Potěšme společně nemocné děti. Na konto dobročinné akce díky vám už přibylo:
31540
0komentářů

6 tipů na originální komodu. Ozdobte ji třeba patinou nebo plakátem

Máte v pokoji obyčejnou komodu a říkáte si, že by to chtělo něco zajímavějšího? Zjistěte, jak získat originální kousek nábytku. Je nutné koupit novou komodu, nebo stačí vyšperkovat tu starou? Přečtěte si 6 tipů, jak na to.
Vydáno: 23.02.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 6106x

Za originalitu se většinou platí, a tak i originální komodu většinou seženete jen za hodně peněz. Proč však sahat hluboko do kapsy, když stačí sehnat starou komodu za pár korun? Jakmile ji budete mít, vyhraďte si jeden víkend a přetvořte ji v neokoukaný kousek nábytku.

1) Kupte si originál

Nemáte čas, nebo se vám nechce tvořit? Vyrazte do obchodu a kupte si nějaký originální kousek. Vyberte si třeba komodu vyrobenou z lamina. To může mít téměř jakýkoliv dekor, třeba imitaci staré patiny. Pořídíte ji za zhruba 7 600 Kč.

Komoda Modesto je vyrobená z lamina s dekorem patinovaného dubu. Foto: MT-nábytek.cz
Komoda Modesto je vyrobená z lamina s dekorem patinovaného dubu. Foto: MT-nábytek.cz

 

Máte rádi koloniální styl a přírodní materiály? Pořiďte si komodu z ratanu. Ta z něj může být vyrobená celá, nebo jsou z něj upleteny třeba jen zásuvky. Podobným materiálem je proutí nebo bambus. V obchodech stojí od 2 500 Kč.

Komoda z ratanu přinese do vašeho interiéru nádech exotiky. Foto: ©Depositphotos.com/ttatty
Komoda z ratanu přinese do vašeho interiéru nádech exotiky. Foto: ©Depositphotos.com/ttatty

 

Do interiéru ve vintage stylu zapadne komoda ze znovu použitého teakového, mahagonového nebo železného dřeva získaného ze starých lodí. To dodávají rybáři z exotických ostrovů Bali, Jávy, Lomboku, Sulawesi a Kalimantanu, kteří by ho jinak spálili. Nábytek z lodního dřeva najdete v obchodech s indonéským nábytkem, například v eshopu BlackOx. Komoda vás vyjde na 15 000, ale klidně i 30 000 Kč.

Komodu z lodního dřeva můžete doplnit originální skříňkou z téhož materiálu. Foto: BlackOx.eu
Komodu z lodního dřeva můžete doplnit originální skříňkou z téhož materiálu. Foto: BlackOx.eu

 

2) Natřete jí to

V tomto případě stačí sehnat starou komodu se zajímavým designem. Buď vám stojí v obýváku, nebo ji má babička na půdě. Nebo vyrazte do bazaru s nábytkem, kde ji seženete za pár korun. Kromě komody potřebujete:

  • smirkový papír a houbičku, případně vibrační nebo pásovou ruční brusku
  • hadr
  • štětec
  • barvu na dřevo
  • čistič nábytku
  • originální úchytky

Vytáhněte zásuvky a obruste starý nátěr. Potom komodu očistěte od prachu a nečistot hadrem namočeným do čistidla nábytku, vysušte ji a štětcem naneste novou barvu. Po zaschnutí máte novou a originální komodu. Nakonec můžete vyměnit staré úchytky za nové. Seženete je v obchodech s nábytkovým kováním a v hobby marketech.

 

3) Vytvořte patinu

Pokud vám nestačí stará komoda natřená na netradiční odstín a máte rádi vintage styl, pořiďte více barev a vytvořte na ní patinu. Podívejte se na video, kde uvidíte jeden z možných způsobů, jak se to dělá.

 

4) Nalepte plakát

Kromě pomůcek z předchozích tipů navíc potřebujete:

  • nůžky
  • stěrku
  • oblíbený plakát
  • lepidlo na decoupage

Komodu obruste, očistěte a natřete barvou. Můžete si namíchat takový odstín, jaký je na pozadí plakátu. Z toho vystřihněte obrázek, rozstříhejte ho podle velikosti čel zásuvek a jednotlivé části pak na ně nalepte. Během zasychání lepidla můžete papírem z plakátu oblepit i úchytky. Záleží však na tom, jaký mají tvar a z čeho jsou vyrobené. Nejlépe se lepí na dřevěné úchytky jednoduchého tvaru.

 

5) Natapetujte ji

Oproti lepení plakátu je tapetování komody o něco snadnější. I tak je ale výsledek ohromující, a to hlavně v případě, kdy vyberete nějaký lesklý dekor. Postup je podobný jako u plakátování. Snažte se o to, aby na sebe dekor tapety na jednotlivých čelech zásuvek navazoval.

 

6) Stará dobrá ruční práce

K přetvoření pár desek do podoby bytelné komody je potřeba dobře vybavená dřevařská dílna a zkušenosti, nebo alespoň šikovné ruce a přehledný návod. Mrkněte na video, jak to dělá odborník, který používá klasické nábytkářské spoje.

 

Máte jiný nápad, jak z ošuntělé komody udělat netradiční kousek? Podělte se o něj s ostatními čtenáři v komentáři.

Úvodní foto: MT-nábytek.cz

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Veselé Vánoce: 5 dárkových tipů pro vaše blízké na menší kousky nábytku

Veselé Vánoce: 5 dárkových tipů pro vaše blízké na menší kousky nábytku

Vydáno: 07.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 29x

Vánoce se blíží a nápady na dárky jsou vzácné zboží. Dávat blízkým kuchyňskou linku pod stromeček asi nebudete, ale vhod může přijít 5 tipů na menší nábytkové kousky. Třeba právě ony vašim blízkým chybí. Vyberte jim pěkné kousky.

Celý článek
Dejte si nohy do vodorovné polohy a chvíli spočiňte. Jak si vyrobit bedýnkový taburet

Dejte si nohy do vodorovné polohy a chvíli spočiňte. Jak si vyrobit bedýnkový taburet

Vydáno: 06.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 59x

Taburety do obýváku jsou víceúčelovým kusem nábytku. Posadíte na ně návštěvu, natáhnete si nohy z křesla, případně do nich i něco uložíte. Nelíbí se vám ty v obchodech? Vyrobte si je doma svépomocí z dřevěných bedýnek od ovoce.

Celý článek
Chcete být při stavbě domu šetrní k životnímu prostředí? Postavte si domek z hlíny technikou Superadobe

Chcete být při stavbě domu šetrní k životnímu prostředí? Postavte si domek z hlíny technikou Superadobe

Vydáno: 03.12.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 1201x

Chcete si postavit dům levně a vlastníma rukama z materiálů, které jsou šetrné k životnímu prostředí? Seznamte se se stavební technikou Superadobe. Jaké postupy se při ní používají, jaké přináší výhody a jak vypadají hotové domy?

Celý článek