PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Ušetřete za odvoz odpadu. Koše na tříděný odpad vám pomohou

Chcete ušetřit za odvoz směsného odpadu? Nebo už třídíte a chcete si to co nejvíce zjednodušit? Zjistěte, jaký odpad kam patří, a podle čeho odpadkový koš na jeho třídění vybrat.
Vydáno: 16.12.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 6020x

Každý Čech vytvoří v průměru 300 kg odpadu za rok. Vynásobte si to 10,5 miliony lidí, kteří u nás žijí, a dostanete víc jak tři miliony tun odpadu. A tvoří se ho čím dál více. Odpad zatěžuje životní prostředí a zabírá spoustu místa. Recyklace je spíše nouzovým řešením, kterým alespoň objemově snížíte množství odpadu. Sama o sobě je však energeticky náročná a vytváří další odpad. Proto produkci odpadu co nejvíce omezte a odpad již vytvořený vytřiďte.

Samotná recyklace odpadů je energeticky náročná. Proto je potřeba tvorbu odpadu co nejvíce omezit.

Že to nikdo nedělá? Víc jak 70 % Čechů už odpad třídí. Nechcete nosit odpadky kilometry daleko ke kontejneru? 101 metrů. To je v České republice průměrná vzdálenost ke kontejnerům na tříděný odpad. Při třídění odpadu nebudete za podivína, ani se vám neztíží život. Stačí, když si nastavíte dobrá pravidla. Jestli nevíte, jak začít, zkuste třeba pro začátek třídit alespoň plasty nebo papír. Ty není potřeba vynášet tak často a do kontejneru je zvládnete vyhodit i při cestě do práce.

Tašky na papír, sklo a plasty vám třídění usnadní.
Tašky na papír, sklo a plasty vám třídění usnadní.

 

Jak vybrat odpadkový koš, abyste si usnadnili třídění

Před pořízením odpadového koše si promyslete, kam ho umístíte, a dané místo si změřte. Výběr nádoby podřiďte i tomu, kolik ve vaší domácnosti vyprodukujete odpadu, a jak často ho potřebujete vynášet. Doma nepotřebujete speciální barevné nádoby, stačí zavést takový systém, který bude pro všechny srozumitelný a pochopitelný.

Pokud často vaříte, bude vám zpravidla stačit malý koš na směsný odpad, protože organické zbytky je potřeba vynášet často, aby nebyl odpad cítit a aby se v bytě nedržely octomilky. Jestli máte k dispozici kompost, nebudete mít s organickými zbytky v koši starosti. Odpadní nádoby na plasty a papír je lepší mít velké, protože se nekazí, nepáchnou a nebudete je muset vynášet tak často.

Vynášení tříděného odpadu si usnadníte tím, že na papír a plasty použijete velkou tašku z kvalitního plastu, ve které odpad vynesete a vysypete do velkého kontejneru třeba při cestě do práce. Tašku po vysypání odpadu složíte a znovu použijete. Tašku je možné zavěsit do stojanu.

Odpadkový koš na tříděný odpad může stát volně, viset na stěně, nebo ho zabudujete do kuchyňské linky, a to buď do skříňky, nebo do hlubší zásuvky. Zabudovaným košům se říká také sorter. Můžete je namontovat i do stávající kuchyňské linky, ale musíte pořádně měřit.

Speciální koše na tříděný odpad se vyrábí kovové, plastové i proutěné. Bývají rozděleny na dvě nebo tři části, z nichž každá bývá označena příslušnou barvou nebo nápisem. Jednotlivé části mohou být přístupné společným víkem, nebo má každá své.

Koš na tříděný odpad mívá oddělené nádoby.
Koš na tříděný odpad mívá oddělené nádoby.

 

Jaký odpad kam patří? Něco vás asi překvapí.

Do plastů házejte PET lahve, sáčky, tašky, fólie i jiné plastové obaly. Nepatří do nich obaly od potravin, ve kterých jsou zbytky jídla. Plastové obaly nemusí být čisté, ale nesmí být mastné. Například lahev od oleje před vhozením do plastů pořádně vymyjte, a to nejlépe přípravkem na nádobí a teplou vodou. Nechce se vám vymývat? Pak ji vhoďte do směsného odpadu. Kelímek od jogurtu před vyhozením vypláchněte nebo alespoň pořádně vyškrábejte.

PET lahve můžete hodit do kontejneru s etiketou i víčkem, pouze ji před vyhozením sešlápněte, aby nebyla příliš objemná. Zdražila by se přeprava a recyklace by byla nákladnější. PVC do plastu nepatří, protože obsahuje chlor, ze kterého se při zahřátí mohou uvolňovat nebezpečné zplodiny. Poznáte ho podle značky 3. Do plastu patří i obaly od sprchového gelu, šamponu nebo jiného drogistického zboží. Pouze před vyhozením vylijte zbytky.

Plato od vajec nepatří do papíru, protože se vyrábí z tolikrát zrecyklovaného papíru, že jde o poslední uplatnění hmoty. Buďto ho hoďte do směsného odpadu, nebo ho zkompostujte. To samé platí pro ruličky od toaletního papíru.

Použité papírové kapesníky neházejte mezi papír, a to z hygienických důvodů. Znečištění ztěžuje i následnou recyklaci. Proto neházejte mezi papír ani mastné a jinak zašpiněné papírové obaly, laminovaný a voskovaný papír a dětské pleny, i kdyby byly nepoužité.

Plato od vajec, ruličky od toaletního papíru a použité kapesníčky do kontejneru s papírem nepatří.

Polystyrenové termoobaly, do kterých se balí jídlo, a polystyren, například výplň krabic, patří do plastu. Pouze polystyren používaný jako stavební izolace, na kterém je omítka, vyhoďte mezi stavební odpad ve sběrném dvoře.

Mezi sklo nepatří autosklo a zlacená či pokovená skla, tedy ani zrcadlo. Při tavení totiž pokovení způsobuje značné problémy. Pece si neporadí ani s keramikou a porcelánem. I ty házejte do směsného odpadu.

Nebezpečný odpad, tedy ten, co je označený symbolem přeškrtnuté popelnice, nepatří do žádného kontejneru ani popelnice. Jedná se třeba o prošlé léky nebo elektroodpad. Vyhozením do koše nebo spláchnutím do záchodu byste mohli kontaminovat vodu nebo půdu. Léky odneste zpět do lékárny nebo do sběrného dvora, kde musíte odevzdat i zbytky či obaly od všech syntetických barev, ředidel, laků, nebo mořidel. Odvezte sem také podlahové krytiny z PVC či novodurové trubky.

Bioodpadu se lehce zbavíte pomocí drtiče odpadů, který nainstalujete pod dřez místo klasického sifonu. Je však poměrně drahý. Máte zahrádku? Pak je nejjednodušší bioodpad zkompostovat, což se dá udělat i v domácím kompostéru. V některých městech jsou speciální popelnice na bioodpad, někde máte možnost odvézt bioodpad do kompostárny. Jinak ho vyhoďte do směsného odpadu.

Obálku s plastovým okýnkem hoďte bez starostí do papíru, protože se během zpracování od vytříděného papíru oddělí plast i kancelářské sponky. Od obálky oddělte před vyhozením akorát plastový bublinkový vnitřek.


Šetřete naši planetu, protože není jen naše. Snažte se vytvářet co nejméně odpadu a ten vytvořený vytřiďte, aby se alespoň část z něho mohla recyklovat. Věci, které již nepotřebujte, odneste do bazaru, staré oblečení do second handu nebo ho odevzdejte charitě. Pomůžete tak nejen sobě, ale i planetě a ostatním lidem.

Díky třídění totiž ušetříte za odvoz směsného odpadu, protože ho bude méně. Do země se nevsákne tolik nečistot ze skládek, takže budete pít zdravější vodu. Spalovny budou spalovat méně směsného odpadu, takže budete dýchat čistší vzduch. Během dešťů se ze skládek dostane do řek méně nebezpečných látek, a proto i ryby budou zdravější.

Třídíte odpad? Jaký systém třídění používáte? Podělte se v komentáři.

Použité fotografie:

  1. Úvodní - Bruno Girin CC BY-SA 2.0
  2. Christine und Hagen Graf CC BY 2.0
  3. Rubbermaid Products CC BY 2.0
Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 103x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 168x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 202x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek