0komentářů

Souboj mezi flipchartem a nástěnkou. Kdo vyhraje?

Využijte Vánoc a vybavte dětský pokoj tabulí, která vašemu dítěti usnadní učení. Je jen na vás, zda se rozhodnete pro flipchart, nebo zůstanete u nástěnky. Co to flipchart je a kde ho koupíte? A je lepší než nástěnka?
Vydáno: 08.12.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2356x

Do dětského pokoje patří tabule. Dítě na ni může kreslit, zkoušet počty nebo psát úkoly, které čekají na splnění. Vánoce jsou ideální příležitostí, kdy ji pořídit. Rozhodněte se sami, zda koupíte nástěnku, nebo flipchart. Ten je sice určený převážně do kanceláří, ale třeba pro něj najdete uplatnění i doma.

Malé okénko do historie

Flipchart údajně vynalezl John Henry Petterson na začátku 20. století. Školil pomocí něho prodejní dovednosti obchodníků ve své firmě. Od poloviny 70. let 20. století ho začal propagovat Peter Kent jako svou pomůcku pro prezentace. Od té doby ho používá většina manažerů na poradách a přednáškách.

Flipchart se využívá při různých prezentacích a přednáškách.
Flipchart se využívá při různých prezentacích a přednáškách.

 

Co je flipchart

Flipchart je variabilní tabule, na kterou můžete psát, přichytávat zajímavosti pomocí magnetů nebo upevnit rozměrný blok papírů. Využijete jej zejména při prezentacích, výkladech a různých přednáškách, při kterých potřebujete některé informace předvést písemně či jinou vizuální formou.

Doma najde uplatnění pro sepsání nákupního seznamu, rozpisu pohádek na vánoční čas nebo výsledků sportovních utkání. Použijete ho na malování, ke hraní piškvorek, ke sdílení nápadů pro zlepšení chodu domácnosti, jako připomínkovač, či jako tichý zpovědník.

Tabule s lakovaným povrchem je levnější a slouží spíše pro příležitostné používání. Pokud budete tabuli mazat víc než třikrát za den, pořiďte si keramický povrch, který je mnohem odolnější.

Vyrábí se v různých velikostech, rozměrech i konstrukcích. Tak si vyberete typ, který vám bude vyhovovat. Flipcharty mají zpravidla univerzální mechanismus pro uchycení bloku a odkládací poličku na popisovače. Mohou být výškově stavitelné, pojízdné, s magnetickým povrchem nebo výsuvnými rameny. Některé lze popisovat stíratelnými fixy.

Každý flipchart vypadá skoro stejně.
Každý flipchart vypadá skoro stejně.

 

Jaký flipchart koupit?

Vzhledem k tomu, že mezi magnetickou a nemagnetickou tabulí je minimální cenový rozdíl, kupte raději tu magnetickou. Nabídka je mnohem širší a magnetický povrch se vám jistě bude někdy hodit. Výsuvná ramena využijete v situaci, kdy popíšete jeden list papíru a chcete psát dál, přičemž potřebujete mít popsaný list papíru stále na očích. Stačí ho utrhnout z bloku a pomocí magnetů připevnit na výsuvné rameno.

Flipchart seženete v internetových e-shopech a obchodech s kancelářským zbožím.

Kolik přibližně stojí:

 • základní flipchart 105 × 68 cm bez magnetického povrchu 960 Kč
 • magnetický flipchart 100 × 70 cm 1150 Kč
 • magnetický flipchart s výsuvnými rameny 100 × 70 cm 1440 Kč
 • pojízdný magnetický flipchart 105 × 68 cm 2350 Kč

Vyrobte si vlastní flipchart

Chcete dát do dětského pokoje flipchart, ale žádný se vám nelíbí? Vyrobte si vlastní. Budete k tomu potřebovat:

 • skládací dřevěný stojan, výška 800 mm - 700 Kč
 • dřevěné lišty 2 ks, délka cca 120 cm - 80 Kč
 • dřevěná lišta 1 ks, délka cca 60 cm - 20 Kč
 • dřevěná deska (překližka), 60 × 120 cm - 300 Kč
 • 10× šroub, matka
 • metr, tužka, šroubovák, klíč, vrtačka, přímočará pila, svorky
 • barva na dřevo

 

Flipchart, nebo nástěnka?

Flipchart je vyloženě kancelářský nástroj. Doma ho využijete pro interaktivní vzdělávání svého potomka, při hraní Aktivit nebo v domácí pracovně pro rychlé zachycení myšlenek. V pokoji zabere poměrně dost místa a ani vzhledově příliš nepotěší, protože ať vyberete jakýkoliv typ, vždy bude vypadat téměř stejně. Sice ho můžete vylepšit například natřením noh na nějakou veselou barvu, ale raději bych si pořídil klasickou nástěnku, která má mnohem širší použití, a navíc dobře vypadá.

Je podle vás lepší flipchart, nebo nástěnka? K čemu flipchart doma používáte? Podělte se v komentáři.

Použité fotografie:

 1. Úvodní - Namics CC BY-SA 2.0
 2. Kevin Dooley CC BY 2.0
 3. tara hunt CC BY-SA 2.0
Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Připadá vám vaše postel obyčejná až fádní? Vyrobte k ní originální čelo a ozdobte ložnici vlastním výrobkem

Připadá vám vaše postel obyčejná až fádní? Vyrobte k ní originální čelo a ozdobte ložnici vlastním výrobkem

Vydáno: 26.10.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 48x

Chybí vám u postele čelo, takže se nemáte o co opřít, když si chcete přečíst knížku? Nebo si odíráte v noci ve spánku ruce o hrubou zeď? Vyrobte si jej sami. Inspirujte se 6 tipy a nápady, z čeho a jak ho snadno a levně vyrobit.

Celý článek
Dejte stopku klasickým radiátorům a ohřejte se. Topit může u vás doma i obraz či zrcadlo

Dejte stopku klasickým radiátorům a ohřejte se. Topit může u vás doma i obraz či zrcadlo

Vydáno: 24.10.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 136x

Řešíte vytápění pro svůj nový rodinný domek nebo byt? Vyzkoušejte topení s pomocí infra topných panelů či zrcadel. Jednoduše je umístíte na zeď a potřebujete jen přívod elektřiny. Suché teplo nespálí, nevíří prach a vysouší i zdi.

Celý článek
Jak to vypadá u vodních znamení doma? Pojďte se podívat, jak bydlí a co mají rádi Rak, Ryby a Štír

Jak to vypadá u vodních znamení doma? Pojďte se podívat, jak bydlí a co mají rádi Rak, Ryby a Štír

Vydáno: 23.10.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 447x

Bydlení podle zvěrokruhu, část 2.: Jaký styl bydlení vyhledávají vodní znamení, tedy Rak, Ryby a Štír? Jaký mají vkus, co jim doma nesmí chybět a co naopak nemají rádi? Který nábytek a doplňky potřebují ke spokojenému bydlení?

Celý článek