0komentářů

Našli jste pěkný obrázek? Dejte si ho na zeď

Všemožné lístečky s poznámkami a drobné dekorace pověšené na nástěnce rozzáří pokoj barvami a nastartují vaši kreativitu. Proč se však spokojit s obyčejnou korkovou nástěnkou, když existují mnohem zajímavější možnosti?
Vydáno: 14.11.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 5268x

Nástěnka nepřipomene jen nevyřízené úkoly, ale poslouží i jako ozdoba pokoje. Bude se vyjímat v dětském pokoji, v domácí pracovně, na chodbě i v kuchyni. Tam poslouží pro pověšení rodinných vzkazů, receptů či nákupních seznamů.

Zapomínáte? Nástěnka vám všechno připomene.
Zapomínáte? Nástěnka vám všechno připomene.

 

Namalujte si nástěnku na zeď

Tabulová barva

Barva dodá interiéru zajímavý vzhled. Můžete na ni psát i kreslit obyčejnými křídami, které lehce smažete suchou houbičkou. Kupte si raději křídy bezprašné, abyste nemuseli pod nástěnkou pořád uklízet.  Suchá houbička je důležitá proto, že se barva vodou smývá. Barva drží na zdi, nábytku, dveřích a třeba i ledničce.

Zeď před nánosem napenetrujte, očistěte a nechte důkladně vyschnout. Barvu pak naneste ve dvou vrstvách křížem a nechte 24 schnout. Nános je jednodušší na sádrokarton nebo na akrylátovou barvu. 100 ml vystačí na 1 metr čtvereční v jedné vrstvě. Hotová „nástěnka“ stejné velikosti tak bude stát 160 Kč při ceně 800 Kč za 1 litr barvy. Litr magnetické tabulové barvy stojí zhruba 1200 Kč, takže jeden metr čtverečný vás vyjde na 240 Kč.

Magnetická tabulová barva je na přichycování poznámek jako dělaná.
Magnetická tabulová barva je na přichycování poznámek jako dělaná.

 

Magnetická barva

Neposlouží jen pro pověšení plakátů, jak jsem se zmínil v dřívějším článku, ale bude fungovat i jako skvělá nástěnka na všechno, co magnety udrží. Pokud vám nevadí přirozený šedý odstín této barvy, nechte ji pohledově. Jinak ji přetřete jednou vrstvou akrylové nebo latexové barvy, případně přelepte tapetou. Čím více uděláte nánosů, tím lépe budou magnety držet. Používejte neodymové magnety, které jsou silnější než klasické feritové.

Většinu barev seženete i v lahvičce s malým objemem, třeba 250 ml, takže koupíte jen tolik, kolik opravdu potřebujete.

Barva obsahuje malé částečky kovu, sama o sobě tedy magnetická není a nevadí elektronice. Je na vodní bázi, není vodivá a nezpůsobuje žádné stínění. Jeden litr barvy vystačí na plochu 2,5 metrů čtverečních při dvou nátěrech. Při ceně 1000 Kč za litr vás tak jeden metr čtverečný ve dvou vrstvách, které výrobce doporučuje, vyjde zhruba na 400 Kč.

Jak postupovat při natírání

  1. Nachystejte si pomůcky - krycí folii, malířskou pásku, štětec, váleček, sádrokartonářský tmel, hadr a brusnou houbičku
  2. Vyrovnejte zeď  - díry a praskliny zapravte pomocí tmelu, štukovou nebo jinak hrubou zeď přestěrkujte sádrokartonářským tmelem, nechte 24 zaschnout a poté zbruste do hladka.
  3. Magnetickou barvu neřeďte a důkladně ji před nánosem promíchejte (alespoň tři minuty).
  4. Barvu nanášejte válečkem a mezi jednotlivými vrstvami počkejte alespoň 2 hodiny, aby barva důkladně zaschla. Pro dokonalou hladkost jemně zbruste vrstvy nátěru, první však nebruste. Po obroušení vždy odstraňte důkladně všechen prach z plochy suchým hadrem. Při natírání větrejte.
  5. Výslednou vrstvu nechte alespoň 24 hodin schnout.

Popisovatelná barva

U nás ji zatím prodává jen jedna firma, a tomu odpovídá i její vyšší cena. Natřete ji na zeď, nábytek nebo dveře. Barva je bílá nebo průhledná, takže ji nanesete i na barevnou zeď. Podklad musí být rovný, čistý a bez prasklin. Pokud chcete natřít jen část stěny, pomozte si malířskou lepící páskou, pomocí které ohraničíte natíranou plochu. Nátěr naneste válečkem a nechte pět dní zaschnout. Pak už můžete „nástěnku“ používat. Podrobný návod najdete ve videu.

 

Barvu, která vystačí na 2 metry čtverečné, koupíte za 3600 Kč v jednom balíku spolu s válečkem, rukavicemi, brusnou houbičkou, hadříkem z mikrovlákna, návodem, průvodcem pro uživatele a nálepkou. K balíku musíte dokoupit krycí fólii, štětec a podkladovou barvu. Ta se prodává v plechovce o objemu 750 ml za zhruba 1000 Kč. Celá plechovka vystačí na 6 - 9 metrů čtverečných nátěru. Pokud vyžadujete magnetické vlastnosti, tak musíte koupit plechovku s podkladovou barvou za 2000 Kč. Jeden metr čtverečný nástěnky tak vyjde na zhruba 1900 Kč, magnetický povrch pak na 2000 Kč.

Folie jsou levnější

Drahou popisovatelnou barvu na zeď nahradíte mnohem levnější popisovatelnou fólií, kterou jednoduše nalepíte na zeď, dveře nebo nábytek. Popisovače na tabuli se dají smazat, jeden list pak můžete popsat až desetkrát. Poté ho většinou musíte vyměnit za nový. Většinou se prodává v rolích určité šířky, na délku jsou jednotlivé listy odděleny perforací. Jedna role, která obsahuje 25 listů formátu 60 × 80 cm, stojí zhruba 370 Kč. Jeden metr čtverečný tak vyjde na 30 Kč.

Folie jsou levnější, lehčí na instalaci a dají se z nich vystřihovat různé tvary. Barvy na zeď však budou mít delší životnost, pokud dodržíte správný postup při nanášení.

Samolepící folie nahradí i tabulovou barvu. Role 1m × 70 cm stojí 130 Kč, jeden metr čtverečný tak pořídíte za 190 Kč.

Netradiční nástěnky - ze sítě i z okenice

Nástěnku snadno vyrobíte ze sítě nebo provázků pověšených na zeď. Poznámky přichytíte pomocí kolíčků. Pomocí provázků vypletete i starý rám obrazu nebo zrcadla. Místo provázků můžete použít i drátky, pletivo nebo gumičky. Ty omotáte i kolem korkové nástěnky. Snadno za ně zasunete poznámky, které nebudete muset připichovat připínáčky. Obrázky přichytíte i pomocí kolíčků.

Chcete si vyrobit netradiční nástěnku? Inpirujte se na Pinterestu.

Pokud máte starou dřevěnou okenici, tak ji nevyhazujte. Stačí z ní obrousit starý nátěr, očistit od prachu a mastnoty, znovu natřít a máte krásnou nástěnku. Místo okenice poslouží i dřevěná lišta, na kterou nalepíte tavnou pistolí nebo vteřinovým lepidlem kolíčky. Těmi přichytíte jakýkoliv obrázek, fotku nebo poznámku.

Klasické nástěnky - korek, polystyren, keramika

Snad každý měl na zdi pověšenou nástěnku z korku, polystyrenu nebo hobry. Korková nástěnka potažená textilií nebo natřená barvou snadno zapadne i do moderního interiéru. Obrázky na ni pověsíte pomocí připínáčků nebo špendlíků. Některé korkové nástěnky mají samolepící povrch.

Korek a špendlíky. To je klasika.
Korek a špendlíky. To je klasika.

 

Workoholici pracující z domova budou nadšení z plánovací tabule, která je rozvržená na dny, týdny nebo měsíce a poslouží třeba jako časový organizér osob či pohybu zboží. Poznámky napíšete pomocí popisovačů stíratelných za sucha. Další možností je magnetická tabule, na kterou poznámky snadno připevníte pomocí magnetů.

Natírali jste už něco tabulovou, magnetickou nebo popisovatelnou barvou? Jaké s ní máte zkušenosti?

Použité fotografie:

  1. Úvodní - Derek Hatfield CC BY 2.0
  2. Michelle Carl CC BY-ND 2.0
  3. Kelly CC BY-SA 2.0
  4. Egan Snow CC BY-SA 2.0
Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Nafukovací postele a lůžka používejte spíše pro příležitostné spaní a návštěvy. Zdravá záda nadevše

Nafukovací postele a lůžka používejte spíše pro příležitostné spaní a návštěvy. Zdravá záda nadevše

Vydáno: 25.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 23x

Pokoj pro hosty není zdaleka běžnou součástí všech obydlí. Návštěvu z daleka ale musíte zpravidla někam uložit. Přenechat jí vlastní ložnici a spát na zemi je ale nesmyslná oběť. Využijte nafukovací matrace, nebo i celé postele.

Celý článek
Jak najít lokálního farmáře či pěstitele? Stačí vám smartphone s připojením k internetu a správnou aplikací

Jak najít lokálního farmáře či pěstitele? Stačí vám smartphone s připojením k internetu a správnou aplikací

Vydáno: 24.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 61x

Zajímáte se o to, co dáváte sobě a své rodině na talíř? Chcete podporovat lokální pěstitele a farmáře, ale nevíte, kde je hledat? Nainstalujte si 4 aplikace, které vám je pomohou najít a které vám o nich řeknou víc než jen adresu.

Celý článek
Lišta, kryt nebo organizér? Vteřinový manžel poradí, jak nejlépe schovat kabely v obýváku

Lišta, kryt nebo organizér? Vteřinový manžel poradí, jak nejlépe schovat kabely v obýváku

Vydáno: 23.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 131x

Máte doma hodně elektrospotřebičů a nemůžete se kvůli tomu pro samý kabel v obýváku pohnout? Ukryjte je před zraky návštěv do husích krků, speciálních lišt nebo za dřevěný plůtek. Můžete je ale i přiznat a udělat z nich dekoraci.

Celý článek