PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Je malá koupelna opravdu malá, nebo je akorát špatně zařízená? Dopřejte si prostor

Malá koupelna neexistuje. Může být akorát špatně zařízená, a potom vypadá menší než ve skutečnosti je. Přečtěte si pár rad a zjistíte, že na pár metrech čtverečných můžete mít spoustu místa na všechno potřebné.
Vydáno: 19.02.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 7632x

Jste zoufalí z toho, že se v koupelně nemůžete otočit s košem prádla, nebo že nemáte místo na čištění zubů? Máte pocit, že je prostě malá? Zamyslete se nad tím, jak je zařízená. Třeba zjistíte, že když vyhodíte pár lahviček s kosmetikou, odstěhujete jednu skříňku a posunete pračku, přibude prostor, a přitom vám nic nebude scházet.

Než se pustíte do přestavby, pořádně si všechno promyslete. Před umyvadlem potřebujete místa nejvíc, ke všemu musíte mít pohodlný přístup, dvířka skříněk se musí dát plně otevřít a nesmíte zapomenout ani na prostor pro případné stěhování pračky. Třeba zjistíte, že je potřeba provést nějaké stavební úpravy, které vás budou stát víc peněz.

Sprcha, či vana? Toť otázka

Vyměňte vanu za sprchový kout. Zabere méně místa a ještě ušetříte za vodu na koupání. K relaxaci můžete využít sklopné sedátko ve sprše a různé sprchové hadice. Hodit se vám bude i dobře umístěné madlo, které usnadní vstávání.

V malé vaně se stejně nenatáhnete a relaxace nebude taková, jakou od vany čekáte. Díky masážnímu pultu ve sprše na vanu snadno zapomenete. Sprchový kout může mít vaničku, nebo odtokový žlábek v podlaze. Ta pak musí být dobře vyspádovaná, aby voda dobře odtékala.

Vyzkoušejte masážní sprchu a na vanu zapomenete. Foto: ©Depositphotos.com/photographee.eu
Vyzkoušejte masážní sprchu a na vanu zapomenete. Foto: ©Depositphotos.com/photographee.eu

 

Trváte na vaně? Vyhněte se rohové, protože zabírá moc místa. Nejlepší je klasická obdélníková, nebo asymetrická, která se na jedné straně zužuje. Nad zúžený konec umístěte umyvadlo. Vanu doplňte zástěnou, abyste se v ní mohli pohodlně sprchovat. Kromě zástěny by měla mít rovné dno s neklouzavým povrchem.

Umyvadlo má mít šířku alespoň 50 cm. Před ním by měl být prostor minimálně půl metru. Kromě klasických tvarů se vyrábí i atypická umyvadla s baterií uprostřed nebo na kraji. Nevhodné je rohové umyvadlo, které zabírá poměrně dost místa. Jestli potřebujete dvě umyvadla, volte raději dvojumyvadlo, které šetří prostor. Mezi umyvadly je navíc odkládací plocha. Počítejte s tím, že na šířku zabere minimálně 130 cm.

Záchod je lepší závěsný, který má nádržku pro splachování umístěnou ve stěně. Předstěnové systémy zaručují dostatečnou pevnost bez velkých nároků na nosnost zdi. Díky tomu, že je vidět podlaha pod záchodovou mísou, vypadá koupelna větší. Navíc se pod záchodem snadno uklízí.

Díky zástěně u vany nebudete mít během sprchování v koupelně potopu. Foto: ©Depositphotos.com/gerasimov
Díky zástěně u vany nebudete mít během sprchování v koupelně potopu. Foto: ©Depositphotos.com/gerasimov

 

Nábytek a úložné prostory

Využijte prostor pod umyvadlem a dejte pod něj skříňku. Skryjete do ní kosmetické potřeby nebo čistidla. Zbavte se všeho, co nepoužíváte, ať už se jedná o šampóny, mýdla, nebo úklidové prostředky. S množstvím koupelnových skříněk to nepřehánějte.

Volte raději vyšší uzavřené skříňky. Za zavřenými dvířky bude vše vypadat uklizeně, harmonicky a čistě. Ručníky je lepší skladovat v šatní skříni ve vedlejším pokoji, protože ušetříte místo v koupelně. V koupelnové skříňce může být vestavěný koš na špinavé prádlo. Pak už nebudete potřebovat samostatně stojící koš, který zabírá poměrně dost místa.

Ve sprchovém koutě bývají vestavěné police. Pokud tam nejsou, dejte do něj organizér. Bude se vám hodit na odložení mýdla a dalších potřeb. V koupelně používejte také závěsné držáky a kapsáře. Místo zrcadla pověste nad umyvadlo zrcadlovou skříňku se zabudovaným světlem.

Nad umyvadlo pověste zrcadlovou skříňku s osvětlením. Foto: ©Depositphotos.com/iriana88w
Nad umyvadlo pověste zrcadlovou skříňku s osvětlením. Foto: ©Depositphotos.com/iriana88w

 

Jak koupelnu opticky zvětšit

Koupelnu slaďte do světlých odstínů a nebojte se lesklých povrchů. Prostor se v nich odráží jako v zrcadle a vypadá větší. Použijte více menších nebo jedno velké zrcadlo a nezapomeňte na kvalitní osvětlení. Světlo zapusťte do stropu, aby příliš nevystupovalo do prostoru. Pokud zrcadlem obložíte jednu stěnu nebo její část, rozšíříte opticky prostor. Jestli vám vadí zamlžená zrcadla, dejte na ně proti-zamlžovací fólii.

Obklady by měly mít co největší rozměr. Prostor se sjednotí a opticky zvětší. Nevýhodou je náročnější obkládání, protože se s velkým formátem hůře manipuluje a potřebujete lépe vyrovnaný podklad. Pokud mají kalibrovanou (přesně uříznutou) hranu, lze je na zeď i podlahu lepit prakticky beze spáry. Pak je prostor ještě celistvější. Místnost ozvláštněte dekorativní mozaikou za umyvadlem nebo vanou.

Obklad nedávejte až ke stropu. Zbytek zdi a strop natřete voděodolnou barvou. Podlaha by měla být tmavší než stěny. Na dlažbu vyberte větší formát než na obklad zdi. Do malého prostoru volte světlé barvy. Prosvětlíte jej bílou, béžovou, růžovou, modrou a světle zelenou. Místnost opticky rozšíříte použitím výrazného proužku přes celou její šířku.

Prosvětlená barevná skleněná stěna dodá koupelně šmrnc. Foto: ©Depositphotos.com/gerasimov
Prosvětlená barevná skleněná stěna dodá koupelně šmrnc. Foto: ©Depositphotos.com/gerasimov

 

Stavební úpravy a volba dispozice

Jestli máte početnou rodinu, nespojujte koupelnu se záchodem. Ráno a večer, kdy všichni vykonávají hygienu v téměř stejnou dobu, by se „brzdil provoz“. U dvoučlenné domácnosti to není tolik hektické, takže spojené místnosti příliš nevadí.

Umístěním záchodu do koupelny se připravíte o jednu dělící příčku, na kterou byste jinak umístili další úložné prostory. WC v koupelně by mělo být skryté před pohledem ode dveří nízkou zídkou, matným sklem nebo paravánem. Bidet nahradí ruční sprška.

Na samostatném WC by mělo být alespoň miniaturní umývadlo. Pokud na něj není místo, je lepší koupelna spojená s WC. Místnost pro záchod vedle koupelny bývá zbytečně hluboká. Stačí ji zkrátit, prostor probourat do koupelny a do vzniklého prostoru zasunout pračku. Nad ni pověsíte bojler, kotel nebo skříňku. Prostor můžete skrýt za závěs nebo rolety.

Výrobci nabízí miniaturní pračky, které se vejdou pod umyvadlo, případně úzké pračky s horním plněním. Pro úsporu místa v koupelně zabudujte pračku do kuchyňské linky nebo skříně či komory na chodbě vedle koupelny. Záleží na tom, jaké máte možnosti s připojením na vodu a odpad.

Světlo přiveďte oknem nebo prosklením horní části zdi nebo celé příčky. Sklo můžete nahradit luxfery. Záleží na prostoru, který máte k dispozici. Světlo přivedete i prosklenými dveřmi. Využijte matné nebo ne zcela průsvitné materiály, abyste v koupelně zachovali pocit soukromí.

Dveře by se měly otevírat směrem ven, aby neomezovaly prostor v malé místnosti. Dalším důvodem je bezpečnost. Pokud se někomu uvnitř udělá zle a omdlí, nezablokuje svým tělem dveře. Jestli potřebujete ušetřit místo, použijte dveře posuvné.

Žebříkový radiátor nezabere tolik místa jako klasické topení a využijete ho i na pověšení ručníků. Pokud nemáte přímé vytápění, kupte variantu s možností zapojení do zásuvky nebo zabudujte elektrické vytápění do podlahy.

Přes stěnu z luxfer dostanete do koupelny denní světlo a zachováte pocit soukromí. Foto: ©Depositphotos.com/aaphotograph
Přes stěnu z luxfer dostanete do koupelny denní světlo a zachováte pocit soukromí. Foto: ©Depositphotos.com/aaphotograph

 

Podařilo se vám nafouknout malou koupelnu? Prozraďte ostatním čtenářům v komentáři, jaké vychytávky jste použili.

Úvodní foto: ©Depositphotos.com/ehpoint

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 114x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 182x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 213x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek