0komentářů

Na sníh to zatím nevypadá, ale štěstí přeje připraveným

Minulá zima byla na sníh skoupá, ale kdo ví, co přinese ta letošní. Proto se zavčas dobře připravte. Jak odklidit sníh z chodníku je každému jasné, co však dělat se sněhem na střeše? Musíte se o něj nějak starat?
Vydáno: 14.11.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2508x

Jestli máte střechu vybavenou sněhovými zábranami a dalšími bezpečnostními prvky proti sněhu, tak nemusíte během normální zimy dělat vůbec nic. Sníh postupně odtaje a ze střechy spadne po částech. Nebezpečí spadnutí velkého množství sněhu najednou je minimální. Pokud však přijde sněhová kalamita, je někdy odstranění sněhu ze střechy nezbytné. Předejdete poškození střechy a krovu, ale ochráníte i kolemjdoucí.

Takhle ne! Při odklízení sněhu ze střechy myslete na jištění.
Takhle ne! Při odklízení sněhu ze střechy myslete na jištění.

 

Nejdůležitější je prevence

Proti sesuvům sněhu se braňte sněhovými háky nebo taškami. Ty chrání krytinu tím, že brání posouvání sněhu po střeše. Protisněhové tašky se barevně neliší od tašek klasických, ale mají navíc neznatelný prstenec na střední vlně. Háky i tašky rozmístěte rovnoměrně po celé ploše střechy.

Ochranné systémy musí být kompatibilní s použitou střešní krytinou. Vždy požadujte atest a záruky, jen tak zabráníte zatékání roztátého sněhu do střešní konstrukce.

Druhým ochranným systémem jsou sněhové zábrany, nebo též sněholamy. Ty brání  spadení sněhu na přilehlé komunikace, střechy nebo stavební objekty. Kombinujte je s háky nebo taškami tak, aby nedocházelo k efektu odrazového můstku vytvořenému ze sněhu, který se nahromadí u zábrany. Další vlny sněhu by se přes něj snadno přenesly a sněholam by ztratil na funkčnosti.

Před sesuvy velkého množství sněhu ochrání chodce sněhové háky a zábrany.
Před sesuvy velkého množství sněhu ochrání chodce sněhové háky a zábrany.

 

Jak na úklid sněhu ze střechy

Sníh můžete odstranit ze střechy sami. Pokud však nechcete riskovat úraz, obraťte se na specializovanou firmu. V případě nenadálé kalamity můžete o pomoc požádat místně příslušné technické služby nebo zástupce obce. Hasiče volejte jen tehdy, když jsou v ohrožení majetek, zdraví, nebo životy jiných osob.

Nebezpečný není jen sníh, ale také rampouchy, sněhové převisy a led na střeše. Majitel domu se podle zákona musí postarat o svůj majetek tak, aby neohrozil zdraví, majetky nebo životy dalších osob.

Jestli si nejste jistí technickým stavem střešní konstrukce, obraťte se na místně příslušný stavební nebo obecní úřad. Také proveďte taková opatření, aby budova nikoho neohrožovala. Kontrolu může provést i projektant nebo zhotovitel stavby, který navrhne také případné řešení problému.

Tady už je sníh na střeše opravdu nebezpečný.
Tady už je sníh na střeše opravdu nebezpečný.

 

Pokud trváte na odklizení sněhu svépomocí, dbejte maximální opatrnosti. Zabezpečte se proti případnému pádu i případnému proboření. Sníh odstraňujte rovnoměrně, nenahrnujte jej na jedno místo a ze šikmých střech odstraňujte sníh symetricky z obou střešních ploch, a to nejlépe zároveň. Proto je lepší pracovat alespoň ve dvou.Sníh ze střechy chatky, altánu nebo garáže sundáte z bezpečí země pomocí hrabla.

Nejvíce jsou ohroženy stavební konstrukce lehčích objektů a budov s plochou střechou nebo mírně zešikmenou střechou, tedy sklady, výrobní objekty, velké obchodní domy, altány, skleníky nebo krytá automobilová stání.

Před samotným úklidem sněhu na střeše důkladně označte plochu před domem, nejlépe zamezte chůzi pod ní, například páskou a výstražnou cedulí. Při shazování sněhu nezapomeňte na odstranění sněhových převisů a rampouchů.

 

Víte, kde sehnat hrablo na sníh, které používají ve videu? Poraďte ostatním.

Použité fotografie:

  1. Úvodní - Peter PZ CC BY-ND 2.0 
  2. flightlog CC BY 2.0
  3. ni22co CC BY 2.0
  4. nociveglia CC BY 2.0
Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Japonské rohože, tatami či futony vám zajistí zdravý spánek. Vyzkoušejte exotiku ze Země vycházejícího slunce

Japonské rohože, tatami či futony vám zajistí zdravý spánek. Vyzkoušejte exotiku ze Země vycházejícího slunce

Vydáno: 25.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 34x

Hledáte lůžkové vybavení do své nové ložnice a nebráníte se trošce východoasijské exotiky? Vaší bránou do klidného úkrytu před bláznivým světem budou futonové matrace, postel, či rohože. Japonský styl=čistota a kontakt s přírodou.

Celý článek
Chcete mít voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyzkoušejte kouzlo katalytické lampy a hoření bez plamene

Chcete mít voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyzkoušejte kouzlo katalytické lampy a hoření bez plamene

Vydáno: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 69x

Potřebujete provonět domov, zbavit se všech nežádoucích pachů a vydezinfikovat vzduch? Pořiďte si katalytickou lampu. Na jakém principu funguje, co všechno umí, kolik stojí a jak byste ji měli správně používat a čistit?

Celý článek
Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Vydáno: 23.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 83x

Stala se vám v kuchyni nehoda a poškodili jste si s těžkým nádobím pracovní desku? Nemusíte ji hned měnit. Drobné škrábance a rýhy jdou opravit se speciálními přípravky a vosky. Stačí je rozehřát, setřít stěrkou a potom rozleštit.

Celý článek