PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Pohledový beton je hit. Zjistěte, kde všude se používá

Betonová stěrka a pohledový beton, to je v dnešní době hit. Do prostoru vnáší netradiční design a originalitu. V moderních interiérech se s nimi setkáte čím dál častěji. Víte, co všechno je z betonu možné vyrobit? Zjistěte to.
Vydáno: 24.02.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 8650x

Beton je často používaným stavebním materiálem. Mnoho architektů chce tento materiál zdůraznit, a proto používají beton pohledový. Ten se již nemusí omítat a vzniknou tak viditelné betonové plochy. Ty se přetřou pouze bezbarvým nátěrem, který zvýší jejich odolnost. Tam, kde není možné využít beton, se používají jeho imitace.

Spousta lidí si na pohledový beton v interiéru stěžuje, protože jim připadá chladný a neútulný, a místnost jakoby stavebně nedokončená. Z betonu mohou být vyrobeny také schody, podlahy, sanitární zařízení i nábytek. Beton není jen šedý, ale i různě barevný. Může být hladký, ale i všelijak texturovaný. Betonovou stěrkou nemusí být dokončena celá stěna, ale jen její část.

Beton se skvěle doplňuje s květinami. Foto: ©Depositphotos.com/krooogle
Beton se skvěle doplňuje s květinami. Foto: ©Depositphotos.com/krooogle

 

Něco málo o pohledovém betonu

Beton tvoří 75 % kameniva, 13,4 % cementu, 7,7 % vody, 3,4 % příměsí a 0,1 % přísad. Beton je pevný, trvanlivý, tvarovatelný a recyklovatelný materiál. Pokud do směsi nepřidáte pryskyřice a jiné podobné látky, zachová se jeho přírodní charakter. U pohledového betonu je potřeba dopředu vědět, kam bude použit. Použití totiž ovlivňuje jeho složení.

Stavba je kvůli pohledovému betonu náročnější na požadavky kvality. Kromě předem domluveného složení betonu se musí dbát na čistotu převozu a při stavbě musí být použito kvalitní bednění, aby na konečné ploše nevznikly nežádoucí otisky. Řemeslníci pak musí dávat při dalších pracích pozor, aby pohledové stěny nepoškodily.

Obyčejný beton do sebe snadno nasává tekutiny, takže se rychle zašpiní. Proto se musí ošetřit několika impregnačními vrstvami. Ty zaručí odolnost vůči tekutinám i chemickým látkám.

Plocha z pohledového betonu je na dotek velice příjemná, nepotřebuje náročnou údržbu a vydrží dlouho pěkná. Mezi nejběžnější varianty dekorování povrchu patří broušení, leštění, hlazení, škrábání a vymývání. Výsledný povrch může být hladký, hrubý i plastický, matný i ve vysokém lesku.

Do betonu je možné pomocí formy otisknout různé vzory, třeba povrch kopírující strukturu dřeva. Opakující se vzor vytvoříte do měkkého betonu hlazením speciálním houbovým nebo ocelovým hladítkem, válečkem, škrábáním, vymýváním nebo poťukáváním. Pískováním odhalíte kamenná zrna a jednotlivé póry. Na ztvrdlý beton můžete použít i kamenické techniky. Specialitou je grafický beton.

Grafický beton se vytvoří tak, že na povrch filmu se rastrovou formou otiskne požadovaný vzor, který poté přijde do kontaktu s betonem. Místo tiskařské barvy se však používá zpožďovač tuhnutí betonu. Vzor se pak vytváří pomocí efektu kontrastu mezi světlým a hladkým povrchem betonu s povrchem betonu exponovaným, z jehož povrchu vystupuje jemné kamenivo. Autorem technologie je finský architekt Samauli Namaanka.

Betonové schody se hodí jak do veřejných, tak i soukromých prostor. Foto: ©Depositphotos.com/siraanamwong
Betonové schody se hodí jak do veřejných, tak i soukromých prostor. Foto: ©Depositphotos.com/siraanamwong

 

Beton se nejčastěji barví na žlutou, okrovou, červenou nebo černou barvu. Pro světlé odstíny, jako je zelená nebo modrá, se musí použít bílý cement, který se při míchání betonu běžně nepoužívá. Přísady a příměsi ovlivní odstín betonu, stejnoměrnost barevnosti, zrnitosti i voděodolnosti.

Pokud beton neobarvíte přidáním pigmentu do směsi, můžete ho nabarvit po vytvrdnutí. Použijte k tomu lazurové barvy s nerovnoměrnou intenzitou. Ty zajistí viditelnou přirozenou strukturu betonu a malířský akvarelový dojem z povrchu, přičemž částečně zakryjí případné skvrny, které mohou vzniknout při provádění betonu.

Imitace betonu, neboli betonové stěrky

Nemůžete použít beton, a přesto se jeho vzhledu nechcete vzdát? Použijte cementové stěrky. Vytvořený povrch je pevný, bezespárový, voděodolný, absolutně hladký, jemný a příjemný na dotek. Stěrku můžete použít na jakýkoliv podklad, tedy beton, dřevo i sádrokarton, a po úpravě také na laminát. Na zdi můžete pomocí stěrky vytvořit i plastickou strukturu.

Stěrky se oproti betonu snáze probarvují a můžete do nich obtisknout strukturu dřeva, případně imitovat otisk bednění.

Na připravený podklad naneste první vrstvu speciální cementové stěrky. Lehce ji srovnejte, a jakmile zaschne, tedy zpravidla druhý den, na ni naneste druhou vrstvu. Tu upravte do požadovaného vzhledu a hladkosti. Potom povrch natřete speciálním nátěrem. Aplikace je poměrně náročná na čas i kvalitu provedení, takže si raději pozvěte odbornou firmu s kladnými ohlasy od jejích zákazníků.

Stěrkování stěny raději přenechte odborníkům. Foto: ©Depositphotos.com/Praiwun
Stěrkování stěny raději přenechte odborníkům. Foto: ©Depositphotos.com/Praiwun

 

Do prostor se zvýšenou vlhkostí jsou vhodnější cementové stěrky s příměsí epoxidu. Na rozdíl od betonu jsou odolné vůči vodě. Při aplikaci na zeď je naneste na podklad vytvořený flexibilním lepidlem a síťovinou. Na podlaze musíte mít před stěrkováním rovný, pevný a suchý anhydrit nebo cementový potěr.

Stěny se již nelakují, podlahy nalakovat můžete. Stěrka se nehodí tam, kde je hodně tvrdá voda a usazuje se vodní kámen. Při častém čištění se totiž může poškodit. Její výhodou je, že se dá aplikovat na téměř jakýkoliv podklad, včetně starých obkladaček. Navíc odolává i vysokým teplotám. Cena je podle provedení od 1000 Kč za metr čtvereční.

Co všechno jde udělat s pohledovým betonem?

1) Betonové vany a umyvadla

Pro koupelny se používá speciální směs portlandského cementu, alkalivzdorných vláken a jemného sklářského písku, neboli ortobeton. Dobře se tvaruje, takže z něj můžete mít umyvadlo i vanu. Navíc si vyberete z různých barevných vzorů a rozhodnout se můžete i mezi hladkým, hrubým nebo texturovaným povrchem.

Umyvadlo z betonu do moderní koupelny. Foto: Gravelli.com
Umyvadlo z betonu do moderní koupelny. Foto: Gravelli.com

 

2) Betonový nábytek

V kuchyni můžete začít pracovní deskou z betonu, ale tím možnosti nekončí. Můžete z něj mít barový pult, kuchyňský ostrůvek i celou linku. Z betonu se dá vytvořit robustní regál, který využijete třeba jako knihovnu, ale i jídelní stůl, odkládací stolek nebo lehátko na zahradu. Díky betonu se zvýšenou pevností vytvoříte desku o tloušťce od 15 mm, takže je nábytek lehčí než z klasického betonu a přenesete ho ve dvou lidech.

Stůl s leštěnou betonovou deskou. Foto: Gravelli.com
Stůl s leštěnou betonovou deskou. Foto: Gravelli.com

 

3) Dokončení stěn, stropů i podlahy

Stěrkou z betonu můžete dokončit část stěny, ale i celou místnost, podlahy i strop. Pohledový beton použitý v koupelně důkladně naimpregnujte proti vodě, jinak by se mohl časem poškodit. Interiér vybavte vhodným nábytkem, nejlépe z masivu, barevnými doplňky a květinami. K betonu se hodí i skleněný a kovový nábytek. Beton využijete také při stavbě schodiště. 

Betonovou stěrku můžete použít i v koupelně. Foto: ©Depositphotos.com/Zveiger
Betonovou stěrku můžete použít i v koupelně. Foto: ©Depositphotos.com/Zveiger

 

4) Průhledný beton (respektive průsvitný)

Dvojice českých konstruktérů, Jiří Peters a Ladislav Eberl, z firmy Gravelli vyrobili průhledné betonové tvárnice, díky kterým prosvětlíte místnost, přičemž nosnost příček zůstane zachovaná. Jednoduše řečeno se jedná o mřížku z plastu, kterou zalijete betonem. Tvárnice využijete kromě stavby stěn a příček i při výrobě schodišť. Jsou dostupné v několika barevných odstínech a různých vzorech a mohou nahradit klasické luxfery. Nevýhodou je vyšší cena. Metr čtverečný totiž vyjde na 10 000 Kč.

 

5) Dekorace pro vás i interiér

Z betonu je možné tvořit rozličné dekorační plastiky, ale i šperky. Pro milovníky betonu bylo představeno i betonové oblečení. V interiéru využijete spíše betonová stínítka lamp a reproduktory. Na masivní komodě se zase budou vyjímat betonové dekorační mísy.

Z betonu se dají vyrobit i moderní svítidla. Foto: Gravelli.com
Z betonu se dají vyrobit i moderní svítidla. Foto: Gravelli.com

 

Jak se vám líbí pohledový beton v interiéru? Prozraďte ostatním čtenářům v komentáři, jestli byste ho doma použili.

Úvodní foto: ©Depositphotos.com/Zveiger

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
1x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 118x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 198x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 219x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek