PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Vyrobte si originální hodiny - skvělý dárek pod stromeček

Sháníte vhodný dárek pro tátu, nebo chcete udělat radost sami sobě? Pořiďte hodiny do obýváku. Kupte je v obchodě nebo vyrobte vlastní. Poradíme vám, jak to zvládnout i bez zkušeností hodináře. Jaké hodiny se do obýváku hodí?
Vydáno: 04.12.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4096x

Rozhodli jste se koupit tátovi k Vánocům nové hodiny do obýváku? Nebo chcete udělat radost sami sobě, protože už vás nebaví zjišťovat čas ze set-top-boxu nebo televize? Uvědomte si, že hodiny mohou tvořit výrazný designový prvek v místnosti, a proto je potřeba vybírat pečlivě.

Kyvadlové hodiny se vrací do módy.
Kyvadlové hodiny se vrací do módy.

 

V případě dárku potřebujete vědět, zda obdarovaná osoba preferuje analogové nebo digitální hodiny. Co se typů hodin týče, koupíte stolní, podlahové i nástěnné typy. Zde záleží především na tom, do jakého interiéru hodiny vybíráte. Zajděte na návštěvu a obhlédněte situaci v obýváku. Jen tak vyberete hodiny, které se budou do daného interiéru hodit.

Stolní hodiny - do obýváku spíše ne

Na trhu je nepřeberné množství hodin v mnoha tvarech, barvách i velikostech. Postavíte je na odkládací stolek, polici, televizní stěnu nebo přímo na televizi. Většinou mají malý ciferník nebo displej a nemusí na ně vidět všichni v místnosti, proto je do obývacího pokoje spíše nedávejte.

Stolní hodiny postavíte kamkoliv, ale do obývacího pokoje se příliš nehodí.
Stolní hodiny postavíte kamkoliv, ale do obývacího pokoje se příliš nehodí.

 

Podlahové hodiny (stojací) - nádech luxusu

Stojací hodiny vypadají v interiéru majestátně, ale zaberou více místa. Některé se kombinují například s policemi nebo menším barem. Kupte nové, nebo projděte starožitnictví a bazary, a třeba objevíte zajímavý historický kousek. Renovovat je můžete sami, nebo to za vás udělá odborník.

Stojací hodiny budou dominantou každého obýváku.
Stojací hodiny budou dominantou každého obýváku.

 

Nástěnné hodiny - nalepte je na zeď

Některé moderní samolepicí hodiny zaberou takřka celou jednu stěnu. Dají se na ni jednoduše nalepit i sundat. Klasické nástěnné hodiny pověsíte na háček. Do módy se vrací kyvadlové hodiny i kukačky. Hodiny musí pasovat do vašeho interiéru. Nemají působit jako pěst na oko, ale zároveň by měly oživit interiér. Zvolte pro ně vhodné umístění, abyste na ně dobře viděli z jakéhokoliv místa v pokoji.

Nalepovací hodiny dozdobíte různými samolepkami, které jednoduše vyměníte za nové, když se vám omrzí. Nové samolepky koupíte i bez ciferníku. Některé firmy vám při dalším nákupu dají dokonce slevu.

Zkuste si nástěnné hodiny jednoduše nalepit.
Zkuste si nástěnné hodiny jednoduše nalepit.

 

Co musí hodiny umět?

Hodiny musí hlavně ukazovat přesný čas. To zajistí výrobek s automatickým seřízením času pomocí rádiového signálu. Také musí být vyrobeny z kvalitního materiálu a dobře vypadat. Doplňkovými funkcemi jsou zobrazení data, teploty a vlhkosti v místnosti, nebo třeba projekce času na zeď.

Vyrobte si svoje hodiny

Na výrobu hodin nemusíte být hodinář. Použijte hodinový strojek ze starých hodin nebo kupte nový.  Seženete ho v hodinářstvích a hobby obchodech. Ty prodávají i strojek s rádiovým seřízením (DFC modul) nebo kyvadlovým mechanismem. Za specialitu považuji hodinový strojek jdoucí doleva.

Ciferník vyrobte z vinylové desky, z CD, kusu dřeva, tvrdé lepenky, překližky nebo keramiky. Fantazii se meze nekladou a můžete použít téměř cokoliv. Omezení je pouze v tom, že k hodinovému strojku upnete matičkou pouze materiál o maximální tloušťce 3 mm. Když ale budete pořádně hledat, najdete i strojky s delší osičkou, díky čemuž budete moci použít i tlustší materiál.

Na hodiny z vinylové desky potřebujete:

 • vinylová deska
 • hodinový strojek s ručičkami a háčkem (sada za 160 Kč)
 • vteřinové lepidlo (3 gramy za 10 Kč)
 • akrylová barva (75 ml za 60 Kč)
 • jedna tužková baterie AA (1 ks za 25 Kč)

Pokud nemá vinylová deska ve středu otvor, tak ho doprostřed vystřihněte, vyvrtejte nebo vyřežte. Do něj přišroubujte hodinový strojek se závěsem. Hodinový strojek můžete k vinylu přilepit i vteřinovým lepidlem. Díky tomu pak využijete celou délku osičky. Na vinylovou desku namalujte akrylovou barvou číslice. Ty vytvoříte také pomocí samolepek. Ciferník podle fantazie dozdobte. Dobře však bude vypadat i bez čísel.

Hodiny z vinylové desky vypadají opravdu skvěle.
Hodiny z vinylové desky vypadají opravdu skvěle.

 

Teď, když víte, jak jednoduše vyrobíte originální hodiny, je na vás, zda vyrazíte do hobby potřeb, nebo jestli dáte přednost klasickým hodinám, které seženete v hypermarketech, obchodech s elektrem, internetových e-shopech nebo ve starožitnictvích. V obou případech potěšíte nejen tátu, ale i kohokoliv jiného, kdo pod stromečkem najde hodiny, které ozdobí jeho obývací pokoj.

Vyrobili jste si vlastní hodiny? Popište ostatním, jak jste postupovali, nebo se rovnou podělte o fotku na našem facebookovém profilu.

Použité fotografie:

 1. Úvodní - Marilyn Roxie CC BY 2.0
 2. Michael Bernath CC BY-SA 2.0
 3. Simon Law CC BY-SA 2.0
 4. haven't the slightest CC BY-ND 2.0
 5. hannaneh710 CC BY 2.0
 6. Blondin Rikard CC BY 2.0
Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 114x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 182x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 213x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek