PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Máte hodně knih? Domácí knihovna zútulní obývák. Poslouží i jako dělicí příčka

Oblíbené knihy si nezaslouží, aby se válely po zemi. Vyberte si do obýváku prosklenou knihovnu z masivního dřeva a barevné hřbety svazků ozdobí váš interiér. Pamatujte, že tištěné informace mají váhu a dodržte doporučené limity.
Vydáno: 10.02.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3515x

Klasická papírová kniha zůstává i přes velký rozmach elektronických čteček stále nepostradatelným zdrojem informací, ale i příběhů, plných fantazie. Máte také doma sloupy knih, rozmístěných po bytě a přemýšlíte nad jejich důstojným uložením? Pořiďte si do obývacího pokoje novou knihovnu. Při šikovném výběru podle vašeho stylu bydlení se stane kouskem, který zútulní celý interiér.

Závěsné police Volinois 2 z e-shopu MT-nábytek.cz poskytnou vašim knihám útočiště a mají optimální nosnost.
Závěsné police Volinois 2 z e-shopu MT-nábytek.cz poskytnou vašim knihám útočiště a mají optimální nosnost.

Jednoduchým způsobem knihy uložíte do otevřených polic. Kovový profil se zasunutými deskami přišroubujte do zdi s pomocí hmoždinek, nebo využijte kovové konzoly. Výhodou polic je rychlá dostupnost knih, musíte se ale smířit s daleko častějším utíráním prachu a vybrat pro vaše knihy spíše tmavší kouty místnosti. Knižní hřbety a obaly totiž postupně „vyšisuje“ sluneční světlo.

Nejjednodušší je uložení knih na police, tam ale trpí prachem

Patříte mezi náruživé čtenáře a máte doma hodně literárních děl? Vyberte si klasickou knihovnu a rozmyslete si, zda pořídíte dražší zasklenou nebo levnější otevřenou. Pokud máte doma malé děti, prosklené skříně od podlahy ke stropu raději kvůli bezpečnosti oželte. Nezapomeňte u všech polic a knihoven počítat s budoucí zátěží a stanovený limit nikdy nepřekročte.

Největší a nejtěžší knihy patří logicky do spodních polic. Často používané encyklopedie, slovníky a jazykové příručky umístěte do jedné police, zbytek již roztřiďte podle oboru. Lehčí knihy dejte do horních polic, těžší do spodních. Malé a málokdy používané knihy uložte do nejhornějších polic.

Počítejte u všech polic s maximálním limitem zátěže, který nikdy nepřekročte. Foto: ©Depositphotos.com/realinemedia
Počítejte u všech polic s maximálním limitem zátěže, který nikdy nepřekročte. Foto: ©Depositphotos.com/realinemedia

Většina zasklených knihoven chrání svůj obsah před prachem jen částečně, takže budete muset i tady občas sáhnout po prachovce. Lepší jsou horizontální výklopná skleněná dvířka pro každou polici. Kompromisem jsou pak knihovny s velkými skleněnými posuvnými dveřmi. Vždy berte ohled na prostorové možnosti dané místnosti, protože velké knihovny od podlahy po strop opticky celý prostor zmenšují.

Za nezbytné minimum k průchodu kolem knihovny berte 60 centimetrů

Teplý a přírodní materiál neztrácí oblibu, proto je z použitých materiálů stálicí dřevo. Pamatujte i na další prostor v obýváku. Za nezbytné minimum na průchod kolem knihovny považujte 60 cm a ideální hloubku knihovny minimálně 30 centimetrů. Police v knihovně musí být alespoň 1,8 cm silné, při šířce knihovny nad 80 centimetrů nejméně 2,3 centimetru, nebo je vybavte podpěrami. Běžný výškový rozestup mezi regály se pohybuje kolem 50 cm, vyšší knihy objevíte zřídka.

Prosklená vitrína Valerie z e-shopu MT-nábytek.cz ve třech barevných provedeních ochrání knihy před prachem.
Prosklená vitrína Valerie z e-shopu MT-nábytek.cz ve třech barevných provedeních ochrání knihy před prachem.

Knihovnu budete zřejmě doplňovat, pořiďte si ji zhruba na dvojnásobek současného počtu vašich knih. Vertikální nosné prvky nemusí být ve stejných rozestupech. Je to jeden z mála způsobu, jak knihovnu ozvláštníte. Jestliže se přece jenom „rozmáchnete“ a pořídíte ji vysokou, bude se vám lépe dostávat do horních pater z malých, několikastupňových schůdků.

Největší zájem je o knihovny střední velikosti

Velikostně nejčastější bývá v interiéru knihovna střední velikosti. Poslouží vám pro určité množství knih, ale navíc oživí interiér z hlediska designu. Pořídíte je v různých barvách, takže dobře sednou do příslušné místnosti. Miniaturní knihovnu uplatníte pouze pro několik svých oblíbených svazků. Knihovny najdete na trhu za 1100 Kč, můžete je mít i za 5300 Kč, ale klidně také unikátní kousky na míru třeba za 98.000 Kč.

Pro knihy z nejvyšších polic si musíte sáhnout ze žebříku nebo malých schůdků. Foto: ©Depositphotos.com/ Paha_L
Pro knihy z nejvyšších polic si musíte sáhnout ze žebříku nebo malých schůdků. Foto: ©Depositphotos.com/ Paha_L

Knihovna do obývacího pokoje patří, protože je přístupná všem členům rodiny. Může fungovat i jako dělicí příčka. Prostor rozčleníte a přidáte mu na dynamice. Stále oblíbenější jsou knihovny ve dvou verzích, s dvířky nebo bez nich, a také se zasklenou i otevřenou částí. Sektorový nábytek zase dokupte časem podle potřeby, což je u knihoven velmi výhodné.

Moderní styl bydlení pěkně doplní knihovna ve tvaru čtverce

Vášniví a dlouholetí čtenáři mají rádi mezi svými literárními díly pořádek. Patříte také mezi ně? Na samostatných poličkách roztřiďte knihy podle žánru nebo autorů. Různobarevné hřbety pak výrazně ovlivní celkový dojem z vašeho interiéru. Byt v moderním stylu vhodně doplníte knihovnou ve tvaru čtverce, do jejíchž poliček vystavíte i různé dekorace nebo drobné předměty.

Knihovna Mona ve tvaru čtverce z e-shopu MT-nábytek.cz vhodně doplní interiér v moderním stylu.
Knihovna Mona ve tvaru čtverce z e-shopu MT-nábytek.cz vhodně doplní interiér v moderním stylu.

Bez každodenního alespoň krátkého nahlédnutí do oblíbené knihy se neobejdete? Zejména v zimě při krátkých dnech musíte dobře vidět. Zajímavým modelem je lampička na čtení se skřipcem a ohebným krčkem. Připněte ji přímo na knihu, s krčkem manipulujte do libovolné pozice podle potřeby a místa, které potřebujete osvítit. Lampička je vybavená LED a bateriemi, které vydrží svítit nepřetržitě několik hodin.

Inspiraci pro výběr knihovny do obývacího pokoje najdete v galerii na síti Pinterest.

Ať už si pořídíte knihovnu nebo necháte své papírové nejlepší přátele na policích, potřebujete k četbě příjemné posezení. Neradi čtete vleže? Pořiďte si hezké a pohodlné křeslo, postavte je nejlépe u okna a doplňte svítilnou na stojánku. Ani za soumraku či večer se tak nebudete muset odtrhnout od napínavých kapitol a vychutnáte si pohodu a kouzlo, které k listování a četbě patří.

Patříte k milovníkům knih a našli jste místo pro jejich nejvhodnější uložení? Napište do komentáře pod článkem, zda jste vybrali knihovnu nebo police a pomozte tak s výběrem dalším čtenářům.

Úvodní fotografie: ©Depositphotos.com/lisafx

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 113x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 180x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 213x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek