0komentářů

Máte v obýváku konferenční, nebo odkládací stolek? Zjistěte rozdíly

Vyhněte se haváriím typu rozlité kafe nebo bolavé břišní svaly. Pořiďte si k sedačce do obýváku odkládací stolek. Pak už nebudete muset hledat místo pro odložení hrnku, nebo se natahovat po ovladači na stolku. Vyberte si správně.
Vydáno: 26.01.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3761x

Odkládací a konferenční stolek je jedno a to samé. Název konferenční stolek je však zavádějící a neměl by se používat. Tedy pokud v obývacím pokoji skutečně konference nepořádáte. Výraz odkládací stolek je mnohem přesnější a odráží skutečný účel používání.

Díky odkládacímu stolku už nebudete muset řešit, kam si odložit hrnek s kávou tak, abyste se pro něj nemuseli natahovat. Dáte si na něj misku s chipsy nebo slanými tyčinkami a ovladač bude vždy na svém místě. Tedy pokud si všichni v domácnosti zvyknou odkládat ho na stolek.

Odkládací stolek Valentin zaujme svým tvarem. Foto: MT-nábytek.cz
Odkládací stolek Valentin zaujme svým tvarem. Foto: MT-nábytek.cz

 

Výška sezení je pro výběr důležitá

Stolek do obýváku vybírejte hlavně podle výšky sezení. Odkládací plocha by měla být ve výšce kolen sedících, respektive ve výšce sedací plochy. Díky tomu snadno dosáhnete na uložené věci a lehce na něj naservírujete pochutiny a nápoje. Obvyklá výška je mezi 35 až 45 centimetry. Tvar a velikost desky zvolte podle dostupného prostoru a potřebného místa na odkládání.

Výšku stolku upravte podle hloubky a sklonu sedáku pohovky nebo křesla. Pro měkkou a hlubokou sedačku s pohodlným sklonem je vhodná větší výška stolku, tedy kolem 45 centimetrů. U sedačky, na které sedíte skoro vzpřímeně, si pak můžete dovolit i nižší stolek.

V obchodech objevíte i velice nízké odkládací stolky, které jsou inspirovány japonským minimalismem. Některé z nich dokonce leží přímo na zemi. Ty však nejsou vhodné k sedačce, protože by se u nich mělo sedět na polštářích.

Nízký odkládací stolek vyzývá k posezení na polštářích. Foto: MT-nábytek.cz
Nízký odkládací stolek vyzývá k posezení na polštářích. Foto: MT-nábytek.cz

 

Stolky do malého prostoru

Některé typy je možné rozložit, čímž získáte větší odkládací prostor, když se sejde více lidí. Jiné řeší nedostatek místa tím, že jsou stohovací. Fungují tak, že máte více stolků zasunutých v jednom, a v případě potřeby je rozdělíte. Stolky mohou mít výškově stavitelné nohy, případně kolečka, která usnadní manipulaci. Další stolky mají zabudované police, zásuvky nebo jiný úložný prostor.

Praktickým řešením je použít více menších stolků oproti jednomu velkému. Jsou totiž snadněji přemístitelné a každý si stolek umístí tam, kam potřebuje. Odkládací plocha je sice menší, ale bohatě stačí.

Pracujete rádi v pohodlí svého gauče, nebo nemáte nikde jinde místo? Pořiďte si odkládací stolek, který jednoduchým pohybem přeměníte na pracovní místo. Jak? Plochu stolku díky speciálnímu kování zvednete do pohodlnější výšky, takže budete mít notebook v pohodlném dosahu a nebudete s ním muset balancovat na kolenou.

Z čeho se stolky vyrábí?

Odkládací stolky se vyrábí z masivu, lamina, MDF, kovu i skla, případně se jednotlivé materiály kombinují. Vyberte si takový, který se bude stylem i barvami hodit k ostatnímu nábytku v obýváku.

Stolky ze skla se hodí do malých bytů, protože jsou opticky “neviditelné”. Jsou však dražší a náročnější na údržbu, protože se na nich snadno zachytávají otisky rukou a prstů. V případě rozbití se nemusíte bát pořezání od střepů, neboť se používá tvrzené sklo, které se při rozbití rozpadne na malé neostré kousky.

Stolek Tadeáš má zásuvku na drobnosti. Foto: MT-nábytek.cz
Stolek Tadeáš má zásuvku na drobnosti. Foto: MT-nábytek.cz

 

Vyrobte si vlastní stolek

Pokud se vám v obchodě žádný stolek nelíbí, vyrobte si vlastní. Použít můžete téměř cokoliv. Starý kufr, cívku od kabelů, bedýnku, špalek dřeva, vojenskou bednu, motor z auta nebo třeba paletu. Co budete potřebovat k výrobě stolku z palety:

  • palety
  • pásová bruska
  • kladivo
  • AKU vrtačka
  • hřebíky, šroubky
  • nábytková kolečka
  • štětec
  • barva na dřevo

Před výrobou si sežeňte paletu, která není chemicky ošetřena. Poznáte ji podle kódu HT, který je uveden na štítku. Taková paleta je ošetřená pouze vysokou teplotou. Více se dozvíte ve článku Toužíte po parádním nábytku za málo peněz? Vyrobte si ho z palety.

Paletu obruste, natřete, přivrtejte ze spodní strany kolečka a máte hotovo. Pokud chcete mít celistvou odkládací plochu, původní prkna odstraňte a znovu přitlučte tak, aby mezi nimi nebyly mezery. Chybějící prkna doplňte z druhé palety. Jestli si chcete práci ulehčit, kupte si samolepící protiskluzové nálepky, nalepte je na paletu a položte na ně tabuli skla.

Odkládací stolek z palet využijete nejen v obýváku, ale i na zahradě. Foto: ©Depositphotos.com/progat
Odkládací stolek z palet využijete nejen v obýváku, ale i na zahradě. Foto: ©Depositphotos.com/progat

 

Máte v obýváku vlastnoručně vyrobený odkládací stolek? Prozraďte ostatním čtenářům, z čeho jste ho vyrobili a jak jste postupovali.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Chcete pohodlně sedět a zároveň relaxovat? Vteřinový manžel poradí, jak připevnit závěsné křeslo

Chcete pohodlně sedět a zároveň relaxovat? Vteřinový manžel poradí, jak připevnit závěsné křeslo

Vydáno: 30.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 3x

Houpání je fajn relax, třeba v závěsném křesle. V závěsu vypadají dobře také plastová „vajíčka“. Ale jak je připevnit, aby z uklidňujícího houpání nebylo tvrdé přistání na podlaze bytu? Zkontrolujte si nosnost a materiál stropu.

Celý článek
Přišli jste domů z práce unavení a ve stresu? Zhoupněte se v závěsném křesílku a zrelaxujte mysl i tělo

Přišli jste domů z práce unavení a ve stresu? Zhoupněte se v závěsném křesílku a zrelaxujte mysl i tělo

Vydáno: 29.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 38x

Chcete si užít houpání i za špatného počasí a houpací křeslo vám přijde příliš mohutné? Pořiďte si závěsné křeslo. Které typy existují a jaké mají výhody a nevýhody? Jak můžete křeslo pověsit a do jakých interiérů se hodí?

Celý článek
Sklenička dobrého alkoholu prý nikomu neuškodí. Jak si založit a vybavit domácí bar?

Sklenička dobrého alkoholu prý nikomu neuškodí. Jak si založit a vybavit domácí bar?

Vydáno: 28.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 51x

Rozhodli jste se zařídit a vybavit domácí bar pro pěkné chvíle s partnerem či přáteli? Pořiďte si stylový nábytek, nezbytné technické potřeby a tekuté ingredience. V článku najdete 12 věcí, které by vám neměly doma v baru chybět.

Celý článek