PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

I v tuhé zimě doma pravidelně větrejte. Krátký průvan vás zbaví nežádoucí vlhkosti

Větrání a výměna vzduchu v bytě je nutná pro optimální vnitřní klima. V zimě větrejte intenzivně, krátce a dvakrát až třikrát denně. Snížíte vlhkost, zaženete plísně a místnost vám nevymrzne. Ušetříte si i zbytečné vytápění domu.
Vydáno: 06.02.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2730x

Aktuální venkovní teploty padají i přes den pod bod mrazu a vy se rozmýšlíte, jestli doma otevřete okno. Umíte ale správně vyvětrat? Je to nezbytné, protože každý člověk podle statistiků vydýchá a vypotí do vzduchu až tři litry vody denně. Z toho půl až jeden litr během spánku. Častou výměnou vzduchu se snažte udržet optimální vlhkost v bytě zhruba na 45 % a teplotu na 20 - 21 °C. Vyhnete se tak výskytu plísní a současně vás nebude z příliš suchého vzduchu bolet hlava.

Větrejte vícekrát denně, krátce a intenzivně, nejlépe do průvanu. Foto: ©Depositphotos.com/ronstik
Větrejte vícekrát denně, krátce a intenzivně, nejlépe do průvanu. Foto: ©Depositphotos.com/ronstik

Problémy s nedostatkem čerstvého vzduchu vás mohou zaskočit hlavně po kompletních výměnách starých dřevěných oken za těsnící plastové. Potíže vám způsobí i nadměrná koncentrace oxidu uhličitého. Jste unavení, pálí vás oči, bolí hlava a máte problémy se soustředěním? Může za to CO2, jehož množství převýšilo doporučenou úroveň. Aktuální koncentraci pro vás zjistí například detektor k dennímu provozu v domácnostech, který je k dostání za 3.800 Kč.

Větrejte krátce, intenzivně, dvakrát až třikrát denně

Správný postup při větrání bytu a domu vám pro změnu neprovětrá vaši peněženku. V zimě totiž uspoříte množství tepelné energie, která by jinak zbytečně proudila ven. Odborníci proto radí větrat krátce, dvakrát až třikrát denně, ale o to intenzivněji.  Přizpůsobte se teplotám venku, v zimě průvan nechte 5 až 10 minut., na jaře a na podzim zhruba třikrát déle. Veškeré hodnoty teploty i vlhkosti vzduchu, včetně jejich vývoje doma i venku, změříte třeba s bezdrátovou meteostanicí za "baťovských" 499 Kč.

Na základní pravidla větrání v rodinném domě se podívejte na videu:
Především v zimě nenechávejte vyklopené okno do větrací polohy celý dlouhý den, když nejste doma. Nejenom že byste mohli doplatit na „šikovnost“ různých zlodějíčků, ale vychladlou místnost budete neúměrně dlouho vytápět. Pokud se vám podaří vyrovnat teplotu a vlhkost vzduchu uvnitř místnosti s teplotou venkovní, je vaše větrání dostatečně účinné.

Při inverzním rázu počasí budete mít s větráním trochu problémy, protože venku bývá pod příkrovem oblačnosti delší dobu vlhký vzduch. Měli byste se nicméně alespoň jednou rázově svůj byt provětrat. Pokud bydlíte v lokalitě, kde se vskytuje smog, řiďte se vždy aktuálním doporučením meteorologů a hygieniků.

V kuchyni větrejte častěji, při vaření vzniká vyšší vlhkost a daří se tak plísním. Foto: ©Depositphotos.com/alisbalb2
V kuchyni větrejte častěji, při vaření vzniká vyšší vlhkost a daří se tak plísním. Foto: ©Depositphotos.com/alisbalb2

Ne všude v bytě větrejte stejně. Ložnici a dětský pokoj zbavte vydýchaného vzduchu hned po ránu. Častější ventilaci zajistěte i v koupelně a kuchyni. V těchto místnostech je kvůli vaření, praní a sušení prádla vyšší vlhkost vzduchu a množství výparů. Ochrání vás to před možným výskytem plísní a doma budete mít optimální vnitřní klima.

Omezte sušení mokrého prádla uvnitř bytu, snížíte v něm vlhkost

Plísně, pro které je životně důležitá vlhkost, jsou jednou z příčin nepříjemných alergií. Vyhněte se jim tak, že omezíte sušení mokrého prádla a jiných věcí uvnitř bytu. Používejte raději sušárnu nebo balkon. Při sprchování a koupání také zavírejte dveře do koupelny, kde po lázni otřete podlahu i stěny a vyvětrejte. Vlhkost srazíte při vaření i používáním digestoře a poklic na hrnce či pánve.  

Při sprchování a koupání zavírejte dveře do koupelny, kde po lázni dobře vyvětrejte.Foto: ©Depositphotos.com/olly18
Při sprchování a koupání zavírejte dveře do koupelny, kde po lázni dobře vyvětrejte.Foto: ©Depositphotos.com/olly18

Máte doma orosená okna nebo plesnivé skvrny za nábytkem? Odstavte nábytek od stěn asi na 5 cm, v místnosti důkladně vyvětrejte a skvrny zlikvidujte, nejčastěji speciálním přípravkem Savo. Poté zkontrolujte, jestli se teplý vzduch může od topného tělesa dostat k okenním sklům, případně této cirkulaci uvolněte cestu. Vytáhněte žaluzie, rozhrňte záclony a závěsy a případně mírně přitopte asi o jeden až dva stupně Celsia.

Uvolněte cestu teplému vzduchu od topného tělesa k okenním sklům, neorosí se.

Správně větráte jedině při plně otevřeném okně. Ventilačku, pootevřené okno, používejte až při teplotách nad plus 5 °C a takzvanou mikroventilaci raději při mrazech vynechte. Mohli byste si totiž poškodit kování, které namrzne při průchodu vlhkého vzduchu. Rychlý průvan zajistíte otevřením protilehlých oken a dveří do křížového větrání.

V zimě správně vyvětráte jen s plně otevřeným oknem, ventilačku nechte až na léto.Foto: ©Depositphotos.com/paulprescott
V zimě správně vyvětráte jen s plně otevřeným oknem, ventilačku nechte až na léto.Foto: ©Depositphotos.com/paulprescott

Špičkovou, i když výrazně dražší technologií, je řízené větrání s rekuperací. Využívají jej takzvané pasivní nebo inteligentní domy. Principem je odvod vydýchaného vzduchu, který předává teplo ve speciálním výměníku čerstvému vzduchu zvenku. Tento luxus je pro vás příliš drahý? Zdravé klima si doma stejně vytvoříte dodržováním několika základních rad:

  •   Hned jak vstanete, otevřete dokořán okna v ložnici. Větrejte krátce a intenzivně.
  •   Nenechávejte po celý den pootevřenou ventilačku, přicházíte zbytečně o peníze.
  •   Správné větrání v zimě je intenzivní a netrvá více než 6 minut.
  •   Větrejte častěji na začátku topné sezóny.
  •   Častým větráním v koupelně a v kuchyni se braňte kondenzaci par a následně plísním
  •   Před spaním vyvětrejte intenzivně ložnici.

Pokud nepracujete v zemědělství nebo na stavbách, trávíte většinu času v budovách a uzavřených prostorech. Lidské tělo ale potřebuje ke svému bezproblémovému fungování čerstvý vzduch. Proto je správné větrání opravdu důležité. Vyhnete se nejen problémům s vlhkostí, ušetříte za topení a v bytě se vám bude žít zdravě a příjemně.

Větráte doma často a správným způsobem? Napište do komentáře pod článkem, co vám nejlépe vyhovuje, a podělte se o zkušenosti s ostatními čtenáři.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 113x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 180x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 213x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek