0komentářů

Plakáty a dětský pokoj k sobě patří stejně jako Pat a Mat

Dítě mívá vrtošivou povahu a snad každý měsíc se mění jeho zájmy, případně se mu líbí něco jiného. Toto byste měli respektovat a pokoj mu vyzdobit tak, aby mohlo dekorace jednoduše měnit. K tomu pomohou i plakáty na zeď.
Vydáno: 11.11.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3945x

Jistě si vzpomenete, jak jste v dětských a studentských letech lepili na zdi pokoje plakáty z časopisů. Lepící páska příliš nedržela a často se odlepovala. A když jste chtěli plakát vyměnit, zase nešla dolů. Buďto jste strhli trochu omítky, nebo natrhli plakát. Plakáty jsou výbornou dekorací do dětského pokoje, ale je potřeba najít způsob, jak je udržet na stěně a přitom nic nepoškodit.

Izolepa není pro pověšení plakátu na zeď nejlepší volbou
Izolepa není pro pověšení plakátu na zeď nejlepší volbou

 

Jaké plakáty se vyrábí

Plakáty už nejsou jen doménou časopisů, kde byly fotky hudebních skupin, hereckých hvězd či obrázky luxusních automobilů.  Dnes seženete i autorské originály, případně jejich kopie, nebo vám vytisknou vlastní fotku. Každý plakát nese podpis nebo značku autora. Pro děti se tiskne řada hravých a veselých motivů, které podpoří nejen jejich fantazii, ale mohou i nenásilnou a hravou formou vzdělávat.

Plakát nebude v dětském pokoji sloužit jen jako ozdoba, ale také jako vzdělávací pomůcka.

Tisknou se na papír i na malířské plátno, takže jsou takřka k nerozeznání od klasických obrazů. Firmy, které vám vytisknou foto plakát, většinou nabízí i jeho laminaci nebo kašírování. Laminace zajistí delší životnost a při kašírování se plakát nalepí na pevný podklad. Díky tomu ho jednoduše zavěsíte na háček.

Některé plakáty mohou být poučné
Některé plakáty mohou být poučné

 

Cena vytištění se liší podle formátu, použitého materiálu i kvality tisku. Za foto plakát velikosti A0 vytištěný na papír zaplatíte kolem 1000 korun, za plátno jednou tolik, někdy i více. Rozměry jsou prakticky neomezené, ale většinou nepřesahují 2 × 2 metry. Cenu klasického plakátu ovlivní i to, zda se jedná o autorský originál, nebo jeho reprodukci.

Jak pověsit plakát, abyste nepoškodili zeď

Papírové plakáty nelepte lepidlem na tapety, protože by se nedaly lehce sundat a vyměnit. Vhodná není ani klasická lepící páska, protože moc nedrží. Pokud použijete oboustrannou lepící pásku nebo gumu, počítejte s tím, že časem ztrácí lepivost. Při sundávání pásky navíc můžete sloupnout omítku a guma zase zanechává mastné fleky.

Cennější plakáty zarámujte
Cennější plakáty zarámujte

 

Pokud vám nevadí dírky po krajích plakátů a ve zdi, použijte připínáčky. Cennější plakáty zarámujte. Když je pak pověsíte na háček, tak máte jistotu, že nebudou padat. Další možností je vyrobit dítěti nástěnku, na kterou si plakáty pověsí pomocí připínáčků. Plakáty upevníte ke zdi i pomocí samolepícího suchého zipu.

Nejlepší variantou je natřít stěnu magnetickou barvou a plakáty připevňovat pomocí magnetů.

Zajímavou metodou je koupit lepidlo Herkules a jemné kovové piliny, ty spolu smíchat a podle velikosti plakátu nanést na zeď štětečkem terčíky. Lepidlo po zaschnutí zprůhlední, a tak nebude na barevné výmalbě vidět. U bílé zdi můžete k lepidlu a pilinám přidat malé množství bílé barvy na zeď. Po zaschnutí připevníte plakát k terčíkům pomocí magnetů. Ty se dají koupit v mnoha barvách a provedeních. Dítě pak plakáty kdykoliv a bez problémů vymění.

Plakáty vnesou do dětského pokoje hravou barevnost
Plakáty vnesou do dětského pokoje hravou barevnost

 

Jednodušší je koupit přímo magnetickou barvu. Tu natřete na hladkou a suchou zeď, necháte zaschnout a máte hotovo. Čím více dáte vrstev, tím více budou magnety držet. Magnetická vrstva se dá přetřít vodouředitelnou barvou v jakémkoliv odstínu, případně přelepit tenkou tapetou. Na přichycení plakátů používejte neodymové magnety, protože feritové, tzv. školní, bývají slabší a nemusely by je udržet.

Jak připevňujete plakáty na zeď vy? Máte nějakou speciální metodu?

Použité fotografie:

  1. Úvodní - stephen bowler CC BY 2.0
  2. Leyram Odacrem CC BY 2.0
  3. Melizza CC BY-ND 2.0
  4. Ruth L CC BY-ND 2.0
  5. Ben Babcock CC BY 2.0
Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Máte doma suchý vzduch? Přečtěte si 6 důvodů, proč si pořídit mlhovou fontánku

Máte doma suchý vzduch? Přečtěte si 6 důvodů, proč si pořídit mlhovou fontánku

Vydáno: 20.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 79x

Pokud se potýkáte doma se suchým vzduchem, hledejte způsob, jak zvýšit jeho vlhkost. Jak vybrat svítící mlhovou fontánku do bytu neboli mlhovač? Na trhu je řada typů, mrkněte se na 6 důvodů, proč byste si jej měli do bytu pořídit.

Celý článek
Volný, praktický a funkční prostor, kvalitní materiály. Funkcionalismus se vrací a nezná čas

Volný, praktický a funkční prostor, kvalitní materiály. Funkcionalismus se vrací a nezná čas

Vydáno: 19.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 109x

Funkcionalistické domy a stavby poznáte hned. Dominuje jednoduchost tvarů, geometrie a čisté linie. Tento styl bydlení nyní slaví svůj come back. Nové materiály, kombinace kovu a dřeva i užití kůže dodávají bytu příjemný kontrast.

Celý článek
Hledáte originální kousek nábytku do bytu zařízeného v netradičním stylu? Vyrobte ho ze starého lodního kufru

Hledáte originální kousek nábytku do bytu zařízeného v netradičním stylu? Vyrobte ho ze starého lodního kufru

Vydáno: 18.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 122x

Vytvořit ze starého lodního kufru originální kousek nábytku není nic těžkého. Kde takový kufr sehnat a na co si dát při nákupu pozor? A co je potřeba s kufrem udělat, než z něj vyrobíte odkládací stolek, lavičku či minibar?

Celý článek