PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Pryč s poděděným molitanem. Dítě si zaslouží zbrusu novou matračku

Ať je dětská postýlka sebevíc bezpečná, zdraví dítěte ovlivní především matrace, kterou do ní dáte. Stačí matrace po odrostlém dítěti kamarádky, nebo je potřeba nová? Zjistěte, na co si během nákupu dávat pozor.
Vydáno: 17.02.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2859x

„Nezajdeme si dneska někam na kafíčko?“

„Né, já nemůžu, musím do obchodu. Postýlku už mám koupenou, tak sháním ještě matračku, aby měl Adámek kde spinkat, až se narodí.“

„Tak nikam nechoď, já zavolám Alči. Její Eliška už vyrostla, tak by ti mohla dát matračku po ní.“

 

Podobný rozhovor vede spousta kamarádek a příbuzných. Správně by měl končit tím, že si starou matraci nenecháte vnutit a koupíte novou. Šetřit na svém dítěti se totiž nevyplácí. Poděděná matračka může být proleželá a plná roztočů, prachu a špíny.

Dětská matrace z kokosových vláken patří mezi nejkvalitnější. Foto: MT-nábytek.cz
Dětská matrace z kokosových vláken patří mezi nejkvalitnější. Foto: MT-nábytek.cz

 

Špatná matrace ohrožuje zdraví dítěte

Protože spí dítě často na břiše s hlavou zabořenou v matraci, musí být prodyšná, aby mohlo dýchat. Taková matrace zajistí i to, že se dítě nebude přehřívat. Proto nepoužívejte plastové chrániče proti protečení tekutin, které nejsou prodyšné.

Výběrem dobré matrace předejdete u vaší ratolesti:

  • Otlakům
  • Syndromu ploché hlavy
  • Špatnému prokrvení
  • Pokřivení páteře
  • Přehřátí
  • Problémům s dýcháním

Existují speciální podložky pod matraci, které zaznamenávají pohyb dítěte, odezvy jeho srdeční činnosti a dýchací rytmus. Pokud se některá z těchto aktivit přeruší na dobu 20 sekund, spustí se alarm. Najdete je pod názvem monitor dechu a stojí od 1500 Kč výše. Při nákupu se ptejte na to, jestli bude fungovat s vámi vybranou matrací.

Monitor dechu pohlídá důležité životní funkce dítěte. Foto: Heuréka.cz
Monitor dechu pohlídá důležité životní funkce dítěte. Foto: Heuréka.cz

 

Jak vybrat správnou matraci

Vyberte tvrdší nebo středně tvrdou dětskou matraci s pevnější konstrukcí. Dítě totiž potřebuje ve stádiu vývinu pevnou oporu páteře. I přílišná tvrdost je však na škodu, protože by mohly vznikat otlaky. Správnou tvrdostí snížíte také riziko syndromu náhlého úmrtí dítěte.

Děrování matrace a správná struktura buněk s velkými póry zajistí odvětrávání a přístup vzduchu. Je to důležité pro odvod vlhkosti v případě pomočení nebo slintání dítěte, ale také pro celkovou hygienu lůžka. Lehací plocha by měla být celistvá, nikoliv zónovaná. Dítě se všelijak vrtí a převaluje, takže je potřeba, aby matrace byla na všech místech stejně tvrdá.

Miminko tráví v prvním roce na matraci většinu dne. Proto je důležitá její kvalita. Tu za 700 Kč nedostanete. Raději si připlaťte.

Pro dítě jsou vhodné přírodní materiály. Mezi nejkvalitnější matrace do dětských postýlek patří ty, které jsou vyrobeny z kokosových vláken. Jsou hypoalergenní, skvěle odvádí vlhkost a poskytují dobré provzdušnění. Kokos se může kombinovat s pohankou, která má podobné vlastnosti.

PUR pěna není špatná, ale dávejte pozor na její výšku a pevnost. Musí mít také kvalitní bavlněný potah, který odvede vlhkost. Ten by měl být pratelný, a to alespoň na 60 °C. Vyhněte se příliš levným pěnovým matracím. Většinou se na nich po několika nocích objeví proleželá místa.

U matrace z PUR pěny si pohlídejte její pevnost. Foto: MT-nábytek.cz
U matrace z PUR pěny si pohlídejte její pevnost. Foto: MT-nábytek.cz

 

Pro děti jsou dobré také matrace z latexu. Jsou dostatečně pružné, středně tvrdé a po stlačení se rychle vrátí do původní polohy. Navíc jsou díky své buněčné struktuře dostatečně prodyšné. Paměťová pěna je naopak nejhorší. Je měkká a dítě by se na matraci přehřívalo.

Pružinové matrace mají dobrou prodyšnost a relativně snadno odvětrávají vlhkost. Také bývají trvanlivější než matračky pěnové. S ohledem na zdravotní nezávadnost jsou lepší matrace s nelepenou konstrukcí.

Při stlačení matrace nesmíte cítit rošt ani pružiny, a to ani v případě, že vyvinete větší tlak než dítě.

Pro starší dítě vybírejte podobně jako pro sebe. Důležitým kritériem je dobrá opora zad. Až do dospělosti probíhá osifikace kostí a nesprávný povrch pro spaní by mohl vést k různým deformacím zad a kostí. Vhodná je středně tvrdá latexová pěna.

 

„Tak nikam nechoď, já zavolám Alči. Její Eliška už vyrostla, tak by ti mohla dát matračku po ní.“

„Prosímtě, nikam nevolej. Záleží mi na Adámkově zdraví, a proto mu koupím zbrusu novou matračku.“

„A máš už nějakou vyhlídlou?“

„Teď jsem o tom četla článek na netu a nejspíš pořídím matračku z kokosu. Sice stojí asi 1500 korun, ale je prý nejlepší.“

 

Jak je to s rozměry dětské matrace

Nejčastěji se prodávají postýlky o velikosti 120 x 60 cm. Když si ji koupíte v tomto rozměru, vyhnete se shánění atypického rozměru matrace. Matraci i postýlku většinou využijete do 2. až 3. roku dítěte, takže se nebojte připlatit za kvalitu.

Matrace musí přesně zapadnout do postýlky. Mezi rámem postele a matrací by neměly být velké mezery. To, že je příliš velká, poznáte snadno. Proveďte rychlou „prstovou zkoušku”. Jestli se vám do mezery vlezou minimálně dva prsty, je to špatně. V takovém případě se podívejte po větší matraci.

Kombinací PUR pěny a kokosových vláken dostanete kvalitu za rozumnou cenu. Foto: MT-nábytek.cz
Kombinací PUR pěny a kokosových vláken dostanete kvalitu za rozumnou cenu. Foto: MT-nábytek.cz

 

Máte zkušenosti s dětskou matrací z kokosových vláken? Jste s ní spokojeni nebo byste si raději pořídili jinou? Poraďte v komentáři ostatním čtenářům.

Úvodní foto: ©Depositphotos.com/anatols

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 124x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 208x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 223x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek