PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Vyrobte si miniskleník z lahve. Udělejte radost květinám v bytě

Pěstujte doma květiny v lahvi. Vyrobte si originální miniskleník a dopřejte flóře příjemné klima. Bude se jí lépe dařit a za odměnu vám i vašim návštěvám připraví netradiční podívanou. Přečtěte si jednoduchý návod, jak na to.
Vydáno: 23.01.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 7157x

Vždy jsem si myslel, že miniskleník je jen menší verze skleníku na zahradu, ve kterém budu pěstovat papriky a rajčata. Mýlil jsem se. Je to sice zmenšenina velkého bráchy, ale patří do bytu. Třeba na parapet nebo stůl. Místo zeleniny v něm vypěstujete rozličné tropické a exotické květiny, masožravky, kaktusy, bylinky nebo orchideje.

Proč pěstovat květinu v miniskleníku?

Rostliny v květináči se musí přizpůsobit našemu prostředí. Některé jsou však na změny náchylnější. Spousta květin pochází z podnebných pásů, kde se nestřídají roční období, a chtějí stabilní teplotu a spoustu světla. V domácím skleníku jim vytvoříte prostředí přímo na míru a podle jejich požadavků. Díky tomu nepocítí změnu mezi létem a zimou, kdy je pokoj uměle vytápěn a často vysušován.

Uvnitř pokojového skleníku je podobná atmosféra jako v deštném pralese. Kromě tepla se v něm drží také vlhkost. Při pěstování méně náročných rostlin si vystačíte s obyčejnou prosklenou vitrínou, skleněným akváriem nebo skleněnými nádobami, třeba zavařovačkou či skleněnou konvičkou. Máte rádi design? Pořiďte si skleníkový lustr.

Pro náročné rostliny zabudujte do vitríny zářivky, výbojky se spektrem upraveným pro rostliny nebo běžné typy s denním spektrem světla. Ty zajistí dostatek světla při nepříznivých poměrech během dne a hlavně v zimě. Doporučuje se i automatická regulace teploty a vzdušné vlhkosti. Takto vybavenou vitrínu můžete nechat po nějakou dobu bez dozoru.

Vitrína se zářivkou pro náročné rostliny. Foto: ©Depositphotos.com/kikkerdirk
Vitrína se zářivkou pro náročné rostliny. Foto: ©Depositphotos.com/kikkerdirk


Vyrobte si vlastní miniskleník z láhve

Co k tomu potřebujete:

  • sklenice - s možností zavření nebo bez víka, šířka podle množství rostlin
  • substrát
  • pár kousků dřevěného uhlí
  • rostliny
  • hůlka

Substrát nesmí obsahovat kůru. Z té totiž ve vlhkém a teplém prostředí vyrostou plodnice hub. Z hotového skleníku pak v průběhu roku odstraňujte odpadlé nebo usychající listy. Mohly by se stát živnou půdou pro houbové choroby.

Sklo nádoby může být jemně zabarvené, ale pak propouští méně světla. Lahev proto postavte na světlejší stanoviště. Vypouklé nádoby zase fungují na přímém slunci jako čočka, která rostlinám popálí listy, takže by měly stát v polostínu.

Před osázením nádobu vyčistěte a vysušte. Na spodní vrstvu dejte směs malých kousků dřevěného uhlí a písku. Tloušťka vrstvy má být od 2 do 3 cm. U větších nádob je lepší vrstva tlustší.

Zhruba do poloviny sklenice nasypte substrát. Pomocí hůlky udělejte do hlíny otvor, do kterého vložíte rostlinu i s kořínky. Květinu zalévejte mírně, nejlépe pomocí rozprašovače. Pokud ji přelijete, může shnít.

Pokud je hrdlo nádoby úzké, budete potřebovat k zasazení rostliny více pomocných nástrojů. Kornout z papíru pro nasypání zeminy, tyčky s drátěnými háčky pro přidržování rostliny a přimáčknutí půdy, pinzetu pro umístění rostliny na správné místo a hadičku pro přivedení vody těsně k rostlině. Po výsadbě nechte nádobu asi týden otevřenou, aby se vypařila přebytečná vlhkost. Poté ji vzduchotěsně uzavřete třeba pryžovou zátkou. Jestli máte skleněné víko, je dobré ho zatmelit.

Rostlině se bude dařit i v otevřené nádobě, vyžaduje však větší péči. Foto: ©Depositphotos.com/bezikus
Rostlině se bude dařit i v otevřené nádobě, vyžaduje však větší péči. Foto: ©Depositphotos.com/bezikus


Bude se rostlině ve sklenici dařit?

Ve vzduchotěsně uzavřené sklenici si rostlina vytvoří vlastní mikroklima. Vlhkost, kterou potřebuje, jí dodáte při výsadbě. Rostlina ji vypařováním vyloučí, voda se srazí na skleněné stěně a steče zpět do půdy, takže neustále koluje. Když sklenici nebudete otevírat, udržíte tuto samočinnou regulaci po dobu asi jednoho roku.

Zahrádce v láhvi se nejlépe daří blízko oken, kam nedopadá přímé sluneční světlo. V polostínu je navíc vyrovnanější klima a odpařování a kondenzace vody je ve větší rovnováze.

Rostlina si v uzavřené sklenici vytvoří vlastní mikroklima. Takto vydrží téměř bez péče až jeden rok.

Nádoba by se měla v ranních a večerních hodinách samovolně rosit. Pokud tomu tak není, nádobu otevřete a substrát znovu zvlhčete. Jestli je sklo orosené pořád, musíte sklenici větrat. Pokud se sklenice nerosí, je v ní příliš sucho. Nádobu pak musíte otevřít a rostlinu zalít. K osázení jsou vhodné pomalu rostoucí vlhkomilné rody a druhy rostlin nenáročné na světlo.

Patří mezi ně například Aphelandra, ibišek, kapská fialka, Guzmania, podenka, vranečky, mechy, africké fialky, drobné begonie, šeflery, fitonie, fíkus šplhavý, toulitka, pilea, jonátka africká, kalatea, kryptantus, lopatkovec, nertera, netík, podrostovka, soleirolie nebo masožravky rodu Drosera, Dionaea či Pinguicula.

Pěstujete rostlinu v uzavřené láhvi? Je náročné se o ni starat? Prozraďte ostatním čtenářům, jak se jí daří.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 133x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 222x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 235x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek