PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Ještě nemáte adventní věnec? Rychlá pomoc před adventem

Advent vychází z náboženských tradic. Hlavním symbolem je adventní věnec, jehož svíčky mají svou symboliku. Zjistěte jakou a rozhodněte se: Zachováte při jeho výrobě tradici, nebo se podřídíte módním trendům?
Vydáno: 28.11.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4950x

V neděli začíná advent a vy ještě nemáte adventní věnec? Zjistěte, co všechno potřebujete k výrobě, napište si seznam a vyrazte do obchodu nebo do lesa. Pak už si stačí jenom vyhradit chvíli času a problém je vyřešen. Že žádný čas nemáte? V tom případě si kupte hotový a nazdobený věnec.

Doprostřed adventního věnce můžete postavit vonný františek.
Doprostřed adventního věnce můžete postavit vonný františek.

 

Co je vlastně advent?

Advent je období čtyř neděl před vánočními svátky. Z náboženského hlediska jím začíná liturgický rok. Je to doba radostného očekávání příchodu Spasitele, duchovní přípravy na Vánoce, doba rozjímání a dobročinnosti. Dříve advent znamenal půst, byly zakázány veškeré zábavy, tanec a zpěv. Dnes se advent pojí s nákupy vánočních dárků, pečením cukroví, úklidem a výzdobou domovů adventními a vánočními dekoracemi.

Symbolika jednotlivých svíček na věnci

První adventní fialová svíčka je svící proroků a slouží jako památka na proroky, kteří předpověděli narození Ježíše Krista. Druhá fialová svíčka je svící betlémskou. Ta reprezentuje lásku a představuje Ježíšovy jesličky. Třetí, tentokrát růžová, svíčka je svící pastýřskou a vyjadřuje radost z toho, že postní období je téměř u konce a adventní období nabývá slavnostnější ráz. Poslední, opět fialová, svíčka je svící andělskou a představuje mír a pokoj.

Někdy se doprostřed adventního věnce dává ještě bílá svíce, známá jako Kristova svíčka. Ta je symbolem duchovní čistoty a Vánoc, někdy Neposkvrněné Panny Marie nebo samotného Ježíše Krista. Zapaluje se na Štědrý den a Boží hod vánoční.

Tradiční adventní věnec s Kristovou svíčkou uprostřed.
Tradiční adventní věnec s Kristovou svíčkou uprostřed.

 

Zůstanete u tradic?

Tradicí jsou čtyři svíce rozmístěné symetricky na čtyři strany. Tři by měly být fialové (modré) a jedna růžová. Fialová barva symbolizuje pokání, ztišení a čekání. V poslední době se od tradic ustupuje a svíce na věnci mívají různý tvar i barvu a jsou rozmisťovány symetricky i nesymetricky, naproti sobě i všechny vedle sebe. Pro advent a Vánoce roku 2014 je předpovídána trendy růžová, bleděmodrá, bílá a především fialová. Je jen na vás, pro jaké barvy a výzdobu věnce se rozhodnete.

Tradiční adventní věnec v minimalistickém provedení.
Tradiční adventní věnec v minimalistickém provedení.

 

Výrobte si adventní věnec sami

Adventní věnec koupíte v květinářství nebo hypermarketech. Je to rychlejší, ale ne vždy se hotový věnec z obchodu hodí k ostatní výzdobě domu. Proto je lepší vyrobit si ho „na míru“. Co k tomu potřebujete:

 • polystyrenový nebo slámový korpus (podobná cena, průměr 25 cm za 21 Kč)
 • chvojí
 • svíčky (sada čtyř svíček průměr 4 cm a výška 6 cm za 35 Kč)
 • bodce pro svíčky (4 ks o průměru 5 cm za 25 Kč)
 • vazací aranžérský drát (špulka za 18 Kč)
 • ozdoby
 • zahradní nůžky
 • tavná pistole

Ozdoby vyberte podle ostatní výzdoby domu. Použijte různé přírodniny, jako například ořechy, šišky, jeřabiny nebo jmelí. Na věnec se hodí také umělé dekorace, třeba různě velké baňky, hvězdičky či korálky. Chvojí je nejlepší z jedle nobilis, protože z ní nepadá jehličí. Poznáte ji podle stříbrného nádechu.Také se používá jedle normadská, která se vyznačuje svěží zelenou barvou. Pod věnec pak dejte tác, protože jehličí může začít padat. V květinářství někdy najdete neozdobený věnec, čímž si ušetříte práci s jeho výrobou.

Věnec ozdobte třeba baňkami a umělým sněhem.
Věnec ozdobte třeba baňkami a umělým sněhem.

 

Na korpus navažte pomocí vazacího drátu chvojí nastříhané na zhruba 10 - 15 cm dlouhé kousky. Vazací drát zapíchněte do korpusu a pevně jednou obtočte. Na drát po celém obvodu naskládejte větvičky a v polovině obtočte drátem. Na už zajištěné větvičky naskládejte další tak, aby upevnění drátem nebylo vidět. Takto pokračujte, až zaplníte celé kolo větvičkami, poslední řadu pečlivě zastrkejte pod první. Drát utahujte pevně, aby se věnec nezačal rozpadat.

Při výrobě adventního věnce se inspirujte na Pinterestu.

Svíčky nasaďte na napichovací držáky, nebo do nich zespodu vsuňte alespoň tři nahřáté drátky. Takto připravené svíčky zapíchněte do základu. Rozmístění je na vás, buď je dejte tradičně na čtyři strany, nebo všechny vedle sebe.

Svíčky můžete postavit také do jedné řady.
Svíčky můžete postavit také do jedné řady.

 

Na věnec se svíčkami připevněte nachystané ozdoby. Ty s drátem jednoduše zapíchněte do korpusu, lehké pak přilepte pomocí tavné pistole. K větším baňkám připevněte pomocí tavného lepidla špejli nebo tlustší drát a opět je zapíchněte do věnce a případně ještě zajistěte drátem.


Hotový věnec položte na ozdobný tác nebo pod misku. Můžete ho doplnit ještě „znamením“, což je adventní věnec bez svíček, který se věší na vstupní dveře. Každou adventní neděli pak postupně zapalujte svíce, a to proti směru hodinových ručiček. Světlo z plamene svíček vnese do bytu sváteční atmosféru, radost, klid a pohodu.

Adventní věnec doplňte znamením na dveře.
Adventní věnec doplňte znamením na dveře.

 

Vyrobili jste si adventní věnec podle tradic, nebo si myslíte, že nejsou důležité? Podělte se o svůj názor.

Použité fotografie:

 1. Úvodní - Pete Jelliffe CC BY-ND 2.0
 2. elPadawan CC BY-SA 2.0
 3. Christine McIntosh CC BY-ND 2.0
 4. BNowack CC BY 2.0
 5. Dace Kiršpile CC BY 2.0
 6. Jan Xaver Bostik CC BY-SA 2.0
 7. Cornelia Kopp CC BY 2.0
Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 103x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 168x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 202x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek