0komentářů

Již jedenáctá hodina odbila, lampa ještě svítila. Svítila však pořádně?

Možná si to ani neuvědomujete, ale lampa neovlivní jen množství světla v místnosti. Její světlo má vliv také na vaši psychickou pohodu a zdraví. Vybírejte proto pečlivě a s rozvahou. Vaše oči i mysl vám poděkují.
Vydáno: 03.11.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2875x

Stolní lampa je především pracovní nástroj, který vám při nedostatku světla posvítí na stůl či knížku. Může se však stát i ozdobou místnosti. Vybírejte podle toho, kde bude postavená, a pro jaký účel bude sloužit.

Pořádnou stolní lampu ocení i vášniví čtenáři
Pořádnou stolní lampu ocení i vášniví čtenáři

 

Kvalita a bezpečnost především

Při výběru dbejte na bezpečnost, a to hlavně u lampy do dětského pokoje. Všechny informace najdete na štítku od výrobce. Jsou tam uvedeny její rozměry, použité materiály, druh zdroje, typ závitu objímky, maximální výkon ve wattech, stupeň izolace, stupeň zabezpečení proti úrazu elektrickým proudem a informace o maximálním příkonu žárovky, kterou můžete do lampičky našroubovat.

Všechny potřebné informace o stolní lampě se dozvíte ze štítku výrobce.

Dvojitá izolace se označuje dvojitým čtverečkem, ochrana proti vodě a prachu písmeny IP a číselnou hodnotou. Čím je vyšší, tím je vyšší i ochrana. Lampy do koupelen by měly mít označení alespoň IP 44. Dokonale vodotěsné a prachotěsné pak IP 68. Lampa musí mít homologaci, tedy prohlášení o shodě, které povoluje prodej výrobku na našem trhu.

Jakou lampu si vybrat

Důležitý je zdroj a výkon světla a druh závitu na objímce. Rozhodně nevyměňujte žárovku za silnější než udává výrobce, protože teplo, které vydává, by mohlo spálit objímku a způsobit zkrat. Dobrou žárovkou snížíte spotřebu energie. V současné době jsou nejlepší volbou pro úsporu LED lampy. Dejte však pozor na spektrální složení světla.

Intenzita světla pro čtení, kreslení či studium by měla být asi 300 luxů, na drobné a detailní ruční práce až 500 luxů. Teplota by měla být 5000 - 7000 Kelvinů.

Jestli budete lampu používat pro různé činnosti, měla by mít otočné stínidlo a ramenní kloub, abyste ji mohli nastavit do potřebné polohy. Vhodná je také lampa se stmívačem, kterým si nastavíte intenzitu světla podle přání. Díky tomu zbytečně nenamáháte oči a nemusíte často měnit žárovku.

Univerzální stolní lampa by měla mít otočné stínidlo a ramenní kloub
Univerzální stolní lampa by měla mít otočné stínidlo a ramenní kloub

 

Lampu nastavte tak, aby vás neoslňovala. Při čtení, psaní, rýsování i práci na počítači stačí slabší zdroj, protože lidské oko snese intenzivní umělé osvětlení jen po určitou dobu.

Netradiční stolní lampy si můžete prohlédnout na Pinterestu.

Design je čistě na vás. Vyberte si takovou lampu, která se vám bude líbit a bude se hodit do vašeho interiéru. V případě lampy postavené na stole by neměl být design upřednostněn před funkčností.  Pokud víte, že se vám všechno brzy omrzí, pořiďte si lampu s vyměnitelným stínidlem.

I designová lampa může být plně funkční
I designová lampa může být plně funkční

 

Proč záleží na barvě světla

Světlo má být plnospektrální a barevně co nejpodobnější slunečnímu světlu. Musí tedy obsahovat správné barevné složky. Denní světlo obsahuje všech sedm barev duhy. Žárovky a zářivky mají nadbytek červené, žluté a oranžové a chybí v nich hlavně modrá a fialová.

Zářivky jsou úzkospektrální a nesvítí spojitě. Blikají asi 50x za sekundu, což vědomě nezaregistrujete, ale na váš mozek a oči to působí negativně.

Barvy s větší vlnovou délkou, tedy právě ty, kterých je v žárovkách nadbytek, mají výrazné stimulační účinky a udržují organismus v permanentním stresu. Také mají negativní vliv na zrak, psychickou pohodu a celkovou vitalitu. Plnospektrální žárovky mají index podání barev (CRI nebo Ra) vyšší jak 90 a barvu světla denní bílou. Jejich světlo má pozitivní vliv na lidské zdraví.

Modrá barva obsažená ve světle plnospektrálních žárovek i slunečního záření omezuje tvorbu melatoninu. Ten se tvoří při nedostatku světla. Jedná se o hormon, který tlumí organismus a připravuje tělo ke spánku. Díky omezení jeho tvorby se tak budete cítit méně unavení a lépe se budete soustředit na práci.

Správně vybrané světlo žárovky ovlivní pozitivně vaši náladu
Správně vybrané světlo žárovky ovlivní pozitivně vaši náladu

 

Jakou žárovku máte ve stolní lampě? Napiště ostatním čtenářům, jaké s ní máte zkušenosti.

Použité fotografie

  1. Úvodní - mendhak CC BY-SA 2.0
  2. Tallis Keeton CC BY 2.0
  3. Emily May CC BY 2.0
  4. Wendy . CC BY-SA 2.0
  5. Lee Brimelow CC BY 2.0
Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Přišli jste domů z práce unavení a ve stresu? Zhoupněte se v závěsném křesílku a zrelaxujte mysl i tělo

Přišli jste domů z práce unavení a ve stresu? Zhoupněte se v závěsném křesílku a zrelaxujte mysl i tělo

Vydáno: 29.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 33x

Chcete si užít houpání i za špatného počasí a houpací křeslo vám přijde příliš mohutné? Pořiďte si závěsné křeslo. Které typy existují a jaké mají výhody a nevýhody? Jak můžete křeslo pověsit a do jakých interiérů se hodí?

Celý článek
Sklenička dobrého alkoholu prý nikomu neuškodí. Jak si založit a vybavit domácí bar?

Sklenička dobrého alkoholu prý nikomu neuškodí. Jak si založit a vybavit domácí bar?

Vydáno: 28.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 48x

Rozhodli jste se zařídit a vybavit domácí bar pro pěkné chvíle s partnerem či přáteli? Pořiďte si stylový nábytek, nezbytné technické potřeby a tekuté ingredience. V článku najdete 12 věcí, které by vám neměly doma v baru chybět.

Celý článek
Vyzdobte si letos balkón květinami klasickými i novými druhy. 6 nových tipů na krásné truhlíky

Vyzdobte si letos balkón květinami klasickými i novými druhy. 6 nových tipů na krásné truhlíky

Vydáno: 27.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 695x

Balkonová a truhlíková sezóna je spolu s hřejivými paprsky sluníčka definitivně tady. Zahradníček vám poradí, jaké balkonovky si sehnat, kam je vysadit a jak se o ně nejlépe starat. Zpestřete si letos svůj balkon i 6 novými druhy.

Celý článek