ale i přiznat a udělat z nich dekoraci.

Celý článek