0komentářů

Tričko sem, kabát tam. Udělejte si pořádek v šatní skříni jako prezident

"Jéé myslel jsem si, že to tričko už jsem dávno vyhodil. A ono bylo zastrčené vzadu ve skříni." Také ve své šatní skříni nacházíte zapomenuté kousky oblečení? Zařiďte ji správným vnitřním vybavením a udělejte si v ní pořádek.
Vydáno: 13.02.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 5480x

Snad každý touží po šatně, ale jen málokdo ji opravdu má. Kdo na ni nemá prostor, musí si vystačit se šatní skříní. Pokud si dobře vyberete její vnitřní vybavení, bude vám sloužit k radosti a na šatnu už nebudete myslet tak často. S nákupem nespěchejte a nedejte jen na vnější rozměry a design.

Šatnu by chtěl snad každý, ale většinou na ni není místo. Foto: ©Depositphotos.com/Zweiger
Šatnu by chtěl snad každý, ale většinou na ni není místo. Foto: ©Depositphotos.com/Zweiger

 

Volba vnitřního vybavení skříně záleží na tom, zda ji bude používat muž, nebo žena. Většinou je však společná, takže je potřeba dělat kompromisy. Buď bude mít každý jednu polovinu skříně, nebo si vymezte, kdo kterou část bude používat. Taky si dopředu rozmyslete, co všechno chcete do skříně ukládat.

Budete do ní věšet i bundy? Budete do ní ukládat sportovní pomůcky, úklidové náčiní nebo boty? Ukládáte věci spíš složené, nebo pověšené na ramínkách? Podle toho si vyberte velikost skříně a její vnitřní uspořádání. Snažte se oddělit věci, které nosíte venku, jako jsou bundy a boty, od běžného oblečení.

Drátěné koše mohou nahradit klasické zásuvky. Foto: ©Depositphotos.com/KKulikov
Drátěné koše mohou nahradit klasické zásuvky. Foto: ©Depositphotos.com/KKulikov

 

Jak je to s rozměry?

Využijte výšku stropu a vyberte co nejvyšší skříň. I když se vám může zdát, že je to zbytečné, úložné prostory navíc se vám mohou v budoucnu hodit. Na horní police uložíte sezónní a málo využívané věci, takže se pro ně nebudete muset každý den natahovat. Přístup vám usnadní schůdky.

Věci, které používáte denně, dejte do výšky kolem 120 cm. Zásuvky jen do takové výšky, abyste viděli pohodlně dovnitř.

Pro pověšení objemnějšího oblečení na ramínkách, jako jsou třeba kabáty, potřebujete hloubku skříně alespoň 56 cm. U menší hloubky použijte výsuvnou šatní tyč. Pro pověšení oblečení potřebujete pod šatní tyčí 70 – 90 cm, u dlouhých kabátů až 140 cm.

Jak si poradit s vnitřním uspořádáním

Na poskládané prádlo použijte policový systém, výsuvné police, nebo zásuvky. U polic si většinou můžete sami zvolit, v jakém rozestupu budou od sebe. U hlubokých skříní se však vytrácí jejich přehlednost. Oblečení v zadních komíncích vytáhnete jen málokdy. Proto jsou lepší výsuvné police nebo zásuvky.

Police a zásuvky jsou standardním vybavením šatní skříně. Foto: ©Depositphotos.com/Wollwerth
Police a zásuvky jsou standardním vybavením šatní skříně. Foto: ©Depositphotos.com/Wollwerth

 

Zásuvky mohou být venkovní, nebo vnitřní. Ty jsou ukryty za dveřmi skříně, a proto nemusí mít čelo. Pro větší přehlednost mohou mít průhledný předek z průhledného plastu. Menší hloubka zajistí větší přehlednost, pomoci si můžete i vnitřními organizátory.

Drátěné koše jsou obdobou zásuvek. Jejich výhodou je, že hned vidíte, co je uvnitř. Nemají ale pevné dno, takže jimi mohou drobné věci propadávat. Drátěné koše jsou skvělou pomůckou do dětských skříní, neboť do nich děti snadno a rychle uklidí své hračky.

Věci na ramínkách pověste na šatní tyče. Jestli máte vysokou skříň, dejte dvě nad sebe. Rozmyslete si však vzdálenost mezi nimi tak, aby se vám pověšené oblečení nekrčilo. Jestli na horní tyč nedosáhnete, vyberte tyč sklopnou (pantograf). Tu pomocí jednoduchého mechanismu stáhnete do dostupné výšky. Do úzkých skříní se hodí výsuvné šatní tyče.

Využijte výšky skříně a dejte dvě šatní tyče nad sebe. Foto: ©Depositphotos.com/khongkitwiriyachan
Využijte výšky skříně a dejte dvě šatní tyče nad sebe. Foto: ©Depositphotos.com/khongkitwiriyachan

 

Doplňky pro uložení všech drobností

Dámy ocení speciální věšák na šátky, několik menších zásuvek na doplňky, jako třeba pásky, korálky nebo šátky, osvětlení, a hlavně velké zrcadlo. To může být na dveřích skříně z venku, zevnitř, ale i na speciálním vnitřním výklopném mechanismu, takže je možné ho schovat k boku skříně.

Pro pány je určen držák na kravaty, kalhoty a pásky. Kravatovník může být uchycen na boku skříně, na stojanu, nebo na otočném rameni, které zavěsíte na šatní tyč. Kalhotovník bývá výsuvný, sklopný i šikmo výsuvný. Je dřevěný, kovový nebo plastový a mívá přichycovací očka s funkcí kolíčků.

Pro větší přehlednost dejte na police krabice s víky nebo vakuové pytle. Díky nim uspoříte i nějaké to místo.

Další výbavou skříně může být výsuvný držák na boty, univerzální věšák na bižuterii, kabelky, sportovní potřeby a úklidové pomůcky, případně žehlicí prkno či stojan na žehličku nebo vysavač. Vše je možné připevnit k boku skříně nebo na její dveře.

Systém na ukládání bot do šatní skříně raději nedávejte. Kvůli zachování čistoty je schovejte do botníku. Držák na boty je většinou drátěný, plechový nebo plastový. Bývá pevný, výsuvný i výklopný. Pokud ho do šatní skříně umístíte, myslete na její kvalitní odvětrávání.

Zabudované osvětlení skříně se vám bude hodit v případě, že v místnosti nemáte dostatek světla. Světlo je většinou řešeno pomocí moderních LED pásků. Ty však nevolte, pokud bude skříň stát v ložnici. Při instalaci dodržujte požadavky požární bezpečnosti. Zdroje i kabely musí být dostatečně izolované a všechny použité výrobky musí mít atest na instalaci do nábytku.

Osvětlení šatní skříně může působit až dekoračně. Foto: ©Depositphotos.com/Paha_L
Osvětlení šatní skříně může působit až dekoračně. Foto: ©Depositphotos.com/Paha_L

 

Jaké vnitřní vybavení skříně používáte, a jaké vám přijde zbytečné? Podělte se o svůj názor s ostatními čtenáři v komentáři.

Úvodní foto: ©Depositphotos.com/Paha_L

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Vyzdobte si letos balkón květinami klasickými i novými druhy. 6 nových tipů na krásné truhlíky

Vyzdobte si letos balkón květinami klasickými i novými druhy. 6 nových tipů na krásné truhlíky

Vydáno: 27.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 449x

Balkonová a truhlíková sezóna je spolu s hřejivými paprsky sluníčka definitivně tady. Zahradníček vám poradí, jaké balkonovky si sehnat, kam je vysadit a jak se o ně nejlépe starat. Zpestřete si letos svůj balkon i 6 novými druhy.

Celý článek
Odhalte pravdu o vinylových podlahách. Proč byste o nich měli uvažovat při výměně podlah v domě či bytě?

Odhalte pravdu o vinylových podlahách. Proč byste o nich měli uvažovat při výměně podlah v domě či bytě?

Vydáno: 26.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 109x

Hodí se vinylová podlaha do bytu či domu? Šíří se o ní spousta mýtů, třeba že je tvrdá, studená a chůze po ní hlučná. Je to pravda, nebo ne? Jaké má PVC podlaha skutečné výhody a nevýhody? Přečtěte si další díl Bytových mýtů.

Celý článek
Japonské rohože, tatami či futony vám zajistí zdravý spánek. Vyzkoušejte exotiku ze Země vycházejícího slunce

Japonské rohože, tatami či futony vám zajistí zdravý spánek. Vyzkoušejte exotiku ze Země vycházejícího slunce

Vydáno: 25.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 84x

Hledáte lůžkové vybavení do své nové ložnice a nebráníte se trošce východoasijské exotiky? Vaší bránou do klidného úkrytu před bláznivým světem budou futonové matrace, postel, či rohože. Japonský styl=čistota a kontakt s přírodou.

Celý článek