0komentářů

Buďte „in“. Poznejte módní trendy v bydlení pro rok 2015

Rok 2015 klepe na dveře. Chcete do něj vstoupit s nově zařízeným bytem, ale nevíte si rady? Inspirujte se trendy roku 2015. Poradíme vám, jaké styly budou v módě. Díky tomu budete vědět, jaké barvy a materiály v bytě použít.
Vydáno: 16.12.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 6072x

Módní trendy. Někomu přijde honba za nimi zbytečná a povrchní, pro někoho je to styl života. Letošní rok pomalu končí a s rokem 2015 přichází trendy nové. Co bude v novém roce v designu nábytku a při zařizování interiérů trendy?

Rok 2015 přinese hlavně luxus, klid, tvůrčí přeměnu (recyklaci) starých věcí a všestrannost. Moderní bude klasika, retro, designové nápady, tradiční i nové materiály, svěží doplňkové barvy, exotické motivy, etnické dekorační vzory, umělecké detaily a překvapivá kombinace textur.

Krb v obývacím pokoji poslouží jako výrazný designový prvek.
Krb v obývacím pokoji poslouží jako výrazný designový prvek.

 

Kombinace stylů, materiálů a dekoračních vzorů

Kombinací starých a nových stylů vytvoříte elegantní, útulný a zajímavý obytný prostor. Jemně zaoblené linie, základní tvary a dekorace v přírodních akcentech změní interiér k nepoznání. Moderní doplňky zkombinujte s pozlacenými starožitnostmi, sametem a hedvábím, vyřezávané dřevěné akcenty zase s industriálními kovovými detaily. Cílem je vytvořit elegantní, originální a jedinečný interiér, který poskytne osobitý, stylový a tvůrčí prostor.

Veškeré vybavení by mělo být univerzální, tedy všestranně použitelné, a funkční jak uvnitř, tak i venku. Mělo by spojovat lidi s přírodou a působit přirozeně, příjemně a přitažlivě.

Materiály, které jsou v módě

V módě jsou recyklované dřevo, kámen a kov, hlavně dřevo s patinou, přírodní světlé dřevo a exotické druhy dřev, barevně mořené dřevo, zlato, bronz, granit a bílý mramor. Přírodní materiály reprezentují současné ekologicky šetrné cítění v oblasti designu.

Kombinace textur dřeva, kovu, skla, kůže a pletených dekorací vypadá překvapivě a stylově. Patinované dřevo zkombinujte s neobvyklými textiliemi, exotickými dekorativními vzory a etno potiskem na látkách.

Odhalené cihly a betonové umyvadlo v koupelně.
Odhalené cihly a betonové umyvadlo v koupelně.

 

Barva roku a trendy odstíny

Barvy odráží elegantní módní design, přináší inovace, všestrannost a nečekaná řešení v bytovém textilu i při zařizování interiéru. Barvou roku byla zvolena hnědočervená, neboli vínová. Přírodní barvy a jemné pastelové odstíny zkombinujte s odstíny šedé, černé a krémově bílé. Odstíny hnědé v kombinaci s granitově šedými tóny a náznakem listově zelených barev vytváří příjemný přírodní nádech. Trendy je hořčicově žlutá, slézová, všechny odstíny fialové, sytě modrá a odstíny růžové.

Společnost Pantone vyhlásila barvou roku Marsalu, tedy tmavou vínovou barvu, která je nazvaná podle slavného italského vína ze Sicilie.

Rok 2015: návrat k přírodě?

Při zařizování interiéru použijte zelené stěny, pokojové fontánky, přírodní vzory, květinové tapety a zářivé interiérové barvy. Podívejte se po nábytku, který je navržený přímo pro vystavení květin - čela postele, křesla či stoly se zabudovanými držáky na květiny. Dekorování pomocí květin připomíná oblíbený skandinávský styl.

Dekorativní zelená stěna.
Dekorativní zelená stěna.

 

Zelené stěny jsou příčky obrostlé rostlinami. Používá se široká škála druhů, včetně exotických. Jedná se vlastně o bytovou svislou zahradu, která napomůže pohlcování škodlivin a okysličování v interiéru. Používají se jako výrazný designový prvek, ale i k rozdělení místnosti.

K přírodě a ekologickému smýšlení patří také recyklovaný materiál. Zrenovujte ošoupaný nábytek z bazaru či půdy, nebo si vyrobte nábytek z použitých palet. Nápady z oblasti vybavení z druhé ruky a opakovaně použitého a recyklovaného materiálu jsou obrovským zdrojem inspirace.

Moderní nábytek z palet.
Moderní nábytek z palet.

 

Co je v módě pro rok 2015

  • vínová, hořčicově žlutá, slézová a sytě modrá barva, odstíny fialové a růžové
  • recyklované dřevo, kámen a kov
  • návrat k přírodě a ekologické smýšlení
  • všestrannost a univerzálnost
  • kombinace stylů, materiálů a dekoračních vzorů

Moderní trendy nejsou při zařizování interiéru to nejdůležitější. Myslete především na praktičnost, pohodlnost a vlastní vkus. Módní směry využijte spíše pro inspiraci. A protože se mění stejně rychle, jako plyne čas, uplatněte je raději při pořizování bytových doplňků, než při koupi nábytku. Ten vám totiž při správné péči poslouží mnohem déle.

Řídíte se podle módních trendů? Nebo se jimi nenecháte ovlivnit a dáte spíše na vlastní vkus? Podělte se v komentáři.

Použité fotografie:

  1. Úvodní - Jeremy Levine CC BY 2.0
  2. Jeremy Levine CC BY 2.0
  3. Rex Roof CC BY 2.0
  4. mannewaar CC BY 2.0
  5. pierre vedel CC BY-SA 2.0
Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Jedlá soda je nenápadný bílý prášek. 16 triků a babských rad, co se sodou bicarbonou

Jedlá soda je nenápadný bílý prášek. 16 triků a babských rad, co se sodou bicarbonou

Vydáno: 22.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 62x

Hydrogenuhličitan sodný neboli jedlá soda je lék proti pálení žáhy, bolestem břicha, ale i na leštění, čištění, bělení a další činnosti v domácnosti. Jak ji nejlépe doma využijete? Čtěte 16 babských rad, co se sodou bikarbonou.

Celý článek
Hrozí sesunutí sněhu a ledu z vaší střechy? Myslete na bezpečnost a zavolejte firmu na jeho odklizení

Hrozí sesunutí sněhu a ledu z vaší střechy? Myslete na bezpečnost a zavolejte firmu na jeho odklizení

Vydáno: 20.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 34x

Máte na střeše tolik mokrého sněhu a ledu, že hrozí jejich spadení na chodník? Kdo je zodpovědný za jejich odklizení a případné škody a zranění? Kdo vám s odklízením pomůže, kde pomocníky sehnat a kolik stojí jejich služby?

Celý článek
Sněhové zpravodajství hlásí stálý příděl vloček. Co dělat se zapadanou střechou? Opatrně ji shrňte a pozor na rampouchy

Sněhové zpravodajství hlásí stálý příděl vloček. Co dělat se zapadanou střechou? Opatrně ji shrňte a pozor na rampouchy

Vydáno: 19.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 1520x

Pokud napadne hodně sněhu a navíc je mokrý, musí střecha udržet obrovské zatížení. Raději velkou vrstvu sněhu shrňte dolů, hlavně ze střech pultových a rovných. Pozor i na rampouchy, visící nad chodníkem. Když se ulomí, je zle.

Celý článek