0komentářů

Plakáty a dětský pokoj k sobě patří stejně jako Pat a Mat

Dítě mívá vrtošivou povahu a snad každý měsíc se mění jeho zájmy, případně se mu líbí něco jiného. Toto byste měli respektovat a pokoj mu vyzdobit tak, aby mohlo dekorace jednoduše měnit. K tomu pomohou i plakáty na zeď.
Vydáno: 11.11.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3540x

Jistě si vzpomenete, jak jste v dětských a studentských letech lepili na zdi pokoje plakáty z časopisů. Lepící páska příliš nedržela a často se odlepovala. A když jste chtěli plakát vyměnit, zase nešla dolů. Buďto jste strhli trochu omítky, nebo natrhli plakát. Plakáty jsou výbornou dekorací do dětského pokoje, ale je potřeba najít způsob, jak je udržet na stěně a přitom nic nepoškodit.

Izolepa není pro pověšení plakátu na zeď nejlepší volbou
Izolepa není pro pověšení plakátu na zeď nejlepší volbou

 

Jaké plakáty se vyrábí

Plakáty už nejsou jen doménou časopisů, kde byly fotky hudebních skupin, hereckých hvězd či obrázky luxusních automobilů.  Dnes seženete i autorské originály, případně jejich kopie, nebo vám vytisknou vlastní fotku. Každý plakát nese podpis nebo značku autora. Pro děti se tiskne řada hravých a veselých motivů, které podpoří nejen jejich fantazii, ale mohou i nenásilnou a hravou formou vzdělávat.

Plakát nebude v dětském pokoji sloužit jen jako ozdoba, ale také jako vzdělávací pomůcka.

Tisknou se na papír i na malířské plátno, takže jsou takřka k nerozeznání od klasických obrazů. Firmy, které vám vytisknou foto plakát, většinou nabízí i jeho laminaci nebo kašírování. Laminace zajistí delší životnost a při kašírování se plakát nalepí na pevný podklad. Díky tomu ho jednoduše zavěsíte na háček.

Některé plakáty mohou být poučné
Některé plakáty mohou být poučné

 

Cena vytištění se liší podle formátu, použitého materiálu i kvality tisku. Za foto plakát velikosti A0 vytištěný na papír zaplatíte kolem 1000 korun, za plátno jednou tolik, někdy i více. Rozměry jsou prakticky neomezené, ale většinou nepřesahují 2 × 2 metry. Cenu klasického plakátu ovlivní i to, zda se jedná o autorský originál, nebo jeho reprodukci.

Jak pověsit plakát, abyste nepoškodili zeď

Papírové plakáty nelepte lepidlem na tapety, protože by se nedaly lehce sundat a vyměnit. Vhodná není ani klasická lepící páska, protože moc nedrží. Pokud použijete oboustrannou lepící pásku nebo gumu, počítejte s tím, že časem ztrácí lepivost. Při sundávání pásky navíc můžete sloupnout omítku a guma zase zanechává mastné fleky.

Cennější plakáty zarámujte
Cennější plakáty zarámujte

 

Pokud vám nevadí dírky po krajích plakátů a ve zdi, použijte připínáčky. Cennější plakáty zarámujte. Když je pak pověsíte na háček, tak máte jistotu, že nebudou padat. Další možností je vyrobit dítěti nástěnku, na kterou si plakáty pověsí pomocí připínáčků. Plakáty upevníte ke zdi i pomocí samolepícího suchého zipu.

Nejlepší variantou je natřít stěnu magnetickou barvou a plakáty připevňovat pomocí magnetů.

Zajímavou metodou je koupit lepidlo Herkules a jemné kovové piliny, ty spolu smíchat a podle velikosti plakátu nanést na zeď štětečkem terčíky. Lepidlo po zaschnutí zprůhlední, a tak nebude na barevné výmalbě vidět. U bílé zdi můžete k lepidlu a pilinám přidat malé množství bílé barvy na zeď. Po zaschnutí připevníte plakát k terčíkům pomocí magnetů. Ty se dají koupit v mnoha barvách a provedeních. Dítě pak plakáty kdykoliv a bez problémů vymění.

Plakáty vnesou do dětského pokoje hravou barevnost
Plakáty vnesou do dětského pokoje hravou barevnost

 

Jednodušší je koupit přímo magnetickou barvu. Tu natřete na hladkou a suchou zeď, necháte zaschnout a máte hotovo. Čím více dáte vrstev, tím více budou magnety držet. Magnetická vrstva se dá přetřít vodouředitelnou barvou v jakémkoliv odstínu, případně přelepit tenkou tapetou. Na přichycení plakátů používejte neodymové magnety, protože feritové, tzv. školní, bývají slabší a nemusely by je udržet.

Jak připevňujete plakáty na zeď vy? Máte nějakou speciální metodu?

Použité fotografie:

  1. Úvodní - stephen bowler CC BY 2.0
  2. Leyram Odacrem CC BY 2.0
  3. Melizza CC BY-ND 2.0
  4. Ruth L CC BY-ND 2.0
  5. Ben Babcock CC BY 2.0
Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Co s dětmi, když se venku žení všichni čerti? 12 tipů pro zimní dětské hry

Co s dětmi, když se venku žení všichni čerti? 12 tipů pro zimní dětské hry

Vydáno: 15.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 96x

Zimní období je dlouhé, venku bývá nevlídno a brzy tma. „A co děti, mají si kde hrát?" Jak se s dětmi nejlépe zabavíte? Vyzkoušejte některý z 12 tipů na dětské hry a společnou zábavu, když je venku nevlídno a extra špatné počasí.

Celý článek
Pozvěte domů budoucnost. Pořiďte si virtuální asistentku s UI a udělejte z ní základ svojí chytré domácnosti

Pozvěte domů budoucnost. Pořiďte si virtuální asistentku s UI a udělejte z ní základ svojí chytré domácnosti

Vydáno: 14.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 68x

Hlasem můžete ovládat nejen mobil, ale i prvky chytré domácnosti, třeba světla, topení nebo rolety. Stačí si pořídit virtuální asistentku nebo domácího robota s umělou inteligencí. Co všechno umí, kde je seženete a kolik stojí?

Celý článek
Máte doma pár starých sudů na víno či pivo? Vyrobte z nich originální nábytek a doplňky do bytu

Máte doma pár starých sudů na víno či pivo? Vyrobte z nich originální nábytek a doplňky do bytu

Vydáno: 13.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 114x

Někdo se v sudu koupe, jiný saunuje, další v něm i bydlí. Našli jste doma jen menší sudy na pivo či víno a líbí se vám jejich patina? Vyrobte z nich nábytek a doplňky do bytu. Kde staré dřevěné sudy sehnat a kolik stojí?

Celý článek