0komentářů

6 tipů na originální komodu. Ozdobte ji třeba patinou nebo plakátem

Máte v pokoji obyčejnou komodu a říkáte si, že by to chtělo něco zajímavějšího? Zjistěte, jak získat originální kousek nábytku. Je nutné koupit novou komodu, nebo stačí vyšperkovat tu starou? Přečtěte si 6 tipů, jak na to.
Vydáno: 23.02.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 7433x

Za originalitu se většinou platí, a tak i originální komodu většinou seženete jen za hodně peněz. Proč však sahat hluboko do kapsy, když stačí sehnat starou komodu za pár korun? Jakmile ji budete mít, vyhraďte si jeden víkend a přetvořte ji v neokoukaný kousek nábytku.

1) Kupte si originál

Nemáte čas, nebo se vám nechce tvořit? Vyrazte do obchodu a kupte si nějaký originální kousek. Vyberte si třeba komodu vyrobenou z lamina. To může mít téměř jakýkoliv dekor, třeba imitaci staré patiny. Pořídíte ji za zhruba 7 600 Kč.

Komoda Modesto je vyrobená z lamina s dekorem patinovaného dubu. Foto: MT-nábytek.cz
Komoda Modesto je vyrobená z lamina s dekorem patinovaného dubu. Foto: MT-nábytek.cz

 

Máte rádi koloniální styl a přírodní materiály? Pořiďte si komodu z ratanu. Ta z něj může být vyrobená celá, nebo jsou z něj upleteny třeba jen zásuvky. Podobným materiálem je proutí nebo bambus. V obchodech stojí od 2 500 Kč.

Komoda z ratanu přinese do vašeho interiéru nádech exotiky. Foto: ©Depositphotos.com/ttatty
Komoda z ratanu přinese do vašeho interiéru nádech exotiky. Foto: ©Depositphotos.com/ttatty

 

Do interiéru ve vintage stylu zapadne komoda ze znovu použitého teakového, mahagonového nebo železného dřeva získaného ze starých lodí. To dodávají rybáři z exotických ostrovů Bali, Jávy, Lomboku, Sulawesi a Kalimantanu, kteří by ho jinak spálili. Nábytek z lodního dřeva najdete v obchodech s indonéským nábytkem, například v eshopu BlackOx. Komoda vás vyjde na 15 000, ale klidně i 30 000 Kč.

Komodu z lodního dřeva můžete doplnit originální skříňkou z téhož materiálu. Foto: BlackOx.eu
Komodu z lodního dřeva můžete doplnit originální skříňkou z téhož materiálu. Foto: BlackOx.eu

 

2) Natřete jí to

V tomto případě stačí sehnat starou komodu se zajímavým designem. Buď vám stojí v obýváku, nebo ji má babička na půdě. Nebo vyrazte do bazaru s nábytkem, kde ji seženete za pár korun. Kromě komody potřebujete:

  • smirkový papír a houbičku, případně vibrační nebo pásovou ruční brusku
  • hadr
  • štětec
  • barvu na dřevo
  • čistič nábytku
  • originální úchytky

Vytáhněte zásuvky a obruste starý nátěr. Potom komodu očistěte od prachu a nečistot hadrem namočeným do čistidla nábytku, vysušte ji a štětcem naneste novou barvu. Po zaschnutí máte novou a originální komodu. Nakonec můžete vyměnit staré úchytky za nové. Seženete je v obchodech s nábytkovým kováním a v hobby marketech.

 

3) Vytvořte patinu

Pokud vám nestačí stará komoda natřená na netradiční odstín a máte rádi vintage styl, pořiďte více barev a vytvořte na ní patinu. Podívejte se na video, kde uvidíte jeden z možných způsobů, jak se to dělá.

 

4) Nalepte plakát

Kromě pomůcek z předchozích tipů navíc potřebujete:

  • nůžky
  • stěrku
  • oblíbený plakát
  • lepidlo na decoupage

Komodu obruste, očistěte a natřete barvou. Můžete si namíchat takový odstín, jaký je na pozadí plakátu. Z toho vystřihněte obrázek, rozstříhejte ho podle velikosti čel zásuvek a jednotlivé části pak na ně nalepte. Během zasychání lepidla můžete papírem z plakátu oblepit i úchytky. Záleží však na tom, jaký mají tvar a z čeho jsou vyrobené. Nejlépe se lepí na dřevěné úchytky jednoduchého tvaru.

 

5) Natapetujte ji

Oproti lepení plakátu je tapetování komody o něco snadnější. I tak je ale výsledek ohromující, a to hlavně v případě, kdy vyberete nějaký lesklý dekor. Postup je podobný jako u plakátování. Snažte se o to, aby na sebe dekor tapety na jednotlivých čelech zásuvek navazoval.

 

6) Stará dobrá ruční práce

K přetvoření pár desek do podoby bytelné komody je potřeba dobře vybavená dřevařská dílna a zkušenosti, nebo alespoň šikovné ruce a přehledný návod. Mrkněte na video, jak to dělá odborník, který používá klasické nábytkářské spoje.

 

Máte jiný nápad, jak z ošuntělé komody udělat netradiční kousek? Podělte se o něj s ostatními čtenáři v komentáři.

Úvodní foto: MT-nábytek.cz

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Odhalte pravdu o vinylových podlahách. Proč byste o nich měli uvažovat při výměně podlah v domě či bytě?

Odhalte pravdu o vinylových podlahách. Proč byste o nich měli uvažovat při výměně podlah v domě či bytě?

Vydáno: 26.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 29x

Hodí se vinylová podlaha do bytu či domu? Šíří se o ní spousta mýtů, třeba že je tvrdá, studená a chůze po ní hlučná. Je to pravda, nebo ne? Jaké má PVC podlaha skutečné výhody a nevýhody? Přečtěte si další díl Bytových mýtů.

Celý článek
Japonské rohože, tatami či futony vám zajistí zdravý spánek. Vyzkoušejte exotiku ze Země vycházejícího slunce

Japonské rohože, tatami či futony vám zajistí zdravý spánek. Vyzkoušejte exotiku ze Země vycházejícího slunce

Vydáno: 25.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 54x

Hledáte lůžkové vybavení do své nové ložnice a nebráníte se trošce východoasijské exotiky? Vaší bránou do klidného úkrytu před bláznivým světem budou futonové matrace, postel, či rohože. Japonský styl=čistota a kontakt s přírodou.

Celý článek
Chcete mít voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyzkoušejte kouzlo katalytické lampy a hoření bez plamene

Chcete mít voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyzkoušejte kouzlo katalytické lampy a hoření bez plamene

Vydáno: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 85x

Potřebujete provonět domov, zbavit se všech nežádoucích pachů a vydezinfikovat vzduch? Pořiďte si katalytickou lampu. Na jakém principu funguje, co všechno umí, kolik stojí a jak byste ji měli správně používat a čistit?

Celý článek