0komentářů

Plísně na zdi v bytech rychle zlikvidujte. Ohrožují vaše zdraví

Plíseň na zdech bývá častým hostem tuzemských domácností. Nenechte ji dlouho růst a pokuste se ji nadobro zlikvidovat. Pomozte si nejen chemickými přípravky, ale i úpravou tepelného režimu v bytě. Dobrý recept je i čerstvý vzduch.
Vydáno: 21.11.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 7758x

Stoupající vzdušná vlhkost spolu se zahájením topné sezóny zvyšuje v bytech riziko nežádoucího výskytu plísní. Nepotřebují světlo a jsou nenáročné na živiny. Objevili jste doma ošklivé skvrny na omítce, doprovázené zatuchlým zápachem? Poradíme vám, jak se nezvaného hosta co nejrychleji zbavit. Plísně jsou totiž známým alergenem a mohou vyvolat řadu zdravotních potíží.

Plísně na zdech zlikvidujte rychle a trvale, jsou zdraví nebezpečné

Plísní existují v přírodě miliony let a vědci jich určili kolem 120 000 různých druhů. Rozmnožují se miniaturními sporami, které se dostávají vzduchem na velké vzdálenosti. Ve vysoké koncentraci pak dráždí sliznice dýchacích cest, vyvolávají kožní vyrážky, záněty spojivek a u citlivých lidí se může objevit i průduškové astma. Nenechte proto plísně růst a rychle je likvidujte.

Takto mohutný plísňový povlak nenechávejte bez povšimnutí, vznikající spory ohrožují vaše dýchací cesty.
Takto mohutný plísňový povlak nenechávejte bez povšimnutí, vznikající spory ohrožují vaše dýchací cesty.

 

Různobarevné povlaky podle druhu plísně najdete nejčastěji v místnostech se zvýšenou vlhkostí. Daří se jim v koupelnách, kuchyních, toaletách nebo sklepech. Jejich výskyt podporuje i chybějící nebo nevhodně provedené zateplení, kdy se na ochlazovaných místech stěny sráží voda. Potřebnou vlhkost dodá plísním i vytopení od sousedů nebo vaše prasklá vodoinstalace.

Zkontrolujte zateplení a vodoinstalaci, plísně milují vlhko

Vždy nejdříve pečlivě zjistěte a pokud možno úplně odstraňte zdroj zvýšené vlhkosti. Místnosti často a důkladně větrejte, v zimním období kvůli úsporám tepla nárazově a nejlépe do průvanu. Přímo v bytě pokud možno omezte sušení prádla, v kuchyni využívejte digestoř a v koupelně ventilátor. Kvůli plynulému proudění vzduchu nestavte nábytek těsně ke zdi.

Spáry mezi koupelnovými obklady jsou častými místy výskytu plísňových kolonií, mají tu skvělé podmínky k životu.
Spáry mezi koupelnovými obklady jsou častými místy výskytu plísňových kolonií, mají tu skvělé podmínky k životu.

 

Plesnivá místa, nejčastěji ve spárách koupelnových obkladů, odstraňte dezinfekčním roztokem s obsahem chlornanu sodného. Půllitrovou láhev s rozprašovačem pořídíte do 100 Kč. Před běžným mytím koupelny nastříkejte roztok na postižená místa a nechte 20 minut působit. Zbytky opatrně stáhněte vlhkým hadrem a při práci nezapomeňte vydatně větrat.

Dezinfekční roztok na bázi chlóru uplatníte nejčastěji v koupelnách

Proti plísním nezapomeňte dezinfikovat vždy mokrou cestou. Spory se tak zbytečně neroznesou po vzduchem po celém bytě. Menší zaplísněné plochy na zdech setřete hadrem s roztokem dezinfekce a látku poté vyhoďte. Mokrá místa nechte dobře vyschnout a celý postup případně opakujte. Malbu pak opravte barvou s přídavkem fungicidu, který růstu plísní brání.

Veškeré plísně likvidujte zamokra, abyste do bytu zbytečně neroznesli mikroskopické spory
Veškeré plísně likvidujte zamokra, abyste do bytu zbytečně neroznesli mikroskopické spory

 

Na trhu existují i přípravky bez chlóru, které nezapáchají a nevybělují náhodou pocákané tkaniny.  Roztoky fungují na zdech, omítkách, betonu i dřevu a v odborných hobby prodejnách je dostanete nejčastěji v cenovém rozpětí 230 až 450 Kč. Počítejte ale i s tím, že pouhé dezinfekční ošetření zdí nebude stačit a vy se musíte pustit do rozsáhlejšího zásahu.

      7 tipů proti plísním v bytě:
      •    Pořiďte si vlhkoměr a v bytě udržujte vlhkost maximálně 60 %
      •    V koupelně dobře větrejte a v kuchyni používejte digestoř
      •    Nestavte nábytek těsně ke stěnám, nechte dostatek místa k proudění vzduchu
      •    Pravidelně větrejte, v zimě krátce průvanem, v létě můžete i delší dobu
      •    Dobře větrejte i při delším žehlení s parní žehličkou, i pokud v bytě sušíte prádlo
      •    Zkontrolujte vnější zateplení a odstraňte tepelné mosty, nejčastěji nad okny
      •    Rosíte květiny? Zbytečně nestříkejte na stěny nebo na police

Seškrábejte špachtlí všechny vrstvy původní malby až na omítku a zkontrolujte, že do zdi nezatéká zvnějšku. Poté místo dezinfikujte některým z přípravků proti plísním. Následuje penetrace, která působí do hloubky podkladu. Akrylátovou hloubkovou penetraci v balení 10 litrů dostanete za 600 Kč a potřebnou plochu s ní natřete nejlépe dvakrát.

V tomto případě nezbývá než odstranit původní malbu až na omítku, zjistit, zda je suchá a začít s likvidací plísně
V tomto případě nezbývá než odstranit původní malbu až na omítku, zjistit, zda je suchá a začít s likvidací plísně

 

Po penetračním nátěru máte více možností. Použít můžete barvu s přísadou fungicidního roztoku, nebo speciální termoizolační antikondenzační nátěr. Jeho aktivní složkou jsou sklokeramické mikrokuličky, které zvyšují odraz tepla a rozvádí jej po povrchu zdi. Štětcem nebo válečkem jej naneste ve dvou až třech vrstvách s přestávkami zhruba 12 hodin.

Termoizolační nátěr vám pomůže proti plísním a ušetří peníze za vytápění

Díky obsahu sklokeramických kuliček hustší termoizolační nátěr výborně rozetřete. Spotřebujete 0,3 až 0,4 kg na 1 m2 při pořizovacích nákladech v průměru 120 Kč na 1 m2. Výhodou je podle odborníků trvalé odstranění plísní a kondenzační vlhkosti spolu s úsporami při vytápění.

Plísním vadí chemické přípravky na bázi chlóru, ale výborným prostředkem k jejich likvidaci je i obyčejné vápno
Plísním vadí chemické přípravky na bázi chlóru, ale výborným prostředkem k jejich likvidaci je i obyčejné vápno

 

Mezi prastaré, ale osvědčené prostředky v boji s plísněmi, patří hašené vápno. Je levné, ve dvou až třech nátěrech plísně zlikvidujete a stěna přitom dýchá. Vápenný nátěr drží i na kameni, dřevě nebo panelu. Vápno lze výhodně posílit dezinfekcí v poměru 1 deci na pět litrů vápna. Mezi fungicidy patří i roztok 10 dkg modré skalice ve dvou litrech vody, natřený dvakrát na postižená místa.

Proti plísním vyzkoušejte obyčejné vápno nebo modrou skalici

Plísním znepříjemníte život, pokud udržíte v bytě vzdušnou vlhkost na úrovni 50 až 60 %. Vedle účinného větrání si pomůžete i různými typy teplovzdušných vysoušečů. Přeměňují vodní páry ze vzduchu na tekutinu, kterou poté vylejete ze zásobníku. Elektrické přístroje nemusíte hned kupovat, k dispozici je i dostatečná nabídka půjčoven.

Při likvidaci plísní v domácnosti zjistěte co nejpřesněji příčinu a poté důsledně zlikvidujte následky
Při likvidaci plísní v domácnosti zjistěte co nejpřesněji příčinu a poté důsledně zlikvidujte následky

 

Na principu pohlcování vzdušné vlhkosti fungují i různé absorpční přístroje bez nutného přísunu energie. Obsahují speciální tablety s hygroskopickými krystaly, které se postupně vlivem vlhka rozpouštějí a voda i v tomto případě stéká do zásobníku. Komplet pořídíte zhruba za 330 Kč a kolem 200 korun stojí náhradní tablety.

Absorpční přístroje s tabletami se obejdou bez elektřiny

Plísně jsou jedním z častých problémů tuzemských domácností. Stačí málo větrat, dobře topit, často prát nebo sušit v bytě prádlo a zdravotní potíž je na světě. Pokud už plísně doma najdete, zjistěte co nejpřesněji příčinu a poté odstraňte následky. V opačném případě se dostanete do koloběhu, který se bude stále cyklicky opakovat.

Našli jste u vás doma plíseň? Napište nám do komentáře pod článkem, jak s nežádoucím hostem bojujete a s čím jste měli největší úspěch.

Použité fotografie:

  1. Úvodní – Thomas Anderson CC BY 2.0
  2. Bjorn Bulthuis CC BY-SA 2.0
  3. aimee rivers CC BY-SA 2.0
  4. ilovebutter CC BY 2.0
  5. aimee rivers CC BY-SA 2.0
  6. Bart Everson CC BY 2.0
  7. concrete moisture issues CC BY-SA 2.0
Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Je vám líto vyhodit pohodlné křesílko nebo židli? Přečtete si, jak zvládnout jednoduché čalounění nábytku

Je vám líto vyhodit pohodlné křesílko nebo židli? Přečtete si, jak zvládnout jednoduché čalounění nábytku

Vydáno: 27.10.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 51x

Rozhodli jste se opravit oblíbenou starou židli či křesílko přečalouněním? Mrkněte, jak nejlíp postupovat, který potah a výplň si vybrat a co za nářadí budete potřebovat. Složitější kousky nábytku ale raději přenechte odborníkům.

Celý článek
Připadá vám vaše postel obyčejná až fádní? Vyrobte k ní originální čelo a ozdobte ložnici vlastním výrobkem

Připadá vám vaše postel obyčejná až fádní? Vyrobte k ní originální čelo a ozdobte ložnici vlastním výrobkem

Vydáno: 26.10.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 131x

Chybí vám u postele čelo, takže se nemáte o co opřít, když si chcete přečíst knížku? Nebo si odíráte v noci ve spánku ruce o hrubou zeď? Vyrobte si jej sami. Inspirujte se 6 tipy a nápady, z čeho a jak ho snadno a levně vyrobit.

Celý článek
Dejte stopku klasickým radiátorům a ohřejte se. Topit může u vás doma i obraz či zrcadlo

Dejte stopku klasickým radiátorům a ohřejte se. Topit může u vás doma i obraz či zrcadlo

Vydáno: 24.10.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 170x

Řešíte vytápění pro svůj nový rodinný domek nebo byt? Vyzkoušejte topení s pomocí infra topných panelů či zrcadel. Jednoduše je umístíte na zeď a potřebujete jen přívod elektřiny. Suché teplo nespálí, nevíří prach a vysouší i zdi.

Celý článek