PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Přineste si slunce do domu a zbavte se zimní deprese

Stres z vánočního shonu a nedostatek slunce v zimních měsících vám mohou přivodit pěknou depresi. Nedostatek slunečního záření má na vás mnohem větší vliv, než si myslíte. Zjistěte jaký a braňte se. Zajistíte si pohodové Vánoce.
Vydáno: 16.12.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3344x

Stáváte se v zimě protipólem svého jarního a letního já, které je výkonné, energické, společenské, komunikativní a aktivní? Trpíte extrémní únavou, spavostí či poruchami nálad, zhoršuje se vám paměť, soustředění i pracovní výkonnost, ztrácíte zájem o sex a jakékoliv kontakty s druhými lidmi? Pak zřejmě trpíte zimní depresí, neboli SAD.

Jedná se o poruchu způsobenou dlouhodobějším nedostatkem denního světla, které potřebujete stejně jako vodu nebo kyslík. Podporuje totiž hormonální výměnu, syntézu vitamínů (hlavně A a D) a je zdrojem energie, protože se podílí na sekreci serotoninu, tedy hormonu štěstí. Čím více ho vaše tělo produkuje, tím jste aktivnější a soustředěnější. Navíc podporuje myšlení a kreativitu, lepší komunikaci s okolím a v aktivní části dne i vyšší výkonnost.

Správné světlo přispívá k lepší hormonální výměně, přirozené syntéze vitamínů a napomáhá celkové regeneraci organismu.

SAD je do jisté míry generační nemocí, která ohrožuje všechny. Dříve člověk trávil daleko více času venku, dnes je tomu přesně naopak. Pocit denní únavy nekompenzujte větším množstvím spánku a šlofíky přes den, protože byste si mohli rozhodit své biologické hodiny. Snažte se využít každou chvilku, kdy svítí slunce, a buďte alespoň hodinu denně venku na denním světle.

Prevence proti zimní depresi

V zimě, když nesvítí tolik slunce, se proti depresi braňte kvalitními plnospektrálními žárovkami nainstalovanými v hlavním osvětlení, případně i ve stolní či stojanové lampě. Dávku plného spektra si můžete dopřát i ze simulátoru slunce nebo při fototerapii. Fototerapeutické místnosti najdete v rehabilitačních zařízeních, hotelech, zařízeních lázeňského typu a v zařízeních ústavní sociální péče, například domovech pro seniory.

Takto vypadá plnospektrální žárovka.
Takto vypadá plnospektrální žárovka.

 

Co je to plnospektrální osvětlení

Světlo má na vaše tělo a mysl vliv, i když ho nevidíte. Na ultrafialovou složku světla reaguje například několik receptorů, které pomáhají s odbouráváním cholesterolu. Infračervené světlo zase slouží jako nosič energie. Modrá složka světla omezuje tvorbu melatoninu, takže pak nejste tolik unavení. Plnospektrální osvětlení využívá plného spektra barev a má dobře vyváženou červenou, takže nebudete neustále ve stresu, jako je tomu u běžných zářivek.

Výhody plnospektrálního osvětlení:

 • podporuje zrakovou ostrost (lepší kontrast)
 • přispívá ke zmírnění oční námahy, zvýšeného očního tlaku a pálení očí
 • umožňuje nezkreslené vnímání barev
 • eliminuje pocit únavy
 • zlepšuje bezpečnost práce, pracovní výkonnost a soustředění
 • zmírňuje hyperaktivitu a agresivitu
 • napomáhá hormonální rovnováze
 • přispívá k lepší syntéze vitamínů – zejména A a D
 • pomáhá při zmírnění a léčbě SAD – fototerapie (světelná terapie)
 • v zimních měsících podporuje ranní vstávání
 • zvyšuje sexuální apetit
 • napomáhá celkové regeneraci našeho organismu

Efekt světelné terapie

Světelná terapie zabírá u více než 80 % lidí trpících SAD. Při zahájení terapie mějte trpělivost. I když se zlepšení nedostaví během pár dnů, neukončujte ji. Některé projevy SAD se zlepší za pár dní, jiné až za několik týdnů.

Za 3 - 5 dnů se obvykle dostaví mírné zlepšení nálady, zmírnění únavy a příliv energie. Postupně se zkrátí potřebná doba spánku, zmírní se chuť na sladké a tučné pokrmy a běžné každodenní činnosti pro vás nebudou zátěží. O něco později se vám zlepší paměť a soustředění a vrátí se chuť k fyzickým aktivitám a sexu.

Na léčbu nejlépe reagují ti, kteří během podzimu a zimy přímo hladoví po světle a slunci. Jestli jste na světlo přecitlivělí a spíše vyhledáváte šero, bude u vás efekt léčby nižší a ústup potíží potrvá déle. Někdy se však mohou spíše zhoršit.

Jak praktikovat světelnou terapii?

Léčbu aplikujte ráno po probuzení. Pokud vám tato doba nevyhovuje, vyberte podle své intuice takovou, která je pro vás nejvhodnější. Vyhněte se večerním a nočním hodinám kvůli riziku nespavosti. Od prosince do února používejte simulátor slunce nejlépe denně. Délka nasvícení záleží na tom, v jaké vzdálenosti od něj sedíte.

Na podzim a v zimě se při vzdálenosti 70 cm od přístroje doporučují dvě hodiny denně, při 25 cm stačí půl hodiny. S počínajícím jarem dobu postupně zkracujte. Pokud s terapií začínáte, nechte na sebe první dva týdny působit světlo jen dvacet minut.

Simulátor slunce můžete mít zapnutý při práci na počítači.
Simulátor slunce můžete mít zapnutý při práci na počítači.

 

Během terapie se většinou můžete věnovat oblíbeným činnostem, například čtení, luštění křížovek či práci na počítači. Trávíte hodně času v práci? Pak byste měli mít plnospektrální osvětlení tam. Jestli váš zaměstnavatel nechce instalovat poměrně drahé plnospektrální žárovky, doneste si do kanceláře svůj vlastní simulátor slunce.

Jak vybrat plnospektrální simulátor slunce

Simulátor slunce koupíte v e-shopech zaměřených na zdravé bydlení i světlo a v obchodech s osvětlením, zdravotními pomůckami nebo elektronikou. Při výběru sledujte intenzitu a barvu světla a velikost boxu. Také dbejte na celkovou bezpečnost výrobku.

Intenzita světla - k potlačení tvorby melatoninu u zdravých osob stačí intenzita 100 - 800 luxů. U lidí trpících SAD je potřeba minimálně 2500 luxů a v lékařské praxi se používá světlo o intenzitě 10000 luxů. K domácí terapii vám postačí simulátor s intenzitou alespoň 2000 luxů.

Barva světla - při léčbě používejte plnospektrální bílé světlo, které se nejvíce podobá slunečnímu světlu. Musí obsahovat dostatečné množství modré složky, která nejsilněji ovlivňuje tvorbu melatoninu. Klasické bílé světlo není vhodné.

Intenzita světla má být minimálně 2500 luxů, hodnota Ra alespoň 91 a teplota chromatičnosti 5500 - 6600 Kelvinů.

Velikost boxu - malé zářiče jsou terapeuticky účinné, ale člověk před nimi musí sedět téměř bez hnutí, aby co nejvíce léčivých paprsků zasáhlo sítnici. Větší plocha boxu umožňuje během terapie vykonávat různé činnosti, a ta je díky tomu snesitelnější.

Bezpečnost pro oči - světelný zdroj musí mít plastovou difúzní vrstvu, která zabrání poškození rohovky. Světelné zdroje nekvalitních přístrojů blikají v rytmu síťového proudu, což nadměrně zatěžuje oči, působí rušivě a zvyšuje hladinu stresu. Dbejte na elektrickou bezpečnost, u LED pak také na bezpečnost fotobiologickou. Emise modrého světla vysoké intenzity totiž mohou způsobit teplotní a fotochemické poškození oka.

Jak nenaletět při nákupu zdravého světla?

Zajímejte se o barvu světla. Pokud je na obalu uvedeno, že zářivka poskytuje všechny barvy světla, neznamená to, že je její světlo zdravé. To totiž poskytují i obyčejné zářivky. Důležité je zastoupení jednotlivých barev ve správném poměru. Zdravému osvětlení odpovídá označení true color, daylight spektrum, fullspektrum, natural spektrum či denní bílá plnospektrální.

Pátrejte po zemi původu. Ve světě existuje jen několik výrobců plnospektrálních zdrojů. Ty nejkvalitnější se vyrábí v Evropské unii a USA.

Dejte na řeč čísel. Důležité jsou především dvě hodnoty. První je index CRI (v EU někdy označovaný jako Ra), který vyjadřuje procentuální podobnost se slunečním světlem (to má CRI 100). Plnospektrální zdroje mají hodnotu CRI vyšší než 90 (u obyčejných zářivek se CRI pohybuje kolem 70). Druhým faktorem je tzv. teplota chromatičnosti (Correlated Color Temperature), která by měla být v rozmezí od 5 500 do 6 500 Kelvinů, u kompaktních zářivek malých výkonů až 7200 Kelvinů. Na výrobcích prodávaných v ČR nemusí výrobce tyto hodnoty uvádět, ale pokud jich světelný zdroj dosahuje, rád se tím pochlubí.

U zářivek poznáte hodnotu Ra z jejich označení, například 36W/633 znamená, že zářivka má 36 Wattů. První číslo za lomítkem pak značí hodnotu Ra, v tomto případě je jeho hodnota 60, další dvě čísla pak teplotu chromatičnosti, zde 3300 Kelvinů. Nízká teplota světla vede k brzké únavě, protože světlo je hodně žluté a připomíná spíše přechod mezi aktivní a neaktivní částí dne.

 

Nedejte zimní depresi žádnou šanci a užívejte si každou minutu, kdy bude svítit slunce. Ve dnech, kdy bude venku podzimní mlha nebo bude řádit pořádná chumelenice, zabalte se do deky a zapněte simulátor slunce. Díky dostatku světla budete v pohodě nejen doma, ale i v práci, a změnu na vás poznají všichni kolem vás.

Používáte plnospektrální osvětlení? Pomohlo vám  od zimní deprese? Podělte se v komentáři.

Použité fotografie:

 1. Úvodní - MattysFlicks CC BY 2.0
 2. Alessio CC BY 2.0
 3. Jonathan Brodsky CC BY 2.0
Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 103x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 169x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 202x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek