PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

9 tipů na recy věci z PET lahví. Vyrobte si doplňky do bytu i na zahradu

Plastové lahve nemusíte vyhazovat do kontejneru. Prohlédněte si 9 tipů na zajímavé výrobky z PET lahví a zjistěte, co všechno z nich vyrobíte. Přesvědčíte se o tom, že i doplňky z PETek mohou vypadat skvěle. Pusťte se do tvoření.
Vydáno: 29.01.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 23397x

Recyklace je hodně omílané téma. Je to nutnost chránící planetu a módní trend zároveň. Promítla se do zařizování interiérů i výroby nábytku svépomocí. Na některé staré věci a odpady se už nepohlíží jako na něco, co je nutné vyhodit, ale je snahou najít jim nové využití. Příkladem jsou třeba výrobky z PET lahví.

Experimenty s využitím PETek se dostaly tak daleko, že se z nich staví celé stavby. Láhve se naplní cementem, hlínou nebo pískem, a poté slouží jako cihly, které se ukládají do malty nebo bahna. Především v rozvojových zemích by se z nich mohl stát zajímavý a snadno dostupný stavební materiál.

 

Při výrobě bytových doplňků z plastových lahví myslete na to, že při jejich stříhání nebo řezání vzniknou nebezpečně ostré hrany. Zaoblete je pájkou, pomocí které snadno vytvoříte i otvory potřebné k zavěšení hotového výrobku. Seženete ji v obchodech s elektrem nebo autodoplňky a v hobby potřebách od zhruba 200 Kč.

1) Vertikální zahrada

Když už nevíte, kam s květinami, využijte prostor na stěně. Přes celou její plochu zavěste rostliny v láhvích, čímž vytvoříte zajímavou vertikální zahradu. PET láhev vymyjte, uzavřete víčkem, do boční strany vytvořte otvory pro pověšení a vyřízněte podélný otvor. Do tohoto otvoru vsypte zeminu a zasaďte květinu.

Láhev pověste buďto samostatně, nebo spolu s dalšími “květináči”. Tím vytvoříte vertikální zelenou stěnu, která ozdobí exteriér i interiér. Záleží na tom, jaké vyberete rostliny. Pokud chcete zakrýt plast, natřete lahve akrylovou barvou.


2) Lustr nebo lampa

Ač je to k nevíře, lustr nebo lampa vyrobená z PET lahví může vypadat jako designový kousek z vyhlášených italských bytových studií. Z lahví odřežte tvarovaná dna a ta spojte do potřebného tvaru pomocí tavného lepidla nebo drátků. Do vytvořeného lustru vložte LED žárovku, která se při svícení nezahřívá.

Láhve také můžete spirálovitě rozstříhat a pospojovat v jeden celek, nebo je rozstřihnout na půl, namazat lepidlem a omotat lněným provázkem. Takové lampy pak při prosvícení vytvoří v místnosti až romantickou atmosféru.


3) Mozaika z plastových víček

Barevná víčka uchyťte pomocí hřebíků nebo vrutů na připravený podklad. Motiv si předem předkreslete, abyste dosáhli požadovaného výsledku. Z víček vyrobíte také zajímavou dělící stěnu. Stačí do nich udělat čtyři otvory a vzájemně je provázat v horizontálním i vertikálním směru. Když je provážete pouze vertikálně, vznikne vám závěs. Pohrajte si s barevností víček a vytvořte rozličné motivy, vzory a obrazce.


4) Zvířátkové květináče

Plastovou láhev rozřízněte zhruba na půl a “květináč” vyrobte z její spodní části. V horním okraji vyřežte motiv zvířecích uší a nádobu natřete akrylovými barvami. Květináč postavte na polici nebo zavěste na zeď.


5) Uzaviratelné krabičky

Dna lahví odřízněte lámacím nožem tak, aby byla rovná a stejně vysoká. Na jejich obvod pak pomocí lepidla na plast připevněte zip. Jde to zevnitř i zvenčí, takže je na vás, co se vám bude líbit víc. Místo lepení můžete po obvodu lahví udělat tlustší jehlou dírky a zip přišít nylonovou nití.


6) Krmítko pro ptáky

Do láhve udělejte otvory, kterými prostrčíte dvě vařečky. U jejich rozšířené strany udělejte do lahve otvor větší, aby jím mohl propadat ptačí zob. Do víčka udělejte otvor a připevněte do něj háček. Lahev naplňte krmivem a za háček pověste na balkoně nebo zahradě.


7) Květiny, které vydrží

Lahev rozřízněte na půl a část s hrdlem nastříhejte na proužky sbíhající se u hrdla. Poté je ohněte tak, aby vytvořily tvar květu. Pak je natřete akrylovými barvami. Hrdlo omotejte drátkem a vložte do vázy. Z PET lahví vytvoříte i květy růží, ale postup je trochu složitější.


8) Šperky z plastu

Pro výrobu šperků potřebujete plastové láhve, nůžky, lámací nůž, pinzetu, horkovzdušnou pistoli, pájku a drátky nebo nylonovou niť. U šperků je opravdu důležité zaoblovat ostré hrany, abyste se neporanili při jejich nošení. Z PET lahví vytvoříte náhrdelníky, náramky, brože i náušnice.


9) Větrník

Oživte truhlík za oknem větrníkem, co něco vydrží. K jeho výrobě budete potřebovat PET láhev, nůžky, špejli, špendlík a alespoň dva korálky. Z vhodné části lahve vystřihněte čtverec a jeho rohy úhlopříčně nastřihněte, čímž je vlastně rozdělíte na poloviny. Do cípu každé sudé nebo liché poloviny rohu a doprostřed čtverce udělejte opatrně dírku špendlíkem.

Na špendlík navlékněte nejprve korálek, a potom postupně i poloviny rohů. Nakonec špendlík protáhněte prostředkem čtverce. Tak vám vznikne větrník. Na špendlík s větrníkem nasaďte druhý korálek, aby plast při otáčení nedřel o špejli, a poté ho zapíchněte do špejle. Pokud vám to nejde, pomozte si kladivem.

Síly větru využijete i pro plašení hlodavců na zahradě. Postup je však trochu jiný, protože potřebujete, aby větrník dělal při otáčení co největší hluk.


Co si myslíte o tvoření z PET lahví? Líbí se vám takové výrobky, nebo je považujete za nevkusné? Podělte se o svůj názor v komentáři s ostatními čtenáři.

Úvodní fotografie: Felipe Sasso CC BY-ND 2.0 

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 103x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 167x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 202x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek