PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Táhne vám na záda? Pusťte se do boje s průvanem

Od netěsnících oken a dveří nepříjemně táhne na nechráněná záda a během topné sezony navíc škvírami uniká cenné teplo. Instalace izolace vám sice zabere trochu času, ale ušetříte díky ní své zdraví i peníze.
Vydáno: 31.10.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 6096x

Výměna vzduchu v místnosti je důležitá pro zabránění vzniku plísní. Dříve vzduch proudil netěsnostmi v oknech a dveřích, v dnešní době mikroventilací. Nekontrolované proudění vzduchu, tedy průvan, však může působit nepříjemně. Škvírami navíc uniká cenné teplo, čímž se zvyšují náklady na vytápění. Proto je utěsněte a větrejte klasickým otevřením okna.

Nejlepší je stará netěsnící okna repasovat nebo vyměnit za nová. Investice je však vysoká, a například u památkových objektů bývá výměna dost složitá. V takových případech nezbývá nic jiného, než okna utěsnit. Použijte k tomu průvaníky, těsnící pásky, folie nebo tmely. Úspory na energiích pak dosáhnete i dalšími metodami.

Stará okna je někdy nejlepší vyměnit za nová
Stará okna je někdy nejlepší vyměnit za nová

 

Průvaník, polštář proti průvanu, jelito či jezevčík

Průvaníkem ochráníte svoje záda i nohy před průvanem z oken i dveří. Jsou to podlouhlé textilní válce, které dáte pod dveře, k oknu nebo mezi okenní křídla. Aby fungovaly správně, musíte zvolit správnou délku. Nehodí se do všech interiérů a slouží spíše jako provizorní řešení.

Těsnící samolepící pásky

Vnitřní pásky jsou méně účinné, ale jednodušší na montáž. Existují v mnoha barvách, tvarech a vyrábí se z mnoha materiálů, nečastěji z měkčeného PVC. Jsou vhodné na obyčejný rám, kde tabule skla svírá s rámem pravý úhel. Na profilované rámy se nehodí. Okno stačí očistit, odmastit a pásku přilepit do rohu okenní tabule a rámu. Nikde nesmí vzniknout bubliny a páska musí být přilepena jak na skle, tak i na rámu.

Vnitřní pásky jsou sice levnější a jednodušší na montáž, ale neposkytnou tak kvalitní těsnění jako pásky venkovní.

Venkovní pásky mají lepší těsnící vlastnosti. Jsou to lišty z tvrdého materiálu (hliníku nebo dřeva) s měkkou částí z gumy nebo speciálního kartáčku. Lištu přišroubujte tuhou částí z venku na rám tak, aby těsnící část dosedala pružně na sklo. Čím větší bude průvan, tím více lištu přitlačí a škvíru utěsní.

Tmely a silikony

Na utěsnění se používá speciální sklářský nebo obyčejný silikonový tmel ve vytlačovací tubě. Sklářský tmel před použitím prohněťte, aby se přestal drolit. Poté z něj udělejte tenký váleček, vmáčkněte ho ke spojnici skla a rámu a vytvarujte prstem namočeným ve vodě. Čtyři týdny ho nechte pořádně vytvrdnout, a poté natřete barvou rámu. Při použití silikonu akorát přejeďte tubou celý obvod skla, vytvarujte ho mokrým prstem a pár dní nechte zavadnout. Silikon nikdy nevytvrdne a nedá se natírat.

Když táhne skrz parapety

U poškozeného nebo opotřebovaného parapetu je utěsnění náročné, protože je mnohdy potřeba jeho výměna. Musíte odstranit vnitřní i venkovní parapet, lůžko pečlivě vyspravit a vložit a upevnit parapety nové. Použijte k tomu speciální vyplňovací těsnící tmely nebo montážní pěnu.

Výměnou parapetu zamezíte průvanu, snížíte prašnost a zvýšíte hlukovou nepropustnost.

Izolace dveří

Nejvíce táhne mezerou mezi prahem a spodkem dveří. Pokud práh nemáte, začněte jeho montáží. Mezeru mezi prahem a dveřmi pak zakryjte zástěrkou, která je buďto zafrézovaná do spodku dveří nebo připevněná na jejich zadní straně.

Nejvíc táhne mezi spodkem dveří a podlahou, nezapomínejte tedy na práh nebo zástěrku
Nejvíc táhne mezi spodkem dveří a podlahou, nezapomínejte tedy na práh nebo zástěrku

 

Těsnění zárubní se vyrábí z pryže nebo pěny. Má komůrky naplněné vzduchem, takže při zavření dveří přilehne těsně k rámu. Levnější se nalepuje, jiné zase upevňuje do vyfrézované drážky. Frézování drážky však přenechte odborníkovi.

Těsnící kartáčky jsou pevné, nebo zasunovací. Pohyblivé se při otevření dveří zasunou do korpusu dveří a při otevírání a zavírání tedy nedrhnou o podlahu. Při zavření dveří zase sjedou dolů a plní svou těsnící funkci. Zakryjí nestejně velké mezery a některé stačí jen nalepit. Pevné kartáčky jsou však levnější.

Reflexní folie za radiátor

Folie odrazí do místnosti velké množství tepla, které by normálně pohltila stěna. Izolaci tvoří reflexní hliníková folie nalepená na pěnový polyetylen. Folie odráží až 95 % tepla a pěnová vrstva snižuje ztráty prostupem.

Reflexní folií ušetříte 5 - 10 % tepla potřebného k vytopení místnosti. Pokud nelze regulovat teplotu v místnosti, zvýší se o 1 - 4 °C.

Lepí se pomocí lepidla na těžké tapety, organického lepidla, oboustranné lepicí pásky nebo pásky na koberce. Některé folie se pouze zavěsí na nosné prvky topení. Vyberte si výrobek ověřené firmy, protože u levného se může lámat nosný podklad nebo odlepovat hliníková folie.

Pokud za radiátorem nemáte reflexní folii, přicházíte zbytečně o teplo
Pokud za radiátorem nemáte reflexní folii, přicházíte zbytečně o teplo

 

Termoizolační folie na okna

Termoizolační folie omezuje tepelné ztráty a rosení okna. Instalace je jednoduchá, protože se pouze nalepí z jeho vnitřní strany. Čím účinnější je, tím je tmavší a tím méně propouští denního světla i tepla. V zimě tak omezí žádoucí příjem tepla ze slunečních paprsků. Proto ji nalepte tam, kde to nevadí, například na okna na severní straně domu. Protože funguje na principu odrážení tepla zpět do místnosti, nemá cenu ji instalovat tam, kde netopíte.

Táhlo vám skrz okna a dveře? Poraďte ostatním čtenářům, jak jste se s průvanem vypořádali.

Použité fotografie:

 

  1. Úvodní - Jackie CC BY 2.0
  2. Rick Miller CC BY 2.0
  3. Olger Fallas CC BY-SA 2.0
  4. QMDmemories CC BY 2.0

 

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 113x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 180x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 213x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek