0komentářů

Osud vánočního stromku je zpečetěný. Co s ním? Udělejte si z něj parádní kvedlačku

Představte si hromadu, na které je 1 milion vánočních stromků. Tolik jich totiž každoročně vyhodíme z našich domácností. Jak se stromku zbavit, aby byl dál užitečný? Vyrobte si z něj kvedlačku a zbytek odneste na sběrné místo.
Vydáno: 04.01.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2331x

Přibližně 1 milion živých stromků padne jen v České republice každoročně za oběť vánočním svátkům. Přichází 6. leden, svátek Tří králů, a do spousty domácností i klasická otázka: Kam s ním? Odpověď je jednoduchá. Na nejbližší sběrné místo, obvykle ke kontejnerům na tříděný nebo smíšený odpad. I živý stromeček vám ale může sloužit ještě spoustu dalších let, a to nejen o Vánocích. Jako kvedlačka v kuchyni. Poradíme vám, jak ji vyrobit.

Každoroční neodvratný osud milionů vánočních stroků.
Každoroční neodvratný osud milionů vánočních stroků.

 

Hlavně je neházejte do popelnice

Žijete-li na venkově, máte o starost méně. Opadaný vánoční symbol zkrátka spálíte v kamnech nebo při táboráku. Horší to už je ve městě, tím spíš ve větším. Jenom lidé v Praze každoročně spotřebují odhadem 300 tisíc smrkčů, borovic a jedliček. Tamní popeláři tak mají v těchto dnech hodně napilno.

"Prosíme občany, aby vánoční stromky odkládali vedle nádob na směsný komunální odpad a ne dovnitř do nich, aby nedocházelo ke snižování jejich kapacity," vysvětluje Radim Mana, mluvčí společnosti Pražské služby. Ta zajišťuje komunální úklid na většině území Prahy.

Až budete vyhazovat stromek z okna na chodník, dejte pozor, ať někomu neublížíte.
Až budete vyhazovat stromek z okna na chodník, dejte pozor, ať někomu neublížíte.

 

Jak mluvčí ještě upozornil, vyhozené stromky nepatří k popelnicím umístěným uvnitř domovních bloků. V těchto případech je potřeba odložit je před dům na místo, kam se přistavují nádoby k výsypu. Svezené jehličnany pak končí ve spalovně jako zdroj tepla.

Prosíme občany, aby vánoční stromky odkládali vedle nádob na směsný komunální odpad a ne dovnitř

Vyměňte stromek za kompost

Podobná situace panuje i v jihomoravské metropoli Brně a vlastně v každém větším či menším městě. Opadaný stromek je nejlepší jednoduše postavit k popelnicím na komunální odpad. Pokud to není z nějakého důvodu možné, vezmou jej od vás zdarma také ve všech střediscích určených k odevzdávání velkoobjemového odpadu.

Pokud jste z Brna, tak máte ještě jednu zajímavou možnost, zvlášť jestli se věnujete zahrádkaření. Přineste stromek do centrální kompostárny v Černovicích a tam za něj dostanete zdarma 10 litrů kvalitního kompostu. Právě odevzdané rozdrcené vánoční jehličnany poslouží jako základ pro další kompostování, případně se jimi opět zatopí. 

Nejrozumnější je zanést odstrojený stromek na místa, určená radnicí, většinou to bývá u kontejnerů na odpad.
Nejrozumnější je zanést odstrojený stromek na místa, určená radnicí, většinou to bývá u kontejnerů na odpad.

 

Nikdy nevracejte "dříví" do lesa

Pokud nechcete mít na svědomí život nevinného zvířete, nenoste odstrojené stromečky zpátky do lesa. Mohou na nich zůstat háčky, alobalové proužky a další zbytky zdobení, které napáchají v trávícím traktu srnek a zajíců smrtelné škody. Vůbec nejlepším řešením je vyrobit si z části stromku kvedlačku a zbytek položit na určené místo. Kam to máte nejblíž, to se dozvíte na webových stránkách vaší radnice, a návod na výrobu kvedlačky najdete níže.

 

Jak vyrobit kvedlačku z vánočního stromku

  • Vyhlédněte si pokud možno souměrné rozvětvení v přiměřené šířce kmínku (počítejte i s odstraněnou kůrou)
  • Uřežte kmínek těsně pod rozvětvením a v požadované délce topůrka nad ním
  • Podle 1/4 litrového (nebo jiného) hrnku poměřte postranní větve a zkraťte je na stejnou délku tak, aby se všechny do hrnku vešly a dalo se s nimi uvnitř točit
  • Kvedlačka už je skoro hotová, zbývá ji jen zbavit menších větviček, součků a dokonale odkornit
  • Během chvilky máte šikovného pomocníka do kuchyně, na kterého nedala vaše babička dopustit
  • Potřebný materiál: vánoční stromek
  • Nástroje: pilka, zahradnické nůžky, nůž
  • Potřebný čas: cca 1 hodina

Z vánočního stromku jednoduše vykouzlíte šikovnou kvedlačku. Takže vám ještě pomůže v kuchyni.
Z vánočního stromku jednoduše vykouzlíte šikovnou kvedlačku. Takže vám ještě pomůže v kuchyni.

 

A co na to naše čtenářky?

Jak likvidují vánoční stromečky čtenářky blogu Můj byt? Přečtěte si sami:

Marie, Kolín: "Bydlíme ve druhém patře paneláku, takže stromek klasicky vyhodíme z okna obýváku a odneseme k popelnicím. Nejhorší vždycky je dostat ho přes to okno, obzvlášť, když hodně opadává."
Jarmila, Zlín: "Z osmého patra věžáku není úplně jednoduché vyhodit stromeček na ulici, zkoušeli jsme to jednou a málem jsme přizabili souseda o tři patra níž. Řešíme to tak, že manžel na balkóně oseká větve, rozřeže kmen na menší díly, všechno nacpeme do pytle na brambory a dáme ke kontejnerům k ostatním stromkům."
Pavla, Široká Niva: "Vzhledem k tomu, že vytápíme větší část domu krbem, je osud našich vánočních stromků vždy předem jasný. Ohřejí nás."
Veronika, Teplice: "Už před několika lety jsme se rozhodli pro stromeček umělý. Jednoduše ho složíme, zabalíme do igelitu a za rok zase vytáhneme. Živých stromů řezaných před Vánoci ve velkém je mi líto."

Použité fotografie:
1 - Steven Depolo CC BY 2.0
2 - d.i.o.d.e. CC BY 2.0
3 - phip_s CC BY-SA 2.0
4 - Martin Kulhánek

Jak dlouho si necháváte vánoční stromeček doma a jakým způsobem se jej zbavujete vy? Napište nám své tipy!

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Martin Kulhánek

Měl jsem být hoteliérem nebo šéfem restaurace, ale ještě než jsem s tím začal, zlákalo mě psaní a novinářská práce. Na blogu Můj byt vám přináším pozvánky na různé nábytkářské akce, novinky a zajímavosti, rozhovory s lidmi z oboru i fotogalerie z výstav nábytku.

Martin Kulhánek na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Dětské koberce jsou ideální na podlaze pokojíčku. Vyberte si ten správný. Silnice nebo farma jsou super

Dětské koberce jsou ideální na podlaze pokojíčku. Vyberte si ten správný. Silnice nebo farma jsou super

Vydáno: 17.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 11x

Uvažujete už dlouho o výměně koberce v dětském pokoji, jen si nevíte rady s velikostí, materiálem či modelem? Oblíbeným doplňkem pokojíků jsou dětské kusové koberce s motivy silnice, města či farmy. Vyberte svým nejmenším správně.

Celý článek
Co s dětmi, když se venku žení všichni čerti? 12 tipů pro zimní dětské hry

Co s dětmi, když se venku žení všichni čerti? 12 tipů pro zimní dětské hry

Vydáno: 15.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 122x

Zimní období je dlouhé, venku bývá nevlídno a brzy tma. „A co děti, mají si kde hrát?" Jak se s dětmi nejlépe zabavíte? Vyzkoušejte některý z 12 tipů na dětské hry a společnou zábavu, když je venku nevlídno a extra špatné počasí.

Celý článek
Pozvěte domů budoucnost. Pořiďte si virtuální asistentku s UI a udělejte z ní základ svojí chytré domácnosti

Pozvěte domů budoucnost. Pořiďte si virtuální asistentku s UI a udělejte z ní základ svojí chytré domácnosti

Vydáno: 14.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 77x

Hlasem můžete ovládat nejen mobil, ale i prvky chytré domácnosti, třeba světla, topení nebo rolety. Stačí si pořídit virtuální asistentku nebo domácího robota s umělou inteligencí. Co všechno umí, kde je seženete a kolik stojí?

Celý článek