PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Zařizování panelákové kuchyně je jako tetris. Jděte na to logicky

Bydlení v paneláku s sebou přináší řadu nevýhod. Jednou z nich je často stará a nefunkční kuchyň. Pak se není čemu divit, když vás to v ní nebaví. Pořiďte si novou a uvidíte, že ve svém srdci objevíte vášeň k vaření.
Vydáno: 05.11.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 6865x

Zařizování panelákové kuchyně je jako logická hra, na jejímž konci je výhra v podobě plně funkční místnosti, ve které bude radost vařit. V paneláku bývá problém hlavně s nedostatkem místa, a proto si dobře rozmyslete, co všechno v kuchyni potřebujete, a kolik času v ní budete trávit.

Nedostatečný prostor mezi dřezem a varnou deskou ztíží vaření
Nedostatečný prostor mezi dřezem a varnou deskou ztíží vaření

 

Tvar linky a organizace práce

Do úzkých místností je ideální dvouřadá kuchyň, protože poskytne dostatek místa pro skříňky i spotřebiče. Ulička však musí být široká alespoň 120 cm. Díky tomu se do kuchyně vejde více lidí, vše budete mít po ruce a pohodlně otevřete všechny skříňky a zásuvky.

Pokud máte k dispozici jen jednu stěnu, pořiďte kuchyň jednořadou. Ta však neposkytuje příliš pohodlí a je vhodná spíše pro ty, co moc nevaří. Není možné dodržet doporučovaný trojúhelník sporák-lednice-dřez a vše se zdá být daleko. Délka pracovní plochy nesmí klesnout pod 70 cm, abyste měli dost místa pro přípravu potravin.

Kuchyňská linka má být zařízena logicky. Cesta začíná u lednice a skříně na potraviny, pokračuje přes pracovní plochu pro odložení potravin, dřez, větší pracovní plochu pro přípravu jídla, sporák a končí plochou pro odložení horkých nádob.

Do malých kuchyní se hodí i kuchyňská linka ve tvaru písmena L. V místnosti totiž bude volný roh pro jídelní stůl. Sporák, lednice a dřez by měly tvořit trojúhelník, jehož strany mají být dlouhé 90 - 275 cm. Součet délek by neměl být menší než 366 cm, ani větší jak 793 cm. Jinak se v kuchyni dost naběháte. Cesty trojúhelníku nesmí narušovat žádný předmět ani průchozí koridory. Také je nutné vyřešit dobře rohovou skříňku tak, aby věci v ní uložené byly snadno přístupné. K tomu pomůže otočný turniket.

Kuchyňská linka zařízená podle logické cesty jídla
Kuchyňská linka zařízená podle logické cesty jídla

 

Pokud nechcete bourat umakartové jádro, uchyťte horní skříňky na šrouby vložené do otvorů provrtaných skrz stěnu až do koupelny. Pro zaručení vyšší pevnosti byste se měli trefit do dřevěné výztuže uvnitř příčky. Při bourání starého jádra pak můžete postavit nové příčky z ytongu nebo sádrokartonu. V obou případech si určitě nechte poradit od odborné firmy, případně jí přenechejte veškeré práce.

Chytré doplňky k nábytku

Množství volného prostoru ovlivňuje tvar linky, použité barvy i způsob otevírání skříněk. Do malého prostoru patří světlé odstíny, tmavé ho zmenšují. Výmalba by navíc měla ladit s ostatními prvky kuchyně. Prostor opticky zvětšíte lesklými povrchy. Pro horní skříňky jsou lepší výsuvná dvířka, o která se nebudete bouchat do hlavy.

Pokud se do kuchyně vejde jídelní stůl, je k němu výhodná rohová lavice, která poskytne další úložný prostor.

V panelákové kuchyni je také všechno slyšet. Abyste nebudili ranní přípravou snídaně rodinu ani sousedy, je třeba vzniku nežádoucích zvuků zabránit. Ke skříňkám pořiďte tiché dojezdy zásuvek a tlumiče dvířek s automatickým dovíráním. Důležité je také dobré rozmístění veškerého kuchyňského nádobí. K tomu pomůže například drátěný program a různé vnitřní organizátory.

Kuchyňské spotřebiče do malého prostoru

Místo ušetří chytře zvolené a vhodně umístěné spotřebiče. Ty vybírejte spíše zabudované. Sporák vyměňte za varnou desku. Pokud moc nevaříte, postačí vám troj i dvouplotýnková. Nad varnou desku umístěte digestoř. Pokud nemáte centrální odsávání, vyberte recirkulační bez odtahu do komína. Ta odsává pouze pachy a pára v místnosti zůstává, takže je potřeba větrat, aby se nezačaly tvořit plísně. Také nezapomeňte na pravidelnou výměnu filtrů. Volte digestoř vestavnou do horní skříňky, případně výsuvnou. Volbou komínové byste se totiž připravili o jednu horní skříňku.

Díky vestavnému odsavači par nepřijdete o horní skříňku
Díky vestavnému odsavači par nepřijdete o horní skříňku

 

Troubu a mikrovlnku umístěte nad sebe. Dno trouby by mělo být maximálně 70 cm nad zemí, aby i mikrovlnka byla v rozumné výšce. Díky myčce pak nebudete potřebovat velký dvoudřez a místo pro odkládání umytého nádobí. Postačí vám jen menší umyvadlo pro oplachování ovoce a zeleniny. Navíc ušetříte spoustu času, který byste jinak museli věnovat mytí nádobí. Pokud nemáte na chodbě nebo v koupelně místo na pračku, myslete i na ni. Aby v kuchyni nerušila svým vzhledem, kupte pračku vestavnou.

Nápady pro zařízení malé kuchyně najdete na Pinterestu.

Co považujete v kuchyni za nejdůležitější, s čím se přesně potýkáte? Poraďte ostatním čtenářům.

Použité fotografie

  1. Úvodní - kimubert CC BY-SA 2.0
  2. TijsB CC BY-SA 2.0
  3. Gerold Schneider CC BY 2.0
  4. Qtea CC BY 2.0
Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
1x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 127x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 214x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 227x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek