0komentářů

9 tipů na recy věci z PET lahví. Vyrobte si doplňky do bytu i na zahradu

Plastové lahve nemusíte vyhazovat do kontejneru. Prohlédněte si 9 tipů na zajímavé výrobky z PET lahví a zjistěte, co všechno z nich vyrobíte. Přesvědčíte se o tom, že i doplňky z PETek mohou vypadat skvěle. Pusťte se do tvoření.
Vydáno: 29.01.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 21460x

Recyklace je hodně omílané téma. Je to nutnost chránící planetu a módní trend zároveň. Promítla se do zařizování interiérů i výroby nábytku svépomocí. Na některé staré věci a odpady se už nepohlíží jako na něco, co je nutné vyhodit, ale je snahou najít jim nové využití. Příkladem jsou třeba výrobky z PET lahví.

Experimenty s využitím PETek se dostaly tak daleko, že se z nich staví celé stavby. Láhve se naplní cementem, hlínou nebo pískem, a poté slouží jako cihly, které se ukládají do malty nebo bahna. Především v rozvojových zemích by se z nich mohl stát zajímavý a snadno dostupný stavební materiál.

 

Při výrobě bytových doplňků z plastových lahví myslete na to, že při jejich stříhání nebo řezání vzniknou nebezpečně ostré hrany. Zaoblete je pájkou, pomocí které snadno vytvoříte i otvory potřebné k zavěšení hotového výrobku. Seženete ji v obchodech s elektrem nebo autodoplňky a v hobby potřebách od zhruba 200 Kč.

1) Vertikální zahrada

Když už nevíte, kam s květinami, využijte prostor na stěně. Přes celou její plochu zavěste rostliny v láhvích, čímž vytvoříte zajímavou vertikální zahradu. PET láhev vymyjte, uzavřete víčkem, do boční strany vytvořte otvory pro pověšení a vyřízněte podélný otvor. Do tohoto otvoru vsypte zeminu a zasaďte květinu.

Láhev pověste buďto samostatně, nebo spolu s dalšími “květináči”. Tím vytvoříte vertikální zelenou stěnu, která ozdobí exteriér i interiér. Záleží na tom, jaké vyberete rostliny. Pokud chcete zakrýt plast, natřete lahve akrylovou barvou.


2) Lustr nebo lampa

Ač je to k nevíře, lustr nebo lampa vyrobená z PET lahví může vypadat jako designový kousek z vyhlášených italských bytových studií. Z lahví odřežte tvarovaná dna a ta spojte do potřebného tvaru pomocí tavného lepidla nebo drátků. Do vytvořeného lustru vložte LED žárovku, která se při svícení nezahřívá.

Láhve také můžete spirálovitě rozstříhat a pospojovat v jeden celek, nebo je rozstřihnout na půl, namazat lepidlem a omotat lněným provázkem. Takové lampy pak při prosvícení vytvoří v místnosti až romantickou atmosféru.


3) Mozaika z plastových víček

Barevná víčka uchyťte pomocí hřebíků nebo vrutů na připravený podklad. Motiv si předem předkreslete, abyste dosáhli požadovaného výsledku. Z víček vyrobíte také zajímavou dělící stěnu. Stačí do nich udělat čtyři otvory a vzájemně je provázat v horizontálním i vertikálním směru. Když je provážete pouze vertikálně, vznikne vám závěs. Pohrajte si s barevností víček a vytvořte rozličné motivy, vzory a obrazce.


4) Zvířátkové květináče

Plastovou láhev rozřízněte zhruba na půl a “květináč” vyrobte z její spodní části. V horním okraji vyřežte motiv zvířecích uší a nádobu natřete akrylovými barvami. Květináč postavte na polici nebo zavěste na zeď.


5) Uzaviratelné krabičky

Dna lahví odřízněte lámacím nožem tak, aby byla rovná a stejně vysoká. Na jejich obvod pak pomocí lepidla na plast připevněte zip. Jde to zevnitř i zvenčí, takže je na vás, co se vám bude líbit víc. Místo lepení můžete po obvodu lahví udělat tlustší jehlou dírky a zip přišít nylonovou nití.


6) Krmítko pro ptáky

Do láhve udělejte otvory, kterými prostrčíte dvě vařečky. U jejich rozšířené strany udělejte do lahve otvor větší, aby jím mohl propadat ptačí zob. Do víčka udělejte otvor a připevněte do něj háček. Lahev naplňte krmivem a za háček pověste na balkoně nebo zahradě.


7) Květiny, které vydrží

Lahev rozřízněte na půl a část s hrdlem nastříhejte na proužky sbíhající se u hrdla. Poté je ohněte tak, aby vytvořily tvar květu. Pak je natřete akrylovými barvami. Hrdlo omotejte drátkem a vložte do vázy. Z PET lahví vytvoříte i květy růží, ale postup je trochu složitější.


8) Šperky z plastu

Pro výrobu šperků potřebujete plastové láhve, nůžky, lámací nůž, pinzetu, horkovzdušnou pistoli, pájku a drátky nebo nylonovou niť. U šperků je opravdu důležité zaoblovat ostré hrany, abyste se neporanili při jejich nošení. Z PET lahví vytvoříte náhrdelníky, náramky, brože i náušnice.


9) Větrník

Oživte truhlík za oknem větrníkem, co něco vydrží. K jeho výrobě budete potřebovat PET láhev, nůžky, špejli, špendlík a alespoň dva korálky. Z vhodné části lahve vystřihněte čtverec a jeho rohy úhlopříčně nastřihněte, čímž je vlastně rozdělíte na poloviny. Do cípu každé sudé nebo liché poloviny rohu a doprostřed čtverce udělejte opatrně dírku špendlíkem.

Na špendlík navlékněte nejprve korálek, a potom postupně i poloviny rohů. Nakonec špendlík protáhněte prostředkem čtverce. Tak vám vznikne větrník. Na špendlík s větrníkem nasaďte druhý korálek, aby plast při otáčení nedřel o špejli, a poté ho zapíchněte do špejle. Pokud vám to nejde, pomozte si kladivem.

Síly větru využijete i pro plašení hlodavců na zahradě. Postup je však trochu jiný, protože potřebujete, aby větrník dělal při otáčení co největší hluk.


Co si myslíte o tvoření z PET lahví? Líbí se vám takové výrobky, nebo je považujete za nevkusné? Podělte se o svůj názor v komentáři s ostatními čtenáři.

Úvodní fotografie: Felipe Sasso CC BY-ND 2.0 

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Zabrání prahy pod dveřmi průvanu v bytě či domě, nebo jsou zbytečné? Podívejte se na další bytový mýtus

Zabrání prahy pod dveřmi průvanu v bytě či domě, nebo jsou zbytečné? Podívejte se na další bytový mýtus

Vydáno: 26.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 69x

U dveří prý musí být práh, aby pod nimi netáhlo a nešířily se pachy a hluk. Opravdu to bez prahu nejde, nebo je to další bytový mýtus? Můžete prahy něčím nahradit? Jak fungují přechodové lišty a co je to mechanický padací práh?

Celý článek
Nafukovací postele a lůžka používejte spíše pro příležitostné spaní a návštěvy. Zdravá záda nadevše

Nafukovací postele a lůžka používejte spíše pro příležitostné spaní a návštěvy. Zdravá záda nadevše

Vydáno: 25.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 47x

Pokoj pro hosty není zdaleka běžnou součástí všech obydlí. Návštěvu z daleka ale musíte zpravidla někam uložit. Přenechat jí vlastní ložnici a spát na zemi je ale nesmyslná oběť. Využijte nafukovací matrace, nebo i celé postele.

Celý článek
2komentářů
Jak najít lokálního farmáře či pěstitele? Stačí vám smartphone s připojením k internetu a správnou aplikací

Jak najít lokálního farmáře či pěstitele? Stačí vám smartphone s připojením k internetu a správnou aplikací

Vydáno: 24.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 87x

Zajímáte se o to, co dáváte sobě a své rodině na talíř? Chcete podporovat lokální pěstitele a farmáře, ale nevíte, kde je hledat? Nainstalujte si 4 aplikace, které vám je pomohou najít a které vám o nich řeknou víc než jen adresu.

Celý článek