0komentářů

Popusťte uzdu fantazii a ponořte se do světa Julese Verna a Karla Zemana

Steampunk je styl plný fantazie a roztodivných vynálezů, který vás přenese do budoucnosti, jakou si lidé představovali v 19. století. Do světa, kde pára je jediným zdrojem energie. Do světa, kde je možné všechno.
Vydáno: 07.11.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 6892x

Nadchly vás v dětství knížky Julese Verna nebo filmy Karla Zemana? Chtěli byste žít v době, kde je pára hlavním zdrojem energie a kde existuje řada roztodivných vynálezů? Pak na nic neváhejte a zařiďte si byt či dům ve stylu steampunk. Chce to jen velkou dávku fantazie a hravosti.

Na první pohled poměrně obyčejný interiér, steampunk poznáte z detailů
Na první pohled poměrně obyčejný interiér, steampunk poznáte z detailů

 

Jak zařídit interiér v duchu Julese Verna

Steampunkový interiér není pro každého. Styl je podobný industriálnímu, jenže je mnohem hravější a nápaditější. Pro steampunk jsou typickými materiály dřevo, měď, mosaz, surová ocel a kůže. Patří k němu hnědá, černá, šedá a béžová barva. Při zařizování se zaměřte hlavně na detaily.

Stylový obývák ve stylu steampunk
Stylový obývák ve stylu steampunk

 

  • Barvy: hnědá, černá, šedá, béžová
  • Materiály: dřevo, měď, mosaz, surová ocel a kůže
  • Nábytek: s patinou a kovovými nebo plechovými prvky, kožené čalounění, prvky vintage
  • Doplňky: obrazy se steampunkovou tématikou, hodiny, lampy, staré mapy, ozubená kola, trubky, měřící budíky, vzducholodě

Mnoho doplňků si vyrobíte sami, dokonce i plně funkční steampunkový počítač. Na internetu je k sehnání spousta návodů. Většinou jsou však v angličtině. Styl si na nic nehraje, takže používejte pravé materiály, nikoliv imitace. Kůže má být kůží, kov opravdovým kovem.

Stačí trocha šikovnosti a z monitoru i klávesnice uděláte vynálezy viktoriánské éry
Stačí trocha šikovnosti a z monitoru i klávesnice uděláte vynálezy viktoriánské éry

 

Steampunk je podobný industriálnímu stylu, ale je mnohem nápaditější a hravější.

Interiér vymalujte šedou barvou a zařiďte ho nábytkem s patinou a kovovými nebo plechovými prvky, kůží a spoustou stylových doplňků. Jako dekorace poslouží hodiny nebo lampy, staré mapy a obrazy s vyobrazenými vzducholoděmi, vynálezy a vynálezci, konstrukcemi nebo dalekohledy v ponuré atmosféře s mlhou a snovou scenérií. Můžete použít i prvky vintage.

Soudobou techniku můžete také šikovně schovat
Soudobou techniku můžete také šikovně schovat

 

Co je steampunk?

Jedná se o podžánr sci-fi či fantasy, který se promítá v literatuře, filmech i módě. Název vznikl v 80. letech 20. století, ale základy položili už Jules Verne a H. G. Wells, jejichž díla se stala inspirací pro další tvůrce. Jules Verne inspiroval také Karla Zemana, který je považován za průkopníka steampunku u nás.

Steam = pára a punk je něco, co se vymyká všeobecně přijímanému standardu. Jednotná definice slovního spojení steampunk není, pro každého fanouška znamená něco trochu jiného. Steampunk je o přetvoření všedních a nefunkčních věcí do podoby, jak by asi vypadaly v 19. století. Lidé jim dávají nový smysl, a k tomu potřebují jistou dávku kutilství a fantazie.

Styl se zaměřuje na technologii a páru, která je považována za hlavní zdroj energie. Popisuje hlavně alternativní viktoriánskou éru, ale i postapokalyptické prostředí a prostředí divokého západu. Je to realizace budoucnosti tak, jak si ji představovali lidé v 19. století. Druhou vlnou je pak romantická viktoriánská Anglie.

Krásný stylový bar bude obdivovat každá návštěva
Krásný stylový bar bude obdivovat každá návštěva

 

Steampunk má mnoho podžánrů, se kterými se propojuje. Například clockpunk, pro nějž jsou typická ozubená hodinková kola, nebo biopunk či kyberpunk. Promítá se v módě (korzety, vesty, fraky, cylindry) a ve využití technologií (ozubená kola, pára, vzducholodě, balony, trubky, měřící budíky).

Všemožné budíky a trubky jsou pro steampunk typické
Všemožné budíky a trubky jsou pro steampunk typické

 

Potřebujete inspiraci, jak zařídit interiér ve stylu steampunk? Podívejte se na Pinterest.

Minirozhovor s Bárou Lyčkovou

Kdo jiný vám lépe přiblíží styl steampunk, než člověk, který jím žije a píše o něm? Proto jsem se obrátil na Báru Lyčkovou, která se stará o steampunkový český blog Nebe plné vzducholodí, a zeptal se jí na tři otázky. Také jsem dostal odkaz na facebookové stránky steampunkové modelky Kato, která se pustila do přeměny obyčejného domku na steampunkové sídlo. Najdete zde inspirativní fotky z rekonstrukce

1) Čím Vás steampunk zaujal?

Je to žánr - nebo směr, chcete-li -, kombinující dvě věci, které mám ráda - estetiku konce 19. století a fantastiku (science fiction, fantasy a další podoby spekulativní fikce). Takže je to vlastně takový způsob, jak si číst příběhy, které mě baví, a které se zároveň odehrávají v prostředí, které se mi vizuálně líbí.

2) Co pro Vás steampunk znamená?

Něco podobného, co jsem popsala v předchozí odpovědi - fantastické příběhy odehrávající se v prostředí, které úplně nebo částečně odpovídá tomu, co si představíme pod pojmem "19. století". Někdy to tohle naše opravdové historické období opravdu je; jindy se příběh odehrává v jiném světě nebo jiné době, ale prostředí nebo společnost vždy nese prvky této konkrétní doby.

3) Máte byt vybavený ve stylu steampunk? Nějaký speciální nábytek, nebo jen dekorace?

Trochu, ale rozhodně ne tak moc, jak bych si přála! Mám hodně doplňků a dekorací, třeba funkční miniaturní model parního stroje, zarámované ilustrace ze steampunkových knih, nebo nástěnné hodiny z gramofonové desky, ale co se týče nábytku, je to bída. Postupně s přítelem pořizujeme přes různé bazary a Aukro starožitnosti, které by vypadaly alespoň trochu secesně, ale je to běh na dlouhou trať.

 

Co vás zaujalo na steampunku? Prozraďte ostatním čtenářům, jaké máte doma doplňky v tomto stylu.

Použité fotografie:

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Co s dětmi, když se venku žení všichni čerti? 12 tipů pro zimní dětské hry

Co s dětmi, když se venku žení všichni čerti? 12 tipů pro zimní dětské hry

Vydáno: 15.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 91x

Zimní období je dlouhé, venku bývá nevlídno a brzy tma. „A co děti, mají si kde hrát?" Jak se s dětmi nejlépe zabavíte? Vyzkoušejte některý z 12 tipů na dětské hry a společnou zábavu, když je venku nevlídno a extra špatné počasí.

Celý článek
Pozvěte domů budoucnost. Pořiďte si virtuální asistentku s UI a udělejte z ní základ svojí chytré domácnosti

Pozvěte domů budoucnost. Pořiďte si virtuální asistentku s UI a udělejte z ní základ svojí chytré domácnosti

Vydáno: 14.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 68x

Hlasem můžete ovládat nejen mobil, ale i prvky chytré domácnosti, třeba světla, topení nebo rolety. Stačí si pořídit virtuální asistentku nebo domácího robota s umělou inteligencí. Co všechno umí, kde je seženete a kolik stojí?

Celý článek
Máte doma pár starých sudů na víno či pivo? Vyrobte z nich originální nábytek a doplňky do bytu

Máte doma pár starých sudů na víno či pivo? Vyrobte z nich originální nábytek a doplňky do bytu

Vydáno: 13.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 112x

Někdo se v sudu koupe, jiný saunuje, další v něm i bydlí. Našli jste doma jen menší sudy na pivo či víno a líbí se vám jejich patina? Vyrobte z nich nábytek a doplňky do bytu. Kde staré dřevěné sudy sehnat a kolik stojí?

Celý článek