0komentářů

Jak zařídit malý obývák, aby nevypadal jako přecpané skladiště

Při zařizování malého obýváku všechno dopředu pořádně promyslete, poté kupte správný nábytek, a ten v prostoru chytře rozmístěte. Jen tak se v obýváku budete cítit jako doma a ne ve skladišti, kde vám hrozí, že do něčeho vrazíte.
Vydáno: 31.10.2014 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4083x

Při zařizování malého obýváku si nejdříve promyslete, co v něm chcete dělat. Bude sloužit jen ke koukání na televizi, chcete si v něm číst, nebo sem potřebujete vtěsnat i pracovní kout? Podle toho místnost zařiďte.

Do malého obýváku se vleze i pořádný krb
Do malého obýváku se vleze i pořádný krb

 

Jak malý obývák opticky nafouknout

Do malého pokoje nepatří rozměrný a tmavý nábytek. Volte světlé barvy, které ho opticky zvětší. Barevnost dodáte samolepkami nebo několika doplňky. Důležitý je také dostatek světla. Prostor opticky zvětší chytře rozmístěná zrcadla a podlaha sjednocená se zbytkem bytu.

Spoustu inspirace při zařizování malého obýváku najdete na Pinterestu.

Výměnou dveří získáte pár centimetrů navíc

Hodně místa uspoříte výměnou klasických dveří za posuvné. Jsou sice dražší a instalace je náročnější, ale vyplatí se. Posuvné dveře mohou jezdit v kolejničkách připevněných ke zdi nebo v pouzdře ve zdi. Nevýhodou dveří v kolejničkách je nutnost ponechání určitého místa u zdi na jejich posouvání. Posuvné dveře mají oproti klasickým dveřím menší zvukovou a pachovou nepropustnost.

Posuvné dveře uspoří spoustu místa
Posuvné dveře uspoří spoustu místa

 

Čím při zařizování pokoje začít

Při zařizování je důležité začít největším kusem nábytku, tedy většinou pohovkou nebo velkou televizí, která se stává středobodem prostoru. Televizi s vysokým rozlišením postavte nebo pověste naproti pohovce, a to do vzdálenosti dvou a půl násobku úhlopříčky.

Mezi televizi a pohovku dejte konferenční stolek. Kolem něj musí být bezpečný průchod. Pokud to není možné, pořiďte raději stolky rohové. Pro odkládání věcí poslouží i taburetky, které návštěvy využijí k sezení. Ty mívají i zabudovaný úložný prostor.

Taburetky poslouží k usazení návštěvy i k odkládání věcí
Taburetky poslouží k usazení návštěvy i k odkládání věcí

 

Nábytek volte s rozumem

Při výběru pohovky vás omezí hlavně prostor obýváku. Málokdy na ní sedí celá rodina, takže většinou stačí sedačka pro dva, kterou doplníte dalšími sedacími prvky, třeba vaky. Vyberte rozkládací pohovku ve vzdušném designu. Pokud máte hodně věcí, kupte raději sedačku s úložným prostorem. Těžkopádný gauč nahradí i lehčí křesla.

Těžkopádnou pohovku mohou nahradit křesla
Těžkopádnou pohovku mohou nahradit křesla

 

Pro odkládání věcí poslouží menší konferenční stolek. Místo v místnosti uspoří stolek stohovací, tedy více stolků, velikostně odstupňovaných, které se zasouvají podle potřeby do sebe. Snadněji přesunete stolek na kolečkách. Pro odkládání využijete také „kapsy“ zavěšené na područkách pohovky nebo křesla.

Místo klasické obývací stěny zvolte raději nízkou skříňku a police, na které můžete uložit krabice nebo košíky. Prostor odlehčíte zavěšením skříňky na zeď.

Pracovna v malém obýváku

Pracovní kout má být co nejblíže oknu a mimo komunikační cesty. V malém obýváku je snad nejlepším řešením pracovna ve skříni. Pracovní deska je schovaná za dveřmi, a pokud potřebujete pracovat, skříň otevřete a desku jednoduše vysunete. Musí nad ní být dostatek prostoru, abyste z ní nemuseli pokaždé sundávat věci.

Pracovnu můžete chytře schovat do skříně
Pracovnu můžete chytře schovat do skříně

 

Druhým řešením je pohyblivý stojan na počítač. Schováte ho do nepoužívaného kouta a v případě potřeby ho přisunete ke stolu. Jediným omezením je délka prodlužky. Pro vyřízení emailů, které jste nestihli v práci, vám postačí křesílko a podložka pod notebook, případně počítač napojený na televizi a bezdrátová klávesnice s myší.

S doplňky to nepřehánějte

Uvědomte si, že příliš doplňků prostor zahlcuje. Upomínkové předměty uložte raději do krabice do skříně a místnost ozdobte většími doplňky, tedy vázami, soškami nebo květinami postavenými ve skupinkách na dvou nebo třech místech pokoje.

Jak jste vyřešili problém s malým obývákem? Poraďte ostatním čtenářům.

Použité fotografie:

  1. Úvodní - iris CC BY-ND 2.0
  2. Adele Berenstein CC BY 2.0
  3. Alex Ansley CC BY-SA 2.0
  4. Wonderlane CC BY 2.0
  5. Jason Kuffer CC BY-SA 2.0
  6. Adam Selwood CC BY 2.0
Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Chcete snadno změnit vzhled vašeho interiéru? Vteřinový manžel poradí, jak na tapetování nábytku

Chcete snadno změnit vzhled vašeho interiéru? Vteřinový manžel poradí, jak na tapetování nábytku

Vydáno: 20.10.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 22x

Máte doma zašlý nábytek a chcete, aby měl šmrnc? Pomohou vám samolepicí tapety nebo fólie. Změníte vybavení interiéru k nepoznání a navíc ušetříte, protože nebudete muset kupovat nové kousky. Vteřinový manžel poradí, jak na to.

Celý článek
Čeká vás zazimování muškátů, oleandrů či citrusů? Nejvyšší čas, než uhodí mráz. 6 tipů, jak rostliny nejlépe opatříte

Čeká vás zazimování muškátů, oleandrů či citrusů? Nejvyšší čas, než uhodí mráz. 6 tipů, jak rostliny nejlépe opatříte

Vydáno: 19.10.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 78x

Brrr…to je venku ošklivě, je vám zima? Kytkám ale taky, nízké teploty většině nevyhovují. Kam je uložit a ochránit před mrazem? Kaktusy hubí zálivka. Neudělejte chybu, čtěte 6 tipů na správné zazimování muškátů, begónií i fuchsií.

Celý článek
Vyrobte si domů poličku z bedýnek. Dekorace nebyla nikdy jednodušší. Pracujte a žijte stylově

Vyrobte si domů poličku z bedýnek. Dekorace nebyla nikdy jednodušší. Pracujte a žijte stylově

Vydáno: 18.10.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 110x

Bedýnky od ovoce jsou nejen na podpal, ale i dřevěný nábytek za pár korun a téměř bez práce. Je libo dekorace z bedýnek nebo originální stůl, který jinde nenajdete? Knihy i drobnosti zase složíte do poliček a zbyde i na šuplíčky.

Celý článek