PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

30 minut a máte uklizený byt. Jak na to?

Nečekané návštěvy příbuzných a známých bývají někdy noční můrou všech pořádkumilovných. Přijdou k vám do půl hodinky a vy máte pocit zmaru? Využijte několik tipů, jak rychle uklidit byt bez mycích galejí a zmateného přebíhání.
Vydáno: 09.01.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4323x

Doma jste se rozhodli relaxovat, uvařili jste si kávu nebo čaj a sedli k oblíbené knize nebo dlouho odkládanému časopisu. Najednou telefon a hlásí se do půlhodinky nečekaná návštěva ať už známých nebo příbuzných. V bytě je relativní pořádek, ale přesto se vám zdá, že by bylo třeba alespoň trochu uklidit. Co teď?

Nepanikařte a stanovte si rozumný postup „odshora dolů“

S urychleným úklidem začněte odshora a od věcí v dosahu očí. Stáhněte horní plochy nábytku, police a níže uložené věci. Výborným pomocníkem na prach je utěrka z mikrovlákna nebo mírně vlhký hadřík. Nezapomeňte ani na zákeřné pavučiny, které mohou zůstat v rozích. Na závěr pak stáhněte podlahu. Jiný postup není příliš efektivní a je to vlastně zbytečná práce.

Základem rychlého úklidu je setřít co největší plochu nábytku a stolů od viditelného prachu a drobečků.
Základem rychlého úklidu je setřít co největší plochu nábytku a stolů od viditelného prachu a drobečků.

 

Pokuste se vyvolat dobrý dojem z vašeho bytu už v předsíni. Nezapomeňte na boty, srovnejte je a případně ukliďte do botníku. Podlahu na vlhko setřete a nezapomeňte na to především při sněhových přeháňkách, aby návštěva nevyběhla ze suchých bot rovnou do louže na zemi. Přichystejte si také pár igelitových pytlů, kam pohotově vyhoďte vše nepotřebné, na co cestou bytem přijdete.

Otřete od viditelného prachu obrazovky a monitory, poté rovné plochy nábytku.

Nedávno jste byt vygruntovali k Vánocům, takže nebude třeba nějak mohutně uklízet. Dejte si ale pozor na místa, která jsou hned na očích. Od viditelného prachu otřete obrazovky a monitory, hadr pak obraťte a věnujte se rovným plochám nábytku. Zkontrolujte také pokojové rostliny a zbavte je listů, které oschly a ovadly. Zlikvidujte i případně už suché řezané květiny z vázy na stole.

Existují samozřejmě i pokoje, na jejichž úklid by půl hodinka rozhodně nestačila, sem návštěvy nepouštějte.
Existují samozřejmě i pokoje, na jejichž úklid by půl hodinka rozhodně nestačila, sem návštěvy nepouštějte.

 

Návštěva se zpravidla nevyhne koupelně a toaletě. Špinavé prádlo tudíž naložte do koše nebo látkových válců, poskládejte ručníky na topení, dejte dohromady rozházenou kosmetiku i kartáčky na zuby. Nezapomeňte naleštit zrcadlo a také vodovodní baterie. Toaletu zbavte volně pohozených časopisů, nalijte do ní bělicí přípravek a do vzduchu nastříkejte deodoranty.

Do ložnice ani dětského pokoje nemusíte návštěvu pouštět

I když do některých místností návštěva nezavítá, ustelte a po bytě sesbírejte poházené svršky. Úklid dětského pokoje je zpravidla během krátké doby nemožný, ale sesbírejte alespoň poházené svršky a hračky. Sušíte prádlo? Seskládejte je do koše, dejte jej mimo zorné pole a s žehlením počkejte. Také ukliďte ze země tašku, z opěradel svetry a uložte rozečtené knihy, noviny a časopisy.

Toaletě se návštěvy zřejmě nevyhnou, nezapomeňte na ni a pečlivě ji nablýskejte a vydezinfikujte.
Toaletě se návštěvy zřejmě nevyhnou, nezapomeňte na ni a pečlivě ji nablýskejte a vydezinfikujte.

 

Konferenční stůl v obýváku ukliďte a naleštěte, případně překryjte pěkným dekorativním ubrusem a kytkou. Vysavačem rychle přeluxujte koberec i místa kolem sedačky. Dlažbu stačí jenom smést, vytírání nechte na jindy. Nevěnovali jste se ve svátcích úklidu? Namočte hadr a zlikvidujte lepivé skvrny, kapky a šmouhy, které u vás případně zůstaly po vánočním hodování.

Podívejte se, jak vypadá inspirace pro rychlý úklid domácnosti při náhlé návštěvě.

Frekventované prostory pod stolem a kolem kuchyňské linky zbavte všech drobečků, stejně tak i stůl a samotnou linku. Veškeré nádobí patří do myčky, případně je umyjte, utřete a ukliďte. Na pracovní desce nenechávejte nic zbytečného, co jde sklidit, zavřete za dvířka skříněk. Ponechte si volný prostor pro přichystání kávy, občerstvení a nápojů.

V kuchyni vám s rychlým úklidem pomůže univerzální bojovník, ocet

Opravdu univerzální úklidový bojovník je ocet. Rychle s ním zlikvidujete vodní kámen z varných konvic a vyčistíte s ním i ucpaný odpad. Nasypte do výlevky sodu se solí a zalijte octem. Bouřlivá rekce propláchne všechny nečistoty, které pak zalejete proudem horké vody. Vodou s octem také spolehlivě dostanete po pár minutách připáleniny z mikrovlnky.

Pečlivý úklid je fajn, v tomto případě by se ale dalo říci, že nic se nemá ani před návštěvami přehánět.
Pečlivý úklid je fajn, v tomto případě by se ale dalo říci, že nic se nemá ani před návštěvami přehánět.

 

Úklid, a to i rychlý, je často dobrodružné objevování dávno zapomenutých věcí, které jste už dříve oželeli. Podle klasiků je nicméně nejrozumnější mít doma „malý přehledný nepořádek“. Nejlepší prevenci před úklidovými stresy ale získáte pořízením dostatečného množství úložných prostor, komod nebo policových regálů.
 
Absolvovali jste doma také bleskový půlhodinový úklid před nečekanou návštěvou? Popište nám v komentáři pod článkem, jak se vám to podařilo a jaké byly ohlasy na vaši akci. 


Použité fotografie:

  1. Úvodní - Kate Ter Haar CC BY 2.0
  2. bark CC BY 2.0
  3. Zepfanman.com CC BY 2.0
  4. Evil Erin CC BY 2.0
  5. David J Laporte CC BY 2.0

 

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 129x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 219x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 234x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek