0komentářů

Vyrobte si s dětmi lampióny a zažeňte smutnou tmu. Stačí papír, lepidlo a šikovné ruce

Zimní měsíce a dny doprovází brzká a dlouhotrvající tma. Chcete si aspoň na chvíli připomenout vlídné a prosluněné letní měsíce? Vyrobte si s dětmi lampióny a rozsviťte váš domov. Děti na společnou práci s vámi jistě nezapomenou.
Vydáno: 16.01.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 13389x

I když se už starý rok přehoupl do nového, stále ještě bývá ráno dlouho šero a odpoledne se brzy stmívá. Stýská se vám po světle a delších dnech? Udělejte si s dětmi lampióny z různých materiálů a zažeňte aspoň na chvíli nepříjemnou tmu. Do povinného průvodu už naštěstí chodit nemusíte, ale můžete si třeba zajímavě vyzdobit pokojík, terasu, balkón nebo zahradu.

Pro zahradní párty je výhodné vybavit lampióny elektrickými žárovičkami, nemusíte tak často myslet na výměnu svíček.
Pro zahradní párty je výhodné vybavit lampióny elektrickými žárovičkami, nemusíte tak často myslet na výměnu svíček.

 

Jako svítidlo nejčastěji použijete čajovou svíčku. Nezapomeňte, že výrobek z papíru je hořlavý, nenechávejte jej proto rozsvícený bez dozoru. Vyzdobit dětský pokoj můžete ale i lampiónem s malou žárovičkou a baterií. Náklady jsou minimální, z jedné sady papírů za 59 Kč (2,07 €) vyrobíte svítidel i dvě desítky. Potřebujete nůžky, lepidlo, lepicí pásku, barvy a drátek na zavěšení.

Jednoduchý lampión vyrobíte z krabičky od sýrů a pauzovacího papíru

Jednoduchý lampiónek vyrobíte z pauzovacího papíru a kulaté krabičky od sýru. Do vrchního dílu krabičky vystřihněte kruh a do krajů po stranách udělejte otvory pro provlečení drátku. Na spodní část krabičky nalepte pruh samolepící oboustranné pásky pro přichycení čajové svíčky. Ustřihněte pauzovací papír tak, abyste obmotali obvod krabičky a ozdobte jej motivy z barevného papíru. Na ozdobu se hodí i samolepky nebo vystřižené obrázky z časopisu.

Jeden z nejčastěji doma dělaných lampiónů je velmi jednoduché konstrukce. Můžete jich vyrobit nepřeberné množství.
Jeden z nejčastěji doma dělaných lampiónů je velmi jednoduché konstrukce. Můžete jich vyrobit nepřeberné množství.

 

Horní i spodní část už ozdobeného pauzovacího papíru zpevněte nalepenými proužky ustřižené čtvrtky. Tyto proužky potřete lepidlem a lepte je současně na hrany víček. Krabičkou přitom postupně otáčejte. Vzniklý válec na horní straně přelepte papírovou páskou a obarvěte. Pak už jen ustřihněte drátek, provlečte jej otvory na horní části lampiónu a po rozsvícení svíčky jej zavěste.

Na méně hořlavý lampión stačí i sklenice od kompotu

Nehořlavý lampion vyrobíte z větší a širší sklenice, třeba 0,7 litru od kompotu. Z barevného papíru vystříhejte různé dekorační tvary nebo natrhejte malé kousky. Ty pak nalepíte na sklenici, případně udělejte z malých kousků něco jako mozaiku. Drátek obtočte kolem hrdla sklenice a vyrobte z něj očko na zavěšení. Dovnitř patří čajová svíčka a můžete se těšit pěkným barevným světlem.

Svítidlo v podobě lampiónu si uděláte i sami. Zkombinujte papírové svítidlo na které nalepte origami.
Svítidlo v podobě lampiónu si uděláte i sami. Zkombinujte papírové svítidlo na které nalepte origami.

 

Jako forma pro výrobu lampiónu vám poslouží i obyčejný nafouknutý balonek. Nachystejte si předem barevný papír, rozstříhaný na proužky 15 × 5 cm, a v kbelíku rozmíchejte lepidlo na tapety. Proužky pak natírejte lepidlem a ve vrstvách je postupně lepte na balonek. V horní i spodní části nechte nezalepený otvor. Nejlépe přes noc nechte výtvor proschnout, balonek vyfoukněte a máte lampionový korpus. Horní konec vybavte drátkem a dno lepenkovým podkladem pro svíčku.

Originální lampión vytvoříte s pomocí nafukovacího balónku.

Přemýšlíte, jak se zbavit plechovek nebo tvarově vyšších konzerv? Využijte je jako neobvyklých lampiónů, které zaručeně neshoří. Dekoraci vytvoříte s pomocí silnějšího hřebíku nebo průbojníku. Podle vaší fantazie spojte probité dírky ve stěnách do ornamentů, plechovky pak natřete vybranou barvou. Také tady patří na horní okraj drátek k zavěšení lampionu na vyhlédnuté místo.

Lampiony štěstí jsou v čím dál větší oblibě. Dávejte ale pozor, jestli nemohou po dopadu něco zapálit.
Lampiony štěstí jsou v čím dál větší oblibě. Dávejte ale pozor, jestli nemohou po dopadu něco zapálit.

 

V posledních letech se u nás rozšířilo vypouštění lampiónů štěstí, které ale v některých případech skončilo bohužel požárem. Existují ale i vodní lampióny, kde podobné nebezpečí nehrozí. Jediné, co potřebujete, je papír velikosti A3 ve vámi oblíbené barvě. Po složení tohoto origami vložte dovnitř svíčku bez kelímku, zapalte ji a vypusťte lampión na vodu. Návod najdete na videu.Lampión ze stříhaného papíru uděláte ze čtvrtky velikosti A 3. Přeložte ji napůl a rozstříhejte ji od ohybu, ale ne až úplně ke konci papíru. Čtvrtku rozložte a dostanete jakési mřížové stínítko. Na dno použijte krabičku od sýrů a horní část zpevněte nalepeným tužším papírem. Aby vám vítr svíčku nesfoukl, doplňte lampión uvnitř válcem z pečicího nebo pauzovacího papíru.

Podívejte se na tipy pro výrobu nejrůznějších lampiónů na síti Pinterest.

Lampióny pochází z Asie a jejich historie sahá daleko do minulosti. Lidé je rozsvěcovali při vítání nového roku i při rodinných oslavách. Ať už z papíru, nebo z jiných materiálů, jsou velice vděčnou ozdobou dětských pokojů. Nejvíce přitom oceníte vše, co si dokážete vyrobit sami. Dvojnásobně to platí u dětí, které si budou netradičního svícení vážit a na ruční tvorbu s vámi jen tak nezapomenou.

Vyzkoušeli jste si s dětmi vyrobit lampión jen tak pro radost? Napište nám do komentáře pod článkem, jak se vám dařilo a jaká byla spokojenost s hotovým dílem.

Použité fotografie:

  1. Úvodní – Ruth Hartnup CC BY 2.0
  2. Jenni Douglas CC BY 2.0
  3. macinate CC BY 2.0
  4. Janine CC BY 2.0
  5. Yuri Samoilov CC BY 2.0
Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Nenechte válet svršky a kabáty jen tak v předsíni. Stojanový věšák je prima pomocník

Nenechte válet svršky a kabáty jen tak v předsíni. Stojanový věšák je prima pomocník

Vydáno: 28.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 33x

Přemýšlíte, kam pověsit návštěvám bundy, klobouky a svršky, ale nechcete montovat háčky či věšáky na zeď? Pořiďte si stojanový věšák, který snadno můžete kdykoli a kamkoli přemístit. Kovový i dřevěný je i pěkným doplňkem předsíně.

Celý článek
Zahrada v únoru je ve znamení příprav na jaro. Pěstitelské rady zkompletuje nový seriál Zahradníček

Zahrada v únoru je ve znamení příprav na jaro. Pěstitelské rady zkompletuje nový seriál Zahradníček

Vydáno: 27.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 127x

Zahrádka v únoru spí jenom zdánlivě. Nenechte se pak překvapit prudkým nástupem jara a vysévejte do truhlíků. Seriál Zahradníček vám přinese občasné rady a tipy pro malé zahrádky, balkonové pěstování, či mini skleníčky na terase.

Celý článek
Zabrání prahy pod dveřmi průvanu v bytě či domě, nebo jsou zbytečné? Podívejte se na další bytový mýtus

Zabrání prahy pod dveřmi průvanu v bytě či domě, nebo jsou zbytečné? Podívejte se na další bytový mýtus

Vydáno: 26.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 214x

U dveří prý musí být práh, aby pod nimi netáhlo a nešířily se pachy a hluk. Opravdu to bez prahu nejde, nebo je to další bytový mýtus? Můžete prahy něčím nahradit? Jak fungují přechodové lišty a co je to mechanický padací práh?

Celý článek