PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Industriální styl bydlení připomíná bývalou továrnu. Použijte cihly, kov a hrubé dřevo

Hledáte cestu, jak zařídit byt originálně a s respektem k městskému způsobu života? Zkuste industriální styl, který je nekonvenční a uplatníte v něm i své nápady a kutilskou zručnost. Holé cihly, kovové profily i dřevo nezklamou.
Vydáno: 16.01.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 5431x

Chcete zkusit žít jako ve fabrice? Industriální styl bydlení vás zaujme svým minimalismem a jednoduchostí. Nejčastěji jej využijete v loftových bytech z bývalých průmyslových prostor, ale i prostorných bytech s vysokými stropy. Typické materiály jsou beton, cihly, sklo a kov ve všech vzájemných kombinacích. Dřevo vybírejte hrubě opracované, bez zbytečných okras.

Těžký průmysl a krása? Jde to dohromady!  Foto: ©Depositphotos.com/konradbak
Těžký průmysl a krása? Jde to dohromady! Foto: ©Depositphotos.com/konradbak

 

Milovníci barevných kreací budou smutní. Jediným výrazným odstínem bývá červená na cihlách nebo světlé dřevo. Jinak vše laďte spíš do odstínů bílé, černé, antracitové nebo šedé. Kvůli tomu zařiďte, abyste měli své bydlení spíš světlé a dostaly se do něj sluneční paprsky. Přiznejte použité stavební materiály a uveďte příchozí návštěvy do nefalšovaného prostředí továrních hal.

Stylový je hrubý beton, kovové profily a obnažené cihly na stěně

Máte možnost předvést odhalené vodovodní trubky nebo kabely elektroinstalace? Neváhejte, je to v tomto stylu nejčastější funkční doplněk. Hrubý beton na podlahách, kovové profily a obnažené cihly doplňte zelenými rostlinami. Útulnější a teplejší prostor získáte i z obou stran otevřenou krbovou vložkou s pohledem do plápolajícího ohně.

V obýváku to může vypadat jako ve farbice. Foto: ©Depositphotos.com/fullframe
V obýváku to může vypadat jako ve farbice. Foto: ©Depositphotos.com/fullframe

 

Nemáte k dispozici jeden velký, otevřený prostor? Zbavte se příček a do místa, kde potřebujete soukromí, postavte knihovnu nebo skříně. Okna jsou v typickém industriálu většinou bez parapetů a mají spoustu členěných tabulí. Záclony úplně vynechejte, případně jen někde použijte žaluzie nebo roletu. Nekryté trámy, ventilace či výrazně natřené topení dodají bytu ten pravý výraz.

Originální nábytek získáte ze dřeva a recyklovaného železa

Industriální nábytek vznikl původně ve Francii. Hledejte hrubě opracované kousky s použitím starých kovových součástí z bývalých strojů. Originální je zpracování recyklovaného železa a dřeva. Zkombinujte moderní a starožitné zařízení, přidejte i kousky z bazaru. Industriálu nijak nevadí recyklace materiálů, spojená s vašimi nápady a zručností.

Technické zařízení může být atraktivní součástí interiérového designu. Foto: ©Depositphotos.com/alexroz
Technické zařízení může být atraktivní součástí interiérového designu. Foto: ©Depositphotos.com/alexroz

 

Sestavte pro svůj industriální byt originální kus nábytku. Na podnoží stolů vám výborně poslouží staré šicí stroje. Byt doplňte i nábytkem z dřevěných palet nebo kabelových dřevěných cívek. Vybírejte a sestavte kousek z něčeho, co původně mělo úplně jiný účel. Stylové jsou i dřevěné registratury s lamelovými dvířky nebo skříně na dokumenty s mnoha malými zásuvkami.

Industriální styl – zařízení bytu, inspirované průmyslem a jeho architekturou. Materiál nic neimitují a uvádějí člověka do prostředí továrních hal. Typickým obytným prostorem je loft. Jeho vysoké stropy umožňují vestavět několik otevřených pater. Velký, prosvětlený prostor bez příček přiznává prvky, jako jsou ocelové nosníky, trámy a cihly. Přístup do loftů je známý spíše přes výtah, ale používá se i klasické schodiště.

Vybavujete si kovové šatní skříňky v továrních šatnách? Přesně takové si pořiďte do industriálně vybaveného bytu. Barevně je dolaďte s ostatním vybavením, doplňte je i plechovým stolkem se stoličkami. Co nejvíc by měl připomínat ponk, pracovní stůl v dílně. K ukládání věcí pak sežeňte nejrůznější boxy ze dřeva či kovové nižší skříňky.

Pro industriální bydlení se často využívají prostory nefunkčních továren. Foto: ©Depositphotos.com/popov26
Pro industriální bydlení se často využívají prostory nefunkčních továren. Foto: ©Depositphotos.com/popov26


Jako konferenční stůl vyberte například starou dřevěnou truhlu. K ní pořiďte černou nebo hnědou sedací soupravu v koženém provedení, ale hezky bude vypadat i textilní potah v přírodních barvách. Nad stůl pak zavěste černou kovovou lampu s cylindrem, krytým drátěným košem. Skvěle vypadá lampa se stylovými kladkami nebo závěsná světla, podobná těm z filmových ateliérů.

Skvěle vypadají stropní nebo stojací větráky, ozubená kola a kovové věšáčky

Nezapomeňte na drobné dekorace, kovové vázy nebo popelníky. Šikovným doplňkem jsou také stropní nebo stojací větráky, různá ozubená kola, poličky i malé věšáčky. Zajímavě vypadají odkládací stolky s kovovou konstrukcí a dřevěnou deskou. Řadu svých potřebných věcí pohodlně schovejte do staré plechové kartotéky. Stěny ještě přizdobte i plakáty s industriální tématikou.

Chtěli byste takovou koupelnu? Foto: ©Depositphotos.com/natali_grafik81
Chtěli byste takovou koupelnu? Foto: ©Depositphotos.com/natali_grafik81


Industriální styl je jen krůček od steampunku, o kterém jsme již psali v článku Popusťte uzdu fantazii a ponořte se do světa Julese Verna a Karla Zemana. Každá steampunková hračka proto bude skvělou ozdobou správného industriálu. Chcete dodat svému bydlení šmrnc? Vyrazte se podívat na skládky, vrakoviště a do bazarů. Najdete originální kousky ve srovnání s typizovaným nábytkovým prodejem.

Hledáte inspiraci? Typické prvky pro industriální styl bydlení najdete i na síti Pinterest.

Industriální styl bydlení najde své bezmezné obdivovatele jen zřídka. Můžete z něj ale načerpat spoustu inspirace. Chladný dojem pak vyvážíte neotřelostí a zajímavými prvky, kterých využijte pro zpříjemnění pobytu. Život „ve fabrice" sice neláká každého, ale jistě vás odliší od unifikovaných interiérů. Nakonec si zamilujete hravost stylu a schopnost kombinovat zdánlivě nemožné.

Oslovilo vás industriální bydlení a chtěli byste žít v takto vybavených bytech? Napište nám do komentáře pod článkem, jak jste si pořizovali originální kusy nábytku.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 140x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 229x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 241x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek