PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Chcete se doma cítit jako v lese nebo u moře? Pomůže vám bytový parfém

Osvěžovač vzduchu. Někdo na něj nadává, někdo na něj nedá dopustit. Nejen že provoní domov, ale může i léčit. Pokud však vyberete špatně, dosáhnete akorát toho, že své zdraví ohrozíte. Jak tedy vybrat ten správný?
Vydáno: 09.01.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4499x

Osvěžovače vzduchu rozdělují lidi na dva tábory. Jedni by je doma v životě nepoužili a nesnesli, druzí na ně nedají dopustit. První tábor zastává čistý vzduch bez přidaných vůní a pachy odstraňuje pouze větráním, druhý tábor si při jejich zmírňování pomáhá bytovými parfémy. Ty potlačí nežádoucí pachy z vaření, kouření, případně na toaletě. Mimo to pomohou při různých zdravotních potížích.

Kam jakou vůni použít?

 • vstupní prostory - povzbuzující a tonizující vůně (citron, grep)
 • obývák - elegantní a zemité aroma (šeřík, jasmín)
 • kuchyně - silné vůně odstraňující zápachy
 • koupelna - osvěžující vůně s obsahem vodních tónů
 • ložnice - uklidňující a antidepresivní vůně (levandule, meduňka, myrta, bavlník)
 • pracovny a kanceláře - povzbudivé aroma (limetka nebo grep)

V koupelně oceníte teplé světlo vonné svíčky, které navodí uklidňující atmosféru. Svíčky mají tendenci pohlcovat zápachy, takže jsou vhodné i do kuchyně. Šatní skříň provoníte vonnými sáčky, závěsnými kartami nebo papíry, které vložíte mezi prádlo.

Na prvním místě je vaše zdraví

Při výběru bytového parfému se řiďte zdravotní nezávadností, bezpečností, cenou a vzhledem. Největší riziko představují vůně, které se zapojují do zásuvky, a spreje na bázi aerosolu. Tyto osvěžovače většinou potřebují k uvolnění vůně další chemikálie, které jsou častými alergeny a škodí alergikům a astmatikům.

Z hlediska bezpečnosti jsou nejlepší vůně, které se uvolňují do prostoru přirozeně, například aromalampy, vonné sáčky či přírodní difuzory. Vůně se může uvolňovat i z různých dekoračních předmětů, třeba parfémovaných kamenů nebo mořských hub.

Prověřte u výrobku, zda má certifikaci IFRA. Pokud toto označení na obale nebo výrobku není, nemusí být difuzér zdravotně nezávadný.

Éterické oleje mají příznivý vliv na celkovou relaxaci a zklidnění mysli, jiné na její povzbuzení a osvěžení. Pokud obsahují léčivé silice, tak mohou mít příznivý vliv na zdraví. Difuzér o obsahu 125 ml vydrží až půl roku. Po vyprchání esence lze dokoupit nový olej a tyčinky. Použité tyčinky použijte třeba k provonění šatny.

Čím provoníte svůj byt

Přírodní difuzér je skleněná lahvička s dřevěným uzávěrem a otvorem, do kterého se vkládají tyčinky. Po nich esence vzlíná a uvolňuje se do vzduchu. Čím více použijete tyčinek, tím intenzivnější bude vůně. Skleničku naplňte přírodním éterickým olejem. Při jeho uvolňování nevznikají žádné škodlivé látky.

Přírodní difuzér.
Přírodní difuzér.

 

Tyčinky mohou být z bambusu, ratanu nebo umělého vlákna. Ratanové tyčinky musí být porézní. Na první pohled vypadají jako dírkované. Tyčinky z umělého vlákna jsou měkké a většinou bílé. Oproti ratanovým dokážou nasát až o 20 % fragrance a vůně je pak intenzivnější.

Difuzér nedávejte nad radiátor, protože většina vůní obsahuje alkohol, který se teplem rychleji odpařuje. Spotřeba vůně je tak vyšší. Do místnosti velké 10 - 15 metrů čtverečných (WC, koupelna) postačí nádoba se 100 ml, do místnosti 10 - 20 metrů čtverečných 250 ml. Pro místnosti o velikosti kolem 40 metrů čtverečných slouží litrové až pětilitrové nádoby.

Difuzér postavte na místo, kde neustále proudí vzduch. To poznáte pomocí zapálené svíčky. Tam, kde je plamen nehybný, žádná cirkulace neprobíhá a místo není pro difuzér vhodné.

Některé elektrické difuzéry pracují na principu vhánění suchého vzduchu, který rozptyluje éterický olej do prostoru ve formě mikročástic, aniž by byl zahříván samotný olej. Tak se zachovají jeho léčivé vlastnosti a vůně vydrží déle ve vzduchu. Kombinované difuzéry spojují účinky aromaterapie, působení barev a hudby. Fontánky pak spojují aromaterapii se zvlhčováním suchého vzduchu.

Elektrický difuzér.
Elektrický difuzér.

 

Katalytická lampa by měla procesem katalytické oxidace vyčistit vzduch od bakterií a dalších nečistot, ale není to nijak vědecky dokázáno. Je tedy na vás, zda tomu budete věřit. Pokud použijete parfémovanou náplň, tak lampa provoní byt.

Aromalampa má nádobku, kterou naplníte vodou s pár kapkami oleje. Pod ni umístíte zapálenou svíčku, a díky teplu se bude vůně uvolňovat do prostoru. Hořením svíčky vznikají škodlivé saze, takže je lepší nechat olej vzlínat samovolně. Stačí použít difuzér nebo nakapat olej na nějaký předmět. Vhodné je dřevo a porézní keramika.

Aromalampa.
Aromalampa.

 

Pomocí vonných tyčinek a františků vytvoříte aromatický dým. Místo nich můžete použít i speciální papírky vyrobené z hmoty, která obsahuje směs vonných rostlinných látek. Spalují se podobně jako tyčinky. Při nákupu dejte pozor na to, aby se jednalo o přírodní produkty. Tyčinky by neměly být uměle dobarvené.

Podobně jako vonné tyčinky fungují i vonné svíčky. V obou případech vznikají při nedokonalém spalování karcinogenní látky, takže je používejte jen ve velkých prostorách s možností větrání. Vůně ze svíčky je intenzivní, ale vydrží jen chvíli.

Vonné tyčinky.
Vonné tyčinky.

 

Vytvořte si vlastní osvěžovač vzduchu

Nejjednodušší variantou je položit poloviny vymačkaných citronů, pomerančů nebo mandarinek na zapnuté topení. Na sofistikovanější řešení potřebujete:

 • citrusy
 • bylinky
 • šišky a jehličí
 • extrakty, esence
 • koření

Ingredience smíchejte v hrnci a zahřejte na sporáku téměř k varu. Pak stáhněte teplotu na minimum. Aroma se uvolní okamžitě a získaná vůně je silná. Osvěžovač občas zkontrolujte, protože dochází k vypařování vody.

Ohřátou směs můžete přemístit do mísy na fondue nebo aromalampy. Pomocí zapálené svíčky pod nádobou se bude uvolňovat jemnější vůně. Osvěžovač můžete postavit kamkoliv v bytě. Směs vydrží na dvě až tři použití. Mezitím směs skladujte v lednici a před opětovným zahřátím ji zkontrolujte, zda stále voní příjemně.

Osvěžovače vzduchu a bytové parfémy nenahradí čerstvý vzduch získaný intenzivním větráním. Ve většině případů bych se jimi nesnažil přebít nepříjemné pachy, ale nevidím nic špatného na občasném zapálení vonné svíčky či použití aromalampy. Chce to jen vybrat správnou vůni.

Voní váš domov po vypraném prádle a čerstvě upečeném koláči, nebo používáte bytový parfém? Do jakého tábora patříte? Podělte se s ostatními čtenáři o váš názor.

Použité fotografie:

 1. Úvodní - Alan Moore CC BY-ND 2.0
 2. emi moriya CC BY-SA 2.0
 3. Kazuhiro Keino CC BY 2.0
 4. Cinnamon Vogue CC BY-SA 2.0
 5. echiner1 CC BY-SA 2.0
Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 105x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 173x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 205x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek