PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Potřebujete krotitele hadů? Kabely u stolu si uspořádejte sami. Čtěte návod

Jste nešťastní z klubka zamotaných kabelů, které vám leží na zemi pod pracovním stolem? Sežeňte si několik „udělátek“ a dejte jim řád. Pak už se nebudete muset bát, že o ně zakopnete, nebo že vypojíte špatný drát.
Vydáno: 09.02.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3295x

Zamotané a všude se povalující kabely vás nemusí jen naštvat. Ohrožují i vaše zdraví, protože o ně snadno zakopnete. A i když jsou pružné a vypadají nezničitelně, dají se snadno poškodit, a pak mohou třeba zkratovat. Kvůli zkratu hrozí i požár. U některých výrobků jde poškozená šňůra vyměnit za pár korun, u některých to není možné vůbec.

Dejte si pozor hlavně na to, abyste je neskřípli do dveří či zásuvky stolu nebo během přejíždění kancelářskou židlí. Ani stůl postavený na kabel není dobrý nápad. V ohrožení jsou hlavně tenčí dráty. Abyste předešli poškození, vložte je do chráničky kabelů nebo do husích krků.

Kabely ochráníte i husím krkem. Foto: ©Depositphotos.com/MrTwister
Kabely ochráníte i husím krkem. Foto: ©Depositphotos.com/MrTwister

 

Jak začít a na co si dát pozor?

Všechny kabely odpojte a rozložte na podlaze tak, abyste viděli, odkud kam který vede. Před odpojením označte jejich konce štítky nebo fixou, například písmeno A na konec kabelu + písmeno A na příslušnou zdířku u počítače či zařízení. Podobné typy dejte k sobě (např. USB k USB, HDMI k HDMI) a napájecí šňůry zapojte do rozbočovací zásuvky. Tu ještě nezapojujte do sítě. Vhodná je zásuvka s přepěťovou ochranou.

Druhý konec kabelů položte k zařízení, do kterého ho chcete zapojit. Příliš dlouhé dráty zkraťte na potřebnou délku pomocí stahovacích pásek, krátké vyměňte za delší. Vše, co vede stejným směrem, spojte dohromady. Nakonec je zapojte do zařízení a rozbočovací zásuvku zapojte do sítě.

Kabely by neměly být ani krátké, ani příliš dlouhé, protože pak překáží na stole nebo pod ním.

Dráty nesmí ležet ve vodě nebo ve vlhku, na horkém radiátoru nebo na místě, kam v létě praží silné slunce. Hůře stíněné šňůry jsou dost citlivé na kombinaci s různými napájecími kabely. Třeba u levných monitorů může blízkost elektrického vedení způsobovat problémy s kvalitou obrazu.

Organizace kabelů – čím si pomoci

Před samotným stažením kabely uspořádejte tak, aby se vzájemně nezamotávaly a daly se jednoduše odpojit. Musí být dostatečně dlouhé, aby nebyly v neustálém a příliš velkém tahu. V takovém případě mohou stáhnout zapojené zařízení ze stolu, nebo se povytáhnout z portu, což může vést i k jeho poškození.

Kabely spojte pomocí stahovacích pásek (třeba na suchý zip). Najdete je v lepších obchodech s elektronikou, počítači, kancelářskými potřebami a někdy i v papírnictví. Lepicí pásky moc nepoužívejte. Některé moc nedrží, jiné se zase špatně odlepují.

 

K udržení USB kabelů na stole využijte kancelářské klipy. Stačí uvolnit háček a provléct jím zástrčku. Aby se neválely po zemi, uložte je do drátěného koše, který připevníte ke spodní straně pracovní desky stolu. Můžete je připevnit také k děrované dřevovláknité desce nebo drátěné síti pomocí drátků nebo stahovacích pásek. Jakmile budou na svém místě, desku postavte a opřete o stěnu.

Skryjte kabely do levné pěnové izolace na potrubí. Uřízněte si z ní potřebnou délku, vložte je dovnitř a konce vytáhněte štěrbinou. Prodlužovací šňůry vložte do papírové ruličky od papírových ručníků nebo toaletního papíru. Sice to není nejhezčí řešení, ale pro jejich uložení do skříně nebo zásuvky stolu to stačí. Alespoň se nezamotají.

Abyste nemuseli hádat, kam který kabel vede, označte je štítkem nebo nálepkou. Možností je spousta, od nenápadných samolepících štítků až po designové cedulky. Dlouhé šňůry zkraťte pomocí navíječky. Buďto je podobná té na sluchátka, nebo větší. Najdete je pod označením „navinovací organizátory“.

Příliš dlouhé kabely zkraťte pomocí navinovacího organizátoru. Foto: ©Depositphotos.com/shapovalova
Příliš dlouhé kabely zkraťte pomocí navinovacího organizátoru. Foto: ©Depositphotos.com/shapovalova

 

Některé pracovní stoly už jsou na organizaci kabelů připraveny. V pracovní desce mají otvor, kterým je odvedete od monitoru, klávesnice a dalších zařízení k počítačové bedně, případně síťové zásuvce. Některé stoly mají pro jejich vedení třeba i dutou nohu.

Pro nabíjení všech zařízení vytvořte dobíjecí stanici. Vše budete mít na jednom místě a nebudete tak muset hledat nabíječku od mobilu nebo tabletu po celém bytě. Stanici vyrobíte z papírové krabice, nočního stolku i starého kufru.

Jak udělat z kabelů dekoraci

Kabely schovejte za podlahové lišty nebo krycí lišty určené přímo pro ně. Jestli se vám takové řešení nelíbí, připevněte je ke stěně pomocí úchytek či háčků a vytvořte z nich nějaký obrazec. Dozdobíte je samolepkami na zeď nebo malbou. Nebo kupte zmenšeninu stožárů elektrického vedení a na ně šňůry položte.

Pro inspiraci se podívejte na Pinterest.

 

Jak jste si poradili s kabely u stolu? Jaké vychytávky jste použili k jejich uspořádání? Podělte se o své zkušenosti s ostatními čtenáři v komentáři.

Úvodní fotografie: ©Depositphotos.com/photography33

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 113x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 180x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 213x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek