Potěšme společně nemocné děti. Na konto dobročinné akce díky vám už přibylo:
31655
0komentářů

Rozsviťte vánoční hvězdu v okně a ohlaste příchod adventu

Trefí k vám Ježíšek? Posviťte mu na cestu vánoční hvězdou v okně nebo jinou svítící ozdobou. Zvládnete ji vyrobit, nebo je potřeba vyrazit do obchodu? Na co si dát při výběru pozor, aby Vánoce byly opravdu pohodové?
Vydáno: 01.12.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4348x

K adventu patří kromě adventního věnce také řezání barborek, Mikuláš, zdobení domova jmelím, případně cesmínou a břečťanem, pečení cukroví a vánočky, adventní kalendář, stavění betlému, zdobení stromku či výzdoba adventní hvězdou. Příchod vánočního období poznáte při procházce setmělým městem, kdy v oknech svítí vánoční hvězdy, svícny a další dekorace. Při vlastní výzdobě oken však dávejte pozor, abyste nesklouzli ke kýči.

Při výzdobě okna buďte střídmí. Méně je někdy více.
Při výzdobě okna buďte střídmí. Méně je někdy více.

 

Co použít na ozdobení okna?

Za kýč považuji to, co se používá často a ve velké míře, například takový elektrický svícen. Minulý rok před Vánoci jsem jel kolem řady domů, které stojí poblíž hobby marketu. Ten měl zřejmě jeden typ svícnu ve slevě, protože svítil v každém domě a v každém okně minimálně po dvou kouscích. Když jsem pak cestou sledoval další domy, během půl hodiny jsem jich napočítal snad padesát. Vyzdobte si vánoční okno jinak než všichni vaši sousedé.

Elektrický svícen má v okně skoro každý. Zkuste něco jiného.
Elektrický svícen má v okně skoro každý. Zkuste něco jiného.

 

Do oken pověste různě zdobené papírové svítící hvězdy, řetěz s hvězdami nebo řetěz s efektem padajícího sněhu. Ozdobíte je i elektrostatickými samolepkami nebo obrázky namalovanými barvami na sklo. Na parapet postavte decentní svítící stromek. Dávejte však pozor na kvalitu zpracování. Kvůli příliš levným výrobkům můžete vyhořet.

Svítící ozdoby koupíte v e-shopech, elektroobchodech, obchodech s osvětlením nebo v hypermarketech. Nenakupujte na tržnicích a neberte příliš levné výrobky.

Elektrostatické (adhezní) samolepky drží na skle pomocí elektrostatické síly. Neobsahují žádné lepidlo, a proto nezanechávají na okně žádné nečistoty. Jednoduše je odlepíte, a kdykoliv je můžete použít znovu.

Kolik co stojí?

 • Elektrostatická samolepka - velká vánoční hvězda za 400 Kč
 • Ratanová svítící hvězda - 25 cm za 150 Kč
 • Svítící hvězda - papírová, stříbrná, průměr 60 cm za 560 Kč
 • LED řetěz - 9 hvězdiček, bílé světlo za 475 Kč
 • LED vánoční sněžení - 10 trubiček o délce 14 cm, studeně bílé světlo za 800 Kč

Jak poznat bezpečnou ozdobu?

U svítících dekorací musí výrobce uvést, jestli jsou určeny do interiéru nebo ven, název výrobce a dodavatele, informace o typu výrobku, příkonu, napětí a elektrické ochraně. V EU navíc musí výrobce označit výrobky značkou CE, která zaručuje shodu s požadavky nařízení vlády a splnění povinných technických norem, a krytí, tedy IP. Pro interiér stačí IP20.

Vánoční ozdoby nemusí nutně svítit, aby byly hezké.
Vánoční ozdoby nemusí nutně svítit, aby byly hezké.

 

Vyrobte si vlastní svítící dekoraci

Svítící ozdobu zvládnete vyrobit sami. Pro rozsvícení vyrobené dekorace použijte LED řetězy, protože jejich žárovky se nezahřívají a nehrozí riziko požáru. Pro rozsvícení okna použijte kouli z vodního skla a provázku, nebo si vyrobte hvězdu z papíru. K tomu potřebujete:

 • papír
 • nůžky
 • lepicí pásku
 • lepidlo
 • LED řetěz

Aby hotová hvězda svítila, nelepte hned její poloviny k sobě, ale přelepte je přes žárovku LED řetězu. Pro zajímavější efekt prosvícení vytvořte do papírové hvězdy otvory, kterými bude světlo žárovky lépe vidět.


Při výrobě vánočních dekorací do oken hledejte inspiraci na Pinterestu.

Užijte si výrobu dekorací i zdobení bytu. Rozsvícené ozdoby vnesou světlo do dlouhých zimních večerů a budou dělat radost vám i všem, kdo půjdou kolem vašich oken. Čekání na Štědrý den tak bude příjemnější.

Jaké nejnevkusnější vánoční ozdoby jste v oknech viděli? Podělte se v komentáři.

Použité fotografie:

 1. Úvodní - Marcin Wichary CC BY 2.0
 2. ShanMac CC BY-ND 2.0
 3. Lonnie CC BY 2.0
 4. Till Westermayer CC BY-SA 2.0
Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Veselé Vánoce: 5 dárkových tipů pro vaše blízké na menší kousky nábytku

Veselé Vánoce: 5 dárkových tipů pro vaše blízké na menší kousky nábytku

Vydáno: 07.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 35x

Vánoce se blíží a nápady na dárky jsou vzácné zboží. Dávat blízkým kuchyňskou linku pod stromeček asi nebudete, ale vhod může přijít 5 tipů na menší nábytkové kousky. Třeba právě ony vašim blízkým chybí. Vyberte jim pěkné kousky.

Celý článek
Dejte si nohy do vodorovné polohy a chvíli spočiňte. Jak si vyrobit bedýnkový taburet

Dejte si nohy do vodorovné polohy a chvíli spočiňte. Jak si vyrobit bedýnkový taburet

Vydáno: 06.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 62x

Taburety do obýváku jsou víceúčelovým kusem nábytku. Posadíte na ně návštěvu, natáhnete si nohy z křesla, případně do nich i něco uložíte. Nelíbí se vám ty v obchodech? Vyrobte si je doma svépomocí z dřevěných bedýnek od ovoce.

Celý článek
Chcete být při stavbě domu šetrní k životnímu prostředí? Postavte si domek z hlíny technikou Superadobe

Chcete být při stavbě domu šetrní k životnímu prostředí? Postavte si domek z hlíny technikou Superadobe

Vydáno: 03.12.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 1218x

Chcete si postavit dům levně a vlastníma rukama z materiálů, které jsou šetrné k životnímu prostředí? Seznamte se se stavební technikou Superadobe. Jaké postupy se při ní používají, jaké přináší výhody a jak vypadají hotové domy?

Celý článek