0komentářů

Vyrobte si s dětmi lampióny a zažeňte smutnou tmu. Stačí papír, lepidlo a šikovné ruce

Zimní měsíce a dny doprovází brzká a dlouhotrvající tma. Chcete si aspoň na chvíli připomenout vlídné a prosluněné letní měsíce? Vyrobte si s dětmi lampióny a rozsviťte váš domov. Děti na společnou práci s vámi jistě nezapomenou.
Vydáno: 16.01.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 9398x

I když se už starý rok přehoupl do nového, stále ještě bývá ráno dlouho šero a odpoledne se brzy stmívá. Stýská se vám po světle a delších dnech? Udělejte si s dětmi lampióny z různých materiálů a zažeňte aspoň na chvíli nepříjemnou tmu. Do povinného průvodu už naštěstí chodit nemusíte, ale můžete si třeba zajímavě vyzdobit pokojík, terasu, balkón nebo zahradu.

Pro zahradní párty je výhodné vybavit lampióny elektrickými žárovičkami, nemusíte tak často myslet na výměnu svíček.
Pro zahradní párty je výhodné vybavit lampióny elektrickými žárovičkami, nemusíte tak často myslet na výměnu svíček.

 

Jako svítidlo nejčastěji použijete čajovou svíčku. Nezapomeňte, že výrobek z papíru je hořlavý, nenechávejte jej proto rozsvícený bez dozoru. Vyzdobit dětský pokoj můžete ale i lampiónem s malou žárovičkou a baterií. Náklady jsou minimální, z jedné sady papírů za 59 Kč (2,07 €) vyrobíte svítidel i dvě desítky. Potřebujete nůžky, lepidlo, lepicí pásku, barvy a drátek na zavěšení.

Jednoduchý lampión vyrobíte z krabičky od sýrů a pauzovacího papíru

Jednoduchý lampiónek vyrobíte z pauzovacího papíru a kulaté krabičky od sýru. Do vrchního dílu krabičky vystřihněte kruh a do krajů po stranách udělejte otvory pro provlečení drátku. Na spodní část krabičky nalepte pruh samolepící oboustranné pásky pro přichycení čajové svíčky. Ustřihněte pauzovací papír tak, abyste obmotali obvod krabičky a ozdobte jej motivy z barevného papíru. Na ozdobu se hodí i samolepky nebo vystřižené obrázky z časopisu.

Jeden z nejčastěji doma dělaných lampiónů je velmi jednoduché konstrukce. Můžete jich vyrobit nepřeberné množství.
Jeden z nejčastěji doma dělaných lampiónů je velmi jednoduché konstrukce. Můžete jich vyrobit nepřeberné množství.

 

Horní i spodní část už ozdobeného pauzovacího papíru zpevněte nalepenými proužky ustřižené čtvrtky. Tyto proužky potřete lepidlem a lepte je současně na hrany víček. Krabičkou přitom postupně otáčejte. Vzniklý válec na horní straně přelepte papírovou páskou a obarvěte. Pak už jen ustřihněte drátek, provlečte jej otvory na horní části lampiónu a po rozsvícení svíčky jej zavěste.

Na méně hořlavý lampión stačí i sklenice od kompotu

Nehořlavý lampion vyrobíte z větší a širší sklenice, třeba 0,7 litru od kompotu. Z barevného papíru vystříhejte různé dekorační tvary nebo natrhejte malé kousky. Ty pak nalepíte na sklenici, případně udělejte z malých kousků něco jako mozaiku. Drátek obtočte kolem hrdla sklenice a vyrobte z něj očko na zavěšení. Dovnitř patří čajová svíčka a můžete se těšit pěkným barevným světlem.

Svítidlo v podobě lampiónu si uděláte i sami. Zkombinujte papírové svítidlo na které nalepte origami.
Svítidlo v podobě lampiónu si uděláte i sami. Zkombinujte papírové svítidlo na které nalepte origami.

 

Jako forma pro výrobu lampiónu vám poslouží i obyčejný nafouknutý balonek. Nachystejte si předem barevný papír, rozstříhaný na proužky 15 × 5 cm, a v kbelíku rozmíchejte lepidlo na tapety. Proužky pak natírejte lepidlem a ve vrstvách je postupně lepte na balonek. V horní i spodní části nechte nezalepený otvor. Nejlépe přes noc nechte výtvor proschnout, balonek vyfoukněte a máte lampionový korpus. Horní konec vybavte drátkem a dno lepenkovým podkladem pro svíčku.

Originální lampión vytvoříte s pomocí nafukovacího balónku.

Přemýšlíte, jak se zbavit plechovek nebo tvarově vyšších konzerv? Využijte je jako neobvyklých lampiónů, které zaručeně neshoří. Dekoraci vytvoříte s pomocí silnějšího hřebíku nebo průbojníku. Podle vaší fantazie spojte probité dírky ve stěnách do ornamentů, plechovky pak natřete vybranou barvou. Také tady patří na horní okraj drátek k zavěšení lampionu na vyhlédnuté místo.

Lampiony štěstí jsou v čím dál větší oblibě. Dávejte ale pozor, jestli nemohou po dopadu něco zapálit.
Lampiony štěstí jsou v čím dál větší oblibě. Dávejte ale pozor, jestli nemohou po dopadu něco zapálit.

 

V posledních letech se u nás rozšířilo vypouštění lampiónů štěstí, které ale v některých případech skončilo bohužel požárem. Existují ale i vodní lampióny, kde podobné nebezpečí nehrozí. Jediné, co potřebujete, je papír velikosti A3 ve vámi oblíbené barvě. Po složení tohoto origami vložte dovnitř svíčku bez kelímku, zapalte ji a vypusťte lampión na vodu. Návod najdete na videu.Lampión ze stříhaného papíru uděláte ze čtvrtky velikosti A 3. Přeložte ji napůl a rozstříhejte ji od ohybu, ale ne až úplně ke konci papíru. Čtvrtku rozložte a dostanete jakési mřížové stínítko. Na dno použijte krabičku od sýrů a horní část zpevněte nalepeným tužším papírem. Aby vám vítr svíčku nesfoukl, doplňte lampión uvnitř válcem z pečicího nebo pauzovacího papíru.

Podívejte se na tipy pro výrobu nejrůznějších lampiónů na síti Pinterest.

Lampióny pochází z Asie a jejich historie sahá daleko do minulosti. Lidé je rozsvěcovali při vítání nového roku i při rodinných oslavách. Ať už z papíru, nebo z jiných materiálů, jsou velice vděčnou ozdobou dětských pokojů. Nejvíce přitom oceníte vše, co si dokážete vyrobit sami. Dvojnásobně to platí u dětí, které si budou netradičního svícení vážit a na ruční tvorbu s vámi jen tak nezapomenou.

Vyzkoušeli jste si s dětmi vyrobit lampión jen tak pro radost? Napište nám do komentáře pod článkem, jak se vám dařilo a jaká byla spokojenost s hotovým dílem.

Použité fotografie:

  1. Úvodní – Ruth Hartnup CC BY 2.0
  2. Jenni Douglas CC BY 2.0
  3. macinate CC BY 2.0
  4. Janine CC BY 2.0
  5. Yuri Samoilov CC BY 2.0
Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Jak to vypadá u vodních znamení doma? Pojďte se podívat, jak bydlí a co mají rádi Rak, Ryby a Štír

Jak to vypadá u vodních znamení doma? Pojďte se podívat, jak bydlí a co mají rádi Rak, Ryby a Štír

Vydáno: 23.10.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 146x

Bydlení podle zvěrokruhu, část 2.: Jaký styl bydlení vyhledávají vodní znamení, tedy Rak, Ryby a Štír? Jaký mají vkus, co jim doma nesmí chybět a co naopak nemají rádi? Který nábytek a doplňky potřebují ke spokojenému bydlení?

Celý článek
Chcete, aby váš domov působil moderně, elegantně a vzdušně? Nebojte se při jeho zařizování použít sklo

Chcete, aby váš domov působil moderně, elegantně a vzdušně? Nebojte se při jeho zařizování použít sklo

Vydáno: 22.10.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 85x

Jak vypadá nábytek a bytový interiér ze skla? Které typy skla se v interiérech používají, jak bývá povrchově dokončené a co všechno se z něj vyrábí? Proč se sklo používá, jak moc je bezpečné pro děti a jak náročné je na údržbu?

Celý článek
Udělejte radost někomu z vašich blízkých a nechejte mu dovézt kytici čerstvých řezaných květin až k jeho dveřím

Udělejte radost někomu z vašich blízkých a nechejte mu dovézt kytici čerstvých řezaných květin až k jeho dveřím

Vydáno: 21.10.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 62x

Chcete potěšit své blízké, ale nevíte jak, nebo jen nemáte moc času? Ukažte jim, že na ně myslíte a objednejte jim krásnou kytici s dovozem až domů. Jak funguje rozvoz květin, kolik stojí a co všechno můžete online objednat?

Celý článek